• یکشنبه / ۲۷ مهر ۱۳۹۹ / ۰۴:۵۲
  • دسته‌بندی: کردستان
  • کد خبر: 99072719129
  • خبرنگار : 50132

/هفته سلامت روان/

کرونا از تنهایی می‌میرد!

کرونا از تنهایی می‌میرد!

ایسنا/کردستان مدیر مسئول و روانشناس مرکز مشاوره تخصصی ازدواج و خانواده"آغاز زندگی" گفت: کشندگی ویروس کرونا چند درصد است؛ نه آن ‌قدر کم که نادیده گرفته شود و نه آن‌قدر زیاد که علاوه بر رعایت دقیق موارد بهداشتی دچار وحشت فراگیر شویم.

فریبا طیری در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه هفته آخر مهرماه هرسال به عنوان "هفته سلامت روان" نامگذاری شده است، اظهار کرد: منظور از سلامت روان صرفا خوشی، شادی و لذت نیست، انسان‌های سالم رنج می‌کشند، غم دارند و گاهی بیشتر از دیگران توسط جامعه آزار می‌بینند.

وی با اشاره به اینکه سلامت روان لذت دارد اما نه لذتی از جنس فیزیولوژیک، افزود: هیچ انسان بزرگی را در تاریخ پیدا نمی‌کنید که در برهه‌ای از عمر خود دچار غم، درد، تنهایی و هجران نشده باشد، انسان سالم از آرامش درون خود در سرور است، او لحظه‌به‌لحظه از مسائل زندگی آگاه بوده اما می‌داند قدرت ایستادگی در برابر آن‌ها را دارد.

مدیر مسئول و روانشناس مرکز مشاوره تخصصی ازدواج و خانواده"آغاز زندگی"، با اشاره به دیدگاه سازمان جهانی بهداشت/WHO در خصوص سلامت روان، بیان کرد: سلامت روان صرفاً به معنای نداشتن علامت بیماری نیست بلکه فرد سالم علاوه برنداشتن نشانه‌های اختلال روانی باید بتواند ارتباطات سالمی را با دیگران برقرار کند، واقعیت‌ها را بپذیرد، خود را با محیط سازگار کند، در راستای شکوفا کردن استعدادهای خود بکوشد و اهداف خود را به‌طور منطقی تحقق بخشد.

به گفته طیری، فردی دارای سلامت روان است که به‌سلامت جسمانی خود اهمیت ‌دهد، آرمان‌خواه است و به یک سیستم باوری مشخص اعتقاد دارد و علاوه بر آن انتقادپذیر باشد. همچنین به اصول اخلاقی و هنجارهای جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کند پایبند و بایدونبایدها را بپذیرد.

وی گفت: فرد دارای سلامت روان همچنین باید دارای خصوصیاتی از جمله استقلال شخصی، هدف و مقصد مشخص، ارزش‌گذاری برای وقت و زمان، احترام گذاشتن به خود و عزت‌نفس، اعتمادبه‌نفس مثبت و ارزش گذاشتن برای توانایی خویش و با رویا و تخیلات، زمان خود را سپری نکرده و از واقعیات فرار نمی‌کند.

طیری ذکر کرد: امسال در گرامیداشت هفته سلامت روان، جامعه جهانی درگیر ویروس ناشناخته کروناست و به‌عنوان یک عامل تهدیدکننده سلامت و حیات جهانیان، استرس شدیدی را بر روان انسان‌ها وارد کرده که متعاقب آن اضطراب و نگرانی و هیجان‌های منفی را به دنبال داشته و دارد.

وی ادامه داد: این استرس باعث شده تا افرادی که قبلاً دارای اختلالات روان‌پزشکی و روان‌شناختی بودند شدت پیدا کند و واکنش افراد در قبال این ویروس به دو گونه افراطی و تفریط شکل بگیرد به طوری که گروهی با فاجعه انگاشتن موضوع و گروهی با نادیده گرفتن آن، مشکلاتی را برای خود و سایرین ایجاد می‌کنند.

