• یکشنبه / ۲۳ شهریور ۱۳۹۹ / ۱۲:۳۷
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 99062317241
  • خبرنگار : 50078

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان رضوی:

 سهم دولت در پشتیبانی از دانشگاه‌های علمی‌کاربردی تقریباً صفر است

 سهم دولت در پشتیبانی از دانشگاه‌های علمی‌کاربردی تقریباً صفر است

ایسنا/خراسان رضوی رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان رضوی گفت: سهم دولت در پشتیبانی از دانشگاه‌های علمی‌کاربردی تقریبا صفر است  و این انتظار وجود دارد تا برای آموزش‌هایی که ذاتا گران است هزینه شود.

دکتر مرتضی تشکری در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: دانشگاه علمی کاربردی باید بر مبنای امکانات بخش خصوصی پیش رود و مدیریت این موارد مشکل خواهد بود، 23 هزار دانشجو، جمعیت دانشجویی کمی نیست اما به دلیل پراکنده بودن به چشم نمی‌آید، نوع آموزشی که در دانشگاه علمی کاربردی می‌دهیم با دانشگاه فنی متفاوت است.

وی افزود: تعیین رشته‌های دانشگاه علمی کابردی بر اساس نیاز بازار است و یک بار پذیرش است و به صورت سالانه تمدید می‌شود، در سال گذشته ۱۷ درصد افزایش جذب نسبت به سال قبل داشتیم و این در شرایطی بود که سال ۹۸ اولین سالی بود که دیپلم ۱۱ ساله نداشتیم. علمی کاربردی مخاطب و گروه هدف خودش را دارد. یکی از مبانی دیگر تدوین رشته در این دانشگاه این است که مشابه آن در سایر زیرنظام‌های نظری نباشد.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان رضوی با اشاره به اینکه «دانشگاه علمی کاربردی به شدت متاثر از شرایط بیرونی و محیط کسب‌وکار است»، گفت: با توجه به شیوع کرونا، هتل‌ها با بحران مواجه شده‌اند و با مشکل مواجه شده‌ایم زیرا امکان آموزش را ندارند.

وی ادامه داد: با شیوع و گسترش کرونا، آموزش‌های عملی که مبانی دانشگاه‌ علمی‌کاربردی است با مشکلات زیادی روبرو شده است، دانشگاه باید زیرساخت بزرگ فناوری اطلاعات داشته باشد و سرویس یکپارچه‌ای را برای آموزش‌های مجازی فراهم کند که کار را مقداری سخت و پیچیده می‌کند.

تشکری تصریح کرد: ما برای تدوین یک رشته، از اساتید، کارشناسان و دانشگاه کمک می‌گیریم و چارچوب را مشخص می‌کنند، مسئله‌ای که وجود دارد این است که تحت تاثیر کرونا بازهم این دانشگاه مخاطب خاص خودش را دارد و سراغ ما می‌آیند. خوشبختانه در حال حاضر جوانان به آموزش‌هایی روی آورده‌اند که بیشتر آینده شغلی دارند. رشته‌های این دانشگاه در چهار گروه آموزشی، کشاورزی، صنعت، مدیریت و خدمات اجتماعی و فرهنگ تعریف شده و گروه آموزش‌های َشغلی هستند. تناظر خوبی بین رشته‌ها،گروه‌های آموزشی و وضعیت مشاغل در این دانشگاه برقرار است.

اولویت ما توسعه آموزش علمی کابردی در بخش کشاورزی است

وی خاطر نشان کرد: گروه کشاورزی ما با اشتغال استان فاصله زیادی دارد. حوزه کشاورزی فارم‌های بزرگی می‌خواهد و استقرار مراکز آموزشی در داخل شهر مشکل است. اولویت ما توسعه آموزش علمی کابردی در بخش کشاورزی است و هر شرکتی که بخواهد در این حوزه کاری انجام دهد استقبال می‌کنیم تا این آموزش‌ها به سهم اشتغال استان نزدیک شود و به همین منظور برای ارتقای این رشته شرکت زعفران سحر خیز را آوردیم که درحوزه زعفران و گیاهان دارویی کار کند.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان رضوی بیان کرد: حدود ۵ درصد رشته‌ها در کشاورزی، ۲۰ درصد صنعت، ۳۵ درصد مدیریت و خدمات اجتماعی و ۲۹ درصد فرهنگ و هنر است. 3 سال است که دانشگاه علمی کاربردی سطح بندی می‌شود و سطح ۱ بهترین‌ها و سطح ۴ مراکزی هستند که منحل می‌شوند، در کشور مرکز سطح یک نداشته‌ایم و سطح‌بندی‌ها به صورت هوشمند انجام می‌شود. مرکز علمی کاربردی جهاددانشگاهی، عالیس، بهزیستی و دیگر مراکز، مراکزی هستند که به راحتی می‌توانند سطح یک شوند، این امر نیاز به فرهنگ‌سازی سازمانی دارد تا اطلاعات بیشتری بارگذاری شود.

