• شنبه / ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ / ۲۲:۲۷
  • دسته‌بندی: همدان
  • کد خبر: 99052518559
  • خبرنگار : 50237

حاجی‌بابایی:

دفاع از «بذرپاش» وظیفه من نیست/برخی در موضوع کنکور به دنبال جمع‌آوری رأی هستند

دفاع از «بذرپاش» وظیفه من نیست/برخی در موضوع کنکور به دنبال جمع‌آوری رأی هستند

ایسنا/همدان نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی گفت: واژه بسیجی و دانشجو مقدس است و نزد ملت ایران از سرمایه بالایی برخوردارند و مورد اعتماد مردم هستند، این دو واژه بار سنگینی دارند.

حمیدرضا حاجی بابایی عصر شنبه ۲۵ مردادماه با فعالان و تشکل های دانشجویی استان همدان دیدار داشت و مطرح کرد: انقلاب ما در یک موقعیت حساس قرار دارد، موقعیتی که پرقدرت، روشن و روبه جلو بوده و هم توطئه های دشمن به اشکال مختلف درحال بروز و ظهور است. استشراق نگاه غرب به شرق است که از هزاران سال پیش آغاز شده، در زمینه های گوناگون غربی ها درباره شرقی ها تحقیق می کنند. تمام بررسی های آنها در مجموع به این هدف است که چگونه می توانند شرق را به دست بگیرند و استعمار کنند.

وی ظریف ترین استشراق را نفوذ عنوان کرد و توضیح داد: ظریف ترین نوع نفوذ این است که خود فرد هم نمی داند نفوذی است، کسی که از داخل همان سازمان است بدون این که بداند تحت نفوذ قرار می گیرد و تمام کارهای آن به نفع آمریکا است. 

حاجی بابایی ادامه داد: نفوذی حتی ممکن است یک مرجع تقلید باشد و کارهایی که می کنند به نفع آمریکا است، گاهی اوقات فکر می کند که انقلابی است اما تمام کارهای آن به نفع آمریکا است و ممکن است این فرد حتی متعصب انقلابی است.

وی با بیان اینکه در نشانه گیری ها باید دقت کرد فرد را اشتباه نزنیم، خاطرنشان کرد: تمام توان دشمن به کار گرفته شده تا فردی برای انقلاب نماند. بین نقد و تخریب، نقد و روشنگری و نقد و بی انصافی فرق است. 

وی ادامه داد: دانشجویان چهره های محوری هستند به ویژه اگر بسیجی باشند، باید صبور و مقاوم باشند یک نیروی بسیجی که آرمان داشته باشد برابر ۱۰ نفر است.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم همدان در خانه ملت پس از سخنان اولیه شنونده اظهارات و سوالات نمایندگان تشکل های دانشجویی استان بود که در ادامه می خوانید.

دبیر قرارگاه شهید احمدی روشن بیان کرد: خوشبختانه جنبش مسئله محوری و مطالبه گری در استان همدان فعال شده و برنامه ریزی بر پایه مطالبه گری در حال انجام است.

جواد عباسی افزود: به ازای هر مطالبه، ۱۰ راهکار و راه حل هم به مسئولان ارائه دادیم اما متأسفانه برخی مسئولان پاسخگو نیستند.

وی با بیان اینکه ما به دنبال پیگیری مطالبات هستیم و این نشان می دهد جریان دانشجویی پویا و زنده است، مطرح کرد: مطالبات از سر دلسوزی است به طوریکه اگر بدنه انقلاب رشد کند خود ما رشد می کنیم.

نماینده واحد خواهران قرارگاه احمدی روشن نیز بیان کرد: مجلس یازدهم با شعار اقتصادی و شفافیت رأی آورد و قدم هایی در مجلس برای شفافیت آراء برداشته شد و ما همچنان منتظر خبرهای خوش برای اخبار شفافیت از مجلس هستیم.

مالمیر ادامه داد: یکی از اقدامات مجلس استفاده از پایه های مالیاتی در بودجه و اصلاح قانون مالیات است که در کاهش وابستگی و کسری بودجه بسیار تأثیرگذار است. قانونی که به تازگی در مجلس تصویب شد قانون مالیات بر خانه های خالی بود. قانون خوبی است اما شما بهتر می دانید این قانون یک قانون بلندمدت است و مردم امروز درد مسکن دارند. اجرا شدن قانون مالیات بر خانه های خالی در کنار مالیات بر سرمایه مکمل هم هستند و سریع تر اجرا می شوند و در کنار اینها مالیات های تنظیمی مانند مالیات بر کالاهای لوکس باید وجود داشته باشد. در بودجه ۱۴۰۰ قرار است چه بخشی از بودجه از طریق این پایه های مالیاتی جدید فراهم شود؟

وی با بیان اینکه آیا عزمی در این مجلس برای اصلاح قانون در کمیسیون ها وجود دارد؟ تبیین کرد: سالانه پنج و نیم میلیون تن قیر در کشور تولید می شود که ۲۰ درصد آن در بورس عرضه می شود و ۸۰ درصد آن به صورت حواله رایگان در اختیار پیمانکاران قرار می گیرد. در سال ۹۸ بیش از چهار و نیم میلیون تن آن از طریق قاچاق صادر شده و عملا بخشی از درآمد کشور از دست رفته و ما مجدد شاهد بودیم مجلس در طرح دوفوریتی مجدد این طرح را تصویب کرد با وجود اینکه مجلس قبل آن را به علت فسادزدایی و ایجاد رانت حذف کرده بود.آیا اصلاحات بنیادی در این طرح صورت گرفته؟ به طور خاص نظر شما در مورد این طرح چیست؟

