• چهارشنبه / ۲ مهر ۱۳۹۹ / ۱۳:۳۰
  • دسته‌بندی: جامعه، شهری
  • کد خبر: 99070201492
  • خبرنگار : 71368

معاون شهردار تشریح کرد

از ساخت کاخ جشنواره در گود برج میلاد تا اولتیماتوم به مالکان گودهای رها شده

از ساخت کاخ جشنواره در گود برج میلاد تا اولتیماتوم به مالکان گودهای رها شده

معاون شهرسازی شهرداری تهران در خصوص آخرین وضعیت پلاسکو، پادگان ۰۶، گودهای رها شده تهران و ... توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش ایسنا، عبدالرضا گلپایگانی صبح امروز در نشست خبری که به منظور تشریح اقدامات معاونت شهرسازی به صورت مجازی برگزار شد، گفت: معاونت شهرسازی شهرداری تهران ظرف دو سال گذشته تغییر رویکرد و گفتمان در مدیریت شهری را در دستور کار خود قرار داده است و در این مدت سعی کردیم به کیفیت فضاهای شهری توجه زیادی داشته باشیم.

معاون شهرسازی شهرداری تهران با اشاره اینکه در این مدت سعی کردیم اجرای قانون و مقررات را سرلوحه کار خود قرار دهیم، اظهارکرد: اگر امروز ادعا می کنیم که هیچ پروانه ای خلاف مقررات صادر نشده این دستاورد بزرگی است که توسط همکاران شهرساز و با حمایت شهردار تهران به این مرحله رسیدیم چراکه معتقد بودیم یکی از معضلات شهر تهران بی قانونی و بی توجهی به ضوابط و مقررات بود. ما سعی کردیم این کار را انجام ندهیم و امروز با اطمینان اعلام می کنیم که هیچ پروانه ای خارج از ضوابط و طرح تفصیلی صادر نشده است و امیدواریم این سنت پایدار بماند و به روزی برسیم که هیچ ساختمانی با تخلف ساخته نشود و هر چه سریع تر به سمت نظم و انضباط در ساخت برسیم.

وی با بیان اینکه بازنگری در طرح تفصیلی شهر تهران به عنوان یکی از اقدامات مهم در دستور کار قرار گرفت، گفت: دو گام از این پروژه توسط دانشگاه تربیت مدرس تدوین شده است و شاهد اصلاح پهنه سکونت که سیمای شهر را به هم ریخته بود نیز هستیم. کلیات این طرح در کمیسیون ماده ۱۰۰ تصویب شده است و امیدواریم بتوانیم حق مردم در شهر را اجرایی کنیم.

برگزاری مسابقه طراحی یادمان شهید سلیمانی

گلپایگانی در ادامه گفت: مسابقه طراحی یادمان شهید قاسم سلیمانی هفته آینده برگزار می شود. ما در نظر داریم در محدوده اراضی عباس آباد و باغ موزه دفاع مقدس یادمان شهید سلیمانی را نصب کنیم که البته برگزاری مسابقه و طراحی المان ها بر عهده معاونت شهرسازی است اما مجسمه سازی در حوزه فعالیت سازمان زیباسازی است که از اساتید به نامی همچون دکتر حجت، بهشتی و ... در طراحی رویکرد مکان یابی یادمان شهید سلیمانی استفاده می کنیم.

الزام تجهیز واحدهای زیر ۲۰۰ متر به تجهیزات اطفای حریق

معاون شهرسازی شهرداری تهران با بیان اینکه در حوزه ایمنی شهر و شهروندان هفته گذشته اقدام مهمی انجام دادیم، گفت: هفته گذشته بخشنامه ای را داشتیم که بر اساس آن واحدهای زیر ۲۰۰ متر نیز باید به وسایل اطفای حریق مجهز شوند که تفاهمنامه ای را در این خصوص با سازمان آتش نشانی امضا کردیم تا هنگام صدور پایان کار برای واحدهای زیر ۲۰۰ متر به مقوله اطفای حریق توجه کنند.

