• سه‌شنبه / ۱۱ شهریور ۱۳۹۹ / ۰۸:۵۷
  • دسته‌بندی: کرمان
  • کد خبر: 99061107576
  • خبرنگار : 50189

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان خبر داد

اتصال ۲۸۷۰ مدرسه در استان کرمان به شبکه ملی اطلاعات/مردم کاستی‌ها را ببخشند

اتصال ۲۸۷۰ مدرسه در استان کرمان به شبکه ملی اطلاعات/مردم کاستی‌ها را ببخشند

ایسنا/کرمان مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان کرمان گفت: در دوران شیوع کرونا کار را در قالب شعار "ایران هوشمند" آغاز کردیم و از ابتدای امسال با استفاده از ظرفیت همه اپراتورها، تاکنون ۲۸۷۰ مدرسه در روستاها و شهرهای استان را به شبکه ملی اطلاعات متصل کردیم که از این تعداد ۱۶۱۷ مدرسه روستائی بوده و کار همچنان تداوم دارد.

"مسعود الهامی" در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به دستاورد بزرگ شبکه ملی اطلاعات، گفت: همه پروژه‌های تعریف شده در همه بخش‌های وزارت ارتباطات در قالب سیاست‌های کلی شبکه ملی اطلاعات است که از مرکز ملی فضای مجازی به وزارت ارتباطات ابلاغ شده است.

وی از مسئولیت و تولیت مستقیم وزارت ارتباطات در توسعه زیرساخت‌های شکبه ملی اطلاعات بر اساس اسناد بالا دستی یاد کرد و اظهار کرد: در دولت تدبیر و امید اتفاقات بزرگی در زمینه تحقق شبکه ملی اطلاعات و استقرار پروژه‌ها و زیرپروژه‌های این شبکه رخ داده و سرمایه گذاری‌های عظیمی انجام شده است.

مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات استان کرمان از فناوری اطلاعات و اتصال روستاها به شبکه ملی اطلاعات سخن به میان آورد و افزود: در ابتدای دولت یازدهم تعداد روستاهای متصل به شبکه ملی اطلاعات صفر بود که هم اکنون با تلاشهای شبانه روزی همکارانمان در بخشهای مختلف ستادی، عملیاتی و اپراتوری تعداد ۲۷۷۱ روستای محروم استان به این شبکه متصل هستند.

وی دسترسی مطلوب به اینترنت پرسرعت را یکی از سرویس‌های شبکه ملی اطلاعات برشمرد و ادامه داد: سرویس‌ها در بستر شبکه ملی اطلاعات امن و پایدار است و اگر سرویسی در قالب شبکه ملی اطلاعات ارائه نشود ضمانتی در امنیت و پایداری آن خدمت وجود ندارد و بدون شک اهمیت و ضرورت بکارگیری شبکه ملی نیز در همین راستا است.

الهامی بیان کرد: در روستاهای متصل به شبکه ملی اطلاعات نیز همه آنچه به صورت الکترونیکی از سوی دستگاه ها و بخش خصوصی در حال ارائه می باشد قابل دریافت است، ضمن آنکه دستگاه‌های خدمات رسان، حسب قانون برنامه ششم توسعه مکلف به ارائه خدمات خود در بستر فضای مجازی و شبکه ملی اطلاعات هستند.

وی با اعلام این خبر که در حوزه زیرساخت پیشرفت خیلی خوبی داشته‌ایم، اظهار کرد: در حوزه سرویس‌های دولت الکترونیک جای کار زیادی وجود دارد و از حدود ۳۰ دستگاه اجرائی کلان با همت سرویس دهندگان حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ سرویس الکترونیک و نیمه الکترونیکی به مردم ارائه می‌شود.

