• یکشنبه / ۱۶ شهریور ۱۳۹۹ / ۱۱:۳۳
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: 99061611507
  • منبع : نمایندگی دانشگاه اصفهان

شهردار اصفهان مطرح کرد؛

از شفاف‌سازی قراردادهای خرید اتوبوس تا شناسایی فامیل های تکراری در شهرداری

از شفاف‌سازی قراردادهای خرید اتوبوس تا شناسایی فامیل های تکراری در شهرداری

ایسنا/اصفهان شهردار اصفهان با بیان اینکه طی سه سال گذشته به خاطر منفعت عمومی لازم نمی دانستم به برخی مسائل ورود کنم، گفت: اگر هر روز بخواهند در این شهر حاشیه سازی کنند نسبت به آنها بی اعتنا خواهیم بود، ولی اگر به طور رسمی از مرجع قانونی سوال کنند یقینا پاسخ می دهم، همانطور که امروز به برخی عناوین اشاره می کنم.

قدرت الله نوروزی در یکصد و سی و هشتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان، اظهار کرد: مدیریت شهری و شورای پنجم شهر اصفهان از ابتدا به فکر توسعه شهر بود، درحالی که توسعه شهر توسط کسانی امکان پذیر است که ذهن توسعه یافته‌ای داشته باشند، در این صورت تلاش می کنند تا خادم مردم باشند، نه اینکه وجیه المله باشند.

وی ملاک عمل ذهن توسعه یافته را اخلاق و در کنار آن منطق گرایی و خرد دانست و گفت: اینجاست که دیگر شهر اسیر تقدیر نمی شود، بلکه با تدبیر پیش می‌رود.

شهردار اصفهان با اشاره به اینکه در طول سه سال گذشته با رفتار و عمل خود تلاش کردیم رضایت شهروندان را جلب کنیم، افزود: طبیعی است وقتی به دنبال‌ توسعه هستیم ممکن است منافع برخی قطع و نارضایتی هایی وجود داشته‌ باشد.  

 در سه سال گذشته حتی یک روز اختلال خدمت‌رسانی نداشتیم

وی با بیان اینکه در سه سال گذشته شهرداری اصفهان براساس مسئولیت اجتماعی خود در همه بحران ها تلاش کرد نقش خوبی ایفا کند، گفت: در شرایطی که بسیاری از شهرها با مشکلاتی مواجه بودند، اصفهان‌ با مدیریت موثر توانست هم بودجه ها را محقق کند و هم پروژه های عمرانی را پیش برد، به طوری که در سه سال گذشته حتی یک روز هم شهر اصفهان با اخلال در خدمت رسانی مواجه نشده است.

نوروزی با اشاره به تاثیر فعال کردن حوزه عمران شهری در اشتغالزایی، افزود: آرزوی ۴۰ ساله متخصصان میراث فرهنگی برای تغییر وضعیت چهارباغ و آرزوی ۲۰ ساله مدیران برای اجرای رینگ چهارم محقق شده، این درحالی‌است که دسترنج اقدامات سه سال گذشته در سال چهارم خود را نشان می دهد.  

به گزارش ایسنا، شهردار اصفهان به اجرای برنامه هر هفته یک افتتاح اشاره و اعلام کرد: امسال ۵ پروژه بزرگ در دست افتتاح داریم.

وی با بیان اینکه طی سه سال گذشته به خاطر منفعت عمومی لازم نمی دانستم به برخی مسائل ورود کنم، اما حق مسلم برای بیان مسائل و شفاف سازی وجود دارد، در مورد سوالات و ابهامات مطرح شده درباره خرید اتوبوس های جدید، توضیح داد: خرید اتوبوس های جدید یکی از خدمات ارزنده امسال مدیریت شهری بود.  

شفاف سازی در مورد قراردادهای گذشته خرید اتوبوس

نوروزی با یادآوری اینکه در سال ۹۵ دو قرارداد برای خرید اتوبوس در شهرداری اصفهان تنظیم شد که یکی از آنها به اسم توافق نامه بود، اظهار کرد: در یکی از این قراردادها قرار می شود ۱۱۰ اتوبوس و بعد ۱۳۷ اتوبوس به مبلغ ۱۷۸ میلیارد تومان خریداری شود که ۲۰ میلیارد پرداخت می شود اما به هر دلیلی به تعهدات عمل نمی شود و شهرداری وجه لازم را پرداخت نمی کند.

