• شنبه / ۱۵ شهریور ۱۳۹۹ / ۱۴:۴۶
  • دسته‌بندی: خوزستان
  • کد خبر: 99061510894
  • خبرنگار : 50227

مدیرکل تعاون خوزستان مطرح کرد

پیگیری ملی مسائل نیشکر هفت‌تپه / در ماهشهر نیروی غیربومی جذب نمی‌شود

پیگیری ملی مسائل نیشکر هفت‌تپه / در ماهشهر نیروی غیربومی جذب نمی‌شود

ایسنا/خوزستان مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان با بیان اینکه مسائل شرکت نیشکر هفت‌تپه در سطح ملی در حال پیگیری است، گفت: به هر شکلی از حقوق کارگران نیشکر هفت‌تپه دفاع کردیم.

ارسلان غمگین در نشست خبری که امروز (۱۵ شهریورماه) به مناسبت هفته تعاون برگزار شد، اظهار کرد: در مهرماه ۹۸ که به این سمت منصوب شدم، بیش از یک هزار مورد تجمع و اعتراض کارگری در خوزستان داشتیم؛ این مسائل به دلیل تحریم‌ها و مشکلات اقتصادی به وجود آمده بود و علت آن، شخص خاصی نبود.

به گزارش ایسنا، وی افزود: بخش عمده‌ای از این مشکلات و اعتراضات کارگری در سطح استان خوزستان در طول یک سال گذشته با همکاری و تلاش استاندار خوزستان و دیگر دستگاه‌های اجرایی استان و همچنین وزارت کار حل شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان با اشاره به تجمعات کارگری نیشکر هفت‌تپه تصریح کرد: در زمانی که سکان مدیریت اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان را به عهده گرفتم، شرکت نیشکر هفت تپه در اعتراض بود؛ اولین اقدام برای حل مشکلات این شرکت آن بود که میان کارگران این شرکت حضور پیدا کنم و در خصوص حل مشکلات آن‌ها پیگیری‌های لازم را انجام دهم.

غمگین ادامه داد: وزارت کار، استاندار خوزستان، شورای تامین، سپاه و ... برای شرکت نیشکر هفت‌تپه سنگ تمام گذاشته‌اند و تلاش همه این بخش‌ها برای حل مشکلات هفت‌تپه قابل تحسین است.

وی افزود: پس از این تلاش‌ها و جلسات متعدد برای حل مشکلات استان، شرکت نیشکر هفت‌تپه به سمت مثبتی حرکت کرد و روند خوبی داشت که البته تا ایده‌آل شدن فاصله داشت.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان بیان کرد: مشکلات شرکت هفت‌تپه مجددا با مشکلات ارزی مالک این کارخانه آغاز شد و مشکلاتی در پرداخت‌های این شرکت به وجود آمد. در این زمینه، وزارت کار پیگیری‌های فراوانی انجام داده است و به هر شکلی از حقوق کارگران نیشکر هفت‌تپه دفاع کردیم.

وی در خصوص انتقادات مطرح‌شده در خصوص عدم حضور در میان کارگران در زمان تجمعات کارگری نیشکر هفت‌تپه عنوان کرد: حضور و پیگیری باید موثر باشد و از این رو پیگیری‌ها و مکاتبات فراوانی با مرکز انجام دادیم تا مشکلات این کارگران را مرتفع کنیم.

غمگین گفت: مسائل شرکت نیشکر هفت‌تپه در سطح ملی در حال پیگیری است. این شرکت بیش از ۶۰۰ میلیارد تومان بدهی بیمه دارد اما بنا است تا پایان سال، دفترچه‌های بیمه کارگران تمدید شود و حقوق کارگران نیز در حال پرداخت است.

وی افزود: خواسته ما این است که کارگران با توجه به پرداخت حقوق‌ها، به کار خود بپردازند و در محیط کاری خود حضور داشته باشند. اینکه کار بخوابد و کارگران کار نکنند، روش صحیحی نیست و کارگران حتی اگر می‌خواهند اعتراض کنند اما کار خود را نیز انجام دهند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان با گرامیداشت هفته تعاون، در خصوص آخرین وضعیت تعاونی‌های فعال در خوزستان گفت: در خوزستان حدود ۵ هزار تعاونی فعال داریم که در چندماه اخیر مشکلات آن‌ها احصاء شده است تا تعاونی‌ها به نقطه مثبتی برسند و جایگاه آن‌ها در سطح ملی ارتقاء یابد.

غمگین ادامه داد: دولت رقم خوبی برای تسهیلات کرونا برای استان خوزستان در نظر گرفت اما از این تسهیلات استقبال خوبی نشده است. از دستگاه‌های اجرایی استان خوزستان انتظار داشتیم عملکرد بهتری در جذب این اعتبارات داشته باشند و تبلیغات بهتری نیز انجام دهند.

