• چهارشنبه / ۷ آبان ۱۳۹۹ / ۱۰:۵۶
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 99080704117
  • خبرنگار : 50378

انتظارات اهالی رسانه خراسان رضوی از استاندار جدید

انتظارات اهالی رسانه خراسان رضوی از استاندار جدید

ایسنا/خراسان رضوی استان خراسان رضوی از استان‌هایی است که ظرفیت‌های فراوانی در حوزه اقتصاد، فرهنگ، زیارت و گردشگری دارد و همین امر تصمیم‌گیری‌ها در این استان را کمی دشوارتر کرده است، در همین راستا استانداری که قرار است خراسان رضوی را مدیریت کند باید فردی قاطع و هوشمند باشد.

پس از انتخاب استاندار خراسان رضوی به عنوان وزیر صمت، این استان در آخرین سال حضور دولت فعلی با چالشی جدی در انتخاب استاندار رو به رو شد که چندی پیش آقای معتمدیان استاندار خراسان جنوبی برای این عنوان از سمت دولت انتخاب و معرفی شد. با مشخص شدن استاندار هر قشر و گروهی از احزاب مستقر در استان گرفته تا اصناف با توجه به شرایط خواسته‌هایی از استاندار جدید دارند.

اهالی رسانه و خبرنگاران استان خراسان رضوی نیز انتظاراتی از استاندار جدید دارند که در همین راستا با برخی از اصحاب رسانه گفت‌وگو کردیم تا انتظارات آن‌ها از استاندار را بشنویم.

استاندار جدید با ایجاد هم‌افزایی بین‌ رسانه‌ای، مشارکت رسانه‌ها را همراه خواهد داشت

مدیر خبرگزاری برنا در خراسان رضوی در خصوص توقعات رسانه‌ها از استاندار جدید اظهار کرد: توقعات از استاندار به دو بخش تقسیم می‌شود که یک بخش مربوط به توقعات درون صنفی خبرنگاران است و قسمت دیگر بخش حرفه‌ای اهالی رسانه که مربوط به کار آن‌ها است را شامل می‌شود؛ اهالی رسانه همیشه قلمشان به این سمت می‌رود تا در مورد مردم بنویسند، اینکه مردم چه مطالبه می‌کنند و استاندار و مسئولان هرکدام چه کارهایی باید انجام دهند را پیگیری می‌کنند. 

بنیامین یوسف‌زاده گفت: در خصوص مطالبات اهالی رسانه از استاندار جدید به نظر من بیشتر باید توجه بر روی مطالبات صنفی این حوزه باشد، رسانه‌ها در حال حاضر با مشکلات زیادی درگیر هستند و پس از شیوع کرونا عملا بسیاری از رسانه‌ها به لحاظ اقتصادی دچار چالش شده‌اند که به تبع آن مشکلات زیادی برای آن‌ها در نیروی کار و محتوای تولیدی ایجاد شده که نیاز به راهکار و حل مشکل دارد.

وی ابراز کرد: به عقیده من اما استاندار جدید نمی‌تواند آن هم در سال آخر دولت فعلی، کمک شایانی در این زمینه داشته باشد؛ به همین دلیل نمی‌توان زیاد مطالبات اساسی و واقع‌بینانه داشت مخصوصا در شرایط اقتصادی که کرونا به وجود آورده است. اما واقعیت این است که رسانه‌های خصوصی ما و مواردی که وابستگی کمتری به دولت دارند با مشکلات مالی مواجه هستند و حتی در این دوران با کمبود آگهی در رسانه‌های خود رو به رو شده‌اند که مانع از جبران خسارات می‌شود.

دبیر تحریریه روز شهرآرا ادامه داد: برای مثال اگر در گذشته رسانه‌ یا خبرگزاری‌ها می‌توانستند حداقل ۱۰ نیرو داشته باشد در حال حاضر تنها می‌توانند با سه نیرو به فعالیت ادامه دهند، اگر استاندار جدید بتواند در سال‌ پایانی حضور دولت چنین چالشی را برطرف کند و هم‌افزایی بین رسانه‌ای داشته باشد، می‌تواند حتی مشارکت‌ رسانه‌ها را در ادامه کار خود همراه داشته باشد، اما اگر به این موضوع بی‌توجه باشند قاعدتا راه به جایی نخواهد برد.

