• شنبه / ۱ آذر ۱۳۹۹ / ۱۰:۴۷
  • دسته‌بندی: مجلس
  • کد خبر: 99090100239
  • خبرنگار : 71234

واکنش نمایندگان مجلس به حادثه تخریب خانه زنی در بندرعباس

واکنش نمایندگان مجلس به حادثه تخریب خانه زنی در بندرعباس

به دنبال انتشار خبر خودسوزی زنی در بندرعباس به دلیل تخریب منزلش توسط ماموران شهرداری، نمایندگان مجلس شورای اسلامی با وعده پیگیری این موضوع بر لزوم محاکمه متخلفان و خاطیان این حادثه و دلجویی از خانواده آسیب دیده تاکید داشتند.

به گزارش ایسنا، چند روز گذشته فیلمی در فضای مجازی منتشر شد که ماموران شهرداری بندرعباس منزل زنی را تخریب کرده و این بانوی ۳۵ ساله در واکنش، اقدام به خودسوزی می کند. در حال حاضر بنا بر گفته فاطمه نوروزیان مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان این زن بندرعباسی با ۱۷ درصد سوختگی از ناحیه دست و قفسه سینه، در بخش سوختگی بیمارستان شهید محمدی بندرعباس بستری است.

بعد از وقوع این حادثه، مجتبی قهرمانی دادستان عمومی و انقلاب شهرستان بندرعباس از برخورد با مسببانش سخن گفت و توضیح داد: پرونده قضایی برای متخلفین تشکیل و چگونگی رویداد در دست بررسی است همچنین به سازمان‌های حمایتی هم دستور قضایی داده شده که به این خانواده کمک فوری شود.

رضا مختاری بازرس کل استان هرمزگان نیز با تاکید بر برخورد بدون اغماض و قانونی با عوامل و مقصران اظهار کرد: این پرونده به صورت ویژه در دست بررسی است و تا حصول نتیجه به طور جدی و مستمر پیگیری خواهد شد. تصرف اراضی ملی به صورت غیرقانونی مجاز نیست و امری غیرقانونی محسوب می شود اما باید این گونه مسائل به شیوه صحیح و به دور از حادث شدن این گونه اتفاقات انجام شود.

در توضیح علت تخریب خانه زن بندرعباسی، اسماعیل موحدی نژاد معاون خدمات شهری شهرداری بندرعباس گفت: منزل این خانم در زمین‌های تصرفی ملی ساخته شده بود و ساخت و ساز آن غیر قانونی بود. پیش از این، چندین مرتبه به این خانواده برای ترک محل تذکر داده شده بود زیرا در منطقه غیرمجاز و نا امن در بستر رودخانه اقدام به ساخت اتاقک کرده بودند. 

او این را هم گفت که از این خانم با حضور گروهی از طرف شهرداری بندرعباس دلجویی شده و طبق دستور شهردار  علاوه بر پرداخت تمام هزینه های درمان با هماهنگی وزارت مسکن و شهرسازی زمینی به این خانواده اهدا شود.

نمایندگان استان هرمزگان در مجلس نیز با انتشار پیامی، تخریب خانه زن بندرعباسی را غیرانسانی و وهن جامعه‌ اسلامی توصیف کرده که وجدان جمعی را به شدت آزرده کرده است. این نمایندگان وعده پیگیری جدی این حادثه را داده  و ضمن محکومیت شدید آن خواهان محاکمه متخلفان و خاطیان و دلجویی از خانواده آسیب دیده شدند. همچنین پیشنهاد کردند که موادی به قانون شهرداری‌ها اضافه شود تا اختیار اقدامات قهری رأسا از شهرداری‌ها سلب شده و یا  این نهاد جهت انجام این مهم، ملزم به تربیت و آموزش جدی مأموران خود شود.

سمیه رفیعی رییس فراکسیون محیط زیست نیز روز گذشته در صفحه توییتر خود از سفر به بندرعباس برای پیگیری روند ممنوعیت صید ترال و درمان این زن مظلوم سرپرست خانوار سخن گفت و این را هم اضافه کرد که اصلاح قوانین موجود در مجلس و نیز توضیح از وزیر کشور درباره چرایی تکرار مسائلی از این دست در دستور کار خواهد بود.

