• چهارشنبه / ۵ شهریور ۱۳۹۹ / ۱۲:۰۹
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 99060504323
  • خبرنگار : 50072

/روز داروساز/

سهم داروسازان در مقابله با کروناویروس چقدر است؟

سهم داروسازان در مقابله با کروناویروس چقدر است؟

ایسنا/خراسان رضوی داروسازان متخصصان مراقبت‌های بهداشتی هستند که در تمام داروهای تحویل‌شده به بیماران نقش دارند. داروساز از عملکردهای بیوشیمیایی داروها، استفاده از داروها، نقش‌های درمانی، عوارض جانبی و اثر متقابل داروها آگاه است و منبع قابل‌اعتماد برای بیماران و متخصصان مراقبت‌های بهداشتی است.

داروسازان در جلوگیری از شیوع کروناویروس نقش مهمی دارند و منبع قابل‌اعتماد برای بیماران و متخصصان در سیستم مراقبت‌های بهداشتی هستند. روز داروساز فرصتی برای برقراری ارتباط با داروسازان از طریق خدمات مختلف بهداشتی در جوامع، ازجمله مشاوره در مورد زندگی سالم، واکسیناسیون برای پیشگیری از بیماری و اطمینان از مصرف صحیح داروها  و درنتیجه مدیریت بیماری‌هاست.

روز جهانی داروساز توسط شورای فدراسیون بین‌المللی داروسازی (FIP) در کنگره جهانی داروسازی و علوم دارویی در سال ۱۹۱۲ معرفی شد و هدف اصلی این روز تشویق نقش و فعالیت‌های داروسازی در بهبود سلامت در هر نقطه از جهان است. پنجم شهریور، روز بزرگداشت زکریای رازی در ایران است و به پاس زحمات و کشفیات این حکیم و شیمیدان بزرگ ایرانی در عرصه داروسازی، این روز، روز داروسازی نام نهاده شده است.

فدراسیون بین‌المللی داروسازی

فدراسیون بین‌المللی داروسازی یا FIP  انجمن‌ ملی داروسازان و دانشمندان داروسازی است که با سازمان بهداشت جهانی ارتباط رسمی دارد. سازمان FIP حدود ۱۴۴ عضو دارد و نماینده ۴ میلیون  پزشک و دانشمند در سراسر جهان است.

رییس فدراسیون بین‌المللی داروسازی FIP، دومینیک جردن گفت: "نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که تعداد قابل‌توجهی از بیماران در طول مراقبت‌های بهداشتی صدمه می‌بینند، درنتیجه موجب آسیب‌های دائمی، افزایش طول مدت بستری در مراکز درمانی یا حتی احتمال مرگ می‌شود. خطا در داروها عامل مهم تاثیرگذاری است و داروسازان نقش مهمی در رفع این چالش جهانی بهداشت دارند. "

نقش داروسازان طی این سال‌ها تغییر کرده است و اکنون به‌عنوان یک عضو یکپارچه گروه مراقبت‌های بهداشتی خدمت می‌کنند. آن‌ها به‌طور مستقیم در مراقبت از بیمار نقش دارند و معمولا در بهبودی بیمار نقش اساسی ایفا می‌کنند.

در دوران مدرن، داروسازان، بیماران و ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی را در مورد انتخاب، دوز، اثر متقابل و عوارض جانبی نسخه‌ها راهنمایی می‌کنند. علاوه بر این، نقش آنان واسطه‌ای بین پزشک معالج و بیمار است. داروسازان با نظارت بر سلامتی و پیشرفت بیماران، می‌توانند از ایمنی و اثربخشی استفاده از دارو اطمینان حاصل کنند.

داروسازان و کووید-۱۹

هرساله میلیون‌ها نفر در بسیاری از کشورها تحت تاثیر ویروس‌هایی مانند آنفلوآنزا قرار می‌گیرند و در حال حاضر ویروس کووید-۱۹ نیز به این مورد افزوده‌شده است.

درحالی‌که بسیاری از افراد در خانه‌های خود مشغول انجام‌وظیفه هستند تا از ابتلا به عفونت ویروسی جلوگیری شود، داروسازان و سایر متخصصان بهداشت در سراسر جهان در تلاش هستند تا به مدیریت و جلوگیری از شیوع کووید-۱۹ کمک کنند.

موارد زیر تنها چند مورد از راه‌هایی است که داروسازان در مناطق مختلف برای مقابله با این بیماری انجام می‌دهند.

داروسازان بخش عفونی

این داروسازان از اعضاء گروه مستقر در بیمارستان هستند، از تخصص خود در زمینه داروهای پزشکی استفاده می‌کنند تا استفاده مناسب از آنتی‌بیوتیک‌ها و داروهای ضدویروسی را برای معالجه بیمارانی که مبتلابه کووید-۱۹ و سایر بیماری‌های عفونی هستند، ارائه کنند.