وی افزود: بر اساس مصوبه شورای عالی اداری، از مهر ۹۸ هیچ مرکز دولتی آموزش علمی کابردی حق نداشت درسی را ارائه کند. بر همین اساس، ۱۶ مرکز دولتی که مشمول این مصوبه شدند منحل شد و دانشجویان به مراکز معین انتقال یافتند. اگر دانشگاهی به بخش خصوصی واگذار شده، سرمایه فعالی در این بخش داشته و تجهیزات و امکانات خوبی را فراهم کرده و سابقه کاری‌ به خصوصی داشته است، آموزش‌های علمی کاربردی باید در تناظر با محیط واقعی کار باشند که در تمام دنیا یک سری ویژگی‌ها مشترک دارند.

وی در خصوص اعضای هیئت علمی و مدرسان این مراکز عنوان کرد: به دلیل اینکه مدرسان کسب‌وکار در دانشگاه ایزوله نشوند، به محیط کسب‌وکار باز می‌گردند. اساتید برای تدریس باید مجوز بگیرند و تمامی فرایند جذب وزارت علوم باید انجام شود، در علمی کاربردی چیزی به عنوان هیئت علمی تمام وقت نداریم و مدرسان کارشناسان خبره‌ای هستند که از بخش‌های مختلفی می‌آیند.

وضعیت علمی کاربردی ما از ده سال پیش بسیار بهتر است

تشکری با بیان اینکه «علمی کابردی اولین مدل بومی ایرانی است که مبتنی بر امکانات بخش خصوصی است و خارج از امکانات آموزش عالی است که در خدمت این قسمت آمده است»، گفت: در حال حاضر کارخانجات یا هتل‌ها امکاناتی را رایگان برای آموزش عالی قرار داده‌اند، این مدل ارزشمندی است و نظیرش را در تاریخ آموزش عالی ایران نداریم، ساختار و فضایی که ایجاد شده ساختار بی‌نظیری است و مبنای کار ما آیین‌نامه‌ای است که در سال ۶۸ پیش‌بینی شد. وضعیت علمی کاربردی ما از ده سال پیش بسیار بهتر است و ۵ سال دیگر بهتر خواهد شد.

مراکز علمی کاربردی را باید غیرمتمرکزتر و چابک‌تر مدیریت کنیم

وی تشریح کرد: باید مراکز علمی‌کاربردی  به جامعه و وزارت علوم بیشتر معرفی شوند، ایده‌آل این است که مراکز علمی‌کاربردی را غیرمتمرکزتر، چابک‌تر و پویاتر مدیریت کنیم تا به موفقیت‌های بیشتری دست پیدا کنیم و این موارد کلیدواژه‌های موفقیت علمی‌کاربردی است.

تشکری در خصوص شهریه‌های این دانشگاه عنوان کرد: افزایش خاصی برای شهریه در امسال نداریم و تنها  افزایش‌های سالانه است و همچنان این مزیت را حفظ خواهیم کرد که کم‌ترین پرداخت را در بین دانشگاه‌های شهریه‌پرداز داشته باشیم.

وی خاطر نشان کرد: تقریبا ۱۰۰ درصد دانشجوهای ما بومی هستند و از ۱۶ فروردین ۹۹ کلاس‌هایمان به صورت کامل آنلاین برگزار شد و در کل کشور پیشرو بودیم. در حوزه آموزش مجازی خیلی آسیب ندیدیم. اما طبیعتا زمانی که یک‌باره در این شرایط قرار می‌گیرید با مشکلاتی روبرو می‌شوید، کلاس‌های حوزه عملی را به صورت متمرکز و فشرده برگزار کردیم، بجز واحد نظارت و ارزیابی سیستم‌های ارتباطی مختلفی را داریم و سالانه فارغ‌التحصیلان برتر و موفق‌مان را رصد می‌کنیم.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان رضوی اظهار کرد: چند سالی است که با مجلس شورای اسلامی و دولت رایزنی داریم و سرانه‌ای که دولت برای دانشگاه‌های علمی کابردی هزینه می‌کند، میانگین برای هر دانشجو حدود ۲ میلیون تومان است، دغدغه جدی نه ‌تنها نظام آموزش عالی، بلکه نظام آموزش سیاسی است که سهم دولت در پشتیبانی صفر است و این انتظار وجود دارد تا برای آموزش‌هایی که ذاتا گران است و جهانی است هزینه شود و حمایت‌ها صورت گیرد.

تشکری در خصوص دفاتر مشاوره کارآفرینی در مراکز علمی کاربردی گفت: 4 مرکز نوآوری تا کنون تاسیس شده و فعالیت می‌کنند بنا این است که از دستاوردها و محصولاتی که در آنجا تولید می‌شود حمایت شود و وام‌ 50 میلیون تومانی با تسهیلات و بهره 4 درصد در اختیار این دانشجویان قرار گیرد تا از ایده‌های کارآفرینانه و تشکل‌های دانشجویی حمایت شود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.