شب گذشته رئیس و اعضای فراکسیون محیط زیست مجلس با حضور در بیمارستان شهید محمدی از مصدوم حادثه تخریب منزل مسکونی توسط شهرداری بندرعباس عیادت کردند. آن ها در جریان روند رسیدگی به وضعیت و مراحل درمان او قرار گرفته و قول همکاری و مساعدت برای رفع مشکلاتش را دادند.

همچنین جمعی از مقامات استانی همچون علی صالحی رئیس کل دادگستری استان هرمزگان نیز با عیادت از این بانوی بندرعباسی از او به دلیل اتفاقات رخ داده دلجویی کرده و دستورات لازم را جهت رفع هرچه سریعتر مشکلاتش صادر کرد.

با وقوع این حادثه تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز در صفحات شخصی خود در توییتر واکنش نشان دادند.

فاطمه قاسم پور نماینده تهران و رییس فراکسیون زنان مجلس نوشت: « در اتفاقات دردناکی مانند آنچه در ⁧‫بندرعباس‬⁩ رخ داد، مسئولین بدون توجه به کرامت انسانی صاحبان خانه و تبعات ناگوار انسانی این برخورد، عمل کردند. در مواجهه با تبعات توسعه نامتوازن شهری، بایستی کرامت افراد به طور کامل تامین شود وزیر کشور نسبت به این امر مسئول است و باید پاسخ‌گو باشد.»

الهام آزاد نماینده نایین و عضو فراکسیون زنان مجلس گفت: «با بی‌تدبیری سرپناه کسی را خراب کردند که جز خداوند یاوری نداشت. صحنه استعانت مادر و فرزند از خداوند و فریاد خدای آن کودک دل هر انسانی را به درد می‌آورد.‏ علاج بعد از واقعه خود درد است و تکرار دو حادثه مشابه در یک سال جای تامل دارد، به پیگیری این حادثه و علل آن خواهیم پرداخت.»

فاطمه محمد بیگی نماینده قزوین و عضو دیگر فراکسیون زنان در واکنش به این اتفاق در صفحه شخصی خود نوشت: «سرپناه زن سرپرست خانواری که به سختی زندگی می کند را خراب کردید در حالیکه به دادش نرسیدید و جایی برایش فراهم نکردید؟! به صورت ویژه این اقدام غیرانسانی را در حوزه توانمندسازی زنان سرپرست خانوار از سوی مجلس پیگیری خواهم کرد.»

علیرضا زاکانی نماینده قم و رییس مرکز پژوهش های مجلس نیز گفت: «اتفاق تلخ ⁧‫بندرعباس‬⁩ رفتاری سرشار از تبعیض و نمونه ای از پلشتی ها و میراث شوم مدیریت عناصر قدرت و ثروت در کشور است. مجلس انقلابی‬⁩ در تلاش برای خشکاندن ریشه فقر، فساد و تبعیض هاست.» 

احمد مرادی نماینده هرمزگان تصریح کرد: « تخریب اطاقکی‌ در حاشیه شهر بندرعباس متعلق به خانمی سرپرست خانوار توسط مامورین شهرداری‬ و ضجه های التماس گونه دختر بچه معصوم، دل هر انسان با وجدانی را به  درد‬ می آورد. ‏کجای شرافت ‌و انسانیت است که در این شرایط بد اقتصادی خانه را بر سر مردم بی پناه ویران کنیم.»

علی اصغر عنابستانی نماینده سبزوار با طرح چند پرسش این گونه واکنش نشان داد: « جلوگیری از ساخت و ساز خارج از ضابطه انجام وظیفه است اما آیا تأمین حداقل سرپناه برای یک خانواده محروم وظیفه نیست؟!‏ چرا نمی‌توانیم بفهمیم که می شود ابتدا برای این خانواده فکری کرد و سپس بنای غیرمجاز را تخریب نمود؟!‏ همین کاری که حالا بعد از این فاجعه و جریحه دار شدن احساسات مردم خواهیم کرد.»

جلیل رحیمی جهان آبادی نماینده تایباد و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: « فکر می کنم فریاد خدا! از سوی این کودک بی پناه، برای ویرانی شهرداری بندرعباس‬ و وزارت مسکن و شهرسازی‬ و استانداری هرمزگان و همه ما که مسئولیتی داریم، کافی باشد! چقدر مسئولان اجرایی ما در این سرزمین قانون را بد می فهمند! چقدر بد اجرا می کنند! چقدر قانون و مسولان با مردم فاصله دارند!»