وی افزود: در زمینه تسهیلات مربوط به واحدهای آسیب‌دیده از کرونا تاکنون ۱۷ هزار و ۲۶۵ مورد ثبت‌نام کرده‌اند؛ بیش از ۲۸۸ میلیارد تومان اعتبار برای آن‌ها در نظر گرفته شده است و تاکنون ۵۴ میلیارد تومان پرداخت شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان در خصوص طرح‌های اشتغال‌زایی روستایی در خوزستان گفت: طرح‌های اشتغال‌زایی روستایی از سال ۹۶ در خوزستان اجرایی شده است و اجرای این طرح‌ها در روستاها تا حدودی به حل مشکل اشتغال کمک کرده است.

غمگین عنوان کرد: در خصوص تسهیلات مربوط به اشتغال روستایی، تاکنون ۴۲۳ میلیارد تومان تخصیص اعتبار داشته‌ایم و در حال حاضر به ۳ هزار و ۷۲۶ طرح مبلغ ۳۸۵ میلیارد تومان تسهیلات اشتغال‌زایی روستایی پرداخت شده است.

وی با اشاره به مباحث مربوط به اشتغال نیروهای غیربومی در پتروشیمی‌های ماهشهر اظهار کرد: در بحث اشتغال نیروهای غیربومی در پتروشیمی‌های ماهشهر حساسیت‌های زیادی وجود دارد و اداره‌کل تعاون نیز در این زمینه با حساسیت، مسائل مربوط به اشتغال و جذب نیرو در این بخش‌ها را پیگیری می‌کند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان گفت: در گذشته نیروهای غیربومی جذب شده است و ما نیز منکر این مساله نیستیم اما اکنون کاملا با دقت به این مساله توجه می‌کنیم تا هیچ نیروی غیربومی در پتروشیمی‌های ماهشهر جذب نشود.

به گزارش ایسنا، غمگین افزود: هیچ مدیرعاملی در منطقه ویژه پتروشیمی ماهشهر اجازه جذب نیروی غیربومی را ندارد.

وی با بیان اینکه مسئولیت ما ایجاد شغل نیست، گفت: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مسئولیت ایجاد اشتغال را ندارد و بلکه مطالبه‌گر بخش اشتغال است و تصمیمات اتخاذشده برای ایجاد اشتغال را پیگیری می‌کند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان اظهار کرد: در شهریورماه سال ۹۶ رتبه حوزه اشتغال استان خوزستان ۲۶ بود اما اکنون در حوزه اشتغال و کارآفرینی رتبه نخست کشور هستیم.

غمگین با اشاره به اهمیت بازرسی کار و فعال شدن بازرسان این اداره‌کل در زمینه بازرسی از شرکت‌ها و دستگاه‌های اجرایی سراسر استان گفت: اداره بازرسی کار اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان همه شرکت‌ها و دستگاه‌های موجود در استان را تحت نظارت دارد و اگر در شرکتی ‌اصول و قوانین کار رعایت نشود، می‌توانیم مدیران آن شرکت را دادگاهی کنیم.

وی افزود: بیس از ۳۴ هزار بازرسی مستند از شرکت‌ها و دستگاه‌های اجرایی توسط اداره بازرسی کار انجام گرفته است و خوشحال هستیم که بازرسان کار این اداره‌کل، کار خود را درست انجام می‌دهد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان در خصوص وظایف این اداره‌کل در حوزه امور اجتماعی بیان کرد: در حوزه امور اجتماعی وظایفی بر دوش اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی است و برای اولین بار خانه‌های فرهنگ کار را در خوزستان راه‌اندازی کردیم.

غمگین تصریح کرد: در هفته دولت در خوزستان بیش از ۱۰ خانه فرهنگ کار تاسیس شد و تا انتهای آبان‌ماه نیز ۲۰ خانه کار دیگر راه‌اندازی می‌شود تا فرهنگ ایده‌پردازی و تلاش درست در کارخانه‌ها به وجود بیاید.

وی با اشاره به تشکیل اولین شورای عالی تعاون در خوزستان به صورت پایلوت گفت: شورای عالی تعاون برای اولین بار در ایران در خوزستان ایجاد شده است تا به کمک این شورا، جایگاه تعاونی‌های خوزستان در سطح ملی ارتقاء یابد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان با اشاره به مشکلات پیشین این اداره‌کل افزود: تنها حلقه گمشده در اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی از بین رفتن باور بهترین بودن بود و اکنون به این باور رسیده‌ایم که می‌توانیم اما هنوز با اهدافی که مد نظر داریم فاصله وجود دارد.

غمگین عنوان کرد: کتاب جهش تولید برای اولین بار توسط اداره‌کل تعاون خوزستان جمع‌آوری و تدوین شده است و به زودی در سطح ملی رونمایی خواهد شد.

وی با اشاره به اقدامات انجام‌شده در زمان شیوع کرونا گفت: در زمان شیوع ویروس کرونا بیش از ۵۰ تا ۶۰ تعاونی خط تولید خود را تعویض کردند و به تولید البسه مراقبت از کرونا پرداختند و کمک شایانی به رفع نیازها کردند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.