وی ادامه داد: در مورد طرح گشایش اقتصادی که اخیرا از سمت رئیس جمهور مطرح شد. شما بهتر میدانید که این طرح باعث بدهکار کردن دولت در پنج ساله آینده می شود. تخمین کارشناسان حدود ۵۶۰ هزار میلیارد است و نقدهایی به این طرح وارد است، مثل ذینفع کردن برخی مجموعه های حقوقی و بانک ها است چراکه قیمت اوراق به قیمت دلار روز حساب می شود و امکان لابیگری برخی از این مجموعه ها را برای کاهش ندادن تورم به دنبال دارد و طبق اصل ۵۲ قانون اساسی هرگونه تصمیم گیری و تغییر در بودجه باید به تصویب مجلس برسد اما مسئله ای که در رسانه ها دیدیم در شورای هماهنگی سران قوا مطرح شد، آیا این طرح به کمیسیون آمده بود؟ با توجه به نقدهای وارده راهکارهایی در مجلس  پیش بینی شده؟

دبیر جامعه اسلامی دانشگاه بوعلی سینا در ادامه خطاب به نماینده همدان اعلام کرد: اقدامات خود را در رابطه با روند خصوصی سازی با توجه به شخصیت پرنفوذی که در همدان دارید را توضیح دهید.

محمدحسین هوشیار ادامه داد: کارگران شرکت غله شکایت هایی دارند و به خود بنده گفتند که در دوره قبلی در خود کمیسیون حضور داشتند و شما درحالیکه در مجلس حضور داشتید داخل جلسه نرفتید. تکلیف این ها را مشخص کنید.

وی افزود: پاسخ دهید با چه تخصصی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شده اید؟ دکتری الهیات ارتباطی با برنامه و بودجه ندارد و حتی برای بقیه کمیسیون های مجلس اسما انقلابی نیز این اتفاق افتاده است. چرا انتشارات کتاب های شما مربوط به انتشارات آموزش و پرورش است؟ با توجه به اینکه زیرمجموعه شما بود. واقعا با باری که در وزارت برداشته بودید چگونه ۵۷ جلسه برای کتاب خود وقت گذاشتید؟با توجه به اینکه فرمودید عضو هیچ حزبی نیستید توضیح دهید چرا در پورتال حزب اعتدال و توسعه اسم شما به عنوان عضو حزب نوشته شده است؟

مسئول واحد خواهران بسیج دانشگاه فرهنگیان نیز بیان کرد: در رابطه با خود دانشگاه فرهنگیان با توجه به اینکه شما جزء  فراکسیون فرهنگیان بودید، معلم بودید، هستید و خواهید بود و قطعا بعد از حضرت آقا شما بیشترین دغدغه را برای دانشگاه فرهنگیان دارید. این مدتی که وزیر بودید در راستای کمی و کیفی دانشگاه فرهنگیان چه اقداماتی انجام دادید؟ 

کاظمی ادامه داد: متأسفانه ما شاهد آن هستیم که در سطح کشور و استان دانشگاه فرهنگیان پیشرفت آنچنانی نداشته است، حتما بازدیدی از پردیس خواهران دانشگاه فرهنگیان داشته باشید. ساختمان های پردیس ما همه کد تخریب خورده اند و وزارت علوم برای دانشگاه ما فضای دانشگاهی را قبول ندارد.

وی افزود: همانطور که فرمودید در دوره وزارت شما سند تحول بنیادین تصویب شد و در این سند آمده جذب معلم صرفا باید از طریق دانشگاه فرهنگیان باشد اما متأسفانه در استان همدان خوابگاه های ما ۲۰ نفره است و ما مطلقا هیچ ظرفیتی نداریم افراد جدیدی را جذب کنیم. شما به عنوان یک فرد شناخته شده در عرصه تعلیم و تربیت توانایی این را ندارید با آموزش و پرورش رایزنی کنید تا ساختمان خوبی در اختیار پردیس ها قرار دهند؟

کاظمی با بیان اینکه استخدام بی رویه ای که دارد در آموزش و پرورش اتفاق می افتد باعث شده عده ای از این چالش آموزش و پرورش سوءاستفاده کنند، توضیح داد: باعث تأسف است که می بینم یک نماینده مجلس بیان می کند ما تعداد زیادی جوانان جویای شغل تحصیلکرده داریم که باید این افراد را به آموزش و پرورش تزریق کنیم. آموزش و پرورش آنقدر بی در و پیکر شده که کارکرد آن را صرفا اختصاص دهیم به این که باعث رفع بیکاری شود؟ شاهد آن هستیم افرادی وارد آموزش و پرورش می شوند که متأسفانه نه گزینش و آزمون آنچنانی دارند و نه صلاحیتی. ما از شما انتظار داریم نسبت به این موضوع تعصب داشته و به این موضوع داشته باشید.

