• یکشنبه / ۲۳ شهریور ۱۳۹۹ / ۰۰:۰۹
  • دسته‌بندی: رسانه
  • کد خبر: 99062316848
  • خبرنگار : 71012

ناگفته‌هایی از «مختارنامه» که شاید بعد از یک دهه هنوز ‌ندانید

قرار بود جمشید هاشم‌پور «مختار» باشد

قرار بود جمشید هاشم‌پور «مختار» باشد
محمود فلاح و داود میرباقری در دکورهای مختارنامه

پخش چندین و چندباره «مختارنامه» در مناسبت ها، اگرچه در این سال ها انتقادهایی به جا را متوجه رویکرد تلویزیون نسبت به پخش این سریال تاریخی کرده است، اما قطعا این رویکرد از ارزش کار عواملی که هشت سال از عمرشان را معطوف به تولید سریالی تاریخی مذهبی با این حجم از پروداکشن کرده اند، کم نمی کند.

محمود فلاح، تهیه کننده ای که در کارنامه‌اش سریال‌هایی چون «مختارنامه»، «تفنگ سرپر»، «خوش رکاب»، «قبیله عشق» و فیلم هایی از جمله «رسم عاشق کشی»، «چند کیلو خرما برای مراسم تدفین»، «جایی در دوردست»، «چراغی در مه» و ... به چشم می خورد، با سپری شدن بیش از یک دهه از نمایش اولیه سریال «مختارنامه»، معذوریت ها را برای بازگو کردن برخی حرف و حدیث ها و ناگفته ها از این سریال کمرنگ کرده است.

حالا فلاح از تمام مرارت هایی می گوید که به جان خریده تا کار به سامان برسد و روی آنتن برود. با این همه او همچنان مشتاق است که فرصتی دست دهد تا دوباره در کسوت تهیه ‌کننده، در ساخت یک مجموعه نمایشی فاخر نقش و سهمی داشته باشد.

به گزارش ایسنا، بازپخش سریال «مختارنامه» از شبکه آی فیلم انگیزه ای است تا پای صحبت‌ های محمود فلاح بنشینیم و کم و کیف ساخت این مجموعه نمایشی که بارها به شکل های مختلف از تلویزیون پخش شده است را مرور کنیم.

فلاح در ابتدا با ابراز علاقه به تهیه سریال های تاریخی، می گوید که خیلی دوست داشته است سریالی از زندگی حضرت امام(ره) بسازد و حتی در زمان حیات ایشان، از طریق مرحوم حاج احمدآقا رایزنی ‌هایی هم در این رابطه کرده است که البته امام(ره) زیر بار نرفتند و موافقت نکردند.

او در پاسخ به اینکه قصه ساخت سریال «مختارنامه» از کجا آغاز شد؟ یادآور می شود: در سال ۱۳۸۱ تازه از مجموعه «تفنگ سرپر» فارغ شده بودم که سیمافیلم پیشنهاد ساخت سریال «توابین» را با فیلمنامه ‌ای از محمدابراهیم سلطانی ‌فر و کارگردانی مرحوم سیف‌الله داد ارائه کرد. به مسئولان وقت سیمافیلم پیشنهاد ‌کردم که با توجه به تجربه موفق سریال امام علی(ع)، ساخت توابین را نیز به داوود میرباقری بسپارند.

فلاح درباره اینکه آیا مدیران وقت صدا و سیما هم روی داود میرباقری به عنوان کارگردان «مختارنامه» نظر مثبت داشتند؟ چنین اظهار می کند: بله؛ مشکلی نداشتند و از من خواستند که با میرباقری مذاکره کنم. البته میرباقری از بابت سکانس‌ های پایانی سریال امام علی(ع) که باب میلش نبود، کدورتی به دل داشت و ابتدا نپذیرفت، اما بعد با اصرار من قبول کرد که توابین را بسازد، به شرطی که فیلمنامه را از ابتدا خودش بنویسد. به این ترتیب، نگارش فیلمنامه سریال توابین که به «مختارنامه» تغییر نام داد از خرداد سال ۸۱ تحت نظارت حجت ‌الاسلام رسول جعفریان آغاز شد.

داود میرباقری و عزت الله ضرغامی

او در پاسخ به اینکه آیا باور به برخی کارگردانان برای ساخت سریال های تاریخی موجب نادیده گرفتن توانایی دیگر کارگردانان و به نوعی توزیع ناعادلانه فرصت ها نمی شود؟ توضیح می دهد: با کلیت این حرف موافقم، اما توجه داشته باشید که من در نزدیک به ۱۸ سال پیش، میرباقری را برای کارگردانی مختارنامه انتخاب کردم و در آن سال ‌ها شاخص‌ ترین سریال مذهبی تاریخی ما، امام علی(ع) بود. البته امروز می‌ توانیم به چهره ‌های جوان هم اعتماد کنیم و چنین فرصت‌ هایی را در اختیارشان قرار دهیم، به شرطی که مشاورانی مثل میرباقری را در کنار خود داشته باشند.

