• شنبه / ۱۰ آبان ۱۳۹۹ / ۰۶:۳۹
  • دسته‌بندی: سلامت
  • کد خبر: 99080804965
  • منبع : نمایندگی علوم پزشکی شهید بهشتی

نحوه جذب و فعالیت "همیاران سلامت" در بیمارستان‌های کرونایی

نحوه جذب و فعالیت "همیاران سلامت" در بیمارستان‌های کرونایی
عکس خبر آرشیوی است.

بیش از هشت ماه از شیوع کرونا در کشور گذشته و طی این مدت بیمارستان‌ها و کادر درمان بی وقفه در جهت مقابله با این بیماری و ارایه خدمت به بیماران ایثارگرانه فعالیت می‌کنند، در این میان یکی از الزامات بیمارستان‌ها برای تسریع بهبود بیماران بستری، ارایه خدمات مراقبتی، حمایتی و عاطفی از بیماران در کنار خدمات درمانی تخصصی است؛ وظایفی که در شرایط عادی از سوی همراهان بیمار ایفا شده و در روزهای کرونایی خلاء آن کاملا محسوس است.

به گزارش ایسنا، با توجه به ممنوعیت حضور همراهان بیمار در بخش‌های کرونایی، این همراهی و حمایت خالصانه از سوی نیروهای مردمی داوطلب و جهادگر و در قالب طرح "همیار سلامت" در برخی از بیمارستان‌های تهران ارایه می‌شود، در این رابطه رضا عفتیان مسوول عملیات قرارگاه جهادگران سلامت نرجس خاتون به عنوان یکی از فعال‌ترین قرارگاه‌ها در  طرح جهادگرانه همیار سلامت در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اجرای این طرح از نیمه اسفند ماه سال گذشته، اظهار کرد: به دنبال شیوع بیماری کووید ۱۹ در کشور و نیاز بالای بیمارستان‌ها و کادر درمان به کمک‌های جهادی و داوطالبانه، طرح همیار سلامت با هدف کمک رسانی به جامعه پزشکی و پرستاری، کمک در ایجاد روحیه مثبت و حمایت عاطفی بیماران بستری و یاری رسانی در امور شخصی، حمایتی و مراقبتی بیمار در حوزه امور غیرتخصصی در این قرارگاه آغاز به کار کرد.

وی با بیان اینکه مجوزهای لازم از وزارت بهداشت در این خصوص گرفته شده است و اجرای این طرح نیز تحت نظارت نمایندگان بیمارستان صورت انجام می‌شود، ادامه داد: به دلیل ممنوعیت ورود همراه بیمار به بخش‌های کرونایی و از طرف دیگر اثرگذاری یاری رسانی در امور شخصی، حمایتی و مراقبتی مبتلا در تسریع و بهبود سیکل درمان، طرح همیار سلامت اجرا شد.

شرایط جسمی و سنی داوطلبان

وی با بیان اینکه بر اساس این طرح نیروهای داوطلب برای ارایه خدمت در بیمارستان‌ها جذب و به بیمارستان‌های متقاضی معرفی می‌شوند، گفت: نیروهای داوطلب باید شرایط سنی و جسمی لازم برای جذب در قالب این طرح را داشته باشند. بر این اساس حداقل سن ۱۸ و حداکثر بین ۴۵ تا ۵۰ سال تعیین شده است.

عفتیان با بیان اینکه نیروهای داوطلب می‌توانند از طریق سایت قرارگاه به نشانی jsalamat.ir برای ثبت‌نام اقدام کنند، گفت: تقریبا هفته‌ای یک بار از ثبت‌نام ‌کنندگان برای شرکت در جلسه آموزشی و توجیهی دعوت به عمل می‌آید و در صورت داشتن شرایط لازم به بیمارستان‌ها معرفی می شوند.

وی با بیان اینکه طی جلسه آموزشی داوطلبان نسبت به ماهیت کار و جنس فعالیت و همچنین نحوه حفاظت فردی توجیه می‌شوند، بیان کرد: داوطلبان طرح همیار سلامت نیاز به تخصص خاصی ندارند، چراکه همان کاری را انجام خواهند داد که یک همراه برای بیمار انجام می‌دهد.