فراموش نکنیم چند ماه پیش یعنی اوایل خرداد امسال حادثه مشابهی در کرمانشاه رخ داد و آسیه پناهی پیرزن آلونک نشین به دلیل تخریب خانه اش فوت کرد. آن زمان نیروهای اجراییات شهرداری کرمانشاه قصد تخریب خانه این پیرزن کرمانشاهی را داشتند که او مقابل لودر آنها ایستاد تا مانع تخریب شود اما پس از درگیری با مامورین اجراییات، حین انتقال به اردوگاه چشمه سفید کرمانشاه جان باخت.

۶ ماه گذشته نیز برخی از  مسئولین کشوری و استانی به این نوع برخورد مامورین شهرداری واکنش نشان دادند اما ظاهرا آن قدر بازدارنده نبوده که مجددا حادثه غم انگیز دیگری در بندرعباس رخ داد؛ انتظار می رود با اصلاح رویه و یا حتی بازنگری در قوانین دیگر شاهد تکرار این اتفاقات تلخ نباشیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۹-۰۹-۰۱ ۱۱:۰۲

وای بر ما وای بر ما

avatar
۱۳۹۹-۰۹-۰۱ ۱۱:۱۱

مقصر اون کسیه که حکم تخریب داده نه مامور اجرا که در صورت عدم تمکین اخراج میشه ولی آخرش هم اونی که ضعیفتره مجازات میشه

avatar
۱۳۹۹-۰۹-۰۱ ۱۱:۵۰

فقط حرف فقط حرف ...،پس کی عمل می کنید.

avatar
۱۳۹۹-۰۹-۰۱ ۱۳:۴۷

مي بخور منبر بسوزان مردم آزاري هم كردي اشكال نداره ولي سرپناه كسي رو خراب نكن.

avatar
۱۳۹۹-۰۹-۰۱ ۱۴:۰۱

کی بود کی بود!

avatar
۱۳۹۹-۰۹-۰۱ ۱۴:۱۲

از یه طرف جامعه نگرن ساخت ساز های غیر اصولی و بی بند باری هایی که از این طریق رخ میده هست از یه طرف هم در مقابل این رفتار ها واکنش نشان میده بهتره بجای این همه داستان یه طرح جامع برای بی خانمان ها و سرپناهان بود تا هم یه سرپناه معقول همه داشته باشن هم محیط زیست و ساخت ساز غیر مجاز نباشه الان همین خانم یه زلزله باید برود زیر اوار چه اتفاقی میوفته یا تملک غیر مجاز جنگلها و مشکلات ناشی از اون چی میشه این عدم جامعیت و بی بندباری باید جوابی باشه

avatar
۱۳۹۹-۰۹-۰۱ ۱۵:۲۱

فعلا که به جای زلزله، مسوولین رو سرشون خراب کردن

avatar
۱۳۹۹-۰۹-۰۲ ۰۵:۰۲

پس چرا شهرداری زورش به کسانیکه در حریم رودخانه ویا در حریم جنگها ویلاهای لوکس و هتلهای چند ستاره می‌سازند نمیرسد چرا ؟ چرا شهرداری فقط زورش به بدبخت و بیچاره ها و دست فروشان میرسه؟

avatar
۱۳۹۹-۰۹-۰۲ ۰۵:۳۴

خانه نخرید...همه را خانه دار میکنیم. این شعار خیلی به گوشم آشناست.

avatar
۱۳۹۹-۰۹-۰۲ ۰۹:۱۹

زخم مادر رو خوب کردید خونه براشون درست کردید اون موقعی که اون دختر بچه صدای خدا می زد قسم می داد خدا رو تو دل اون بچه رو کشتید اون زخم چگونه خدا رو چگونه زنده می کنید ...

avatar
۱۳۹۹-۰۹-۰۲ ۱۴:۱۳

با عرض سلام به خدمت مقامات کشوری که خود در حال جنگ هستنند و فرصتی به فقیر و فقرا نیست...

avatar
۱۳۹۹-۰۹-۰۲ ۱۴:۲۰

باید کارگران شهرداریرا تا زنده هستنند حبس کنند چرا از پولدارها پول می گیرند میگن ما که رفتیم شروع کنید بزنید و برقصید و بسازید ولی به ناله اون بچه که آهش 7 پشت سر حق مظلوم خور را خواهد گرفت گوش نکردین

avatar
۱۳۹۹-۰۹-۰۳ ۲۳:۵۶

اگه جای مسولین این مملکت بودم میمردم