• دوشنبه / ۳ شهریور ۱۳۹۹ / ۱۱:۲۱
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: 99060302268
  • منبع : نمایندگی دانشگاه اصفهان

با تصویب افزایش عوارض قطع درختان رقم می خورد؛

قطع درختان دیگر اولویت اول عملیات عمرانی نیست

قطع درختان دیگر اولویت اول عملیات عمرانی نیست

ایسنا/اصفهان مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان با بیان اینکه به خاطر قیمت ناچیز عوارض قطع و یا وارد کردن خسارت به درختان، اولین اقدام در هر عملیات عمرانی چه از سوی شهروندان و چه بخش های مختلف و حتی شهرداری قطع درختان بود، گفت: امیدواریم افزایش عوارض، حالت بازدارندگی داشته باشد و به گزینه های دیگر هم فکر کنند.

فروغ مرتضایی نژاد در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به بررسی لایحه افزایش خسارت عمدی به درختان در شورای اسلامی شهر اصفهان، اظهار کرد: عوارض وارد کردن خسارت عمدی به درختان شهر اصفهان در مقایسه با سایر کلانشهرها بسیار پایین بود، ضمن اینکه هزینه ای که برای یک درخت ۲۰ ساله صرف می شود بیشتر از عوارضی است که برای وارد کردن خسارت به درخت دریافت می شود.

وی با تاکید براینکه افزایش عوارض وارد کردن خسارت به درختان شهر جنبه بازدارندگی نیز دارد، گفت: متاسفانه قطع درختان در اولویت اول اجرای عملیات عمرانی برای شهروندان و بخش های مختلف بود، درحالی که وقتی عوارض قطع درختان افزایش یافت و به عدد واقعی قیمت یک درخت نزدیک شد شاید مانعی برای قطع درختان به عنوان اولویت اول باشد و راه های دیگر را نیز بررسی کنند.

مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری اصفهان قیمت هر درخت را متفاوت و براساس سن درخت، بن و تنه و همینطور گونه درخت عنوان کرد و افزود: برای گونه ای که قیمت نهال دو ساله آن ۵۰۰ هزار تومان است، دریافت عوارض یک میلیون تومانی بعد از ۲۰ سال ظلم است، چون در همه این سال ها هزینه نگهداری، کنترل آفات و آبیاری نیز داشته و قیمت تمام شده این درخت بسیار بیشتر از چیزی است که به عنوان عوارض قطع درخت دریافت می شود.

وی با بیان اینکه عدد ریالی دریافت عوارض قطع و آسیب زدن به درختان شهر اصفهان منطقی نبود، تصریح کرد: به خاطر قیمت ناچیز این عوارض اولین اقدام در هر عملیات عمرانی چه از سوی شهروندان و چه بخش های مختلف و حتی شهرداری قطع درختان بود، درحالی که امیدواریم افزایش این عوارض حالت بازدارندگی داشته باشد و به گزینه های دیگر هم فکر کنند.

در چهارباغ باید درختان کمتری قطع می شد

 مرتضایی نژاد ادامه داد: در بسیاری از مواقع پس از بازدید از پروژه های عمرانی متوجه می شدیم که امکان قطع درختان کمتر هم وجود داشت، نمونه آن هم چهارباغ است که در زمان اجرای عملیات پیاده راه سازی و یا احداث ایستگاه مترو انقلاب اگر واقعا عدد ریالی محاسبه و اخذ می شد، قطعا درخت کمتری قطع می شد.

وی با اشاره به اینکه در لایحه ای که به شورای شهر اصفهان ارائه و در صحن علنی شورا به بحث گذاشته شد، علاوه بر افزایش مبلغ ریالی عوارض قطع درخت، برای خسارت زدن به درخت هم عوارض گرفته می شود، تصریح کرد: خسارت به تنه، ریشه، تاج و شاخه های فرعی درخت همه مشمول عوارض می شود، براین اساس شهروندان و دستگاه های مختلف و نیز شهرداری اگر در مسیر عملیات عمرانی مثل احداث مسیر بی آر تی و یا پل درختی قطع و یا آسیبی به آن وارد کنند باید عوارض آن را پرداخت کنند.

عوارض خسارت و قطع درختان صرف توسعه فضای سبز می شود

مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری اصفهان خاطرنشان کرد: عوارض دریافتی از قطع و خسارت وارد کردن به درختان شهر در صندوقی نگهداری و صرف احداث فضای سبز می شود، به ویژه در مکان هایی که سرانه فضای سبز پایین است.

