• شنبه / ۱ آذر ۱۳۹۹ / ۰۸:۳۳
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 99090100074
  • خبرنگار : 50404

تولیت آستان قدس رضوی:

آستان قدس باید با جذب حداکثری نخبگان در کادرسازی برای انقلاب ایفای نقش کند

آستان قدس باید با جذب حداکثری نخبگان در کادرسازی برای انقلاب ایفای نقش کند

ایسنا/خراسان رضوی تولیت آستان قدس رضوی گفت: آستان قدس رضوی باید با جذب حداکثری نخبگان در کادرسازی برای انقلاب ایفای نقش کند و این آستان مقدس به مرکزی برای پرورش و کادرسازی نیرو برای انقلاب و نظام مقدس اسلامی مبدل شود.

حجت‌الاسلام احمد مروی در جلسه شورای معاونین بنیاد بهره‌وری موقوفات آستان قدس رضوی که در تالار ولایت حرم مطهر رضوی برگزار شد، با تأکید بر اهمیت شناسایی استعدادهای برتر و جذب نخبگان در جهت فراهم آوردن رشد و تعالی هرچه بیشتر آنان، اظهار کرد: جذب منابع انسانی نخبه، استعدادهای برتر و فراهم آوردن شرایط استفاده از ظرفیت‌ آن‌ها در آستان قدس بسیار حائز اهمیت است؛ این دستگاه مقدس باید به مرکزی برای پرورش و کادرسازی نیرو برای انقلاب و نظام مقدس اسلامی مبدل شود.

وی بنیاد بهره‌وری موقوفات را مرکز ثقل انجام وظایف آستان قدس در حوزه وقف معرفی کرد و با اشاره به تأثیرگذاری بیشتر حسن عمل در بهره‌وری مناسب از موقوفات، نسبت به اقدامات تبلیغاتی و رسانه‌ای برای توسعه فرهنگ وقف در جامعه، افزود: ارتقاء بهره‌وری در موقوفات و استفاده مناسب از منابع وقفی، باعث می‌شود که مردم به اهمیت و تأثیرات مبارک وقف در جامعه بیشتر پی ببرند و در نتیجه انگیزه برای وقف نیز افزایش یابد. آستان قدس رضوی به عنوان نهادی موقوفاتی وظایف مهم صیانت از موقوفات، اجرای کامل نیات واقفان و افزایش بهره‌وری موقوفات را برعهده دارد.

حجت‌الاسلام والمسلمین مروی با تأکید بر نقش مهم مدیریت حاکم بر بنیاد بهره‌وری موقوفات بر افزایش یا کاهش سرمایه اجتماعی آستان قدس رضوی، بیان کرد: آگاهی بخشی و اطلاع رسانی به موقع، صحیح و مناسب نسبت به اقدامات حوزه موقوفات و خدمات انجام شده می‌تواند موجب اعتماد سازی در سطح جامعه، ارتقاء سرمایه اجتماعی و توسعه فرهنگ نذر و وقف شود.

بنیاد بهره وری موقوفات؛ پیاده نظام آستان قدس در جنگ اقتصادی

تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به شعار سال «جهش تولید» و لزوم نقش آفرینی آستان قدس رضوی در مسیر تحقق اقتصاد مقاومتی، بیان کرد: امروز ما در یک جنگ سخت اقتصادی هستیم و پیاده نظام آستان قدس در این جنگ اقتصادی بنیاد بهره وری موقوفات است، لذا این بنیاد باید بتواند در حد امکانات و مقدورات، در جهت تحقق «جهش تولید» و اقتصاد مقاومتی در کشور نقش آفرینی کند.

وی با بیان اینکه بنیاد بهره‌وری موقوفات باید راه‌ هایی برای کسب درآمد پیدا کند که عامه مردم نیز منتفع شوند، افزود: آستان قدس در تمام حوزه‌ها از جمله حوزه اقتصادی، باید در چهارچوب شرع و آموزه‌های حضرت رضا(ع) و ائمه اطهار(ع) حرکت کند. کسب درآمد باید ناشی از کار واقعی باشد؛ برخی ممکن است در مدت زمان کوتاهی با حیله و شیطنت بر بازار تأثیر ‌بگذارند و درآمدهای میلیاردی کسب ‌کنند، اما این درآمدها واقعی و حلال نیست، کسب درآمد در دستگاه حضرت رضا(ع) باید از طریق کار واقعی و در چهارچوب شرع باشد.