یوسف‌زاده اضافه کرد: استاندار باید رسانه‌ها و خبرنگاران را با نگاهی لطیف بنگرد تا ارتباطات بیشتری شکل گیرد، در سال‌های اخیر ارتباط بین خبرنگاران، استاندار و مجموعه مدیران استان بسیار کم بوده است و مدیران استانی تمایلی به ارتباط‌ گیری بارسانه‌ها نداشته‌اند؛ به عقیده من اقدام استاندار جدید در آشتی با رسانه‌ها می‌تواند بسیار موثر واقع شود.

وی خاطرنشان کرد: استاندار قبلی نیز در این حوزه حمیت برقراری ارتباط  با رسانه‌ها را داشت اما مشکلات اقتصادی و شیوع بیماری کرونا آنقدر زیاد بود که فضا برای هم‌اندیشی بیشتر با رسانه‌ها به وجود نیامد، البته فکر می‌کنم چند جلسه با مدیران رسانه‌ها و دو نشست خبری با خبرنگاران طی دو سال برگزار شد که رضایت بخش نیست.

مدیر خبرگزاری برنا در خراسان رضوی گفت: ارتباط استاندار با رسانه‌ها باید به صورت فصلی باشد و در هر فصل حداقل یک نشست خبری با خبرنگاران برگزار شود، همچنین پیشنهاد می‌کنم که جلسات با مدیران رسانه‌ها باید به صورت مستمر و متناوب ادامه پیدا کند؛ چراکه اگر این روند ادامه پیدا کند بسیاری از مشکلات پیش روی استان و چالش‌هایی که شخص استاندار با آن روبه‌رو است قطعا برطرف خواهد شد.

استاندار جدید باید بتواند میان گروه‌های سیاسی بی‌طرف بماند

سردبیر سابق روزنامه خراسان اظهار کرد: اگر مبتنی بر تجربیات گذشته بخواهم صحبت کنم در واقع ما انتظاراتی از استاندار جدید داریم اما انتظاراتی است که برآورده ناشدنی است، چون افرادی بودند که قبل از ایشان انتظارات ما را برآورده نکردند و همچنین به عقیده من که شناخت زیادی هم نسبت به استاندار جدید نداریم ، انتظارت ما برآورده شدنی نیست.

ناصر آملی در خصوص انتظارات اهالی رسانه از استاندار جدید گفت: انتظارات ما از استاندار جدید این است که در عرصه سیاسی میان گروه‌های سیاسی بی‌طرف بماند و سعی کند از سطح بندی‌ها و طبقه‌بندی‌ها در استان شناخت درستی پیدا کرده و به اعمال حاکمیت دولت تا کانون قدرت در مشهد فکر ‌کند، گرچه هماهنگی با این کانون قدرت اجتناب ناپذیر است؛ همچنین انتظار می‌رود استاندار جدید تلاش کند فرمانداری را در مشهد منصوب کند که انتخابات پیش رو را شفاف، روباز و عادلانه برگزار کند.

وی ادامه داد: استان خراسان رضوی مانند تمام کشور در حوزه اقتصادی دچار بحران و مشکل است، توقع من به عنوان یک عنصر سیاسی و همچنین عنصری که دستی در تولید صنعتی دارم این است که اگر نمی‌توانند به صنعت کمک کنند پس آسیب هم وارد نکنند و دست نهادهای اداری و بوروکراتیک را از گردن و گلوی صنعت در کشور بردارند.

سردبیر سابق روزنامه خراسان افزود: توقع می‌رود استاندار جدید از تعهداتی که دارایی، بیمه و دیگر نهادهای مسئول نسبت به امر تولید در پیش گرفته‌اند ممانعت به عمل آورد و بگذارد تولید نیمه کاره و کمر شکسته استان به راه خود ادامه دهد، برای این مورد باید گفت تولیدکنندگانی که برای دریافت مجوز به استانداری مراجعه می‌کنند در برخی موارد تا ماه‌ها و سال‌ها درگیر دریافت مجوز می‌شوند، بنابراین اگر کمکی نمی‌کنند مانع هم نشوند.

