• شنبه / ۱۰ آبان ۱۳۹۹ / ۱۱:۲۲
  • دسته‌بندی: البرز
  • کد خبر: 99081005875
  • خبرنگار : 50024

۱۰ درصد واحدهای مسکن مهر شهر جدید هشتگرد آب و برق ندارند

۱۰ درصد واحدهای مسکن مهر  شهر جدید هشتگرد آب و برق ندارند

ایسنا/البرز شهر جدید هشتگرد که حدود سه دهه از عمر آن می‌گذرد، طی سال‌های اخیر که قیمت مسکن در پایتخت و مرکز البرز سربه فلک کشیده به کعبه آمال مهاجرانی تبدیل شده که با اندوخته کم و بیشی که حاصل چندین سال پس انداز و دریافت وام است، به دنبال خانه دار شدن هستند.

البته واگذاری واحدهای مسکن مهر که ساخت آنها از یک دهه پیش آغاز شده هم در افزایش روز به روز جمعیت این شهر بی تاثیر نبوده است. طبق برآوردهای صورت گرفته اگر همه مالکان واحدهای مسکن مهر در خانه‌های خود ساکن شوند، در آینده نه چندان دور حدود ۱۵۰ هزار نفر به جمعیت این شهر ۸۰ هزار نفره اضافه می شود.

به گزارش ایسنا، بدون شک اگر مسئولان قصد دارند در کنار چشاندن طعم شیرین خانه دار شدن به چهار دهک پایین جامعه، خدمات و امکانات متوازن و عادلانه شهری را در اختیار آنها قرار دهند، باید به فکر توسعه زیرساخت‌های حیاتی این شهر هم باشند.  حالا که شمارش معکوس برای رسیدن قطار مسکن مهر شهر جدید هشتگرد به ایستگاه پایانی آغاز شده، انتظار می رود برنامه ریزی مدیران برای میزبانی از جمعیتی که قرار است ساکنان آتی این شهر باشند، رنگ و بوی جدی تری به خود بگیرد تا همگی از زندگی در شهری که سرعت رشد جمعیتش با شتاب توسعه و پیشرفت آن تقارن دارد لذت ببرند...

مدیر عامل شرکت عمران شهر جدید هشتگرد با اشاره به تاریخچه شهر جدید هشتگرد اظهار کرد: حدود ۲۹ سال از ایجاد شهر جدید هشتگرد می‌گذرد این در حالی است که تاریخچه شکل گیری هشتگرد قدیم به سال‌ها قبل بازمی‌گردد.

مسعود حق لطفی در گفت و گو با ایسنا، ادامه داد: هرچند نمی‌توان منکر کمبود و ضعف‌های زیرساختی در شهر جدید هشتگرد بود ولی نباید انتظار داشت در شهری که کمتر از سه دهه از عمرش می‌گذرد، همه چیز طبق ایده آل و استانداردهای تدوین شده پیش برود.

وی افزود: طی سال‌های گذشته دستگاه‌های متولی، همت کافی  برای ایجاد و توسعه زیرساخت‌های مناسب شهری را در شهر جدید هشتگرد نداشته و همین باعث شده انجام بخشی از وظایف آنها را شرکت عمران متقبل شود و توسعه روبنایی نیز توسط همکاران شرکت پیگیری شده است به عنوان مثال در حال حاضر از مجموع ۳۲ مدرسه ای که در این شهر وجود دارد ۲۵ مورد را شرکت عمران و مابقی را نیز خیرین ساخته اند.

وی گفت: با همکاری آموزش و پرورش یک مدرسه تیزهوشان در شهریور ماه به بهره برداری رسید و به زودی یک مدرسه مختص دانش آموزان استثنایی (کم‌توان) به مدارس موجود اضافه می‌شود.

این مسئول توضیح داد: شرکت عمران در کنار کتابخانه‌های فعال، یک زمین دیگر را برای ساخت کتابخانه تخصیص داده است و همچنین  ۱۰ باب مسجد نیز در سنوات گذشته ساخته است.