وی با اعلام ساماندهی گودهای شهر تهران اظهارکرد: بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته یک بازه زمانی مشخص برای مالکان گودها در نظر گرفتیم تا نسبت به ایمن سازی گودهایشان اقدام کنند وگرنه شهرداری تهران با ضمانت نامه بانکی که از مالک می گیرد راسا وارد عمل می شود و با هماهنگی با مقام قضایی یا گود را با خاک پر می کند و با نسبت به تثبیت سازه اقدام خواهد کرد.

هشدار شهرداری به مالکان گودهای رها شده

گلپایگانی با بیان اینکه این یک هشدار جدی به مالکان گودهای رها شده است، تاکیدکرد: شهرداری تحمل تداوم این وضعیت را ندارد و در نظر دارد ضمن مکاتبه با مالکان این گودها تا آخر سال نسبت به تعیین تکلیف گودهای رها شده اقدام کند و به طور قطع به نفع مالک نیز نیست که شهرداری گودی که با هزار زحمت ساخته شده را با خاک پر کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه شهرداری تهران اجازه بروز تخلف در ساخت و سازها را نمی دهد، گفت: آمار تخلفاتی که به ماده ۱۰۰ می رسد در این مدت نصف شده است و این نشان می دهد که برخورد جدی با تخلفات ساختمانی اثرگذار بوده است.

تصویب طرح توسعه مجلس در شورای امنیت کشور

گلپایگانی در ادامه نشست خبری خود در خصوص سرانجام طرح توسعه مجلس گفت: این طرح به تصویب شورای عالی معماری رسیده و نسبت به طرح قبلی بسیار محدودتر شده است. تقریبا محدوده حفاظتی به نصف کاهش پیدا کرده است اما دقت داشته باشید که موضوع تامین امنیت مجلس در اختیار شهرداری نیست بلکه این موضوع در شورای امنیت کشور به تصویب رسیده است.

وی در پاسخ به وضعیت طرح توسعه دانشگاه تهران نیز با بیان اینکه مصوبه شورای عالی معماری در مورد اصلاح محدوده طرح توسعه دانشگاه تهران توسط معاونت حقوقی ریاست جمهوری مغایر قانون تشخیص داده است، اظهارکرد: البته سه هفته قبل با مدیریت دانشگاه هنرهای زیبا که متولی این امر است جلسه داشتیم و تاکید کردیم که توسعه دانشگاه تهران تنها در زمین هایی که مالکیت قطعی آن را دارد باید انجام شود که در این زمینه طرحی تهیه کنند. از سویی دیگر بحث حریم میراثی دانشگاه تهران نیز مطرح است که وزارت میراث فرهنگی محدوده حداکثر ۱۲ متری را برای حریم میراثی دانشگاه تهران تعیین کرده است.

ساخت کاخ جشنواره و توریسم درمانی در گود برج میلاد

معاون شهرسازی شهرداری تهران در خصوص سرانجام گود برج میلاد توضیح داد: قرار بود در این گود دو هتل ساخته شود اما شهرداری تهران با شریک خود یعنی بنیاد تعاون ناجا به مشکلات حقوقی برخورد البته بنیاد تعاون ناجا کلا ساخت و سازهایش را در تهران به دلایل مختلف تعطیل کرده که یکی از این پروژه ها برج میلاد بوده است.

وی با بیان اینکه طرح تفصیلی جدید محدوده برج میلاد با ۱۲۰ هکتار به تازگی به تصویب کمیسیون ماده ۵ رسید و سعی کردیم در این طرح جدید رویکردمان بازرگانی مبتنی بر فرهنگ باشد، گفت: امیدواریم گود برج میلاد را در مهر ماه تحویل بگیریم و بعد از آن اقدامات لازم را جهت ساخت سازه جدید و پایدار سازی آن انجام می دهیم.

معاون شهرسازی شهرداری تهران در خصوص کاربری جدید گود برج میلاد نیز اظهارکرد: رویکرد ما می تواند فرهنگی و هنری باشد و می توانیم کاخ جشنواره یا مکانی برای حراج های تهران بسازیم و یا مکانی برای معرفی صنایع دستی در مقیاس جهانی طراحی کنیم و با توجه به اینکه بیمارستان میلاد نیز در نزدیکی برج قرار دارد توجه به توریسم درمانی نیز مورد تاکید قرار گرفته است.

