• جمعه / ۲ آبان ۱۳۹۹ / ۱۹:۳۸
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: 99080200870
  • منبع : نمایندگی دانشگاه اصفهان

جشنواره فیلم کودک در ایستگاه پایانی

جشنواره فیلم کودک در ایستگاه پایانی

ایسنا/اصفهان آیین اختتامیۀ سی‌وسومین جشنوارۀ بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان، شامگاه دوم آبان‌ماه در برنامۀ «استودیو هشت»، به میزبانی باغ کتاب تهران برگزار و به صورت زنده از رادیو نمایش، تلویزیون تعاملی تیوا و صفحات مجازی جشنواره در اصفهان و تهران برای مخاطبان پخش شد.

علیرضا تابش، دبیر سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان در این آیین گفت: به عنوان دبیر جشنواره در برابر شما ایستاده ام تا مراتب تشکرم را از همراهی همۀ همکاران، در مسیر برگزاری نخستین جشنواره سینمایی آنلاین تاریخ ایران اعلام کنم.

او ادامه داد: برای رسیدن به این نقطه تردید و هراس و دو راهی فراوان داشتیم. مسیری را باید می پیمودیم که کسی آن را تجربه نکرده بود اما تجربه لذت بخش استفاده از نظرات کودکان و نوجوانان و مواجهه با مخاطبان از طریق سامانه های آنلاین، حس شیرین همراهی خانواده صنعت تصویر و برگزاری پر شور چهارمین المپیاد فیلمسازی نوجوانان کشور، گویی چیزی به نام خستگی برای ما وجود ندارد.

تابش تصریح کرد: امروز را نه اختتامیه بلکه نقطه عطف و افتتاحیۀ مسیری می دانیم که می تواند مطابق با منویات گام دوم انقلاب و تحولات به روز جامعه، به همبستگی خانواده صنعت تصویر را از یک سو و از سوی دیگر به تقویت ؟بینجامد.

به گزارش ایسنا، دبیر سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان گفت: بنا دارم گزارشی از آنچه که از این پس تا زمانی که در این مسئولیت هستیم را ارائه بدهم و در همین راستا باید اعلام کنم که  با توجه به ظرفیت های بالای پخش ویدئوهای درخواستی، سینمای کودک و سامانه های نوین، فصل جدیدی از روابط متقابل را آغاز خواهند  کرد.

او توضیح داد: وی او دی ها می توانند صمیمی و بی واسطه، نظر مردم را به سینماگران انتقال بدهند و سینماگران با استفاده از این نظرات خواهند توانست محصولات لازم را با توجه به نیاز داخلی تولید کنند. همه ما باید تلاش کنیم تا فاصله بین نگاه کودک و فیلم ها از آنچه هست، کمتر شود.

تابش یادآور شد: داوری سراسری کودکان و نوجوانان در این دوره باعث شگفتی و تصحیح نگاه بسیاری از ما اهالی صنعت تصویر شد و باید و ضروری است که ما به شما مخاطبان گوش فرادهیم و از شما بیاموزیم و درقدم های بعدی این مسیر را دنبال خواهیم کرد.

دبیر سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان، گفت: هر قدم نخستی کم و کاستی هایی دارد و بسیاری از ظرایف و نکات فنی در باب برخط بود که تا قبل از این تمرین و دیکته، قابل تشخیص نبود. می شد با انفعال و تسلیم دربرابر کرونا، امسال جشنواره را تعطیل کنیم اما وظیفه ملی و اسلامی خود می دانستیم نه تنها نشان دهیم سینما زنده است بلکه در کنار قهرمانان سلامت نقشمان را در ایجاد نشاط انجام بدهیم.

او افزود: خدا را شاکرم که هر چه در توان بود انجام دادیم و اکنون به آینده چشم دوخته ایم تا بعد از کرونا، شکل جدیدی از جشنواره های ترکیبی آنلاین فیزیکی را تجربی کنیم و در قدم بعدی از کاستی های این دوره درس بگیریم.

تابش خبر داد که چالش من نقش اول و به نظر من که با همراهی هوشنگ مرادی کرمانی، و ایرج طهماسب آغاز شده به خاطر استقبال مخاطبان بعد از اتمام جشنواره نیز ادامه خواهد داشت تا امتداد شعار جشنواره یعنی هر خانه یک سینما را شاهد باشیم.

دبیر سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم کودکان و نوجوانان با اعلام اینکه گزارش روند برگزاری این دوره از جشنواره بعدا از طریق روابط عمومی اطلاع رسانی خواهد شد، بخش پایانی سخنان خود را به تشکر از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، رئیس سازمان سینمایی، وزیر بهداشت و ارتباطات، شهرداران اصفهان و تهران، صدا و سیما، سامانه های پخش، فعالان سینمای کودک و همۀ کسانی که کمک کردند قطار جشنواره سی و سوم به سلامت سفر خود را طی کند، اختصاص داد.

پس از ایراد این سخنان برندگان بخش بین الملل جشنواره  معرفی شدند.