وی ادامه داد: شما در نگارش برنامه ششم توسعه نقش داشتید و در آن برنامه آمده بحث خرید خدمات آموزشی ممنوع و غیرقانونی است. چرا روز به روز با وجود اینکه این موضوع غیرقانونی است دانش آموزانی که تحت پوشش این طرح است بیشتر می شوند؟ ما در بودجه سال ۹۹ شاهد رشد ۱۰۷ درصدی بودجه خرید خدمات آموزشی بودیم. شما چرا هیچ گونه مخالفتی نکردید؟

وی افزود: شنیده شده قرار است بودجه اصلاح شود، در رابطه با بودجه آموزش و پرورش و کمبود بسیج دانشگاه فرهنگیان یک سری راهکارهایی دارید که وقتی برای ما قرار دهید تا آن را به عرض شما برسانیم.

نماینده قرارگاه شهید همدانی نیز بیان کرد: در بحث عدالت خواهی که در کشور به راه افتاده ما دنبال سوژه ای هستیم و آن سوژه را به کار رسانه ای تبدیل می کنیم که این کار یکی از معضلات فعالیت دانشجویی است.

جعفر ورزنده ادامه داد: مطالبه گری نباید به صورتی باشد که تبلیغ علیه خود انقلاب و نظام باشد. افراد شناسنامه دار که شناسنامه انقلابی دارند باید در این محافل شرکت کرده و دغدغه های مردم را مطرح کنند.

وی افزود: مجلس می خواهد چه کار کند؟ مگر خود شما نگفتید آمار اشتغال این استان که مدیر کل اداره مربوطه گفت ما رتبه نخست کشور را به دست آوردیم ایراد دارد؟چرا با این مدیرکل برخوردی نشد؟ 

ورزنده تبیین کرد: شما قبل از انتخاب به ما قول دادید اگر وارد مجلس شوید با این مسئولان که پای کار نیستند برخورد خواهید کرد اما ما همچنان همین استاندار را می بینیم، همچنان همین مدیرکل ها را داریم می بینیم و همین آقایان رأس کار هستند. استانداری که پاسخگو نیست و حتی مدیر دفتر و بیشتر مدیران اهل استان لرستان هستند. وقتی کار به بن بست می رسد نماینده باید به داد مردم برسد. 

نماینده قرارگاه شهید همدانی با بیان اینکه ۶۰ میلیارد بودجه اعتباری ما است، ادامه داد: پل چراغ قرمز تا الان چقدر هزینه برده؟ کل اعتبار به اندازه ساخت پل شهید همدانی بوده است.

مسئول بسیج پردیس برادران دانشگاه فرهنگیان نیز گفت: ما در آموزش و پرورش به دنبال تغییر و اصلاح نیستیم بلکه نیاز به تحول داریم، تحولی که بر مبنای سند تحول بنیادین خودتان باشد، سندی که اجرا شدن آن مطالبه مقام معظم رهبری است.

احمدی ادامه داد: آن چیزی که الان مسئله است اجرا شدن متن سند است، متن سند زمانی ارزش و اعتبار خواهد داشت که به آن جامه عمل پوشانده شود.سطح انتظارات ما از شما بسیار بالا است چراکه شما حتی پس از دوران وزارت نیز تاکنون دارای مسئولیت بودید.بحث اجرایی شدن سند تحول اولویت چندم شما است؟ بعد از دوران وزارت چه اقداماتی برای آن انجام دادید؟ 

وی ادامه داد: در مسئله عدالت آموزشی که در این شرایط بیماری کرونا بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته توضیحاتی بفرمایید. در استان همدان ۱۴۵ روستا با عدم دسترسی به برنامه شاد روبرو هستند و متأسفانه تمرکز به آموزش از این برنامه است. 

احمدی افزود: اخیرا شایعاتی به گوش می رسد که آموزش و پرورش با استانداری قصد دارند برخی املاک و مستغلات آموزش و پرورش را برای تأمین اعتبار پرداخت پاداش بازنشستگان به فروش برسانند. آیا این مسئله صحت دارد؟

نماینده قرارگاه شهید تهرانی مقدم نیز مطرح کرد: در بحث اصلاح قانون تجارت که سالیان سال در حال پیگیری است و باید روند آن را سرعت دهید. با این وضعیت اقتصاد استان باید جزء اولویت ها باشد.

برجی ادامه داد: به داد پتروشیمی هگمتانه برسید. خبرهای خوبی از آنجا نمی رسد. بعد از بازدید شما در تیرماه خیلی خوب بود اما از اول مرداد ماه مدیری که آنجا بود قراردادش تمام می شود و به علت عملکرد ضعیفی که داشت قرار بر این بوده تغییر پیدا کند اما این اتفاق نیفتاده و ما از شما می خواهیم بررسی های لازم را انجام دهید.

فعال دانشجویی دانشگاه صنعتی هم بیان کرد: رهبر انقلاب، مجلس یازدهم را مظهر امید و انتظارات مردم خوانده اند و فرمودند در شرایط کنونی موضوع، اقتصاد و مسائل اساسی کشور تولید اشتغال مهار تورم و مدیریت نظام پولی و مالی و عدم وابستگی به نفت است.

سلطانی خطاب به حاجی بابایی ادامه داد: در مورد سرنوشت نامعلوم پتروشیمی هگمتانه همدان که از سال ۸۳ کلید خورده و پروژه مونوریل که در دوره قبل توسط شما مطرح شد در رابطه با اجرای این پروژه توضیحاتی بفرمایید.