فلاح سپس درباره «مختارنامه» و زمان دقیق آغاز فیلمبرداری سریال یادآور می شود: پیش ‌تولید سریال از سال ۸۱ آغاز شد و نزدیک دو سال طول کشید. در اواخر فروردین سال ۸۳، تصویربرداری سریال به شکل آزمایشی و به مدت دو ماه در شهر کاشان کلید ‌خورد. گروه سازنده، این دو ماه آزمایشی را به نیت آزمون و خطا و برای سنجیدن توانایی‌ های عوامل فنی و تولید و بررسی کم و کاستی ‌ها در نظر گرفتند. به نظرم، حرکت بسیار درستی بود. به هر حال، کاستی‌ها و نقصان‌ها را دیدیم و اصلاحشان کردیم. من و میرباقری می‌دانستیم که این سریال یکی دو ساله جمع نمی‌شود و کار به درازا خواهد کشید، بنابراین باید گروه را تقویت می ‌کردیم. به شکل رسمی، ساخت سریال مختارنامه در اواخر اردیبهشت ۸۳ با حضور آقای لاریجانی، رئیس وقت سازمان صداوسیما در لوکیشن مسجد کوفه کلید ‌خورد و تصویربرداری آن سال ۸۸ به پایان رسید.

تهیه‌کننده مختارنامه در پاسخ به این پرسش که آیا از همان ابتدا قرار بود فریبرز عرب نیا ایفاگر نقش مختار ثقفی باشد یا به بازیگران دیگری هم فکر می کردید؟ گفت: در ابتدا قرار بود جمشید هاشم‌ پور بازیگر نقش مختار ثقفی باشد اما در جلسه نهایی گفت نگران است که مبادا با توجه به طولانی بودن زمان فیلمبرداری سریال، نتواند از پس کار بربیاید. با منتفی شدن حضور هاشم‌ پور، به سراغ فریبرز عرب‌ نیا رفتیم و با او به توافق ‌رسیدیم.

او درباره همکاری با فریبرز عرب نیا توضیح داد: عرب‌ نیا خصوصیات اخلاقی خاصی دارد. با این حال، میرباقری همیشه از انتخاب و نحوه بازی عرب ‌نیا راضی بود. عرب‌ نیا کمترین برداشت ‌ها را هنگام فیلمبرداری داشت. هر چند عده ‌ای اعتقاد داشتند که اگر صدایش دوبله می‌ شد نتیجه کار بهتر می ‌بود، اما کارش در مجموع رضایت بخش بود.

فلاح در پاسخ به سوال دیگری درباره ارتباط با علنا چه در مرحله نگارش فیلمنامه و پیش تولید و چه پس از آن و در طی فیلمبرداری سریال، توضیح داد: به دلیل حواشی‌ای که در زمان پخش سریال امام علی(ع) به وجود آمده بود، قبل از نگارش فیلمنامه مختارنامه، پنج ماه کار تحقیقاتی و مطالعاتی انجام شد و حتی به مرحوم دکتر جعفر شهیدی نیز مراجعه و با ایشان مشورت‌ هایی کردیم. در مرحله بعد، به قم سفر کردیم و ضمن دیدار با علما و مراجعی همچون آیت ‌الله مکارم شیرازی تائید و موافقت ایشان را برای ساخت سریال گرفتیم.

او درباره یکی از حواشی سریال مختارنامه در زمان پخش که مربوط به سکانس های حضرت ابوالفضل(ع) در روز عاشورا بود و البته هیچ گاه هم از تلویزیون به نمایش درنیامد، چنین اظهار کرد: اضافه شدن صحنههای کربلا به درخواست آقای ضرغامی بود. فیلمبرداری مختارنامه به پایان رسیده بود که ایشان به عنوان رئیس سازمان صدا و سیما از ما خواست که با توجه به منتفی شدن ساخت مجموعه «امام حسین(ع)» صحنه ‌های مربوط به کربلا و روزهای تاسوعا و عاشورا را به مختارنامه اضافه کنیم. گروه برای گرفتن این تصاویر یک بار دیگر به شاهرود رفت و طی مدت چهار ماه، صحنه‌ های روز عاشورا که همان سکانس معروف حضرت ابوالفضل(ع) نیز در آن است، فیلمبرداری شد. یک روز هم خود آقای ضرغامی با تعدادی از نمایندگان وقت مجلس سر صحنه تصویربرداری آمدند و سکانس های فیلمبرداری شده کربلا و روز عاشورا را دیدند و علاوه بر تائید کار، از دیدن صحنه‌ ها متاثر شدند، اما این سکانس‌ های تاثیرگذار هیچ گاه فرصت نمایش در تلویزیون را به دست نیاوردند.