وظایف همیاران سلامت در بیمارستان‌ها

مسوول عملیات قرارگاه جهادگران سلامت نرجس خاتون با اشاره به برخی از وظایف همیاران در بیمارستان، گفت: کمک در ایجاد روحیه مثبت و حمایت عاطفی مبتلایان با انس و همدردی با آن‌ها، یاری رسانی در امور شخصی، حمایتی و مراقبتی مبتلا در حوزه امور غیرتخصصی مثل غذا دادن و کمک در قدم زدن بیمار، کمک رسانی معنوی به خانواده مبتلایان و اطلاع رسانی وضعیت آن‌ها به خانواده‌ها در صورت صلاحدید مجموعه پزشکی، همراهی و کمک به تیم‌های خدماتی نظافتی بیمارستان‌ها در پاک سازی و ضدعفونی سازی محیط بیمارستان، توزیع اقلام غذایی آماده شده و دیگر نیازهای سخت افزاری بیمارستان‌ها برخی از خدماتی است که داوطلبان ارایه می‌کنند.

عفتیان با اشاره به حمایت‌های صورت گرفته از داوطلبان طرح همیار سلامت، اظهار کرد: داوطلبان از پشتیبانی‌های حقوقی و حمایتی برخوردار می‌شوند. همچنین از سوی بیمارستان محل ارایه خدمت تحت پوشش بیمه مسئولیت و خدمات درمانی قرار می‌گیرند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر تنها در تهران و به دنبال عقد قرارداد با دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران و شهید بهشتی فعالیت می‌کنیم، ادامه داد: حضور همیار سلامت در بیمارستان تحت نظارت کادر درمانی صورت می‌گیرد و همچنین با پوشیدن لباس‌های مخصوص اعم از گان، ماسک‌های چندلایه، طلق محافظ صورت و دستکش، راه‌های ابتلای ویروس به بدن بسته می‌شود، لذا با رعایت نکات بهداشتی و ایمنی و ارایه آموزش‌های لازم، نگرانی خاصی در خصوص ابتلای داوطلبان وجود ندارد.

عفتیان با بیان اینکه از ابتدای همه ‌گیری و در هر سه پیک بیماری، داوطلبان به بیمارستان‌های متقاضی معرفی شده‌اند، گفت: طی هر پیک در بازه‌های زمانی ۲۰ تا ۳۰ روزه در بیمارستان‌ها حضور داشته‌ایم، البته در پیک اول بیماری به دلیل تعطیلی‌ها و اطلاع رسانی‌های رسانه‌ای، جهادگران بیشتری داوطلب بودند و ما نیز بیمارستان‌های بیشتری را پوشش می‌دادیم.

وی در این رابطه اضافه کرد: در پیک اول با حدود ۷۰۰ جهادگر، ۱۱ بیمارستان و چهار نقاهتگاه تهران؛ در پیک دوم با ۲۰۰ داوطلب حدود پنج بیمارستان و در پیک سوم با ۱۷۰ داوطلب چهار بیمارستان را پوشش داده ایم که البته در صورت افزایش تعداد داوطلبان بیمارستان های بیشتری را ساپورت می کنیم.

نیاز شدید بیمارستان‌ها به همیاران سلامت

‌وی با بیان اینکه هم اکنون و در شرایط کنونی یکی از نیازهای اصلی بیمارستان‌ها، حضور داوطلبان همیار سلامت برای خدمت رسانی به بیماران و کاهش بار تحمیلی بر کادر درمان است، ادامه داد: قرارگاه نرجس خاتون یک نهاد کاملا مردمی بوده و جهادگران و اعضای آن نیز از بین اقشار مختلف جامعه و از جایگاه‌های اجتماعی مختلف داوطلب می‌شوند.

عفتیان با اشاره به نوع فعالیت این قرارگاه، عنوان کرد: در پیک اول کرونا به دلیل نیاز آن زمان، در موضوعاتی همچون تولید مواد ضدعفونی، تهیه ماسک و گان پزشکی نیز فعالیت می‌کردیم، ولی هم اکنون در دو بحث مهم همیار سلامت و فعالیت‌های رسانه‌ای و آگاه سازی اقدام می‌کنیم.