جانشین قرارگاه شهید احمدی روشن نیز مطرح کرد: در شش ماه گذشته دو موضوع تخصصی را در قرارگاه احمدی روشن بررسی کردیم و طی جلساتی که داشتیم به هیچ منطقی در آن نرسیدیم. 

احسانی ادامه داد: ستاد تسهیل رفع موانع استان که سال ۹۲ در هیئت دولت مطرح شد از سال ۹۲ تا بهمن ۹۸ روی زمین ماند تا معاون اول رئیس جمهوری کار را انجام داد و مصوبه آن را گرفت.

وی در مورد مسئله جذب سرمایه گذاری استان گفت: استاندار گفته ما ۶۰۰۰ میلیارد تومان جذب سرمایه داشتیم اما این فقط یه عدد است از این مبلغ ۷۰ میلیارد که در نهاوند مربوط به استخراج منیزیم است واصل شده است.همانطور که در جذب سرمایه گذاری خارجی، سفیران نقش اصلی را دارند نماینده نیز باید برای استان جذب سرمایه کند.

احسانی با بیان اینکه ضعف حاجی بابایی و خجسته به عنوان نمایندگان دور قبل مشهود است، اظهار کرد: شهر همدان از این جذب سرمایه یک قران عایدی نداشته.بگو و مگویی که با فلاحی، دیگر نماینده همدان دارید هم به ضرر استان است.

دبیر سابق بسیج دانشجویی دانشگاه بوعلی سینا نیز بیان کرد: بیان نقاط ضعف زمانی ارزشمند است که نقاط قوت هم بیان شود و یکسان سازی حقوق ها کار ارزشمندی است که مجلس یازدهم انجام داد.

سعید کوروش رحیم ادامه داد: ما برای نکات منفی نه به دنبال امتیاز هستیم و نه با کسی خصومت شخصی داریم و تمام بچه هایی که در اینجا هستند با خلوص نیت آمده اند.

وی افزود: مشکل این انقلاب مدیران پیر، خسته و فرتوتی هستند که چنبره زدند و ول کن نیستند، ما صدسال هم اگر مشاور استاندار و مدیری شویم فرقی به حال کشور ندارد.امروز راه حل کشور جوان گرایی است و نه جوان گذاری، بین این دو مسئله تفاوت وجود دارد.

کوروش رحیم ادامه داد: در استان همدان فردی که فرزند فلان شخص است با مدرک دیپلم استخدام می شود حال اینکه برخی دانشجویان با مدرک بهترین دانشگاه ها می توانند یک استان را مدیریت کنند و استفاده نکردن از این افراد توهین به آنها است.

وی در رابطه با مسئله گردشگری در استان توضیح داد: در بحث گردشگری میلیاردها تومان در همدان ۲۰۱۸ و جاده ابریشم هزینه شد. دفتر یونسکو کجا افتتاح شد؟ آقایان به جای پاسخگویی منتقد شرایط شده اند. 

کوروش رحیم خطاب به حاجی بابایی بیان کرد: برای آینده چه برنامه ای دارید تا ما شاهرخی ها را در استان نداشته باشیم؟ مدیران این استان غیربومی هستند و مشکل ما جوانان را نمی دانند. برای مسکن متری ۱۵ میلیون مسئول استان باید خجالت بکشد.

وی ادامه داد: راه حل ما این است شرکت های ورشکسته را وارد بورس کنید تا از ورشکستگی نجات پیدا کنند.

علی صادقی، دبیر دفتر تحکیم وحدت دانشگاه علوم پزشکی ابن سینای همدان نیز بابت عدم پاسخگویی شفاف به سوالات، سوال خود را مطرح نکرد و توضیح داد: تشکر می کنم از اینکه در جمع های دانشجویی حضور دارید،بنده به نسبت جلسه ای که در گذشته داشتیم سعی می کنم سکوت کنم چراکه صحبت های شما متفاوت شده است.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه بوعلی سینا نیز در ادامه با اشاره به منویات مقام معظم رهبری درباره اینکه فرهنگ جان کلام و نفس یک جامعه است، گفت: در بحث فرهنگ همچنان ولنگاری و بی صاحبی محضی در کشور حاکم است.

کاظمی خطاب به نماینده مردم همدان افزود: از نمایندگان با توجه به توان رایزنی انتظاری وجود داشت که برای برگرداندن حرکت های فرهنگی به قید انقلاب ایده و طرح های عملیاتی زیادی داشته باشند که ما در این دورانی که شما در مجلس بودید طرح آنچنانی ندیدیم که این یکی از نقدها و نواقص به دوره نمایندگی شما است.

وی با بیان اینکه چرا طی این سالیان یک طرح مناسب برای این موضوع داخل مجلس مطرح نکردید، ادامه داد: یکبار برای همیشه طرح های جامع در حوزه مسکن،اشتعال و ازدواج برای مسائلی که مشکلات زیر ساخت دارند را برای داشتن جامعه ایمن و دارای استحکام درونی طرح شود.