تهیه‌کننده «مختارنامه» درباره پخش این صحنه‌ها در فضای مجازی خاطرنشان کرد: البته مدتی بعد برخی از این سکانس های حذف شده در فضای مجازی منتشر شد، آن هم با کیفیت بسیار پایین. مدت زمان صحنه ‌های مربوط به حضرت ابوالفضل(ع) حدود ۱۸ دقیقه بود، در حالی که سکانس‌ های منتشرشده در فضای مجازی هفت تا هشت دقیقه بود، آن ‌هم ناقص و بی‌ کیفیت. از آنجا که فیلمبرداری مختارنامه به صورت ۳۵ میلیمتری بود، باید مراحل زیادی مثل صداگذاری، تدوین و... را پشت سر می‌ گذاشت تا آماده نمایش شود و احتمال داشت که در مسیر این مراحل، آن سکانس‌ ها به بیرون درز پیدا کرده باشد. ما هم پیگیر ماجرا شدیم، اما در نهایت مشخص نشد که چگونه و از طریق چه شخص یا اشخاصی به فضای مجازی رسیده بود.     محمود فلاح همچنین به  این پرسش به که با وجود همه مشکلاتی که به آنها اشاره کردید آیا همچنان حاضرید تهیه دیگر آثار نمایشی تاریخی مذهبی را بر عهده بگیرید؟ پاسخ مثبت داد و افزود: اگر تهیه‌ سریال «سلمان فارسی» را هم به من سپرده بودند با کمال میل می پذیرفتم.

او اضافه کرد: مختارنامه باعث شد دو بار سکته کنم و یک عمل قلب باز داشته باشم. با این حال، اگر توان و فرصتش فراهم آید، همچنان دوست دارم تهیه کننده یک کار فاخر مذهبی تاریخی باشم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۹-۰۶-۲۳ ۰۱:۳۲

واقعا عالی و تشکر از مجموعه مختار هربار ببینیش از لذتش سیر نمیشی. و باید چند تا مانند مختار بسازند نسل جوان فعلی کشور ازقافله اهل بیت عقب نمانند

avatar
۱۳۹۹-۰۶-۲۳ ۰۷:۵۴

واقعا مجموعه ارزشمندی بود

avatar
۱۳۹۹-۰۶-۲۳ ۱۵:۱۶

این سریال واقعا عالیه و بازی آقای عرب نیا حرف نداره

avatar
۱۳۹۹-۰۶-۲۳ ۱۷:۱۲

واقعا بهترین و بی نظیر ترین سریالی که تا کنون دیده شده مختار نامه می‌باشد مثل دریایی میماند که هر چه از آب آن بخوری سیر نمیشوی

avatar
۱۳۹۹-۰۶-۲۳ ۰۱:۵۹

بنظرمن فیلم مختارنامه خیلی دیدنی هست و من خیلی فیلمشو دوسدارم باتشکر

avatar
۱۳۹۹-۰۶-۲۳ ۰۲:۰۳

واقعا خیلی فیلمش خوبه واس زحمتی ک برای سریال مختارتامه کشیدین ازتون تشکرمیکنم

avatar
۱۳۹۹-۰۶-۲۳ ۰۲:۱۴

کفت وگوی خوبی بود! مختارنامه رو نجات دادید

avatar
۱۳۹۹-۰۶-۲۳ ۰۳:۰۷

اول دم امام حسین گرم .دوم مختار .سوم دستندرکاران فیلم مختار و چهارم ایسنا

avatar
۱۳۹۹-۰۶-۲۴ ۱۸:۳۴

دم امام حسین گرم!!!!! یعنی چی؟ این تعابیر کوچه بازاری در شان ایشان نیست. لطفا برای معصوم بکار نبرید.

avatar
۱۳۹۹-۰۶-۲۳ ۰۵:۴۶

این فیلم واقعا بی نظیر و زیباست. ما که درکشور خارج زندگی میکنیم هر ساله در ماه محرم این فیلم را با خانواده نگاه میکنیم. با آرزوی سلامتی و موفقیت بیشتر برای همه عوامل سازنده این فیلم فاخر.