وی با اشاره به گذشت ۱۴ ماه از قرارداد شهرداری با شرکت سازنده اتوبوس، خاطرنشان کرد: طی این مدت شهرداری اصفهان با موارد متعددی مواجه بود، به طوری که تنها در یک سازمان شهرداری ۷۰۰ کارگر ۶ ماه حقوق نمی گیرند، کارها نیمه تعطیل رها و بدهی های بخش های مختلف زیاد می شود. در این شرایط مدیران شرکت عقاب افشان حتی می خواستند اتوبوس هایی که تحویل داده بودند را پس بگیرند.

شهردار اصفهان یادآور شد: در دوره مدیریت جدید شهری طی سه مرحله، زمین به شرکت طرف قرارداد داده شد و ۵۰ اتوبوسی که می خواستند به قیمت روز بدهند را به قیمت قرارداد گرفتیم و قرارداد را تسویه کردیم.

وی همچنین به قرارداد دوم خرید اتوبوس اشاره کرد که ۱۴ماه قبل از انقضای دوره مدیریت قبلی تنظیم شده بود و باید وجهی پرداخت می شد، اما هیچ وجهی پرداخت نشده بود و افزود: در آن دوره حتی شورای شهر ورود و وامی تصویب کرده بود اما باز هم وجهی پرداخت نشد.

نوروزی با بیان اینکه در دوره جدید مدیریت شهری، ۲ ماه از زمان انعقاد قرارداد گذشته بود، تاکید کرد: اولویت ما در شروع کار جلب رضایت کارگرانی بود که حقوق دریافت نکرده بودند و نیز اجرای پروژه هایی که برای پیمانکاران زیان ده شده بود.  

شهردار اصفهان با بیان اینکه اگر از استخدام ها و مدیریت های حزبی گفته شود، باید تیمی تعیین و فامیل های تکراری در شهرداری شناسایی شوند و مردم به طور شفاف مطلع باشند، افزود: من در مقابل سوال، پاسخ می دهم و در سه سال گذشته هیچ وقت به این امور نپرداختم، چون مسئول پاسخگویی به آن‌ها نیستم و نمی خواهم به برخی مسائلی که نیاز جامعه نیست ورود کنم.

وی به شرکتی اشاره کرد که ۱۵ درصد کار خود را آغاز کرده و متوقف شده بود، اما پاداش هایی دریافت کرده بود که با پاداش های امروز باید مقایسه شود و ادامه داد: از شرکتی در اسلواکی می گوییم و از پاریس، اوگاندا، ازبکستان و دفتر مالزی حرف می زنم، اگر میدانی ایجاد کنید در مورد همه این موارد صحبت می کنم.

به حاشیه سازی ها بی اعتنا هستیم

نوروزی با تاکید براینکه اگر هر روز بخواهند در این شهر حاشیه سازی کنند نسبت به آنها بی اعتنا خواهیم بود، ولی اگر به طور رسمی از مرجع قانونی سوال کنند یقینا پاسخ می دهم، درحالی که امروز هم فقط عناوین را مطرح می کنم نه محتوای آنچه اتفاق افتاده است.  

شهردار اصفهان در ادامه گزارشی از اقدامات صورت گرفته در شهر اشاره و تصریح کرد: بودجه سال ۹۸ نسبت به ۹۷، ۳۷ درصد رشد داشت، همچنین بودجه عمرانی سال ۹۸ نسبت‌ به ۹۷، ۶۰ درصد و تعداد قراردادها ۷ درصد رشد داشت.  

وی اضافه کرد: پروژه مرکز همایش های اصفهان که تقریبا نیمه تعطیل بود، تا پایان سال ۹۸ از ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی قبلی به ۸۰ درصد رسید و این به غیر از ۷۲ هکتار زمینی است که تخصیص داده شد و مسائل و آزادسازی ها صورت گرفت، همچنین پروژه های نمایشگاه اصفهان رو به اتمام است، جاده فرزانگان ۱۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، تقاطع غیرهمسطح آفتاب، مجموعه پل ها و تقاطع های شهیدسلیمانی‌نیز وضعیت خوبی دارد.  

کاهش ۲۳ درصدی فروش اموال منقول شهر

شهردار اصفهان با بیان اینکه در حوزه مالی و اقتصادی، فروش اموال غیرمنقول ۲۳ درصد کاهش و اخذ وام ۸۳۲ درصد افزایش داشته است، افزود: استفاده از پساب ۱۸۰ درصد افزایش یافته، درحالی که توسعه فضای سبز ۶۹ درصد افزایش یافته است.  