کاظمی بیان کرد: دو ماه از عمر مجلس جدید می گذرد و شعار انقلابی بودن داده شده، نطق های شما در مجلس خوب بوده اما انتظاری که ما داشتیم یک اقدام ضرب العجلی مثل طرح تثبیت قیمت های مجلس هفتم به عنوان آبی بر آتش بود  برای مردمی که دیگر پناهی ندارند و روز به روز این مشکلات بیشتر و بیشتر می شود و هیچ اقدامی از طرف دولت صورت نمی گیرد، هیچ اقدام درستی هم از طرف مجلس دیده نشده است و روز به روز هم بدتر می شود.

وی با بیان اینکه در مسئله انتخاب آقای بذرپاش حقا و انصافا به انقلاب ظلم شد، مطرح کرد: شما به عنوان کمیسیون برنامه باید در برابر این ظلم بایستید یا آقای بذرپاش متقلبانه وارد این عرصه شد و سمت گرفت یا ایشان مستحق این سمت بود و باید اینها مشخص می شد. چرا یک آیتم از صدا و سیما نگرفتید از او دفاع کنید. این یک ضربه بسیار اساسی به انقلاب و نظام بود.

کاظمی با بیان اینکه استان همدان صنعتی ندارد و یک بی سامانی و بی تدبیری وجود دارد، افزود: شما سال ها نماینده همدان بودید چراوضعیت استان همدان باید آنقدر در صنعت بد باشد؟

وی با بیان اینکه در بحث تعیین استاندار و مدیران کل، این انتخاب ها اسیر دست پدرخوانده های تهرانی و دستان قدرت شما است، گفت: استاندار کم مانده همدان را به استان لرستان تبدیل کند، مسئولانی که آمدند اکثرا لر زبان هستند و و بااینکار به نخبگان همدانی توهین می شود.

وی با اشاره به ناتمام ماندن پل شهید همدانی تصریح کرد: چرا اجازه می دهید استان در اجرای طرح و پروژه ها مضحکه شود وچرا پروژه ها در استان عجیب و غریب جلو می روند.

در ادامه نماینده همدان در مجلس به سوالات دانشجویان پاسخ گفت. 

سوال: چرا سال های نمایندگی خود در مجلس شورای اسلامی یک طرح و اقدام مناسب در زمینه فرهنگی از سمت شما ارائه و انجام نشده است؟

حاجی بابایی: فکر نمی کنم کسی به اندازه من در طول ۳۰ سال گذشته به کار فرهنگی ورودپیدا کرده باشد چراکه طی چندسال گذشته بنده پیگیر سند تحول بنیادین آموزش و پرورش بوده و این سند را آماده کردم که یک امر صد در صد فرهنگی است.

در چند سال گذشته پیگیر دو سند تحول بنیادین و برنامه ششم بودم که هر دو مورد تأیید مقام معظم رهبری قرار گرفتند و ایشان سند تحول بنیادین را نسخه شفابخش دانستند و به تمام وزرا اعلام کردند که باید این سند را انجام دهند و در مجلس هم نمایندگان مجبور به پیگیری این سند هستند.

در سند تحول بنیادین موضوعی مطرح شده که اگرفقط این بخش از سند عملی و بخش های دیگر سند تحول بنیادین اجرایی نشود نیز این سند باعث افتخار خواهد بود،آن موضوع این است که باید در هر شهری مدارس به عنوان حیات طیبه معرفی شوند و حیات طیبه یعنی مدرسه ای که کانون فرهنگی محله است.

در این طرح هر مدرسه ای پنج حیات شامل پیش دبستانی، سه ساله اول، سه ساله دوم، سه ساله سوم و سه ساله چهارم دارد که مدرسه شهیدان بهادربیگی نمونه ای از این مدارس در استان همدان است، به طور مثال بر اساس طرح حیات طیبه باید در شهر همدان کلا ۵۰ مدرسه مجهز به امکانات ورزشی و آموزشی با ظرفیت ۲۵۰۰ دانش آموز برای هر مدرسه وجود داشته باشد.
در طرح حیات طیبه پدر و مادر باید تحت پوشش قرار گیرند و برای آنها دوره آموزشی برگزار شود همچنین دانش آموزان باید پنجشنبه ها همراه با والدین خود در مدارس حاضر باشند و به طور کلی این طرح پیوند بین مدرسه،مسجد،بسیج،مردم و بسیاری از اقشار جامعه است.

از آنجا که دولت حاضر به نوشتن برنامه ششم نبود به دستور مقام معظم رهبری این برنامه در مجلس نوشته شد و برنامه ششم از نظر فرهنگی بالاترین قانونی است که تاکنون مصوب و بهترین قوانین نوشته شده در زمینه های مختلف با کمک افراد متخصص است، به طورمثال قانونی درباره ایثارگران به اندازه برنامه ششم نوشته نشده است.

من در مجلس یازدهم نیز مانند دوره قبلی رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس هستم و هیچ فراکسیون صنفی نیز به اندازه  این فراکسیون در مجلس قوی نیست.

در زمینه فرهنگ عده ای روحانیت،بسیج و یا انقلاب را محکوم می کنند در صورتی که اینگونه نبوده و این موارد کارهای زیادی در زمینه فرهنگ انجام می دهند اما باید توجه کرد که دشمن در زمینه فرهنگ به طور جدی ورود کرده که ایستادن در برابر اقدامات آن در این زمینه بسیار کار دشواری است مانند تحریم های اقتصادی که کارهای اقتصادی انجام می شود اما فشار تحریم ها هنوز زیاد است.