این مقام مسئول بیان کرد: دو سال است که زیرساحت امن و پایدار شبکه جهت انجام استعلامات الکترونیکی بین دستگاهی در کشور و در قالب شبکه ملی اطلاعات وجود دارد و استعلامات الکترونیکی بین تعداد قابل توجهی از دستگاه ها و نهادهای دولتی وخصوصی خدمت دهنده در حال انجام است.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان کرمان تاکید کرد: از رسانه‌ها کمک می‌خواهیم که در زمینه استفاده از خدمات الکترونیک فرهنگسازی و اطلاع‌رسانی کنند. چرا که در زمان کنونی با توجه به تحولات عظیمی که زیرساختها و نوع خدمات ایجاد شده به نظر می رسد ارتقاء سطح آگاهی، ترویج تحول دیجیتال و همگام سازی همگانی با تحولات و اهداف از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

وی همچنین ضمن تقدیر از بانک‌های پیشرو در ارائه خدمات الکترونیکی به مردم بیان کرد: حضور پست بانک نیز در روستاها برای ارائه خدمات بانکداری الکترونیکی حضور پرقدرتی است و طی دو سه سال اخیر ۸۵ دستگاه ATM خودپرداز در روستاهای استان کرمان نصب شده است که خود از نشانه‌های اهمیت تحول دیجیتال در زمینه بانکداری است.

الهامی ادامه داد: هم اکنون بسیاری از خدمات در بخشهای مختلف شامل سلامت، شبکه توزیع برق، ثبت احوال و ... به صورت الکترونیکی ارائه می‌شود و در دو سال اخیر تعداد سایت‌های 4G ما به منظور تسهیل دسترسی مطلوب همگان به خدمات الکترونیکی ۲.۵ برابر شده است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا مبنی بر وجود  یکسری نواقص پوششی در استان تصریح کرد: وضعیت ارتباطی شهرها و روستاهای استان را می‌دانیم و در برخی نقاط با وجود همه موانع از جمله تحریم‌ها، برنامه ریزی لازم انجام شده و با حمایت وزارت پروژه هایی به اپراتورها و پیمانکاران ابلاغ گردیده اما ممانعت‌هایی صورت می‌گیرد.

این مقام مسئول بیان کرد: باید آماده ارائه سرویس به مردم باشیم تا مردم طعم شیرین خدمات الکترونیکی را بچشند و این مهم لازمه‌اش همدلی و یکپارچگی است  که اصل و لازمه هوشمندسازی است و اینطور نیست که ما به تنهائی بتوانیم سرویس الکترونیک را ایجاد و ارائه کنیم.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان کرمان درباره ارتباطات روستایی تصریح کرد:چنانچه مشکل زیرساخت برق و جاده برای ایستگاه‌ها نداشته باشیم، با همه توان آماده توسعه و تامین مطالبات مردمی و اهالی شریف روستاها هستیم.

الهامی با تاکید بر اینکه همه تلاش ما این است که روستاها همانند شهرها از اینترنت پرسرعت بهره‌مند شود ولی یکسری موانع و مشکلات وجود دارد اما خواست قلبی ما این است که زودتر مردم و اهالی روستاها را به حقشان برسانیم اظهار کرد: هیچ روستای بالای ۲۰ خانوار بدون ارتباط مخابراتی نداریم و نقاطی که مشکل دارند، نیز به دلیل عدم وجود برق و جاده دسترسی برای ارسال زیرساخت های ارتباطی به آن منطقه است.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان کرمان سرقت‌های تجهیزات سایت‌های مخابراتی را یکی از مشکلات عمده اپراتورها دانست و اظهار کرد: برای تجهیز دوباره این سایت‌ها گذشته از هدر رفت منابع مالی فراوان، زمان بسیاری نیز از ما گرفته می شود تا دوباره بتوانیم این تجهیزات را از تهران تهیه و به استان بیاوریم.

