• یکشنبه / ۱۶ شهریور ۱۳۹۹ / ۱۳:۰۶
  • دسته‌بندی: بوشهر
  • کد خبر: 99061611664
  • خبرنگار : 50147

تحلیلی از چگونگی پیشروی کرونا در ایران

تحلیلی از چگونگی پیشروی کرونا در ایران

ایسنا/بوشهر تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در جهان، تا صبح یکشنبه (۱۶ شهریور) از مرز ۲۷ میلیون و ۶۶ هزار نفر عبور کرده و تعداد قربانیان این ویروس نیز از ۸۸۳ هزار نفر فراتر رفته است.

بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ تاکنون باعث مرگ نزدیک به ۸۷۰ هزار نفر و ابتلای بیش از ۲۶ میلیون نفر در سراسر جهان شده و همچنین صدها میلیون زندگی را نابود و اقتصاد جهانی را ویران کرده است.

روند افزایش آمار مبتلایان به بیماری کووید-۱۹ که تاکنون در ۲۱۳ کشور و منطقه در جهان شیوع یافته، ادامه دارد و این بیماری همچنان در دنیا قربانی می‌گیرد. شمار مبتلایان به کروناویروس جدید در جهان تاکنون به ۲۶ میلیون و ۷۹۵ هزار و ۷۰۱ نفر رسیده و مرگ ۸۷۸ هزار و ۹۶۳ نفر نیز در اثر این بیماری تأیید شده است.

در حال حاضر آمریکا با بیش از شش میلیون و ۴۳۱ هزار مبتلا، از نظر تعداد مبتلایان به این ویروس در رده اول و کشورهای برزیل، هند و روسیه در رده‌های دوم تا چهارم هستند. ایران نیز از نظر تعداد مبتلایان کووید-۱۹ هم‌اکنون در رده دوازدهم قرار دارد.

منطقه عاری از کرونا در کشور وجود ندارد

سخنگوی وزارت بهداشت روز گذشته از شناسایی ۱۸۹۴ مورد جدید کووید۱۹ در کشور طی ۲۴ ساعت گذشته خبر داد که با این حساب مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۳۸۴ هزار و ۶۶۶ نفر رسید.

به گفته سیماسادات لاری، بر اساس آخرین اطلاعات کرونا در کشور، استانهای تهران، مازندران، گیلان، قم، اصفهان، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، کرمان، خراسان شمالی، سمنان، یزد، زنجان و قزوین در وضعیت قرمز قرار دارند. همچنین استانهای آذربایجان غربی، البرز، فارس، لرستان، هرمزگان، اردبیل، بوشهر، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان جنوبی، مرکزی، ایلام، چهارمحال و بختیاری، گلستان و خوزستان در وضعیت هشدار قرار دارند.

وی می افزاید: طبق آخرین اطلاعات دریافتی از وضعیت بیماری کرونا در استان‌ها، در حال حاضر ۹۹ شهرستان در وضعیت قرمز و ۸۳ شهرستان در وضعیت هشدار بیماری قرار دارند مابقی شهرستان‌ها نیز در وضعیت زرد یعنی با خطر متوسط و سفید با خطر کم قرار دارند. هیچ نقطه سبز یعنی منطقه عاری از کرونا در کشور وجود ندارد.

سخنگوی وزارت بهداشت تاکید کرد: وضعیت اکنون بیماری در کشور نیز بازتاب رفتار ما طی هفته‌های گذشته است. هرگونه تغییر رفتار در برابر ویروس اثر خود را یک تا دو هفته بعد در موارد بستری و ۴ تا ۶ هفته بعد در تعداد موارد مرگ و میر نشان می‌دهد.

۸۰ درصد شهرستان‌های بوشهر در وضعیت قرمز و نارنجی

به گزارش ایسنا، شمار فوتی‌های کرونا در استان بوشهر به حدود ۵۰۰ نفر رسیده است. بنا بر اعلام روز شنبه / ۱۵ شهریور ۱۳۹۹ دبیر ستاد مبارزه با کرونا در استان بوشهر در حال حاضر ۲۷۴ بیمار در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر بستری هستند که ۱۳۸ مورد مثبت قطعی است.

به گفته سعید کشمیری هم‌اکنون ۵۱ مورد در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بستری هستند، افزود: از این تعداد در حال حاضر ۲۲ مورد از آن‌ها با کمک دستگاه نفس می‌کشند. وی می گوید: ۸۰ درصد شهرستان‌های استان بوشهر در وضعیت قرمز و نارنجی و دو شهرستان دشتی و جم در شرایط زرد کرونایی قرار دارد و همچنان ماسک زدن، رعایت پروتکل‌های بهداشتی و حفظ فاصله اجتماعی بهترین راه پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا است.