قبول دارم کم کاری هایی در زمینه فرهنگی وجود دارد و معتقدم کسانی که ادعای انقلابی بودن دارند به خوبی در این زمینه فعالیت نمی کنند.

سوال: دو ماه از عمر مجلس جدید می گذرد و شعار انقلابی بودن در این مجلس داده شده، نطق هایی نیز در این زمینه انجام شده اما چرا تاکنون یک اقدام ضرب العجلی برای تثبیت وضعیت اقتصادی مطرح نشده است؟ چرا بعد از چندین سال حضور در مجلس طرح یک راهکار همیشگی و مناسب را برای مسکن،اشتغال و ازدواج را پیگیری نکردید؟

حاجی بابایی: مشکلات اقتصادی با تصویب یک طرح ضرب العجلی حل نمی شود.دولت اگر در مسائل مالی دچار مشکل است و نیاز به پول دارد باید به کمیسیون برنامه و بودجه ابلاغ کند تا راه حلی برای درآمدزایی و حل این مشکل یافت شود همچنین برای افزایش قیمت بنزین سران قوه این افزایش قیمت را تأیید و امضا کرده بودند و مقام معظم رهبری موضوعی که سران قوه آن را تأیید کنند را می پذیرند.

نابسامانی ایجاد شده در زمینه کنکور نشان دهنده عدم شفافیت در جامعه است چراکه هر کسی می خواهد طوری رفتار کند که هم نظر دانشجویان و اقشار مختلف را داشته باشد و هم برای ۱۴۰۰ رأی جمع آوری کند.

برای ریاست مجلس جدید همه یک طرف و من یک طرف بودم اما برای جلوگیری از دوشاخه شدن مجلس و ضربه ندیدن آن کنار ایستادم و با وجود اینکه نوع رأی گیری فراکسیون را قبول نداشتم اما آن رأی را ارائه کردم چراکه مجلس یازدهم محکوم به موفقیت است.

سوال: شما به عنوان رئیس کمیسیون برنامه و بودجه چرا از طریق صدا وسیما و یا یک مصاحبه خبری از آقای بذرپاش به عنوان شخص لایق آن سمت دفاع نکردید؟

حاجی بابایی: بنده رئیس کمیسیون برنامه و بودجه هستم و این کمیسیون ۲۳ نفر عضو دارد و در کمیسیون باید یک کمیته محاسبات راه اندازی شود و این کمیته باید یک روند قانونی را بررسی کند ودر این موضوع ۱۴ نفر در این کمیته به علت حساسیت بالا عضو شدند در حالیکه کمیته های دیگر حداکثر چهار نفره هستند و من به علت اینکه رئیس کمیسیون بودم قصد اظهار نظر در این کمیته را نداشتم و باید امور را بررسی می کردم.

درآیین نامه داخلی تعریف شده که اگر کسی می خواهد رئیس دیوان محاسبات شود باید شرایط ماده ۷۱ (جزء مسئولان تراز اول بوده،فوق لیسانس و ۲۰ سال سابقه کاری داشته باشد) را داشته باشد که ۱۸ نفر برای اینکار ثبت نام کردند ومن فقط از دور نظارت می کردم و دستگاه های نظارتی حضور داشتند و به طور کامل روند کار را بررسی می کردند.

رقابت سنگینی بین آقای بذرپاش و فروزنده وجود داشت و هردو برای من در یک کفه ترازو بودند و بعد از بررسی های انجام شده در کمیته محاسبات گزارش مربوطه در کمیسیون ارائه شد و سوالاتی وجود داشت که با وجود بازنشسته بودن آقای فروزنده می تواند کاندیدا شود یا اینکه ۲۰ سال سابقه کاری تحت عنوان ۲۰ سال سابقه مدیریتی ذکر شده بود که طبق نامه ای به رئیس مجلس اعلام ودر جواب مشخص شد که کاندیدا شدن وی مشکلی ندارد.

بعد از بررسی های انجام شده توسط کمیته دیوان محاسبات چهار نفر برای رئیس دیوان و چهار نفر برای دادستانی به کمیسیون برنامه بودجه معرفی کردند و برای هر سمت دو نفر مشخص و به صحن مجلس اعلام شدند و در این میان نامه یا مدرکی از سوی دستگاه نظارتی مبنی بر اشتباه بودن مدارک ارائه شده توسط کاندیدا به من گفته نشد.

بعد از انجام اقدامات طبق ماده ۱۵۱ آیین نامه داخلی آقایان بذرپاش و فروزنده و دو کاندیدای دادستانی معرفی شدند و اگر در روند بررسی و تحقیق و انتخاب کمیسیون مشکلی وجود داشت حتما در صحن شورا مطرح می شد و طبق ماده ۱۹۶ آیین نامه داخلی بعد از اتمام رأی گیری درباره موضوعی، آن موضوع دیگر نمی تواند به کمیسیون برگردانده شود و یا آن را بررسی کرد و اگر مشکلی در زمینه انتخاب آن مسئول وجود دارد باید آن را استیضاح کرد و در نامه آخر درباره این موضوع به رئیس مجلس اعلام شد که کمیسیون برنامه و بودجه مطابق ماده ۱۵۱ عمل کرده است.