آملی خاطرنشان کرد: در حوزه فرهنگی نیز همین حرف‌ها باید تکرار شود و باید اجازه داده شود که فرهنگ رشد طبیعی خود را داشته باشد و نباید خود را بر فرهنگ، موسیقی و اندیشه مردم تحمیل کنند؛ چراکه مردم در فرهنگ، موسیقی و فکر جلوتر هستند و نباید فرهنگ را به عقب ‌برد و یا مانع آن شد.

وی در خصوص اقدامات استاندار سابق استان خراسان رضوی عنوان کرد: این مورد که استاندار قبلی با اهالی رسانه نشست برگزار می‌کرد نکته مثبتی بود، منتهی جلساتی که برگزار شده نتیجه خاصی نداشته است اما بهتر است استاندار جدید با برگزاری این نشست‌ها بتواند حداقل از ذهنیت عوامل رسانه آگاهی پیدا کند. اما برخی از مسئولین توجه نمی‌کنند و دلیلی نمی‌بینند بر سر یک میز با زبان مردم که رسانه‌ها هستند، بنشینند.  

سردبیر سابق روزنامه خراسان ابراز عقیده کرد: به نظر من در این مدت تنها استاندار اسبق به تخریب وضعیت زمان خود نپرداخت و باقی افراد بیشتر از این موقعیت برای ارتقاء خود استفاده می‌کنند.

حلقه ارتباطی استاندار و رسانه نباید رها شود

دبیر سرویس سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران منطقه خراسان رضوی اظهار کرد: اهمیت و حساسیت استان خراسان رضوی بر کسی پوشیده نیست و شاید به جرات بتوان گفت تصمیم‌گیری برای این استان با توجه به شرایط آن و حضور طیف‌های مختلف سیاسی برای دولت هیچ‌گاه کار آسانی نبوده است، به همین دلیل استانداری که قرار است خراسان رضوی را مدیریت کند باید مدیری مصمم، قاطع و هوشمند باشد تا بتواند علاوه بر ایجاد ارتباط با نهادهای مختلف قدرت در استان، سیاست‌های دولت را نیز به خوبی در خراسان رضوی پیاده کند که شاید این یکی از مهمترین چالش‌های استانداری باشد که قرار است خراسان رضوی را مدیریت کند.

منیره فضیلت گفت: فارغ از ظرفیت‌های فراوان استان ما در حوزه اقتصاد، فرهنگ، زیارت و گردشگری که باید استاندار خراسان رضوی به بهترین شکل ممکن این ظرفیت‌ها را در جهت توسعه استان به کار گیرد، مطالبه‌ ما به عنوان عضو یک رسانه از استاندار این است که حلقه ارتباطی خود با رسانه‌ها را رها نکند.

وی اضافه کرد: استاندار خراسان رضوی باید در تمامی حوزه‌های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی دارای برنامه و تئوری جهت پیشرفت استان باشد و اهمیت حوزه‌ اقتصادی، باعث نشود از مقولات مهمی همچون فرهنگ، هنر، اجتماع و سیاست در استان دور بماند یا استاندار برای عدم ایجاد حاشیه، تصمیم‌گیری و رسیدگی به مشکلات فرهنگی و سیاسی استان را مسکوت بگذارد، اگر بنا به پیشرفت است، خراسان رضوی باید همزمان مسیر توسعه را در تمامی حوزه‌ها طی کند.

دبیر سرویس سیاسی ایسنا عنوان کرد: رسانه می‌تواند به عنوان مشاور در کنار استاندار خراسان رضوی قرار گیرد و مسیر توسعه استان را هموار کند پس هرچه ارتباط استاندار و معاونان ایشان با رسانه‌ها مستمر باشد می‌توان به حل معضلات استان و بعضا طرح چالش‌های خراسان رضوی در سطح ملی و حل آن‌ها امیدوارتر بود.

فضیلت ادامه داد: ضمن آرزوی موفقیت برای آقای معتمدیان، ما از استاندار جدید خراسان رضوی درخواست می‌کنیم به ماهیت رسانه‌ها اهمیت دهد، نقش آن‌ها را در توسعه استان پررنگ ببیند و در کنار آن‌ها قرار گیرد، خبرنگاران برای خراسان رضوی دغدغه‌مندند، لطفا از آن‌ها دوری نکنید.