طیری، مهم‌ترین راهکار برای عبور از شرایط بحرانی فعلی و مدیریت این استرس را افزایش «تاب‌آوری» عنوان کرد و گفت: تاب‌آوری به توانایی انسان در مواجهه با بلایا یا فشارهای طاقت‌فرسا گفته می‌شود که شامل مجموعه‌ای از ظرفیت‌های فردی و روانی است که ما به کمک آن‌ها می‌توانیم در شرایط دشوار احتمال آسیب‌دیدگی را با استفاده از مولفه‌های "تعهد"، "کنترل" و "چالش" کاهش دهیم.

‌ رئیس شورای استانی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کردستان، عنوان کرد: افراد با داشتن احساس مسئولیت در قبال این بیماری جهت مقابله با آن باید به وظیفه فردی، خانوادگی و اجتماعی خود عمل کنند، همانند مراقبت از خود و دیگران(زدن ماسک، دوری از تجمعات غیرضروری، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و تقویت سیستم ایمنی بدن) فردی که بتواند خود را به لحاظ جسمانی و روان‌شناختی متناسب نگه دارد در شرایط بحران، تاب‎آوری بیشتری دارد و می‌تواند به دیگران هم برای عبور از دوره بحران کمک کند.

طیری با بیان اینکه تقویت روابط بین فردی با حفظ و تقویت روابط با اعضای خانواده و دوستان، شاخص مهمی برای افزایش تاب‌آوری در شرایط بحران است، ذکر کرد: ندیدن این بحران‌ به‌صورت موقعیت‌های برطرف نشدنی و پذیرش آن به‌عنوان یک تهدیدکننده سخت که محدودیت ایجاد می‌کند نیاز به تحمل فراوان دارد چرا که زمانی که موقعیت‌های نامطلوب زندگی را به‌صورت مسائلی برطرف نشدنی ببینیم، گام‌های مثبتی که قادر هستیم برای حل مشکلات برداریم محدود می‌شوند.

وی بیان کرد: پرورش دیدگاه مثبت از خود، یعنی پیش از سعی برای حل موفقیت‌آمیز مسائل، ما باید به توانایی خود برای انجام آن باور داشته باشیم. هیچ‌کس بدون این باور نمی‌تواند گام‌های ضروری را برای حل مسائل بردارد.

طیری با اشاره به اینکه جامعه ما در شرایط کنونی درگیر"بحران کروناست" و بسیاری از افراد برای تهیه "نان"از "جان" می‌گذرند، گفت: شیوع کروناویروس یک مشکل پزشکی و اجتماعی است و ما را مجبور می‌کند تا با در پیش‌گرفتن رفتارهای خاص سعی در کنترل آن داشته باشیم.

رئیس شورای استانی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کردستان، گفت: افرادی که دارای سلامت روان باشند در قبال خود و دیگران احساس مسئولیت کرده و در هر شرایطی با موازین و قوانین، خود را وفق می‌دهند. اما برخی از مردم بنابر دلایلی، به توصیه‌های ایمنی و سلامتی توجه نکرده و همین مسئله سبب روند افزایشی ابتلا به ویروس کرونا و اوج‌گیری مجدد آن شده است.

«عادی پنداری» کرونا و تصور غلط از کنترل و مهار بیماری، باعث شده تا دوباره شاهد اوج‌گیری این ویروس در کشور باشیم

طیری افزود: مردم تصور می‌کنند با فکر نکردن به اهمیت مخوف این موضوع، بیماری هم از قواعد جذب و دفع پیروی کرده و بی‌خیال می‌شود اما این‌طور نیست چون اپیدمی به‌صورت ساعتی در حال گسترش است، اگر خودمان به داد خودمان نرسیم، به‌زودی مراکز درمانی قفل می‌شوند. متأسفانه فقط دولت نیست که می‌خواهد ابعاد واقعی کرونا را کوچک‌تر جلوه دهد، بلکه خود مردم هم دچار همین‌ خطای اساسی شده‌اند.