به گفته حق لطفی در کنار این مساجد، چندین باب مغازه، ساخته و در اختیار هیات امنای آنها قرار داده شده تا هزینه آتی  تعمیر و نگهداری این مراکز فرهنگی- مذهبی تامین شود.

وی اضافه کرد: علاوه براین با سرمایه گذاری بخش خصوصی، ایجاد سه پارک، دو سالن ورزشی، یک کتابخانه، یک فرهنگسرا و یک ایستگاه آتش نشانی مادر نیز در دستور کار شرکت قرار گرفته است.

بیش از ۱۵۰ هزار نفر به جمعیت شهر جدید هشتگرد اضافه می شود اگر...

وی در ادامه با بیان اینکه ساخت پروژه‌های مسکن مهر یکی از مهمترین اقدامات شرکت عمران شهر جدید هشتگرد طی ۱۰ سال گذشته بوده است، اظهار کرد: این شرکت با حمایت دولت عملیات احداث، ایجاد زیرساخت و محوطه سازی برای ۵۰ هزار واحد مسکن مهر در فازهای ۴ و ۷ این شهر را به عهده گرفته است.

این مسئول تاکید کرد: اگر به طور متوسط در هر یک از این واحدهای مسکن مهر سه نفر ساکن شود، با اتمام این پروژه‌ها ۱۵۰ هزار نفر به جمعیت شهر جدید هشتگرد اضافه میشود که همگی آنها به امکانات و خدمات شهری مناسب نیاز دارند.

وی با بیان اینکه بخش اندکی از متقاضیان در واحدهای تکمیل شده این شهر ساکن شده اند، گفت: تا کنون ۷ هزار متقاضی در واحدهای مسکونی خود ساکن شده اند.

۱۰ درصد واحدهای مسکن مهر آب و برق ندارند

حق لطفی با اشاره به اینکه در طول سال‌های قبل تلاش زیادی برای ایجاد و تکمیل زیرساخت‌های ضروری برای پروژه‌های مسکن مهر صورت گرفته، توضیح داد: از مجموع واحدهای احداثی مسکن مهر شهر جدید هشتگرد،  تنها حدود  ۵ هزار واحد یعنی کمتر از ۱۰ درصد یکی از خدمات مثل آب و برق را ندارند.

وی با بیان اینکه تکمیل زیرساخت واحدهای باقی مانده به شبکه آبرسانی ، سیستم روشنایی و ...  حدود ۴۰۰ میلیارد تومان هزینه داشت، ادامه داد: اگر می خواستیم این هزینه را از منابعی مثل بودجه اولیه سال جاری شرکت که حدود ۴۰ میلیارد تومان بود، پرداخت کنیم ، بیش از ۱۰ سال زمان می برد. به همین دلیل با تعاملی که اعضای هیئت مدیره  با شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید برقرار کردند و با حمایت همه جانبه مسئولین مرتبط ،  موفق شدیم سقف بودجه را  افزایش دهیم تا سرعت خدمات رسانی بالاتر رود.

وی اضافه کرد: بر این اساس و با توجه به مجوزهای قانونی تباصر بودجه ، تا پایان سال جاری ،  ۸۱ میلیارد تومان در قالب پرداخت نقدی و زمین در اختیار شرکت آب و برق قرار بگیرد که سهم شرکت آب ۵۱ میلیارد و سهم شرکت برق نیز ۳۰ میلیارد تومان است.

این مسئول افزود: از ابتدای سال تا کنون ۲۱ میلیارد تومان به شرکت برق و ۳۰ میلیارد تومان از اعتبار در نظر گرفته شده برای شرکت آب و فاضلاب تخصیص یافته تا شاهد ایجاد تصفیه خانه، واحد پمپاژ، احداث منبع و همچنین تکمیل ۱۲ کیلومتر شبکه اصلی آب شهر جدید هشتگرد باشیم.