دفاع از آقای بذرپاش وظیفه من نیست و مجلس شورای اسلامی سخنگو دارد و او باید این امور را به مردم توضیح دهد. در این موضع نگاه من جمع کننده موضوع بوده و نمی خواهم بین نیروهای انقلاب شکاف بیشتر شود.

سوال: چرا وضعیت صنعت استان همدان تا این حد بد بوده و بی تدبیری بزرگی در آن حاکم است؟

حاجی بابایی: درطول دوران مسئولیتم بیش از ۵۰ پروژه ملی برای همدان در مجلس مصوب کردم و به ندرت کار بزرگی در همدان پیدا می شود که من در آن نقشی نداشته باشم.

در زمینه صنعت نوع کار استان همدان با استان مرکزی متفاوت است و من طی ۲۰ سال گذشته یک شبکه فناوری برای رشد استان پیگیری کردم که دانشگاه صنعتی نخستین طرح در شبکه بوده وپارک علم وفناوری،شهرک فناوری،منطقه ویژه مبتنی بر فناوری های برتر و پردیس سینمایی نیز از طرح های این شبکه هستند و در صورت راه اندازی این پروژه ها صنعت همدان رشد چشمگیری خواهد داشت.

یکی از پتروشیمی های استان همدان در مهرماه افتتاح می شود و هماهنگی های لازم برای پتروشیمی دیگر درحال انجام است تا پایان این دولت افتتاح شود.

بیمارستان ۱۰۰۰ تختخوابی،افتتاح دو موزه در آینده ای نزدیک و مصوب شدن قطار شهری همدان از طرح های دیگری است که در چندسال گذشته من آنها را پیگیری کردم و علت موفقیتم در این زمینه آن است که تاکنون از وزرا چیزی درخواست نکردم که بتوانند برمن غلبه داشته باشند.

من یک نماینده پرسابقه در استان همدان به شمار می روم چراکه پیگیر امور و به عقیده بسیار از افراد در امور موثر هستم  ودر همدان هیچ باند و در کشور هیچ حزبی ندارم و من یک حاجی بابایی هستم ومنتسب به هیچ محفلی هم نیستم.

سوال: در زمینه انتخاب استاندار همدان شما و پدرخوانده های تهرانی نقش مهمی داشتید، لطفا توضیحات خود را در این زمینه ارائه دهید.

حاجی بابایی: در هنگام انتخاب استاندار همدان ۹ نفر به جلسه دعوت شدند و هشت نفر از این اشخاص به وزارتخانه رفتند و استاندار فعلی را معرفی کردند اما من نرفتم و در نخستین جلسه نمایندگان همه درباره آقای شاهرخی نظر دادند و من ساکت بودم و بعدها بین افرادی که مطرح شدند حس کردم در بین آن افراد استاندار فعلی به شاخص های ما نزدیک تر هستند.

تاکنون من هیچ مدیرکلی را با سفارش منصوب نکردم و از  آنهانیز نخواستم کسی را در اداره و سازمان خود استخدام کنند.همدانی ها باید دور امامزاده عبدالله(ع) راهپیمایی می کردند تا آیت الله نوری همدانی اطلاعیه دهد اما بعد از برگشت من از وزارتخانه و نمایندگی همه این موارد تمام شد.بنده نه در تهران و نه در همدان دنبال چیدن آدم هایی باند نبوده و نیستم. زمانی که مدیری کار خود را به خوبی انجام ندهد به استاندار اعلام می کنم که این فرد لایق این سمت نیست.

سوال: چرا پل شهید همدانی بعد از گذشت چندین سال از آغاز پروژه هنوز کامل نشده و طرح به پایان نرسیده است؟

حاجی بابایی: پل شهید همدانی کار شهرداری است و وظیفه نماینده مجلس نیست و پروژه این پل سنگین است و من تاکنون از این پل بازدید نکرده و نگفته ام این را درست می کنم چرا که من دنبال کاری که نمی شود نمی روم.

سوال:درباره تحصیلات خود صحبت کنید.

حاجی بابایی: از اول انقلاب در حین اینکه در جبهه بودم و وضعیت بسیار نابسامان داشتیم و خانواده ما طی این هشت سال هشت شهید در راه اسلام داده بود.در زمان تحصیل من در دانشگاه تهران و شب امتحان خبردادند که دامادتان شهید شده است و من بعد از امتحان به خانه برگشتم.

من در آن مواقع در جبهه می جنگیدم،مسئول بودم و همزمان درس نیز می خواندم.سال ۱۳۷۰ فوق لیسانس خود را اخذ کرده و تمام مدارک تحصیلی خود را با آزمون کسب کردم و در سال ۱۳۷۲ در دانشگاه فرهنگیان مربی بودم.

در سال ۱۳۷۴ دکتری گرفته بودم و بعد از طی کردن سه ترم امتحان جامع دادم و سال ۱۳۷۵ به عنوان نماینده انتخاب شدم و سال ۷۷ پایان نامه را تحویل داده و دکتری گرفتم و به درخواست مسئولان دانشگاه بوعلی سینا پرونده علمی خود را از دانشگاه فرهنگیان به دانشگاه بوعلی سینا منتقل کردم و هیئت علمی این دانشگاه شدم.

