• یکشنبه / ۲ شهریور ۱۳۹۹ / ۲۲:۱۲
  • دسته‌بندی: خراسان جنوبی
  • کد خبر: 99060201921
  • خبرنگار : 50028

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای:

سال ۱۴۰۰؛ بهار آموزش‌های آزاد در کشور / سهم کشاورز در مهارت ارتقا یابد

سال ۱۴۰۰؛ بهار آموزش‌های آزاد در کشور / سهم کشاورز در مهارت ارتقا یابد

ایسنا/خراسان جنوبی معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور گفت: لازم است سهم کشاورز در مهارت ارتقا یابد با این امید که دستاورد کشاورز قرار است ملی و این تجربه در سایر استان‌ها اجرا شود.

علی اوسط هاشمی، امروز یکشنبه ۲ شهریور در شورای مهارت استان اظهار کرد: طبق توافق‌های صورت گرفته قبل از ورود مهارت آموزان دوره‌های سنجش از پذیرش شدگان انجام می‌شود که با اینکه ۴۵ درصد از کارآموزان از فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها هستند، اما بسیاری از آنها فاقد مهارت بودند.

به گزارش ایسنا، وی افزود: قبل از دولت تدبیر و امید هفت هزار نفر در ۴۰ پادگان کشور آموزش دیدند در حالی که در دولت تدبیر و امید این آمار به ۱۰۸ هزار نفر رسید و برای سال آینده با توافق نامه‌ای که با ستاد کل نیروهای مسلح منعقد شده ۳۷۵هزار نفر تحت پوشش قرار خواهند گرفت.

وی با بیان اینکه امروزه تخصصی شدن آموزش‌ها به شدت احساس می‌شود که به این سمت حرکت می‌کنیم، تصریح کرد: در بحث آموزش در زندان‌ها اقدامات قابل توجهی انجام شده که طبق بررسی‌های صورت گرفته ۸۵ درصد آموزش دیده‌های زندان دیگر به زندان برنگشتند که اقدامی بزرگ در این دوره است.

رییس فنی و حرفه‌ای کشور بیان کرد: به وضع فعلی مهارت نگاه مثبت ندارم و مهارت نیازمند تغییر است چراکه تهدید از جهات مختلف جدی است.

هاشمی ادامه داد: یک دغدغه را در بازار بر سر مشاغل سنتی و کهنه خواهیم داشت که امروز باید مورد توجه جدی قرار گیرد، آموزش‌ها اگر خود را متحول و به روز نکرده و با آینده پژوهی تطبیق ندهند محکوم به شکست خواهند بود و نمی‌توانیم به روش‌های گذشته اقدام کنیم.

وی افزود: باید تغییر را جدی بگیریم و امروز سواد فقط خواندن و نوشتن و یادگیری زبان خارجی نیست، سواد واقعی به معنای داشتن قدرت تغییر و خارج کردن از حالات سخت و آسیب راست.

وی با بیان اینکه تغییر جدی است چون تهدید هم وجود دارد، اظهار کرد: به آموزش فنی و حرفه‌ای جامعه محور قائلیم و امروز باید تقاضای بازار موضوعیت داشته باشد.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: تحصیلی که هدفمند و کاربردی نباشد ارزش گذاری آن محال است و باید به بازار و فردایش اندیشید که پیشنهاد می‌شود به دلیل اینکه جمعیت استان زیر یک درصد کشور است و داشتن امکانات ۳ درصد جمعیت به بنای جدید فکر نشود بلکه با تغییر در تجهیزات برای بروزرسانی اقدام شود.

هاشمی با بیان اینکه دستگاه‌های اجرایی موازی کاری نداشته باشند، افزود: اکنون خود استاندارد هنرستان کار و دانش آموزش و پرورش را تعیین می‌کنیم که دارای ارزش باشد.

وی با اشاره به نیروی انسانی موجود در استان، افزود: پیشنهاد می‌کنیم خراسان جنوبی پایلوت کشوری برای مهارت با استفاده از سرمایه‌های اجتماعی شود که حاضریم با اجماع مراکز در طرحی ۷۰ هزار نفر را در استان با سرمایه استانی آموزش دهیم و تسهیلات لازم در اختیار آن‌ها قرار گیرد.

وی با بیان اینکه لازم است مبنا برای تسهیلات، گواهینامه فنی و حرفه‌ای باشد تا اشتغال پایدار ایجاد شود، تصریح کرد: شهرک مهارت در خراسان جنوبی برای اولین بار در کشور احیا شود و کانون‌های آزاد مهارت آموزی در آن مستقر شوند.