avatar
۱۳۹۹-۰۶-۲۳ ۰۶:۱۰

بسم الله الرحمن الرحیم اللهم صل علی محمد آل محمد و عجل فرجهم اجچر کارتون با خدای حسین ع ما که خوب نیستیم شما برای ما دعا کنید مختارنامه عالیه یاعلی

avatar
۱۳۹۹-۰۶-۲۳ ۰۶:۵۵

چه زيبا بود

avatar
۱۳۹۹-۰۶-۲۳ ۰۷:۳۶

مختارنامه اثری جاودانه است که دیدنش سیری ناپذیر است

avatar
۱۳۹۹-۰۶-۲۳ ۰۸:۰۰

باسلام خدمت تهیه کننده و کارگردان سریال بسیار خوب مذهبی اعتقادی و حتی سیاسی بوده خدا حفظتان کند اجرتان با بی بی دو عالم تشکر

avatar
۱۳۹۹-۰۶-۲۳ ۰۸:۳۹

فوق العاده بود سریال مختار با بازی زیبای آقای عرب نیا و آقای اصلانی عالی بودن

avatar
۱۳۹۹-۰۶-۲۳ ۰۹:۰۱

بهترین سریال

avatar
۱۳۹۹-۰۶-۲۳ ۰۹:۱۰

این که هرساله پخش میشه خیلی خوبه چون من وبچه های کوچکم که 4ساله و6 ساله هستند تازه این فیلم وکشف کردیم وخیلی دوست داریم

avatar
۱۳۹۹-۰۶-۲۳ ۰۹:۲۹

خیلی سریال خوب و تاثیر گذاری بود. واقعا" دست عوامل سریال بویژه اقای میرباقری درد نکنه. من چندین بار این سریال رو دیدم.

avatar
۱۳۹۹-۰۶-۲۳ ۰۹:۴۸

واقعا قشنگ و عالیه دمشون گرم من که از دیدنش سیر نمیشم ولی دلم میخواد اون صحنه های حضرت ابوالفضل هم که گفتین ببینم کاش میشد

avatar
۱۳۹۹-۰۶-۲۳ ۰۹:۵۲

خسته شدیم دیگه ازاینهمه تکرارای کاش نسخه اصلی آتش می گرفت

avatar
۱۳۹۹-۰۶-۲۳ ۱۲:۰۵

بعضی از قسمت های مختار نامه اصلا با واقعیات تاریخی منافاتی ندارند ومثلا چگونگی قصاص وکشتن قاتلان امام حسین ع

avatar
۱۳۹۹-۰۶-۲۳ ۱۲:۲۰

باسلام وخسته نباشید خدمت عوامل سریال مختارنامه خداییش کارشون یک یک بود ممنونوسپاسگزارم

avatar
۱۳۹۹-۰۶-۲۳ ۱۲:۲۱

چقدر فیلم مختار قشنگه بود.الحق ک فریبرز عرب نیا مستحق این نقش بود

avatar
۱۳۹۹-۰۶-۲۳ ۱۴:۱۷

ایرادات تاریخی کار زیاد بود و جابجایی در ترتیب وقوع حوادث تاریخی درکار مشاهده شد همچنین روایات بدون سند صحیح فراوان دیده شدند متاسفانه آقای رسول جعفریان هم با اهمال کاری جلوی این اشتباهت را نگرفتند در حالیکه باید به عنوان مشاور تاریخی مجموعه از اشتباهات جلوگیری می کردند

avatar
۱۳۹۹-۰۶-۲۳ ۱۴:۲۳

سریال درجه یک

avatar
۱۳۹۹-۰۶-۲۳ ۱۵:۱۳

هر سال ک میبینم بیشتر متوجه میشم ک چه جملاتی میگن ....واقعا یه کار سختی ساختن خیلی روش کار شده دقیق و با کمترین مشکل اونم چنسال پیش ...بنظرم اگه کسی دوبار از اول تا آخرشو خوب ببینه و گوش کنه انقدر انتقاد نمیکنه

avatar
۱۳۹۹-۰۶-۲۳ ۱۵:۳۵

واقعا عالی بودمختارنامه آقای فلاحی و میرباقری خسته نباشید.صدای اقای عرب نیا هم بجا و برازنده تصویرشون بود.هربار ک میبینم انگار برای اول ک دارم تماشا میکنم.ان شاالله بزودی شاهد سریالهایی این چنینی باشیم.