داروسازان بیمارستان

داروسازان اعضاء مهم گروه‌های مراقبت‌های بهداشتی بین حرفه‌ای در بیمارستان‌ها هستند. داروسازان بیمارستان نقش مهمی در مدیریت داروهای درمانی بیمارانی دارند که به دلیل ابتلا به کووید-۱۹ یا بیماری‌های مرتبط با آن در بیمارستان بستری هستند. آنان همچنین به مراقبت از بیماران مبتلابه شرایط پزشکی مزمن که ممکن است در برابر ویروس آسیب‌پذیرتر باشند، مانند بیماران ریوی، سرطانی، نارسایی قلبی و دیابت کمک می‌کنند.

داروسازان جامعه

در دسترس‌ترین اعضاء مراقبت‌های بهداشتی هستند (۹۰ درصد آمریکایی‌ها در فاصله پنج مایلی از داروسازی زندگی می‌کنند). این داروسازان فرصت دارند روزانه با مردم ارتباط برقرار کنند. داروسازان جامعه با توصیه به درمان برای مبتلایان به ویروس‌هایی مانند آنفلوآنزا و ارائه توصیه‌هایی برای سالم ماندن، نقش مهمی در آموزش عمومی و جلوگیری از شیوع کووید-۱۹ دارند.

داروسازان صنعت

داروسازان صنعت در نقش‌های مختلفی ازجمله توسعه و تحویل دارو فعالیت می‌کنند. بسیاری از داروسازان صنعت داروسازی در آزمایشگاه‌ها برای تولید داروها و واکسن‌ها برای پیشگیری و درمان بیماری‌ها فعالیت می‌کنند. در مورد کووید-۱۹، داروسازان صنعت نقش موثری در انجام آزمایش‌ها بالینی واکسن کروناویروس جدید دارند.

داروسازان ترکیبی

داروسازان ترکیبی بر اساس ترجیحات و محدودیت‌های خود داروهای شخصی‌سازی‌شده را در اختیار بیماران قرار می‌دهند. به دلیل کمبود در بسیاری از جوامع، برخی از داروخانه‌های ترکیبی اقدام به ساختن ضدعفونی‌کننده دست و همچنین استفاده از الکل و آلوئه ورا به‌عنوان عناصر اصلی این ضدعفونی کرده‌اند.

روش‌های داروسازان برای جلوگیری از شیوع کروناویروس

داروسازان در هر زمینه عملی نقش بزرگی در مراقبت از بیماران و جلوگیری از شیوع بیشتر بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ دارند. در زیر چند مورد ذکرشده است.

آموزش عمومی

داروسازان به‌ویژه آنانی که به‌طور روزانه با اعضاء بهداشت عمومی همکاری می‌کنند، در موقعیتی منحصربه‌فرد برای آموزش مردم در مورد کووید-۱۹ و نحوه شیوع آن هستند. با انجام این کار، داروسازان افراد را با دانش لازم برای تصمیم‌گیری آگاهانه و سالم مسلح می‌کنند.

اشتراک‌گذاری منابع قابل‌اعتماد

همان‌طور که همه ما می‌دانیم، در حال حاضر اینترنت مملو از مقاله، فیلم و پست در مورد کووید-۱۹ است. اما همه این منابع دقیق نیستند. داروسازان به‌عنوان متخصصان بهداشتی بسیار تحصیل‌کرده می‌توانند اطلاعات موثق و دقیقی در مورد کروناویروس را با بیماران و عموم به اشتراک بگذارند. آنان از گزینه‌های درمانی احتمالی و روش‌های پیشگیری آگاه هستند و به همین دلیل قادر به کاهش هراس و جلوگیری از شیوع کووید-۱۹ هستند.

مدل‌های رفتار سالم

بسیاری از داروسازان هرروز با بیماران در تعامل هستند. داروسازان با ارائه الگویی برای رفتارهای سالم و پیشگیرانه مانند شستشوی منظم دست، استفاده از ماسک و پوشیدن دستکش  می‌توانند به عموم مردم نشان دهند که تهدید کووید-۱۹ را جدی بگیرند.

شیوع SARS-CoV-۲ یک رویداد منحصربه‌فرد است و باید هوشیار باشیم و با بهترین شکل ممکن آماده شویم تا همه بتوانیم در امان بمانیم. همه افراد در این همه‌گیری نقش خود را دارند و داروسازان این فرصت را دارند که بر نحوه عملکرد این وضعیت تاثیر مثبت بگذارند.

منابع:

jagranjosh.com

pharmamirror.com

nationaldaycalendar.com

pharmacyforme.org

marketwatch.com

idstewardship.com

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.