رائد فریدزاده، مدیر بخش بین‌الملل جشنواره نیز گفت: جشنواره امسال تجربه متفاوتی را به خصوص در بخش بین‌الملل پشت سر گذاشت. امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا، جشنواره‌های مختلف جهان یا لغو شدند و یا به صورت محدود در چند بخش به شکل مجازی برگزار شدند.

او ادامه داد: امسال در ایران سعی کردیم چراغ جشنواره فیلم کودک و نوجوان را در بخش بین‌الملل هم زنده نگه داریم و رویدادهای مهمی همچون کارگاه‌های تخصصی و داوری فیلم‌های کودک و نوجوان را به شکل مجازی پیش ببریم.

در این لحظه، مدیر بخش بین الملل جشنواره فیلم کودک و نوجوان، اعلام کرد که جایزه سیفژ به فیلم سینمایی فریتزی از کشور آلمان تعلق گرفته و سپس پیام تصویری برنده سیفژ نمایش داده شد.

در بخش دیگری از اختتامیه پیام علیرضا نصر اصفهانی، رئیس شورای شهر اصفهان با این مضمون پخش شد: ما در جشنواره سی و سوم، اوج خلاقیت، فناوری و ابتکار عمل را شاهد بودیم. خوشبختانه همه خانه ها در شهر اصفهان و در ایران امسال در جشنواره حضور داشتند و در تمام خیابان های شهر اصفهان شاهد تبلیغات گسترده در این زمینه بودیم و این زمینه نشاط و شادی کودکان و نوجوانان و خانواده ها را فراهم کرد.

پیام قدرت الله نوروری، شهردار اصفهان نیز که در اختتامیه به سمع مخاطبان رسید چنین بود: خوشحالم که در اختتامیۀ جشنواره فیلم کودک و نوجوان در جمع کودکان بیمار در بیمارستان کودکان امام حسین (ع) در اصفهان حضور دارم و شاهد بودم که این کودکان خنده بر لب دارند و با شادی فیلم های جشنواره را تماشا می کنند. 

نوروزی از کادر درمان و دست اندرکاران جشنواره تشکر کرد که هم به درمان و هم به شادی کودکان  فکر می کنند و در ادامه گفت: خوشحالم که می بینیم در این شرایط زندگی جاری است و ما توانستیم کودکان و نوجوانان شهر بنت سیستان و بلوچستان را نیز در شادی این جشنواره سهیم کنیم.

عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که در آیین اختتامیۀ جشنواره فیلم کودک و نوجوان حضور پیدا کرده بود نیز گفت: سینمای کودک و نوجوان ایران بخش مهمی از سینمای ایران را تشکیل می دهد. بعد از انقلاب اسلامی ایران، تولید حدود ۲۰۰ فیلم سینمای کودک و نوجوان نشان دهنده این است که این سینما بخش اساسی و مهمی از تاریخ سینمای ایران بوده و هست.

او با اشاره به اینکه در سال ۱۳۹۸ تعداد ۹ فیلم سینمای کودک و نوجوان در سینماهای کشور اکران شد، توضیح داد: بخش مهمی از کسانی که در سینمای ایران به عنوان برجستگان سینمای ایران شناخته می شوند، کسانی هستند که در حوزه سینمای کودک و نوجوان حضور داشته اند و ما نام و آوازه ملی و جهانی مهمی را از آن ها در خاطر داشته و داریم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران خاطر نشان کرد: امسال سینمای کودک و نوجوان ما تحت فضای ویروس کرونا بود و با این فضا در تماس. مشاهده کردیم که موضوع کرونا در بخش کرونا روایت این جشنواره مورد توجه قرار گرفته و برگزاری این جشنواره می تواند مبدائی برای تحولات تازه باشد.

صالحی ادامه داد: شعار هر خانه یک سینما، هر کودک یک داور، با افزوده شدن مخاطب سینمای کودک و تبدیل شدن هر بیننده به یک داور، فرصتی بود که از طریق فضای جدید و با استفاده از امکانات ارتباطی به صورت فراملی به وجود آمد و فضای حضور جهانی سینمای کودک و نوجوان و امکان ورود بهتر آن در بازارهای جهانی به نظر می رسد که با این تجربه جدید میسرتر باشد.

او افزود: تهدید موجود، فضای فرصت سازی را برای سینمای ایران و هنر ایران پدید آورد و لازم است همین جا از همه کسانی که در به وجود آمدن این شرایط سهیم بودند و فرصتی را به وجود آوردند که سینمای ایران نگاهی به افق های تازه داشته باشد تشکر می کنم.

سعید نمکی، وزیر بهداشت نیز با ارسال پیامی از پیش ضبط شده، خطاب به سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان اظهار کرد: بیماری کووید 19 فقط یک مسئله بهداشتی درمانی نبود  بلکه به عنوان یک مولفه مهم و تاثیر گذار بر اقتصاد، فرهنگ و کلیه موارد در همۀ جوامع مطرح شد.