avatar
۱۳۹۹-۰۶-۲۳ ۱۵:۵۵

مختار 2رو بسازید

avatar
۱۳۹۹-۰۶-۲۳ ۱۶:۱۱

سلام اتفاقا آقای فریبرز عرب نیا خیلی خوب بازی کردند واقعا دمشون گرم مخصوصاً وقتی که عصبانی ویا بامحبت رفتار میکردند یه غرور خاصی بهم دست میداد احساس میکردم توی فیلم هستم آقای فریبرز عرب نیا شما یکی از بازیگران خوب ایرانی هستید

avatar
۱۳۹۹-۰۶-۲۳ ۱۶:۳۴

به‌نظر‌من‌‌فیلم‌مختار‌خیلی‌‌‌زیبا‌‌بود.هر‌سال‌که‌نگاه‌میکنم‌برای‌من‌تازگی‌داره‌وز‌دیدنش‌‌خسته‌نمیشم.

avatar
۱۳۹۹-۰۶-۲۳ ۱۶:۵۱

مجموعه مختار بسیار زیبا و تاثیر گذار است. در این عصر جوانان ما نیاز به کسب معرفت اسلامی دارند و با ساخت اینچنین فیلم هایی سریعتر می توانند به شناخت برسند. کاش ساخت فیلم های مذهبی مثل امام علی، امام رضا، مختار ادامه پیدا کند. دست همه سازندگان آن ها درد نکند.

avatar
۱۳۹۹-۰۶-۲۳ ۱۸:۰۲

سلام مختارنامه فیلم خیلی جالب و دیدنی درماه محرم است از کلیه بازیگران تشکر می نمایم

avatar
۱۳۹۹-۰۶-۲۳ ۲۰:۰۱

دستت درست، خسته نباشی دلاور

avatar
۱۳۹۹-۰۶-۲۳ ۲۰:۰۸

سریال مختار هیچوقت تکراری نمیشه همیشه جذاب ودیدنیه من هربار که پخش میشه تماشا میکنم چون ارزش دیدن داره

avatar
۱۳۹۹-۰۶-۲۳ ۲۱:۰۰

سلام خوب به داستان کربلا کاملا پرداخته شود وداستان اسرا تا اربعین به تصویرکشیده شود

avatar
۱۳۹۹-۰۶-۲۳ ۲۳:۱۱

من ازصمیم قلب ازآقای عرب نیاتشکر میکنم که واقعا خیلی عالی نقش مختاررابازی کرد چنان در دلم جای گرفت که همچون جمشید دوستشون دارم

avatar
۱۳۹۹-۰۶-۲۴ ۰۰:۴۷

سلام.به قول یکی از دیالوگهای مختارنامه..نام مالک تا قیام قیامت بر تارک شیعه می‌درخشد این سریال هم بر تارک سینما و تلویزیون. ایران میدرخشد..بینظیر بود

avatar
۱۳۹۹-۰۶-۲۴ ۰۷:۴۱

با تشکر اثر عالی هست. تاریخ تکرار میشود باید مواظب خناسهای زمانه باشیم

avatar
۱۳۹۹-۰۶-۲۴ ۱۵:۵۲

واقعااین فیلم رادوست داشتم ودوخواهم داشت

avatar
۱۳۹۹-۰۶-۲۴ ۱۶:۰۲

عالی

avatar
۱۳۹۹-۰۶-۲۴ ۲۰:۲۷

بنزر من این سریال فقط باید یکم دوبله تر بشه

avatar
۱۳۹۹-۰۶-۲۴ ۲۰:۴۴

سریال زیبایی بودولی صحنه های به هلاکت رسیدن اشقیا(لعن الله جمیعهم)موجباقناع بیننده نمیشدوهمچنین استفاده از واژه ها و اصطلاحات امروزی مثل خوشم باشه خوشم باشه گفتن های ابن سعد ویا خولی خولی بچه قولی گفتنهای هورا باعث سخیف شدن متن شده بود.

avatar
۱۳۹۹-۰۶-۲۴ ۲۱:۳۲

خداقوت . بهترین توشه برای آخرت شان است انشاالله

avatar
۱۳۹۹-۰۶-۲۴ ۲۳:۳۳

سلام واقعآ عالی بود !هرچند بار هم دوباره تکرار بشه آدم از دیدنش خسته نمیشه

avatar
۱۳۹۹-۰۶-۲۶ ۱۴:۳۸

دمتون گـــــــــــــــــرم سریال عالی بود

avatar
۱۳۹۹-۰۷-۰۲ ۰۰:۱۰

با سلام به آقای محمود فلاح درخواست میکنم لطفا فصل دوم مختار نامه را در لیست پخشتون قرار بدین با تشکر