نگرانم با بی توجهی ها، شاهد موج جدید بیماری باشیم

روز جمعه / ۱۴ شهریور ۱۳۹۹ وزیر بهداشت با انتقاد از بی توجهی برخی افراد و ابراز نگرانی از موج جدید کرونا و خستگی کادر درمان گفت: نگرانم از اینکه با بی توجهی ها، شاهد موج جدیدی از بیماری باشیم، همکاران ما هم خسته هستند و نگرانم که همکارانم قربانی بی توجهی برخی افراد شوند. در زمان جنگ می دانستیم دشمن از چه مسیری می آید اما در شرایط پاندمی کرونا، عزیزترین افراد در کنار و روبروی ما نشسته اند و ممکن است بمب ویروس باشند و ما خبر نداشته باشیم. 

سعید نمکی همچنین افزود: نگرانم از اینکه با بی توجهی ها، شاهد موج جدیدی از بیماری باشیم و همکاران ما هم خسته هستند و ممکن است خیلی از آنها در صحنه خدمت رسانی حضور نداشته باشند و نگرانم که همکارانم قربانی بی توجهی برخی افراد شوند.

دردسر اظهارنظرهای غیرعلمی در فضای مجازی

همچنین علی ماهر، معاون ستاد فرماندهی مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به اظهار نظرهای غیرعلمی، غیر کارشناسی و ثابت نشده در خصوص داروها و واکسن کرونا در برخی رسانه‌ها و فضای مجازی، اظهار کرد: عدم کنترل و مدیریت این فضا تبعات خطرناکی به دنبال دارد، لذا باید ضوابطی از سوی ستاد ملی کرونا و مراجع ذیصلاح برای برخورد با این اظهارات غیرمستند تدوین و ابلاغ شود.

وی با بیان اینکه تا کنون ده‌ها پروتکل و دستورالعمل درمانی در رابطه با بیماری کووید ۱۹ تدوین شده و تا به امروز چندین بار بازنگری شده، عنوان کرد: طبیعتاً ستاد کرونا هر روش درمانی و دارویی خارج از این پروتکل را تا زمان تایید از سوی وزارت بهداشت مردود می داند.

وی با تاکید بر اینکه کلیه داروها پس از طی مرحله کارآزمایی بالینی و بعد از تایید اثربخشی وارد پروتکل‌های درمانی می‌شوند، اظهار کرد: کرونا هنوز دارو و درمان قطعی ندارد، لذا افراد باید در چارچوب پروتکل‌های مصوب و ابلاغ شده از سوی معاونت درمان وزارت بهداشت اظهار نظر کنند.

ماهر با اشاره به حساسیت موضوعات مرتبط با علوم پزشکی و تاثیر مستقیم آن بر سلامت افراد جامعه، تاکید کرد:‌ با توجه به حساسیت موضوع، کلیه کشورها محدودیت‌های شدید و مجازات‌ سنگینی برای این مساله اعمال می‌کنند، لذا اظهار نظر در حوزه پزشکی، دارو و درمان و کلیه موضوعاتی که با سلامت افراد جامعه سر و کار دارد باید با مجوز وزارت بهداشت و مرکز کنترل بیماری‌ها و در کل مراجع و منابع معتبر سلامت در کشورهای مختلف باشد.

فراز و نشیب‌های ساخت واکسن کرونا

در شرایط فعلی تداوم گسترده شیوع همه‌گیری کروناویروس فشار گسترده‌ای برای ساخت و توزیع سریع واکسن وجود دارد، در همین حال دبیرکل سازمان جهانی بهداشت (WHO) اعلام کرد: تزریق واکسن بیماری کووید-۱۹ پیش از آنکه ایمنی و اثربخشی آن مورد تایید قرار گیرد، توصیه نمی‌شود. دبیرکل سازمان جهانی بهداشت گفته است که این سازمان تزریق واکسن بیماری کووید-۱۹ را پیش از آنکه ایمنی و اثربخشی آن مورد تایید قرار گیرد توصیه نمی‌کند و این درحالی ست که برخی کشورها تسهیل فرایند اعطای مجوز را پیشنهاد کرده‌اند.

تدروس آدهانوم قبریسوس، دبیرکل سازمان جهانی بهداشت گفت: طی چندین دهه واکسن‌ها موفق عمل کرده‌اند به گونه‌ای که موجب ریشه کن شدن آبله شده و بیماری فلج اطفال نیز به کمک واکسن در آستانه ریشه کن شدن قرار دارد.