او خاطر نشان کرد: یکی از گروه هایی که بسیار تحت تاثیر این پدیده قرار گرفت، کودکان بودند چرا که کرونا باعث شد بچه ها نتوانند به آغوش پر مهر پدر، مادر وخود بروند و فاصله گذاری اجتماعی مساوی بود با انزوای آنان. 

نمکی ادامه داد: دور شدن بچه ها از مدرسه یعنی دور شدن از همبازی ها و فضای اجتماعی نشاط آوری که می تواند در روح و جسم آنان اثر گذار باشد اما جشنواره فیلم کودک و نوجوان توانست یکبار دیگر این نشاط را به خانه ها ببرد و به کودکان برگرداند و انزوای ناشی از کرونا را به حداقل برساند.

وزیر بهداشت تصریح کرد: یکی از کارهای مهمی که برگزار کنندگان این جشنواره امسال انجام دادند، علاوه بر رعایت شیوه نامه های بهداشتی، استفاده از ظرفیت فضای مجازی با شعار هر خانه یک سینما و هر کودک یک داور برای جامعه محور کردن هنر سینما بود. 

وی افزود: از دست اندرکاران جشنواره بابت این کار خلاقانه و این دستاورد بزرگ ملی تشکر می کنم  و برای تمام کودکان و نوجوانان و هنرمندان این مرز و بوم که با تولید اثرات فاخر تلاش بسیاری کردند، آرزوی تندرستی و کامیابی دارم.

حسین انتظامی، رئیس سازمان سینمایی کشور، دیگر سخنران این اختتامیه نیز گفت: درجۀ توسعه فرهنگی هر ملت، به میزان تولیدات فرهنگی برای کودکان و نوجوانان آن کشور وابسته است و نشان می دهد که آن کشور چقدر به آینده و ساخت فرهنگی خود توجه دارد.

او تصریح کرد: لازم می دانم از همکارانم در دبیرخانه جشنواره بابت پایمردهای و دقت نظری که داشتند تشکر کنم. آن ها به جای اینکه بگویند سینما تعطیل است، تلاش کردند چراغ سینما را روشن نگه دارند. بابت حجم بالای کمی و کیفی کارها در جشنواره سی و سوم نیز از سینماگران سپاسگزارم.

برگزیدگان بخش های مختلف جشنوارۀ سی و سوم نیز در طول برگزاری آیین اختتامیه به شرح زیر معرفی شدند:

برگزیدگان بخش بین الملل:
جایزه سیفژ
فریتزی/ از آلمان

جایزه ویژه هیأت داوران:
بچه گرگ‌های دره سیب/ فریدون نجفی

جایزه داوران کودک و نوجوان: 
فریتزی/ از آلمان

فیلم‌ کوتاه پویانمایی: قدم یازدهم/مریم کشکولی
فیلم کوتاه داستانی: روزه تابستانی/ عبد نورزیان از هندوستان
بهترین دستاورد فنی یا هنری: لوپتو/محمد حسین صادقی
بهتری بازیگر فیلم‌های بلند: روح‌الله زمانی /خورشید
بهترین فیلمنامه: آن سوی رودخانه ازهندوستان
بهترین کارگردان: مجید مجیدی /خورشید 
بهترین فیلم: خورشید/مجید مجیدی

دوربین طلایی و جایزه یونیسف
بعد از اتفاق/ پوریا حیدری اوره

جایزه ویژه دبیر جشنواره
سلفی با رستم /حسین قناعت
مهران/رقیه توکلی
لوپتو/محمدحسین صادقی
 

بخش کرونا روایت
ملاقات آخر/ محمدمهدی فکریان

بخش وب‌سری
کووید ۱۹/ علی درخشی

بخش فیلم‌های پویانمایی کوتاه
قدم یازدهم/ مریم کشکولی‌نیا

بخش فیلم‌های داستانی کوتاه
شوفر/ رضا نجاتی

بخش سینمای ایران:
جایزه زاون
خورشید/مجید مجیدی

جایزه شهید بهنام محمدی
مهران/رقیه توکلی

فیلم‌ بلند داستانی
پیله و پروانه/ محمد صالحی‌نژاد

بهترین دست‌آوردهای فنی و هنری
خورشید/ طراح صحنه: کیوان مقدم

بهترین بازیگر
بچه‌ گرگ‌های دره سیب/ محمدرضا عالی‌ور

بهترین فیلمنامه
بچه گرگ‌های دره سیب/ فریدون نجفی

بهترین کارگردان
خورشید/ مجید مجیدی
مجیدی هنگام دریافت این جایزه از خانواده شکوری درخواست کرد که آرمان عبدالعالی را قصاص نکنند و او را ببخشند.

بهترین فیلم سینمایی
بچه‌ گرگ‌های دره سیب/ به تهیه کنندگی مجید برزگر

جایزه ویژه هیأت داوران
پویا نمایی بعله/مهین جواهریان

جایزه ویژه هیأت داوران کودک و نوجوان
بازیگوش‌ها/ نادره ترکمانی

پایان بخش اختتامیه سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان، تقدیر دبیر جشنواره از عوامل برگزاری آن و مروری بر نام برگزیدگان این دوره از جشنواره بود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.