حق لطفی گفت: با تزریق به موقع اعتبار، پیش بینی می‌شود تا اواخر سالجاری تمامی واحدهای مسکن مهر شهرجدیدهشتگرد انشعابات مستقل آب و برق داشته باشند.

پروژه‌های مسکن مهر شهر جدید هشتگرد ۳۵ هزار متقاضی موثر دارد

وی در ادامه با بیان اینکه از ۵۰ هزار واحد مسکن مهر شهر جدید هشتگرد ۳۵ هزار واحد متقاضی موثر دارد، توضیح داد:  ۱۲ هزار و ۲۹۱ مورد از این واحدها در قالب خود مالکی و طرح اقدام ملی تعریف شده است.

وی تصریح کرد: در کنار فعالیت‌های مذکور،  ساخت دوهزار و ۵۰۰ واحد هم به دلیل برخی مشکلات حقوقی متوقف شده و این پروژه ها فعلا تعطیل هستند.

مدیر عامل شرکت عمران شهر جدید هشتگرد اظهار کرد: از ۳۵ هزار واحد مسکن مهری که متقاضی موثر دارند، عملیات نازک کاری ۱۸۰۰ واحد به پایان نرسیده و انشاا..‌. با اتمام واحدهای فعال،  پرونده مسکن مهر شهر جدید هشتگرد تا پایان سال بسته می‌شود.

وی با اشاره به پیشرفت فیزیکی ۱۸۰۰ واحد مسکن در مرحله نازک‌کاری گفت: اغلب این واحدها بیش از ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و در صدد هستیم تا پایان سال آماده تحویل شوند.

۷ هزار واحد مسکن مهر ساکن دارد

این مسئول در ادامه با اشاره به اینکه در مقایسه با تعداد واحدهای تحویل داده شده با تعداد ساکنان پروژه ها،  اختلاف زیادی وجود دارد، افزود: تا کنون ۲۵ هزار واحد مسکن مهر تحویل قطعی شده ولی متقاضیان تنها در ۷ هزار واحد از این تعداد ساکن شده اند.

وی با بیان اینکه وجود واحدهای خالی نشان دهنده عدم برنامه ربزی و کنترل صحیح در مرحله ثبت نام مسکن مهر بوده، گفت: از ابتدا قرار بود چهار دهک پایین جامعه از طریق ثبت نام مسکن مهر خانه دار شوند و پیش بینی می‌شد که یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر شامل این طرح شوند ولی در نهایت از بیش از دو میلیون و ۵۰۰ هزار نفر ثبت نام به عمل آمد.

حق لطفی گفت: بسیاری از واحدهایی که امروز خالی مانده برای کسانی است که شرایط استفاده از طرح مسکن مهر را داشته اند اما با هدف سرمایه گذاری شخصی و یا خانه دار کردن فرزندان خود اقدام به ثبت نام مسکن مهر کرده اند و نیتی برای سکنی خانواده خود در ملک خریداری شده را نداشتند .

وی ابراز کرد: بسیاری از این واحدهای خالی طی سال‌های قبل در قالب فروش قولنامه ای یا در معاملات ثانویه فروخته شده اند و تعدادی از آنها نیز پس از تحویل به مالک رنگ سکونت به خود ندیده اند چون صاحب آنها در جای بهتری سکنی دارد و البته تکمیل زیرساختها و افزایش خدمات رسانی در افزایش تعداد ساکنان هم بی تاثیر نیست

به گفته مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید هشتگرد خالی ماندن این واحدها، برای ساکنین هزینه مازاد دارد چون این واحدها نیاز به نگهداری دارند و وقتی ساکن نداشته باشند استهلاک شان بیشتر می شود.