وی با بیان اینکه سال ۱۴۰۰ بهار آموزش‌های آزاد است که در آن بستری از اختیارات را به آموزشگاه‌های آزاد خواهیم داد، افزود: باید به توانمندی جامعه فکر کرد و ظرفیت آموزشگاه‌های آزاد را باید در کشور جدی بگیریم و امروز هر دانش آموز یک مهارت یک دغدغه جدی است که امیدواریم در توافق نامه‌های وزارت آموزش و پرورش با آموزشگاه‌های آزاد این مهم تحقق یابد.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مورد تاسیس دپارتمانی برای معادن استان قول مساعد داد و گفت: تأسیس دپارتمان ملی صنعت لاستیک کشور نیز در کویر تایر توافق بسته شد که امیدواریم این تصمیم سبب ایجاد اشتغالزایی پایدار شود.

هاشمی اظهار کرد: ۱۰ شرکت تولید بزرگ در کشور داریم که از امروز تربیت متخصصان از خراسان جنوبی و همین دپارتمان اداره خواهد شد.

وی بیان کرد: باید در بخش کشاورزی به سراغ کشاورزان رفت و لازم است سهم کشاورز در مهارت ارتقا یابد با این امید که دستاورد کشاورز قرار است ملی و این تجربه در سایر استان‌ها اجرا شود.

وی تصریح کرد: این استان پایلوت آموزش رانندگان سنگین برای کاهش خسارات جاده‌ای خواهد شد تا این آموزش سبب کاهش خسارات شود.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: استان خراسان جنوبی، کرمان و سیستان بلوچستان باید به سمت تکنولوژی برود چراکه به روش سنتی هر روز به سمت فقر خواهد رفت.

محمد صادق معتمدیان، استاندار خراسان جنوبی نیز در این نشست اظهار کرد: با توجه به اینکه استانی در حال توسعه هستیم راهبردها بر اساس مطالعات پژوهشی صورت می‌گیرد و به دنبال سند جامع متناسب با سند توسعه‌ای استان در بخش فنی و حرفه‌ای و در بخش معدن، صنایع دستی و کشاورزی هستیم که در این راستا نیاز است برنامه‌هایی را در حوزه‌های مهارت آموزی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه خراسان جنوبی چهارمین قطب معدن کشور با ۴۹ ماده معدنی فلزی و غیر فلزی است، اظهار کرد: ۷۶ درصد ذخایر کشور در حوزه ذغال سنگ در شهرستان طبس وجود دارد که حدود سه میلیارد ذخایر قطعی و بیش از این عدد ذخایر احتمالی است که نیازمندیم برای آینده بخش معدن فراروی محصولات معدنی را در دستور کار داشته باشیم.

وی بیان کرد: در سال‌های گذشته شاید مهمترین مطالعات در حوزه معدن انحصاری بوده، اما در سال‌های اخیر علاوه بر دولت، شرکت‌های دولتی نیز حضور داشته و تنها در نهبندان ۲۰ تن طلای قابل استحصال شناسایی شده است.

وی با بیان اینکه در بخش فرآوری نیازمند مهارت آموزی هستیم، افزود: همزمان با توسعه در بخش‌های مختلف نیازمند تدوین سند مهارت آموزی استان هستیم که طرح‌های مختلفی را در استان اجرا کردیم و خلاهایی را احساس کردیم.

وی اظهار کرد: در بخش ساختمان ساخت ۱۰ هزار واحد مسکونی را در یک سال تجربه کردیم که برای مشاغل در این حوزه با مشکل مواجه شدیم که این خلاها باید شناسایی و روی توانمندی‌هایی که‌ وجود دارد برنامه ریزی شود.

وی ادامه داد: کم آب ترین استان کشور هستیم، اما شیوه آبیاری سنتی است که در این راستا سند سازگاری با شرایط کم آبی تدوین شد که در ۲ سال آینده قرار است هزار هکتار گلخانه را به عنوان طرح ملی اجرا کنیم.

استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: در بخش‌هایی که به عنوان پیشران توسعه مورد بررسی قرار گرفته‌اند نیازمند مهارت آموزی هستیم که باید با برنامه زمان بندی مشخص در حوزه‌های مختلف با امضای تفاهم نامه اقدام کنیم.

معتمدیان تصریح کرد: در بخش کشاورزی پنج محصول ملی و بین المللی داریم و رتبه اول تولید زرشک در جهان را داریم، اما وضعیت خوبی در حوزه فرآوری وجود ندارد که در کنار توسعه استان در این بخش ورود خواهیم کرد.

حسین خسروی، نماینده مردم بیرجند، خوسف و درمیان در مجلس نیز اظهار کرد: اقدامات زیادی در این دولت انجام می‌شود که قابل تقدیر و تشکر است که اگر این هم افزایی ادامه داشته باشد مشکلات معیشتی و اقتصادی حل خواهد شد.

