• شنبه / ۱ شهریور ۱۳۹۹ / ۱۴:۵۲
  • دسته‌بندی: قزوین
  • کد خبر: 99060100683
  • خبرنگار : 50060

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان:

اجازه نمی‌دهیم یک متر از باغستان سنتی قزوین را تغییر کاربری دهند

اجازه نمی‌دهیم یک متر از باغستان سنتی قزوین را تغییر کاربری دهند

ایسنا/قزوین رئیس سازمان جهاد کشاورزی قزوین گفت: فکر نکنید باغستان را رها کرده‌ایم سازمان جهاد کشاورزی اجازه نمی‌دهد یک متر از باغستان سنتی قزوین را تغییر کاربری دهند؛ برای ایجاد ۲۰۰۰ متر گلخانه شهرداری در باغستان مقاومت کردیم و به این طریق در مقابل کل استان ایستاده‌ایم و به نظر بنده با کمیته، جلسه، شعار و حرف کار انجام نمی‌شود.

فاطمه خمسه امروز شنبه اول شهریور در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن گرامیداشت هفته دولت اظهار کرد: در سال جهش تولید تلاش می‌کنیم اجرای طرح‌های کشاورزی در استان قزوین به پایداری تولید و رشد آن در همه بخش‌های کشاورزی شامل محصولات دامی، زراعی، باغی و شیلات منجر شود؛ در همین راستا برای تحقق جهش تولید و پیشبرد اقتصاد مقاومتی طرح‌هایی را تعریف کرده و در دست اجرا داریم.

خمسه در ادامه ضمن اشاره به اهمیت بهره‌وری از منابع آب و خاک خاطرنشان کرد: سالانه بیش از چهار میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در استان قزوین به تولید می‌رسد که آمارهای آن به صورت مستند موجود است. در مورد تولید گندم پیش‌بینی تولید این محصول امسال با توجه به بارندگی ۳۳۰ هزار تن بود که این رقم محقق شده است.

وی در ادامه تصریح کرد: درخصوص خرید گندم از کشاورزان امسال نسبت به سال گذشته رشد داشتیم؛ سال گذشته ۱۷۰ هزار تن گندم تضمینی از کشاورزان خریداری شده بود که این رقم امسال به بیش از ۲۰۰ هزار تن رسیده است ضمن اینکه مصرف سالانه گندم برای نان در استان قزوین ۱۲۰ هزار تن است و مازاد این مقدار ذخیره‌سازی شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی قزوین گفت: با توجه به اینکه ۹۰ درصد نهاده‌های مورد نیاز صنعت دام وارداتی است برای رشد تولید محصولات علوفه‌ای برنامه‌ریزی کردیم و امسال ۲۶ هزار هکتار از مزارع استان به کشت ذرت علوفه‌ای اختصاص یافت.

وی گفت: طی ۲ سال گذشته بیشتر باغات استان دچار خسارت و سرمازدگی شدند اما با آموزش به کشاورزان و اقدامات ترویجی که صورت گرفت در سال جاری با وجود موج سرما کمترین خسارت را در بخش باغی داشتیم و به همین جهت پیش‌بینی می‌کنیم امسال بیش از ۷۰۰ هزار تن محصولات باغی در استان تولید شود.

خمسه تصریح کرد: سالانه بیش از ۶۵ هزار تن گوشت مرغ و ۷۵ هزار تن تخم‌مرغ در استان قزوین تولید می‌شود؛ بر اساس آمار میزان جوجه ریزی در مرغداری‌های استان نیز رشد داشته و در حال حاضر ماهانه ۲ میلیون و ۵۰۰ قطعه جوجه ریزی داریم.

وی گفت: سالانه نزدیک به ۲۷ هزار تن گوشت قرمز در استان قزوین تولید می‌شود که بیش از نیاز مصرفی استان است به همین جهت با نظر وزارت جهاد کشاورزی طرح خرید توافقی این محصول از تولیدکنندگان و دامداران در استان قزوین اجرا خواهد شد و قیمت پیشنهادی برای هر کیلو ۷۲ هزار و ۵۰۰ تومان در نظر گرفته شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین خاطرنشان کرد: سالانه بیش از ۷۰۰ هزار تن انواع محصولات دامی در استان قزوین تولید می‌شود که شیر با میزان ۵۰۰ هزار تن بیشترین محصول دامی تولید شده است.

وی در خصوص افتتاح و بهره‌برداری ۶۷ طرح عمرانی و تولیدی کشاورزی در استان قزوین به مناسبت هفته دولت، گفت: ۷۳۲ میلیارد و ۳۹۴ میلیون ریال اعتبار برای اجرای این طرح‌ها که شامل ۴۴ طرح آب و خاک، ۱۴ طرح منابع طبیعی و آبخیزداری، ۶ طرح دام و طیور، ۲ طرح صنایع کشاورزی و یک طرح باغبانی است، هزینه شده است.