وی اضافه کرد: بدون شک در یک  پروژه ۸۸۰ واحدی که  تنها ۸۰ چراغ روشن دارد، مجاب کردن ساکنان برای پرداخت هزینه نگهداری آسانسور، تعمیر ایزوگام  و سایر هزینه های جاری بلوک مسکونی ساده نخواهد بود.

مشکل واحدهای خالی حل می شود

حق لطفی در پاسخ به اینکه آیا راه حلی برای ساکن شدن متقاضیان در این واحدها وجود دارد، توضیح داد: مجلس طرحی مبنی بر اخذ مالیات از واحدهای مسکونی خالی ، ارائه داده که امیدواریم با اجرای آن برخی از واحدهای خالی مسکن مهر ، تعیین تکلیف شود و ذینفعان می‌توانند یا واحد خود را به خانه اولی‌ها بفروشند یا آن را اجاره دهند.

بدهی ۳۰۰ میلیارد تومانی مردم به پیمانکاران

وی در ادامه با اشاره به اینکه عدم پرداخت آورده از سوی متقاضیان ، پیمانکاران پروژه های را با مشکل مواجه کرده، اضافه کرد: با ارزش ریالی حدود سه سال پیش، متقاضیان واحدهای مسکن مهر شهر جدید هشتگرد به خاطر اینکه سهم آورده خود را تکمیل نمی کنند،  بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان به پیمانکاران بدهکار هستند.

این مسئول با بیان اینکه در شورای مسکن برنامه ریزی‌هایی برای حل این مشکل صورت گرفته، افزود: در این شورا پیشنهاداتی مبنی بر اینکه وام چهار درصدی  کسانی که واحدشان تکمیل است ولی برای تکمیل آورده خود و متعاقبا تحویل آن اقدام نمی‌کنند،  به ۱۸ درصد افزایش پیدا کند،  مطرح شده است.

وی ابراز کرد: علاوه براین  احتمال دارد واحد متقاضیانی که بعد از آخرین اخطارها نسبت به تکمیل سهم خود اقدام نکنند، به متقاضی دیگری واگذار شود.

وی با تاکید بر اینکه مسکن مهر سرمایه ملت است، گفت: هر کدام از این سیاست‌های مطرح شده اجرایی شود، یک قدم به خانه دار کردن متقاضیان واقعی نزدیک تر می شویم.

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید هشتگرد افزود: در حال حاضر ۱۰ هزار واحد مسکن مهر در این شهر وجود دارد که منتظریم مالکان آنها آورده خود را تکمیل و بدهی خود را بپردازند.

وی ابراز کرد: بدون شک هر پروژه‌ای برای تکمیل به پول نیاز دارد و اگر متقاضیان سهم آورده خود را به موقع تکمیل نکنند، پیمانکاران قادر به تحویل به موقع واحد آنها نخواهند بود و فشار مضاعفی را به سایرین نیز تحمیل می آورند.

توسعه متوازن شهر در گرو سرمایه گذاری بخش خصوصی است

حق لطفی در ادامه با بیان اینکه ضروری است تا روند توسعه فازهای مختلف شهر جدید هشتگرد با سرعت بیشتری طی شود ، افزود: در کنار تعامل بین بخشی به دنبال جذب سرمایه های بخش خصوصی هستیم.

وی گفت: بر این اساس مراحل اداری صورت گرفته،  سرمایه گذاران اجرای ۸ پروژه تجاری جدید در این شهر بعنوان شریک شرکت شناسایی شده اند که ارزش پروژه های فوق ۱۵۰۰ میلیارد تومان است و به زودی عملیات اجرایی پروژه ها آعاز می شود.

وی توضیح داد: ما با شرکای تجاری خود توافق کرده ایم که کنار ساخت مراکز تجاری باید  ساخت پارک، مدرسه ، فضای سبز، مراکز هنری و فرهنگی و ... را در برنامه های خود قرار دهند تا به این ترتیب شاهد توسعه متوازن این شهر در سالهای آینده باشیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.