وی تاکید کرد: عموم مردم اطمینان داشته باشند که سازمان جهانی بهداشت واکسنی را که ایمن و موثر نباشد مورد تایید قرار نخواهد داد.

تا اواسط سال ۲۰۲۱ خبری از واکسن نیست

همچنین رئیس سازمان جهانی بهداشت از افراد مخالف با واکسیناسیون درخواست کرد تا در این خصوص تحقیقات بیشتری انجام دهند. وی افزود: جنبش مخالف با واکسن می‌تواند روایت‌های خود را داشته باشد اما پیگیری کردن سابقه واکسن‌ها نیز داستان خود را دارد و افراد نباید سردرگم شوند. آنان می‌توانند بررسی کنند که جهان چگونه با استفاده از واکسن میزان مرگ و میر کودکان کمتر از پنج سال را کاهش داد.

بنا بر اعلام سازمان جهانی بهداشت و به رغم انتظارات ایالات متحده برای پخش واکسن کرونا طی چند هفته آینده، انتظار انجام واکسیناسیون گسترده در برابر کووید-۱۹ را دست‌کم تا اواسط سال ۲۰۲۱ میلادی ندارد.

کرونا همچنان ادامه دارد

دکتر عرب، کارشناس مدیریت بحران در نشست هم اندیشی و اتاق فکر سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با حضور اساتید و متخصصان غافلگیرکنندگی، طولانی مدت بودن، ناشناخته بودن، همه‌گیر بودن، غیرقابل تمرین بودن و ... را از ویژگی‌های ویروس کرونا برشمرد و گفت: مواردی وجود دارد که در سراسر جهان این بحران را تشدید کرده است مواردی مانند عدم شفافیت، عدم دسترسی یکسان به امکانات و آموزش‌ها و ... از جمله این موارد است.

وی با بیان اینکه به نظر می‌رسد کرونا و پیامدهای آن همچنان ادامه داشته باشد، گفت: آیا فکر کرده‌ایم که اگر در این شرایط یک زلزله‌ای رخ دهد، چه کار باید انجام دهیم؟ مردم چطور باید با بحران بعدی احتمالی مواجه شوند و مسئولیت ما در این زمینه چیست؟

اویس ترابی، کارشناس دیگر مدیریت بحران با اشاره به ابعاد اجتماعی کرونا می گوید: بعد اجتماعی مدیریت بحران کرونا مغفول مانده، علی رغم تمام اقداماتی که در حوزه فیزیکی کرونا انجام دادیم اما در بعد اجتماعی موفق نبوده ایم. ما قرار است از پدیده ترس در دوره پیشگیری برای افزایش آگاهی استفاده کنیم تا مردم توصیه های بهداشتی را جدی بگیرند مانند رعایت فاصله اجتماعی در محیط ماسک زدن و استفاده از مواد ضد عفونی، پس در زمان اطلاع رسانی ترس ایجاد می کنیم تا مردم رعایت کنند.

وی ادامه داد: ترس که قرار است فقط کمک کننده باشد تا فرد مبتلا نشده و مسائل پیشگیری را رعایت کند، اما وقتی فرد بیمار می شود ترس عامل فزاینده می شود، کرونا هم به سیستم تنفسی حمله می کند و ترس هم بر سیستم تنفسی حمله می کند و به صورت فزاینده کسی که دچار ترس می شود بیماری در او تشدید خواهد شد. بنابراین کنترل ترس و حفظ آرامش فرد بیمار از نیازهای جدی در مدیریت بحران کرونا است. ما باید در عین حالی که می خواهیم برای پیشگیری به مردم پیش آگاهی بدهیم که مسائل ایمنی را رعایت کنند باید  یاد بدهیم که نترسند و آرامش خود را حفظ کنند.

بازار سیاه و فراموش کردن بعد انسانیت

ترابی به مسئولیت پذیری اجتماعی نیز اشاره کرد و گفت: همه شهروند یک شهر هستیم و نسبت به آن مسئولیم. باید برای افزایش روحیه اجتماعی مردم و مخصوصا کسانی که دچار این بیماری شده‌اند کار شود.

این کارشناس با اشاره به اقدام ضدانسانی برخی افراد سودجو در احتکار دارو، ماسک ، مواد ضدعفونی و... گفت: متاسفانه شاهد آن بودیم که داروهایی با قیمت گزاف در بازار سیاه به فروش می رسید این موضوع فراموش کردن بعد انسانیت است و نیاز داریم که به یاد بیاوریم انسان هستیم و همه شهروند یک شهریم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.