وی با اشاره به اینکه میانگین پیشنهاد سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری اصفهان افزایش سه برابری دریافت عوارض برای درختان شهر بود، اظهار کرد: برخی اعضای شورای شهر اصفهان اعتقاد داشتند افزایش ۳ برابری همچنان بازدارنده نخواهد بود و شاید افزایش ۵ برابری مصوب شود ولی هنوز ابلاغ نشده است.

مرتضایی نژاد با یادآوری اینکه در ماده ۷ قانون حفظ و گسترش فضای سبز علاوه بر دریافت عوارض و خسارت، مجازت های کیفری نیز پیش بینی شده است، افزود: اگر قطع اشجار تا ۳۰ قطعه باشد ملک به نفع شهرداری ضبط می شود و یا اگر درختان قطع شده از تعدادی بیشتر شود مجازات کیفری ۶ ماه تا ۲ سال پیش بینی شده، بنابراین قانون پشت این لایحه وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه تا پیش از این، مبلغ ریالی خسارت و قطع درختان در شهر اصفهان پایین تر از سایر کلانشهرها مثل تهران، مشهد و شیراز و تبریز بود، گفت: با تصویب و ابلاغ لایحه افزایش عوارض خسارت و قطع درختان در شورای شهر اصفهان، وضعیت اصفهان نیز مشابه سایر کلانشهرها می شود.

درختان اصفهان به جای قطع، جا به جا می شوند

مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری اصفهان خاطرنشان کرد: در شهر اصفهان با پیش بینی هایی که انجام شده درختان به جای قطع، جا به جا می شوند، به عنوان نمونه در عملیات عمرانی رینگ چهارم ترافیکی درختان را جا به جا می کنیم، البته همه درختان در همه سن ها قابل جا به جایی نیستند، اما به راحتی درختان ۲۰ تا ۳۰ ساله حساس را جا به جا کردیم.

وی با اشاره به اینکه حدود ۱۸۰۰ درخت در مسیر مترو اصفهان جا به جا و در مناطق مختلف شهر و سالن همایش های بین المللی کاشته شد، تاکید کرد: جا به جایی درختان اتفاق مثبتی است که در شهرهای دیگر این اتفاق کمتر می افتد.

مرتضایی نژاد به وجود حدود ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار درخت در اصفهان اشاره و عنوان کرد: ۱۰ درصد این درختان یعنی ۳۵۰ هزار اصله درخت با سن بالا هستند که بین آنها یک درصد درختان کهنسال هستند و در مناطق مختلف شناسایی شده و نگهداری ویژه می شوند.

وی با تاکید براینکه درختان با سلامت همه ما در ارتباط هستند و باید در حفظ و نگهداری آنها بکوشیم، گفت: نیاز به آگاه سازی و فرهنگ سازی از طریق رسانه ها وجود دارد تا شهروندانی که ناآگاهانه به درختان خسارت وارد می کند بدانند این کار چه عواقبی دارد.

مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری اصفهان با تاکید براینکه هر کسی که باعث قطع و یا آسیب دیدن درختی شد باید خسارت آن را پرداخت کند، افزود: اگر تعداد درختان قابل توجه باشد این سازمان شکایت خود را از طریق قوه قضائیه پیگیری می کند، همانطور که پرونده های زیادی در قوه قضائیه داریم و برخی حتی منجر به صدور حکم ۲ سال زندانی برای افراد شده اند.

مراقبت شبانه روزی از درختان شهر

وی با بیان اینکه در حال حاضر میزان جریمه های قانونی افزایش یافته و پیگیری ما خیلی بیشتر شده است، خاطرنشان کرد: مراقبت شبانه روزی از درختان شهر صورت می گیرد و فقط ۵۰۰ گشت شبانه در ناژوان داریم تا آسیبی به درختان وارد نشود.

مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری اصفهان از نصب پلاک هویت بر روی درختان شهر تا پایان سال خبر داد و گفت: اعتبار لازم پیش بینی شده و این پلاک ها بر روی همه درختان در معابر، خیابان ها، کوچه ها و حتی در ناژوان و قطعات بزرگتر نصب می شود، البته بخشی از درختان از قبل پلاک دارند که باید به روز رسانی شود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.