• دوشنبه / ۷ مهر ۱۳۹۹ / ۰۸:۱۶
  • دسته‌بندی: چهارمحال و بختیاری
  • کد خبر: 99070704724
  • منبع : نمایندگی چهارمحال و بختیاری

مدرن‌ترین کارخانه پشم‌ریسی کشور در قطب دامپروری چشم انتظار مواداولیه

مدرن‌ترین کارخانه پشم‌ریسی کشور در قطب دامپروری چشم انتظار مواداولیه

ایسنا/چهارمحال و بختیاری در حال حاضر تولیدکننده تاپس پشمی کشور با روش‌های مدرن( بدون شست‌وشو و به روش الکترواستاتیک) برای تامین مواد اولیه خود(پشم) با مشکلات جدی مواجه است، این در حالیست که چهارمحال و بختیاری یکی از قطب‌های دامپروری در کشور محسوب می‌شود.

به گزارش ایسنا، پشم‌ریسی یکی از فعالیت‌های زنان روستایی و عشایری از گذشته تاکنون محسوب می‌شود و چهارمحال و بختیاری از دیرباز یکی از قطب‌های دامپروری در کشور بوده است، بنابراین زنان روستایی و عشایری پشم گوسفند را با استفاده از ابزار خاص تبدیل به نخ می‌کردند و این نخ کاربردهای مختلفی در بحث قالیبافی، گلیم، جاجیم، چوقا، خورجین و سیاه چادرهای عشایری داشت، اما به مرور زمان موضوع پشم‌ریسی در بین زنان و دختران در حال فراموشی است.

پشم حیوانات یک محصول گرانبها برای تولید صنایع‌دستی و پوشاک در سطح جهان محسوب می‌شود و هم‌اکنون نیز البسه تولید شده از پشم از قیمت بسیار بالایی در جهان برخوردار هستند، همچنین کارشناسان معتقدند استفاده از لباس تهیه شده از پشم می‌تواند خواص درمانی به خصوص برای افراد سالمند داشته باشد.

باتوجه به اینکه چهارمحال و بختیاری یکی از قطب‌های تولید دام در کشور است، استفاده از ظرفیت پشم می‌تواند اشتغال بالایی برای این استان با نرخ بالای بیکاری داشته باشد اما متاسفانه مسئولان امر توجه چندانی به استفاده از ظرفیت‌های موجود در استان برای تولید محصول و ایجاد اشتغال نداشته‌اند، قطعا اگر به مزایای استفاده از پشم توجه شود می‌توان ارزآوری و رونق را در استان شاهد بود.

در حال حاضر تولیدکننده تاپس پشمی کشور در چهارمحال و بختیاری با روش‌های مدرن( بدون شست‌وشو و به روش الکترواستاتیک) برای تامین مواد اولیه خود که همان پشم است با مشکلات جدی مواجه است.

مشکل تامین مواداولیه در تنها واحد تولیدکننده تاپس پشمی کشور

مجتبی زندی‌پور رئیس تنها واحد تولیدکننده تاپس پشمی کشور در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: راندمان مفید هر کیلوگرم پشم حدود ۵۰ درصد است، یعنی یک کیلوگرم پشم پس از شستشو تنها نیمی  از آن قابل استفاده است، همچنین برای شست‌وشوی سنتی هر کیلوگرم پشم حداقل ۱۰ لیتر آب مورد نیاز است.

وی ادامه داد: عوامل متعددی از جمله علوفه دام، نژاد و ... در کیفیت پشم تاثیرگذار است، اما متاسفانه پشم‌های تولیدی در برخی از استان‌ها کیفیت چندانی ندارند و الیاف زبر و خشن در کنار پشم طبیعی رشد کرده‌اند، این مسئله موجب پایین آمدن خلوص پشم می‌شود.

زندی‌پور با بیان اینکه کارخانه پشم‌ریسی با مشکل تامین مواداولیه روبرو است، گفت: یکی از مهم‌ترین پتانسیل‌های چهارمحال و بختیاری پشم با الیاف مرغوب است، اگر بتوانم امور عشایر، جهادکشاورزی، اتحادیه دامداران را مجاب به ایجاد فضایی برای پشم‌چینی مکانیزه و تجمیع آن بکنیم، بسیاری از مشکلات این واحد حل می‌شود.

رئیس تنها واحد تولیدکننده تاپس پشمی کشور افزود: از سال ۸۲ بارها مکاتباتی با سازمان جهادکشاورزی و سایر ارگان‌های مرتبط انجام شده است، اما این مسئولان تنها به توصیه اکتفا کردند و هیچ اقدام عملی برای تامین مواداولیه این واحد تولیدی انجام نشد، در حال حاضر نیاز اولیه این کارخانه 2000 تن پشم است، خرید پشم از دامداران می‌تواند کمک بزرگی به دامداران منطقه برای درآمدزایی کند.