وی افزود: آثار مهارت آموزی جزو دغدغه‌ها و یکی از نگرانی‌های مهم در پادگان‌ها نیز مهارت آموزی بود که اگر مهارت آموزی نباشد مشکلات زیادی ایجاد می‌شود و این مهم در زندان‌ها نیز به همین شکل وجود دارد.

وی با بیان اینکه مردم رکن اصلی انقلاب مردم‌ هستند، تصریح کرد: مراکز شبانه روزی مهارت آموزی نیاز استان است که باید تجهیز شوند.

نماینده مردم بیرجند، خوسف و درمیان در مجلس با تاکید بر هم افزایی، بیان کرد: دستگاه‌ها برای حرفه آموزی باید هماهنگ شوند و اگر قرار است به مناطق محروم برسیم.

حسین خوشایند، رییس فنی و حرفه‌ای خراسان جنوبی نیز در این نشست بیان کرد: اکنون ۱۹ آموزشگاه دولتی با ۱۲۰ دستگاه و قابلیت آموزش ۵۵۰ حرفه آموزشی فهالیت دارند.

وی با اشاره به فعالیت ۱۷۶ آموزشگاه آزاد در ۱۲۰ رشته شغلی، بیان کرد: هر ساله دانش اموزان، دانشجویان و سربازان ۳۰ هزار نفر از ظرفیت‌های فنی و حرفه‌ای استان استفاده می‌کنند و اکنون سه درصد مراکز فنی و حرفه‌ای کشور در استان فعالیت دارند.

احمد خامسان، رییس دانشگاه بیرجند نیز گفت: دانشگاه‌ها باید به سمت دانشگاه نسل ۴ و ۵ با شعار جامعه محوری و کارآموزی بروند که ‌اگر بی توجه باشیم وضع آینده دانشگاه‌ها مساعد نخواهد بود.

وی با بیان اینکه ۶ کارگاه را به صورت خیر ساز ساختیم و یکی از بهترین ارتباط بین دستگاهی را با فنی و حرفه‌ای داریم، افزود: دوره‌های بسیار زیادی را برگزار کردیم و امیدواریم علاوه بر مهارت آموزی روحیه کار آفرینی نیز تحقق یابد تا همراه مدارک لیسانس تا دکتری در رشته‌های مهارت آموزی نیر موفق عمل کنیم.

وی بیان کرد: آمادگی داریم اگر احیانا با استان‌های همجوار ارتباطی برقرار شود بتوانیم در مهارت آموزی دانشجویان افغان نیز اقدام کنیم.

حسن رمضانی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی بیان کرد: برای اولین بار در کشور ۳ هزار نفر صنعتگر صنایع دستی را در ۱۱ خوشه شناسایی کردیم.

وی افزود: از ابتدا که صنایع دستی در استان شکل گرفته ۷ هزار صنعتگر شناسنامه‌دار داشتیم، اما امسال سه هزار نفر مور بررسی قرار گرفتند که بیمه شده و تسهیلات لازم را اخذ کردند.

وی ادامه داد: در بخش تراش سنگ‌های قیمتی که از مزیت‌های استان است کارگاه‌های خوبی در فردوس راه‌اندازی شده و در مجموع سه هزار نفر نیازمند دوره‌های باز آموزی هستند که امیدواریم مراکز فنی و حرفه‌ای به تجهیزات مناسب در حوزه صنایع دستی مجهز شوند.

علی هاشمی، مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تامینی خراسان جنوبی نیز اظهار کرد: زندان‌ها باید به آموزشگاه نیکی‌ها تبدیل شوند که فنی و حرفه‌ای به وجود آورنده این امر است.

وی افزود: در سال ۹۸ در این راستا آموزش ۱۲۶۰ نفر در نظر گرفته شد، اما ۱۷۰۰ نفر در ۷ مرکز آموزش دیدند و ۱۲۰۰ نفر گواهینامه لازم گرفتند.

وی ادامه داد: در زندان نهبندان نیز ۷ دوره برگزار کردیم که از نظر فضای فیزیکی مشکل داشتیم که در این راستا ۹۰ هکتار در منطقه چاهداشی تجهیز و آموزش‌های لازم انجام شد.

مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تامینی خراسان جنوبی بیان کرد: در زندان فردوس نیز ۱۳ دوره برگزار و در حوزه دامپروری و پرورش ماهی تیلاپیا اقدام کردیم.

هاشمی ادامه داد: در زندان طبس نیز ۹ دوره با ۱۱۶ نفر آموزش برگزار شد و تنها استانی هستیم که تمامی زندان ها به خارج شهر انتقال یافت که امیدواریم کارگاه‌های خوبی در این زندان‌ها برگزار شود.

وی خاطرنشان کرد: در زندان مرکزی بیرجند نیز ۴۶ دوره برگزار شده که طی آن ۵۰۱ نفر آموزش دیدند و در این مرکز کارگاه‌های قابل توجهی وجود دارد.

انتهای پیام 

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.