وی به رشد ۱۴ درصدی احیا محورهای تاریخی اصفهان طی این مدت اشاره و اضافه کرد: تعداد آرای کمیسیون ماده صد ۲ درصد رشد داشته، تعداد پرونده های وارده ۱۳ درصد کاهش داشته که نشان می دهد جلوی تخلفات گرفته شده است، ضمن اینکه جریمه های ریالی ۱۰۸ درصد رشد داشته است.

نوروزی خاطرنشان کرد: تعداد کانون های فرهنگی مساجد مشارکت کننده با شهرداری ۱۰۸ درصد رشد، تعداد خیریه ها ۳۳ درصد، برنامه های فرهنگی ۱۸ درصد و مساعدت عمرانی به مساجد ۲۳۰ رشد داشته است.
برنامه ۵ ساله ششم اصفهان متفاوت از برنامه های دیگر

شهردار اصفهان در بخش دیگری از سخنانش به برنامه پنج ساله ششم اصفهان اشاره و اعلام کرد: برنامه با نگرش راهبردی تهیه و تلاش شده از جدیدترین نظرات در حوزه مدیریت شهری استفاده شود.

وی با اشاره به برگزاری ۴ هزار و ۶۶۳ جلسه نفر ساعت طی یک سال، این برنامه را بسیار متفاوت از برنامه های دیگر دانست و گفت: در چشم انداز برنامه پنج ساله ششم، اصفهان شهری زیست پذیر و ارتقاپذیر است و اجرای این برنامه موجب هماهنگی، همسویی و هم افزایی در مدیریت شهری می شود.

نوروزی با بیان اینکه قلمرو برنامه کل حوزه مدیریت شهری است، تاکید کرد: برنامه دارای شفافیت است و برای اولین بار از اسناد پشتیبان برخوردار است. این برنامه نتیجه محور و سنجش پذیر است و امیدواریم با اجرای آن شاهد رشد و شکوفایی بیش از پیش شهر باشیم.

شهردار اصفهان، پس از ارائه برنامه پنج ساله ششم اصفهان به شورای اسلامی شهر، در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: این برنامه دارای ویژگی های خاصی است ازجمله با گفتگو با ذی نفعان برنامه یعنی مردم، صاحب نظران و اساتید دانشگاه شکل گرفته، دستگاه‌ های اجرایی در شکل گیری آن نقش داشته و برنامه نتیجه محور و سنجش پذیر است.

وی تصریح کرد: وقتی از زیست پذیری شهر در برنامه پنج ساله می گوییم یعنی به دنبال افزایش کیفیت زندگی برای شهروندان هستیم، و وقتی از رقابت پذیری می گوییم به این معناست که کارآفرینان و بخش های اقتصادی بتوانند توانمندی های خود را عرضه و دستاوردهای خود را ارائه کنند که دستاورد آن برای افزایش کیفیت خدمات در شهر و بهزیستی بهتر شهروندان است.

نوروزی با اعلام اینکه این برنامه بر روی سایت شفافیت شهرداری اصفهان قرار می گیرد، گفت: همه شهروندان می توانند برنامه را رصد کنند و نظارت همگانی بر حسن اجرای برنامه ها در شهر داشته باشیم.

توجه به چالش های بزرگ اصفهان در برنامه پنج ساله ششم

شهردار اصفهان در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا، در مورد توجه به چالش های بزرگ اصفهان مثل خشکسالی، کم آبی و فرونشست زمین در برنامه پنج ساله ششم اصفهان، گفت: یکی از چالش های ما فرونشست زمین است که ریشه در خشکسالی دارد، طی این مدت‌  اقداماتی برای توجه به چالش کم آبی در شهر اصفهان داشته ایم، ازجمله استفاده از پساب‌ها را افزایش دادیم و ادامه می دهیم.

وی ادامه داد: در برنامه پنج ساله آینده همه این چالش ها دغدغه ما بوده، ولی باید راهکارهای اجرایی وجود داشته باشد. در این زمینه سنجش پذیری عنصر برجسته ای است که در برنامه دیده شده و می تواند به مدیران کمک کند تا همه این موارد برطرف شود.

شهردار اصفهان همچنین در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ایسنا، با تاکید براینکه بیشترین کار ما در این دوره مدیریت شهری در مناطق کم برخوردار شهر بوده است، ‌گفت: پروژه های مختلفی مثل خط دوم مترو از منطقه محروم شروع شده، اتوبوس های جدید مبتنی بر عدالت اجتماعی توزیع شده، ورزشگاه و سینما در مناطق کمتر برخوردار احداث شده و حلقه حفاظتی شهر از مناطق کم برخوردار شهر شروع شده که همه نشان دهنده توجه به مناطق کمتر برخوردار و محروم شهر است.  
انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.