این مقام مسئول با اشاره به ماده ۶۹ برنامه ششم توسعه و بحران کرونا، پروژه هوشمندسازی مدارس را از اولویت‌های حال حاضر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برشمرد و تصریح کرد: ما با توصیه و حمایت وزیر ارتباطات در این پروژه با اتصال مدارس روستایی و شهری به شبکه ملی اطلاعات زمینه مناسب را برای ارائه آموزش مطلوب و عدالت آموزشی ایجاد کرده که تاکنون ۲۸۷۰ مدرسه شهری و روستایی استان را به این شبکه متصل کردیم

الهامی با اشاره به اینکه مسئولیت ما در شبکه ملی اطلاعات تمام شدنی نیست در ادامه از شیوع کرونا در استان سخن به میان آورد و اظهار کرد: در دوران شیوع کرونا کار را در قالب شعار "ایران هوشمند" آغاز کردیم و از ابتدای امسال با استفاده از ظرفیت  همه اپراتورها،  تاکنون ۲۸۷۰ مدرسه در روستاها و شهرهای استان را به شبکه ملی اطلاعات متصل کردیم که از این تعداد ۱۶۱۷ مدرسه روستائی بوده و کار همچنان تداوم دارد.

وی افزود: از نظر ما همه مدارس شهری قابل اتصال هستند و روستاهای بالای ۲۰ خانوار را تا ابتدای آغاز مدارس از محل اعتبارات وزارت ارتباطات به شبکه ملی اطلاعات متصل خواهیم کرد، شایان ذکر است که از فروردین ماه تا کنون ۸۵ درصد در مدارس شهری و ۹۴ درصد در مدارس روستائی پیشرفت پروژه داشته‌ایم.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان کرمان به توسعه ارتباطات در مناطق محروم اشاره کرد و افزود: در راستای ارتقاء شاخص‌های ارتباطی و فناوری اطلاعات در روستاها، پروژه اتصال روستاها و ایستگاه‌های مخابراتی روستاها به شبکه فیبر نوری را در دست اقدام داریم.

وی با اشاره به تاکیدات و پیگیری های مستمر وزیر ارتباطات مبنی بر کاهش شکاف دیجیتالی استان های محروم ادامه داد: بیش از ۴۰۰ کیلومتر فیبر نوری برای اتصال روستاها و ایستگاه های مخابراتی مناطق کمتر توسعه یافته استان به شبکه فیبر نوری ملی دراستان کرمان در حال اجراست  که هم اکنون ۱۸۰ کیلومتر از پروژه اجرا شده و به دنبال آن هستیم که شاخص‌های ارتباطی و فناوری اطلاعات روستاها ارتقاء پیدا کند و قطعا در این مسیر مهم نیاز به همکاری سایر دستگاه‌ها داریم.

الهامی با اشاره به شیوع کرونا از اسفندماه سال گذشته، بیان کرد: به علت شیوع کرونا دانشگاه‌ها تعطیل شدند، با توجه به برگزاری بسیاری از کلاسها و آزمونها بر بستر فضای مجازی و بالا رفتن ترافیک شبکه، ضمن تلاشهای شبانه روزی اپراتورها در ظرفیت سازی و افزایش پایداری و کیفیت شبکه، ترافیک مصرفی سامانه های معرفی شده از سوی وزارت علوم نیز به صورت رایگان به دانشجویان و اعضای هیات علمی دانشگاه ها اعطاء شد.

الهامی تصریح کرد: اگر ظرفیت سازی و سرمایه‌گذاری‌های وزارت ارتباطات در سه سال  اخیر در حوزه زیرساختی انجام نشده بود، قطعا در ایام کرونا نمی‌توانستیم در ارائه خدمات آموزشی، خرید های اینترنتی، شبکه پستی و ... موفق باشیم و از این حیث از همه مجموعه ارتباطات جوانان و نخبگان فعال در بخشهای مختلف تابعه تشکر می کنیم

وی بیان کرد: ترافیک شبکه‌های ارتباطی زیاد است و همکاران ما زحمات زیادی می‌کشند و امیدواریم مردم کاستی ‌های احتمالی را بر ما ببخشند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.