این مسئول تصریح کرد: با افتتاح و بهره‌برداری از این طرح‌ها ضمن بهره‌مندی ۲ هزار و ۱۷۳ خانوار روستایی از خدمات زیربنایی، زمینه اشتغال ۲۸۲ نفر به طور مستقیم و یک هزار و ۸۲ نفر به طور غیرمستقیم در استان قزوین فراهم خواهد شد.

وی در ادامه اظهار کرد: احداث سیلو و کارخانه خوراک دام در بوئین‌زهرا با هدف کمک به تکمیل زنجیره تولید محصولات دامی به مناسبت هفته دولت انجام خواهد شد.

فکر نکنید باغستان را رها کرده‌ایم

خمسه در پاسخ به سؤال ایسنا درخصوص نقش جهاد کشاورزی در حفاظت از باغستان سنتی قزوین گفت: زمانی که مسئولیت باغستان را از سازمان جهاد کشاورزی گرفتند و آن را به شهرداری دادند باغستان عملاً مرد؛ وقتی‌که شهرداری ردیف اعتباری برای باغستان دارد باید برای آن هزینه کند، اما این اقدام نافی وظیفه ذاتی ما در حفاظت از باغستان سنتی قزوین نیست، به‌گونه‌ای که با پیگیری‌های فراوان هشت میلیون مترمکعب آب سد طالقان را برای باغستان مصوب کردیم و آن را تخصیص دادیم.

وی گفت: برای حفاظت از باغستان مردانه ایستادیم و چاه‌هایی که در محدوده باغستان قرار دارند را حفظ کردیم درحالی‌که در این دو سال بسیاری از افراد به دنبال این موضوع بودند که مجوز چاه را به‌جای دیگری منتقل کنند اما جهاد کشاورزی اجازه نداد.

مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی تمام ژنتیک باغات قزوین را با اعتبار ملی شناسایی کرده است، برای اولین بار ۷۰۰۰ متر لوله برای انتقال آب چاه‌ها در باغستان ایجاد کردیم؛ فکر نکنید باغستان را رها کرده‌ایم سازمان جهاد کشاورزی اجازه نمی‌دهد یک متر از باغستان سنتی قزوین را تغییر کاربری دهند؛ برای ایجاد ۲۰۰۰ متر گلخانه شهرداری در باغستان مقاومت کردیم و به این طریق در مقابل کل استان ایستاده‌ایم و به نظر بنده با کمیته، جلسه، شعار و حرف کار انجام نمی‌شود.

وی در پاسخ به این سؤال که علت استعفای وی از شورای باغستان چیست بیان کرد: چون بنده عضو هیئت‌مدیره صندوق بخش کشاورزی هستم، طبق مصوبه هیئت دولت هر مسئولی فقط باید در یک مکان هیئت مدیره باشد در این راستا بازرسی استان قزوین نامه‌ای ارسال و من را موظف کرد که از یک بخش استعفا بدهم.

این مسئول تصریح کرد: من اهل شعار نیستم که مانند فعالان محیط زیست بروم دور درختان حلقه بزنم؛ فکر می‌کنید پلی که از دل باغستان عبور می‌کند را چه کسی متوقف کرده است؟ بچه‌های محیط زیست؟ خیر نماینده جهاد کشاورزی در شورای عالی معماری و شهرسازی مقابل این پل ایستاده تا وارد باغستان نشود.

وی در پاسخ به این سؤال ایسنا که دلیل کاهش محصولات باغی استان قزوین چیست توضیح داد: دو سال تمام استان قزوین بیشترین شدت سرمازدگی را داشت این سرمازدگی باعث کاهش محصولات بود و این مشکل کل کشور بود و هیچ تدبیری هم نمی‌توان برای آن اتخاذ کرد؛ سال گذشته بحث میوه یکی از بحث‌های چالشی کشور بود ولی این باعث نشد که این سازمان وظیفه خود را انجام ندهد، ما با گرفتن وام کمترین فشار را به باغدار تحمیل کردیم.

وی در پایان افزود: تعداد سردخانه‌ها هر روز بیشتر می‌شود و این بدان معنی است که محصولات باغی استان افزایش پیدا کرده به همین دلیل خیلی از افراد به دنبال سردخانه هستند و می‌خواهند ذخیره سازی داشته باشند و خیلی‌ها هم برای صادرات دنبال کارت بازرگانی هستند یعنی محصولات باغی استان افزایش داشته است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.