وی با بیان اینکه اگر پشم در اختیار واحد تولیدی قرار بگیرد، می‌توان مواد اولیه دهکده فرش استا را از این واحد تامین کرد، گفت: برای استقرار دستگاه چین مکانیزه حاضر بودم یک سوله از جهادکشاورزی را در منطقه اصلاح نژاد دره‌شویی تجهیز و چین مکانیزه را راه‌اندازی کنم، اما این ارگان حتی حاضر نشد این سالن را به صورت اجاره‌ای در اختیار این واحد قرار دهد.

زندی‌پور با بیان اینکه از ۱۸ سال گذشته این واحد تولیدی با مشکلات بسیاری برای تامین مواداولیه مواجه است، بیان کرد: طبق مکاتباتی که با سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای چهارمحال و بختیاری انجام شد، اعلام کردم می‌توانم نیرو برای آموزش پشم‌چینی و چین مکانیزه را معرفی کنم.

رئیس تنها واحد تولیدکننده تاپس پشمی کشور با تاکید بر اینکه کارها با شعار و توصیه حل نمی‌شود، عنوان کرد: این آمادگی وجود دارد که پشم موردنیاز این کارخانه از دامداران به هر میزان خریداری شود، اگر مواد اولیه تامین شود این قابلیت وجود برای 1000 نفر در خانه شغل ایجاد شود.

وی یادآور شد: در حال حاضر قیمت پشم کیلویی ۱۰ هزار تومان است، اما تاپس پشم که نوعی فرآوری پشم است در حال حاضر به قیمت پنج دلار در جهان خرید و فروش می‌شود، این محصول از مواداولیه کارخانجات نساجی است و بسیاری از کارخانجات نساجی پشم موردنیاز خود را از نیوزلند وارد می‌کنند، پشم نیوزلند را نمی‌توان برای بافت فرش معمولی مورد استفاده قرار داد و تنها برای تابلو فرش مورد استفاده است.

واردات پشم از عراق در قطب تولید پشم کشور

محمدکاظم منزوی معاون صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری در خصوص وضعیت تنها واحد تولیدکننده تاپس پشمی کشور در چهارمحال و بختیاری، اظهار کرد: این واحد سال‌ها با مشکلات زیادی در بحث تامین مواداولیه(پشم) مواجه است و سال‌ها به علت بدهی در تملک بانک بود.

وی ادامه داد: مشکلات این کارخانه برای تامین مواداولیه در جلسه ستاد تسهیل مطرح شد و مدیر این کارخانه درصدد است مجددا این واحد را به چرخه تولید برگرداند.

منزوی گفت: نیازمند یک سیستم جمع‌آوری پشم در ییلاق و قشلاق عشایر در چهارمحال و بختیاری هستیم، تا این پشم به صورت مکانیزه‌چین و برای فرآوری ارسال شود، اما این کار به صورت محدود انجام می‌شود، همچنین اگر بتوانیم در کشتارگاه‌ها سیستم پشم‌چینی مکانیزه راه‌اندازی کنیم ارزش افزوده گوسفند بالاتر می‌رود.

معاون صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه جهادکشاورزی و امورعشایر همکاری لازم را با واحد تولیدکننده تاپس پشمی برای تامین مواداولیه نداشتند، تصریح کرد: این واحد مواداولیه خود را از کشور عراق وارد می‌کند.

وی اضافه کرد: با سیستم پشم‌چینی مکانیزه سیار می‌توان حدود ۱۲ گروه سه نفره اشتغال ایجاد کرد، تکمیل زنجیره تولید پشم اعم از ریسندگی، رنگ‌آمیزی و ... اشتغال خوبی برای روستائیان ایجاد کرد.

منزوی با بیان اینکه در حال حاضر پشم از گران‌ترین الیاف موجود در بازار است، تاکید کرد: کشورهای خارجی این پشم را با قیمت بالایی خریداری می‌کنند، این پشم برای تولید نخ و پوشاک مورد استفاده قرار می‌گیرد و قابلیت صادرات و ارزآوری بالایی دارد.

جهادکشاورزی مشکلی برای تامین پشم ندارد

در پایان سام مردانی معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری، اظهار کرد: جلسه‌ای برای حل مشکلات تامین مواداولیه تنها واحد تولیدکننده تاپس پشمی کشور برگزار شد، سازمان جهادکشاورزی برای تامین مواداولیه این واحد مشکلی ندارد.

وی تاکید کرد: واحد تولیدکننده تاپس پشمی به هر مقداری که نیاز دارد می‌تواند  با انعقاد قرارداد با اتحادیه دامداران مواداولیه خود را تامین کند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.