ثبات در مدیریت از مهمترین مطالبه‌های اهالی رسانه است

دبیر گروه اجتماعی و فرهنگی روزنامه خراسان در خصوص انتظارات رسانه‌ها از استاندار جدید اظهار کرد: به عقیده من «ثبات در مدیریت، ادامه مسیر استاندار سابق و تقویت آن» مهمترین مطالبه‌ای است که از استاندار جدید خراسان رضوی وجود دارد. استانداری که فقط ۸ ماه برای نقش‌آفرینی در استان فرصت دارد و تک تک روزهای حضورش را باید غنیمت بشمارد.

وحید تفریحی گفت: از همین رو ثبات در سیستم مدیریتی استان یک اولویت مهم است؛ چراکه هر گونه تغییر و تحول در پست‌های مدیریتی می‌تواند ماه‌ها استان را از رسیدن به اهداف و پیشبرد برنامه‌ها عقب بیاندازد. از همین رو یکی از مطالبات جدی همین حفظ سیستم مدیریتی فعلی و تقویت نقاط ضعف آن برای ادامه مسیر قطار توسعه و پیشرفت استان بر همان مسیری است که توسط   استاندار سابق خراسان رضوی ریل گذاری شده بود.

وی افزود: در کنار این موضوع، این مطالبه جدی از استاندار جدید خراسان رضوی وجود دارد که نقشه راهی که استاندار سابق برای استان طرح‌ریزی کرده بود را مبنای عمل خود قرار دهد و به فکر طرح‌ریزی نقشه راه جدیدی نباشد.

دبیر گروه اجتماعی و فرهنگی خراسان رضوی ادامه داد: استاندار سابق خراسان رضوی در مدت حضورش در استان اقدامات و طرح‌ها و رویکردهای مهمی را در پیش گرفت که ادامه آن و البته حذف اشکالات و اصلاح نواقص آن می‌تواند در این هشت ماه باقی‌مانده از دولت دوازدهم موجب رشد و توسعه استان شود.

تفریحی ابراز کرد: مثلث توسعه اقتصادی و فرهنگی به خوبی پایه‌ریزی شده و مسیر خود را شناخته است، ادامه آن قطعا موجبات رشد و توسعه استان را نیز در پی‌خواهد داشت، روند تعامل ذی‌نفعان و همه دستگاه‌ها و نهادها در استان در این سال‌ها زبانزد بوده که باید همچنان با قوت و قدرت ادامه یابد.

وی خاطرنشان کرد: البته در ماه‌های باقی مانده از دولت دوازدهم که قرار است استاندار جدید نقش آفرین توسعه و پیشرفت استان خراسان رضوی باشد، مطالبه‌ای جدی از سایر مسئولان و مدیران و ذی‌نفوذان در استان نیز وجود دارد؛ این که همراه استاندار جدید باشند و او را در راه پیشبرد برنامه‌ها و اقداماتش همراهی کنند. 

ظرفیت رسانه‌ای استان خراسان باید برای استاندار جدید مشخص شود

نایب رئیس خانه مطبوعات و رسانه‌های خراسان رضوی عنوان کرد: انتظارات از استاندار به دو بخش تقسیم می‌شود یکی در حوزه رسانه و ارتباط متقابلی که باید با نهاد حاکمیتی استاندار داشته باشد و بخش دیگر انتظاراتی است که جامعه از استاندار دارند؛ آقای معتمدیان در خراسان جنوبی کارکرد مثبتی ارائه کرده بود و مجموعه استان به ایشان باور و اطمینان داشت، به گونه‌ای که نوبت قبل نیز که قرار بود از خراسان جنوبی به استان دیگری منتقل شوند مردم واکنش نشان داده و ایشان ابقا شدند، اما این دوره جابه‌جایی به صورت ناگهانی صورت گرفت و مردم خراسان جنوبی اگر متوجه این جابه جایی می‌شدند ساکت نمی‌نشستند و منظور ما از این صحبت‌ها این بود که آقای معتمدیان در خراسان جنوبی کارنامه قابل دفاع و امید آفرینی داشته است.