بررسی ساختمان های رها شده در شورای عالی استان ها

گلپایگانی در مورد وضعیت ساختمان های رها شده پایتخت نیز با بیان اینکه ما در مورد وضعیت ساختمان های رها شده محدودیت قانونی داریم و شهرداری متولی آن نیست، گفت: سال گذشته کار مهمی را در شورای عالی شهرسازی انجام دادیم تا بتوانیم قوانین را شفاف کنیم چراکه بر اساس قانون شهرداری تنها می تواند به دیوارکشی مخروبه ها اقدام کند و حتی در چند مورد که عوارض را به تصویب شورا رساندیم این مهم در دیوان عدالت اداری نقض شد و باید بگویم شهرداری ابزاری برای ساماندهی ساختمان های رها شده ندارد.

وی افزود: ساختمان های متروکه که قبلا فعالیت داشتند اما به دلیل تغییر کاربری یا رویکرد حالا متروکه شده اند در واقع یک سرمایه ارزشمند برای یک شهر هستند. به عنوان مثال محور فداییان اسلام ظرفیت زیادی برای ارتقای کیفیت زندگی دارد اما خیلی وقت ها به دلیل ثروت و ارزش افزوده این املاک مدیریت شهری می ترسد که برای این واحدها برنامه یا طرحی داشته باشد و به همین دلیل به سمت فریز کردن پیش می رود که نتیجه اجرای این طرح ها «متروکه پروری» می شود. باید بتوانیم از این ظرفیت و ثروت در جهت ارتقای کیفیت زندگی شهری استفاده کنیم و با اجرای طرح های مختلف این ساختمان های متروکه و رها شده را به شهر برگردانیم.

معاون شهرسازی شهرداری تهران در خصوص آخرین وضعیت پادگان ۰۶ با بیان اینکه در پی توافق شهرداری و ارتش ۳۵ هکتار این پادگان در قالب پارک به شهر بر می گردد، گفت: از منظر حقوقی و قانونی این توافق در حال طی کردن روال خود است و جلساتی نیز در شورای شهر برای رفع ابهامات برگزار کردیم و ارتش در حال فراهم کردن مقدمات لازم است.

از پلاسکو چه خبر؟

وی درباره آخرین وضعیت صدور پروانه ساختمانی برای پلاسکو گفت: در بحث پروانه ساختمانی موضوعات مختلفی همچون نقشه ساختمانی، تیم سازنده، حقوق قانونی و محاسبه عوارض ملاک عمل است که در مورد پلاسکو اختلاف تامین پارکینگ با مصوبه شورای عالی تعیین تکلیف شد و در مورد نقشه ها نیز ایرادات از سوی مالک برطرف شده است و ساخت ساختمان نیز زیر نظر یک شرکت معتبر و با نظارت دقیق در حال انجام است.

گلپایگانی تاکیدکرد: ساختمان پلاسکو دارای پیچیدگی های خاصی است چرا که اسناد و مدارک زیادی از آن موجود نیست و پروانه قبلی اش نیز متعلق به دهه ۳۰ است و در حال حاضر اختلافی بین شهرداری منطقه و بنیاد مستضعفان در خصوص حقوق مکتسبه وجود دارد.

وی در تشریح این اختلاف گفت: بسیاری از کارگاه های فعال در پلاسکو تولیدی بودند و ما این واحدها را به عنوان تجاری به رسمیت نمی شناسیم مگر اینکه اجاره نامه بیاورند. مثلا در طبقه اول پلاسکو یک بانک بوده که این بانک فعالیت اداری می کرده است نه تجاری و حالا این اختلاف نظر باید در شهرداری منطقه و بنیاد مستضعفان رفع شود.

گلپایگانی چنین در بخش پایانی سخنان خود در خصوص ساخت ساختمان شماره ۲ بیمارستان امام خمینی (ره) گفت: این ساختمان پروانه ساخت ندارد و در سنوات گذشته کار خود را انجام داده و ما را در یک عمل انجام شده قرار داده است و با اینکه مکاتبات زیادی با مدیریت بیمارستان و وزارت بهداشت داشتیم اما هنوز اتفاقی نیفتاده و این مشکلی است که ما با ساختمان های دولتی داریم چرا که خود را ملزم به دریافت پروانه نمی کنند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.