مسوول عملیات قرارگاه جهادگران سلامت نرجس خاتون در خاتمه با اشاره به نیاز شدید این روزهای بیمارستان‌ها به ارایه خدمات جهادی، عنوان کرد: وضعیت و شرایط امروز نسبت به ماه‌های ابتدایی بسیار متفاوت است، حجم بالای بیماران بستری در کنار خستگی و فرسودگی کادر درمان شرایط دشواری را برای بیمارستان‌ها ایجاد کرده، لذا افراد متقاضی و داوطلب می‌توانند با مراجعه به سایت قرارگاه به نشانی jsalamat.ir و یا برقراری تماس با معاونت درمان دانشگاه‌های علوم پزشکی در این کار خیر جهادی سهیم شوند.

شرایط جذب داوطلبان همیار سلامت و پرستار در بیمارستان‌های کرونایی  

همچنین مهناز نیک پیما -کارشناس مدیریت پرستاری معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اجرای طرح همیاران سلامت در بیمارستان‌های تابعه دانشگاه به ایسنا، گفت: با توجه به نیاز بیمارستان‌ها و کادر درمان به کمک در امر مراقبت‌های اولیه و حمایت از بیماران کرونایی بستری در بیمارستان‌ها، فراخوان برای جذب نیروهای داوطلب جهادگر در قالب طرح همیاران سلامت از طریق سایت معاونت درمان منتشر شد.

وی با بیان اینکه نیروهای داوطلب به دنبال هماهنگی معاونت درمان دانشگاه با قرارگاه نرجس خاتون، برای جذب و آموزش به این قرارگاه معرفی می شوند، گفت: داوطلبان در صورت داشتن شرایط سنی و جسمی لازم برای ارایه خدمت و همچنین پس از دریافت آموزش‌های لازم در قرارگاه نرجس خاتون به بیمارستان‌ها معرفی شده و در امور غیرتخصصی مراقبت و حمایت از بیماران همچون غذا دادن، لباس پوشیدن، قدم زدن، حمایت‌های روحی و عاطفی و غیره کمک و همراهی می‌کنند.

وی همچنین مطرح کرد: با هدف پیشگیری از مشکلات احتمالی، هماهنگی لازم با بیمارستان‌های محل خدمت نیروهای داوطلب انجام شده تا وسایل حفاظت فردی در اختیار این افراد قرار داده شود و لازم به ذکر است که درصورت ابتلای نیروی جهادگر به بیماری، بیمارستان محل خدمت موظف به ارایه خدمات درمانی به آنهاست.

نیک پیما همچنین با اشاره به فراخوان جذب فارغ‌التحصیلان پرستاری داوطلب در بیمارستان‌های تابعه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز اظهار کرد: مدیریت پرستاری دانشگاه  نسبت به جذب فارغ‌التحصیلان پرستاری داوطلب در قالب استمرار طرح به مدت ۳۰ ماه در بیمارستان‌ها و مراکز تحت پوشش دانشگاه اقدام می کند.

وی ادامه داد: بر این اساس، پرستاران داوطلب که گواهی پایان دوره طرح یا معافیت از طرح دارند، می‌توانند با مراجعه به سامانه رشد وزارت بهداشت به آدرس tarhreg.behdasht.gov.ir و ثبت درخواست خود به صورت استمرار طرح، کد رهگیری دریافت کنند.

 معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی همچنین آمادگی جذب دانشجویان رشته پرستاری واجد شرایط را بر اساس "آیین نامه بکارگیری دانشجویان گروه پرستاری در بالین" در مراکز تابعه دارد.

کارشناس مدیریت پرستاری معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خاتمه عنوان کرد: داوطلبان ارایه خدمت در طرح همیار سلامت (همراه بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستان‌ها) و همچنین دانشجویان و فارغ التحصیلان پرستاری داوطلب می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن ۶۶۷۶۱۰۷۱ و ۶۶۷۶۱۱۳۲ تماس بگیرند.

انتهای پیام

ایسنا- گلاره کاویان

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.