لزوم توجه به اشتغال جوانان

حجت‌الاسلام والمسلمین مروی با درخواست از مدیران بنیاد بهره وری موقوفات برای ایجاد افزایش فرصت‌های شغلی برای جوانان عنوان کرد: در حوزه‌ هایی که منجر به ایجاد اشتغال پایدار برای جوانان شود به سود حداقلی قانع‌ هستیم؛ تحقق اشتغال جوانان برای ما سود است و در دستگاه حضرت رضا(ع) نباید هیچ‌گاه از نگاه انسانی غافل شویم.

تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به درخواست‌های اشتغالی که از سوی جوانان تحصیل کرده دریافت می‎کند، خاطرنشان کرد: گاهی افرادی به ما مراجعه می‌کنند و خواستار شغل هستند؛ این افراد را باید به چشم فرزندان، برادران و خواهران خود بنگریم. آیا اگر فرزندان ما بودند نسبت به ایجاد شغل برای آن‌ها بی‌تفاوت بودیم؟ باید به میزان امکانات، برای ایجاد فرصت‌های شغلی بیشتر تلاش شود.

تولیدات آستان قدس رضوی باید دارای کیفیت ممتاز باشند

حجت الاسلام والمسلمین مروی در بخش دیگری از سخنان خود بر ضرورت توجه به ارتقای کیفیت کالاهای تولیدی آستان قدس رضوی تأکید و عنوان کرد: محصولات تولیدی شرکت‌های آستان قدس، ضمن برخورداری از کیفیت ممتاز باید برخودار از ابتکار، نوآوری و خلاقیت باشند. به دنبال تولید محصولات لوکس نیستیم اما محصولات تولیدی ما باید بالاترین کیفیت را داشته باشند.

وی تسریع فرآیند وقف و استفاده از روش‌های نوین مانند وقف مشارکتی و وقف سهام را از دیگر نکات مهم در توسعه فرهنگ وقف معرفی کرد و گفت: برداشتن موانع انجام وقف برای واقفان، بهره برداری از زمین‌های رها شده و تعیین تکلیف متصرفین اراضی موقوفه از دیگر مواردی است که باید به آن توجه شود.

ضرورت توجه به ظرفیت‌های صادراتی آستان قدس

تولیت آستان قدس رضوی از اهمیت توجه به صادرات، به ویژه در بازارهای کشورهای همسایه یاد کرد و با بیان اینکه باید در سبد صادرات کشور سهمی داشته باشیم، اظهار کرد: محصولات غذایی آستان قدس نشانی معتبر و شناخته شده‌ است و بسیاری از مسلمانان کشورهای اسلامی از روی ارادت به ساحت شریف حضرت رضا(ع) علاقه مند به استفاده از آن‌ها هستند. ما می‌توانیم این محصولات را به کشورهای مختلف صادر کنیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین مروی با اشاره به اهمیت توجه همزمان به مزیت‌های آستان

 قدس و نیازهای کشور در عرصه‌های مختلف، اظهار کرد: باید به عرصه تولید و تأمین نیازهای مهم کشور به ویژه حوزه‌هایی که بخش خصوصی حاضر به ریسک نیست وارد شویم، حتی اگر سود اقتصادی ناچیزی داشته باشد ما اعتقاد داریم که اگر در راستای منافع عامه کشور حرکت کنیم خداوند برکت آن را خواهد داد.

شفاف سازی موقوفات و گزارش دهی مردم

وی با تأکید بر اهمیت شفاف سازی و گزارش دهی به جامعه، تصریح کرد: مردم باید بدانند که آستان قدس چه میزان درآمد موقوفاتی داشته و در چه مسیری هزینه شده است، باید برای تحقق آن حتما برنامه ریزی شود.

تولیت آستان قدس رضوی همچنین نظارت صحیح، برخورد قاطع با متخلفان و توجه به انتصابات صحیح بر اساس شایستگی و تخصص را مورد تأکید قرار داد و گفت: باید با ضوابط اداری و نظارت مستمر و دقیق از بروز جرایم و مفاسد اداری پیشگیری شود. ما قدردان کارکنان قانون مداری که مخلصانه کار میکنند هستیم اما با متخلفان، به ویژه مدیران متخلف باید قاطعانه برخورد شود، همچنین مدیران بایستی برای خود عیونی داشته باشند و فضای مجازی ظرفیت مناسبی را در این عرصه به وجود آورده است.

گفتنی است، در ابتدای این دیدار دکتر مالک رحمتی رئیس بنیاد بهره وری موقوفات آستان قدس رضوی گزارشی از اقدامات مجموعه متبوع خود ارائه و در ادامه تعدادی از مدیران و معاونین این بنیاد به بیان دیدگاه‌ها و نقطه نظرات خود پرداختند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.