غلامرضا بنی‌اسدی گفت: ما انتظار داریم همان کارنامه متناسب با بازه زمانی که در خراسان رضوی حضور دارند را از ایشان شاهد باشیم و توقع داریم برای روز به روزی که در خراسان رضوی حضور داشته و مسئولیت دارند برنامه‌هایی متناسب با ظرفیت استان خراسان که بی‌بدیل اگر نباشد کم بدیل خواهد بود، داشته باشند. امیدواریم پس از ماموریت این فرد روزهای بهتری در استان را تجربه کنیم و بتوانیم بدرقه‌ای باشکوه متناسب با عملکردشان داشته باشیم.

نایب رئیس خانه مطبوعات و رسانه‌های خراسان رضوی ادامه داد: در خصوص توقع اهالی رسانه نیز باید گفت که از استاندار توقع می‌رود اهالی رسانه خراسان رضوی را باور کنند همانطور که در خراسان جنوبی این تجربه خوب را داشتند؛ ما در خراسان جنوبی شاهد همکاری، مساعدت و حمایت ایشان از تشکل‌های صنفی مطبوعات به ویژه خانه مطبوعات و رسانه‌های خراسان جنوبی بوده‌ایم و ما نیز توقع داریم که تجربه همان تعامل با رسانه‌ها به ویژه با خانه مطبوعات خراسان رضوی را داشته باشیم.

 بنی‌اسدی اضافه کرد: استاندار جدید نیز قطعا می‌داند خراسان رضوی در حوزه رسانه قطب دوم رسانه‌ای کشور و در حوزه رسانه‌های نوین قطب اول است، قطعا این استان با دیگر استان‌ها متفاوت است و این تفاوت نیز اقتضا می‌کند استاندار با نگاهی متفاوت‌تر از همه جا به رسانه‌های استان نگاهی داشته باشد.

وی عنوان کرد: استاندار قبلی خراسان رضوی مثلث اقتصادی را تعریف کرد و استاندار جدید اگر قرار است همان خط را ادامه دهد قطعا این شکل هندسی را باید به صورت چهار ضلعی ببیند و رسانه‌ها ضلع چهارم این شکل هندسی باشند، چون اگر قرار است اقتصاد به توفیق و جامعه به آرامش برسد قطعا نیاز است که رسانه‌ها حرفه‌ای، به صورت اخلاقی و مومنانه در تراز رسانه‌های انقلاب اسلامی در کنار کار باشند.

نایب رئیس خانه مطبوعات و رسانه‌های خراسان رضوی بیان کرد: دلیل اینکه فعالیت‌های استاندار قبلی کمتر به چشم آمد این است که چشم صادق و امین مردم که رسانه‌ها باشند در کنار کار دیده نشدند، امیدوارم استاندار جدید با توجه به این نکته رسانه‌ها را بهتر ببینند و از ظرفیت رسانه‌ها که ظرفیتی بی‌بدیل است استفاده کنند و جامعه نیز از ظرفیت مدیریتی آقای معتمدیان به عنوان استاندار جدید به خوبی بهره برند و اعتمادی که به نظام دارند را ارتقاء دهند.

بنی‌اسدی ابراز کرد: به عقیده من استاندار جدید در قدم اول باید جلسه‌ آشنایی با رسانه‌ها داشته باشند و ظرفیت‌های رسانه‌ای استان را ببینند و کارکرد رسانه‌های استان برایشان مشخص شود، زمانی که رسانه‌ها با استاندار دیدار داشته باشند و همفکری صورت گیرد قطعا به یک خط مشخص برای همکاری و تعامل خواهند رسید تا با برداشتن قدم‌های بعدی به موفقیت برسیم.  

از آنجایی که رسانه‌ها چشم، گوش و زبان مردم هستند و رسالتشان رساندن حرف‌های مردم به گوش مسئولین استانی و کشوری است و نقش پراهمیتی در توسعه استان دارند می‌توانند در قالب مشاور در کنار استاندار جدید قرار گیرند و ایشان را در ارائه راه‌حل‌های درست و خوب برای مرتفع شدن مشکلات استانی همراهی کنند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.