به گفته طیری، برخی از افراد اعتقادی به زدن ماسک ندارند و افرادی نیز در قبال پروتکل‌های بهداشتی بی‌توجهی و قانون‌شکنی می‌کنند لذا ریشه این رفتارها شکل نگرفتن من بالغ آنان و تثبیت در من کودکی‌شان است.

وی افزود: عدم رعایت توصیه‌های بهداشتی در همه‌گیری کووید-۱۹ بیشتر در کسانی دیده می‌شود که ویژگی‌های شخصیتی خاصی دارند و با نام "سه‌گانه سیاه" شناخته می‌شوند که شامل افراد خودشیفته، ضداجتماع و دارای شخصیت ماکیاولی و معمولاً در هر جمعیتی تعدادی از این افراد که در اقلیت هستند نقش برجسته‌ای در گسترش همه‌گیری و به خطر انداختن جان دیگران دارند.

علت رفتارهای ناسازگارانه اجتماعی، وجود اختلال در سلامت روان این افراد است

طیری به یکی دیگر از علت‌هایی که برخی افراد نمی‌توانند از ماسک استفاده کنند و زدن ماسک برای آن‌ها سخت است، اشاره کرد و گفت: افراد مضطرب به دلیل اینکه نفس زدن آن‌ها تند و بیش از حالت عادی است در فضای ماسک احساس خفگی می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه برخی از مبتلایان کرونا این بیماری را انگ اجتماعی می‌دانند، بیان کرد: این موضوع باعث می‌شود که اگر فردی به کرونا مبتلا شد بیماری خود را پنهان و از ماسک زدن امتناع کرده ‌و در این حالت هم ممکن است بیماری افزایش پیدا کند.

جامعه به «ترس منطقی» نیاز بیشتری دارد تا «امید کاذب»

طیری تصریح کرد: مردم در حد نگران‌کننده‌ای کم‌توجه به نظر می‌رسند و امید بیشتر، کار را خراب‌تر می‌کند قبل از آن‌که فرصت دفن‌ اجساد را هم نداشته باشیم، باید کرونا را جدی‌تر بگیریم و احساس خطر کنیم.

وی همچنین گفت: یک فرد آلوده به ویروس کرونا می‌تواند به‌سرعت چند نفر دیگر را مبتلا کند و بدین ترتیب سیر صعودی پیداکرده و محله، منطقه و شهری آلوده شود.

مدیر مسئول و روانشناس مرکز مشاوره تخصصی ازدواج و خانواده"آغاز زندگی" ذکر کرد: تحقیقات نشان داده است که بهترین راه برای کاهش شیوع ویروس کرونا محدود کردن تعاملات روزمره افراد است، این استراتژی که بر مبنای کاهش مخاطبین روزمره است به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای بیشتر از فاصله‌گذاری ساده اجتماعی می‌تواند باعث کاهش آمار ابتلا به کووید ۱۹ شده و منحنی رشد آن را پایین بیاورد.

طیری خاطرنشان کرد: اگر پروتکل‌های بهداشتی را جدی نگیریم، مجبوریم در برابر کرونا، زانوی غم در بغل بگیریم و شاهد پیامدهای منفی آن یعنی از دست دادن عزیزان و شدت بیماری‌های جسمانی و اختلالات روانی در جامعه باشیم.

وی در پایان یادآور شد: این بیماری هم مانند بسیاری از اپیدمی‌های دیگر که بشر در اعصار و قرون گذشته با آن مواجه بوده کنترل می‌شود لذا تنها راه مقابله با کرونا خود مراقبتی و زدن ماسک مهم‌ترین‌بخش این راه است که موجب پایین آمدن احتمال آلودگی این ویروس می‌شود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.