بعد از وزارت آموزش و پرورش پرونده علمی را از همدان به تهران منتقل کردند و در دانشگاه تهران دانشیاری گرفته و با انتخاب اساتید مدیر گروه دانشکده شدم و برای ۱۰ هزار از معلمان این شهر تدریس کردم و از این نظر کسی نمی تواند برای من مشکل ایجاد کند.

سوال: آیا عزمی در مجلس برای اصلاح قانونی مالیاتی در کمیسیون برنامه و بودجه وجود دارد؟

حاجی بابایی: اصلاح قانون مالیاتی به اصلاح ساختار بودجه برمی گردد و باید این اصلاحیه انجام شود و مقام معظم رهبری نیز بر این امر تNکید داشتند. اکنون در کمیسیون برنامه و بودجه کمیته ای تشکیل شده و آقای زنگنه مسئول این کمیته است و طبق بررسی ها و اقدامات متن خوبی برای اصلاح ساختار آماده شده و دولت باید لایحه اصلاح ساختار بودجه را به مجلس ارائه دهد تا هم منابع مناسب پیدا و هم هزینه ها مشخص شود.

مالیات بحث گسترده و وسیعی دارد، در کشور حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان معافیت مالیاتی و ۶۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی داریم که در مجلس قبل پیشنهاد دادم لیست کسانی که معافیت مالیاتی دارند ارائه شوند و با اختلاف سه رأی این موضوع در مجلس رأی نیاورد.

با برگزاری جلسات بیشتر با دانشجویان و تشکل های دانشجویی موافق هستم چراکه این جلسات نیاز است و باید خیلی جدی دیده شود و افزایش میزان ارتباطات و نزدیکی باعث هم افزایی و پاسخگویی مناسب به مسائل نیازمند ورود خواهد شد. امروز حرف اول و آخر ما اغنای مردم است.

سوال: چرا شما در کمیسیون برنامه و بودجه فعالیت دارید؟ چرا شما با مدرک دکتری الهیات که هیچ ربطی به اقتصاد و بودجه ندارد رئیس کمیسیون برنامه و بودجه هستید؟

حاجی بابایی: خیلی ها نمی دانند کمیسیون برنامه و بودجه چیست و کمیسیون اقتصادی با کمیسیون بودجه بسیار متفاوت است و اقتصادان ها باید در کمیسیون اقتصادی فعالیت کنند.

کمیسیون بودجه در ماده ۵۱ آیین نامه داخلی در حیطه برنامه ای که برای کشور در زمینه های مختلف بهداشتی، آموزش و پرورش و اقتصاد و دارایی و ... نوشته می شود، فعال است و این کمیسیون کمیته های مختلفی مانند کمیته امنیت ملی، اجتماعی، اقتصادی، محاسبات و ... دارد.

طی ۴۰ سال گذشته آقایان مجید انصاری، دری نجف آبادی، باهنر، عبداللهی و .. مسئول کمیسیون برنامه و بودجه بودند که اکثر آنها تحصیلات مرتبط با این کمیسیون را نداشتند اما اکنون که من رئیس کمیسیون هستم از این موضوع ایراد می گیرند.

سال ۱۳۷۵ بنده برای نخستین بار وارد مجلس شدم و نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه بودم و تاامروز در مجلس در بخش برنامه و بودجه فعالیت می کنم در حالیکه یک فرد دارای دکتری در این زمینه باید چند سال درس بخواند و تجربه جمع آوری کند.

برنامه ششم با تلاش های بنده طی هشت ماه نوشته شده که این برنامه به تأیید مقام معظم رهبری رسیده و همه اذعان دارند که در بین تمام برنامه های نوشته شده بهترین برنامه است.

آیا کسی که استاندار یا رئیس مجلس می شود باید در تمام رشته های آموزشی تحصیلکرده باشد؟ خیر فقط تحصیل در یک رشته کافی است.

من در بودجه به طور جدی ورود کردم و بحث تبصره ۱۴ که دوره قبل در بودجه ایجاد کردم، باعث شفاف سازی ۲۵۰ هزار میلیارد تومان پول در کشور شده است و ۱۰۰ اقتصاددان کشوری در مجلس حضور داشتند که می توانستند در این زمینه ورود کنند اما من آن را انجام دادم.

در مجلس شورای اسلامی یک نفر که دارای تحصیلات در رشته برنامه و بودجه باشد را نداریم و آیا اگر یک اقتصاددان رئیس این کمیسیون باشد زمینه های مختلف این کمیسیون و برنامه ریزی برای آنها را متوجه می شود؟ خیر باید در این کمیسیون فعالیت داشته باشد.

اقتصاددان های خبره ای در این کمیسیون بودند و فقط یک سال در کمیسیون برنامه و بودجه فعالیت داشتند و سال بعدی رأی نیاوردند چراکه نتوانستند کار را به خوبی انجام دهند.

سوال: سالانه پنج و نیم میلیون تن قیر در کشور تولید می شود که ۲۰ درصد آن در بورس عرضه می شود و ۸۰ درصد آن به صورت حواله رایگان در اختیار پیمانکاران قرار می گیرد. در سال ۹۸ بیش از چهار و نیم میلیون تن آن از طریق قاچاق صادر شده و عملاً بخشی از درآمد کشور از دست رفته و ما مجدد شاهد بودیم مجلس در طرح دوفوریتی مجدد این طرح را تصویب کرد با وجود اینکه مجلس قبل آن را به علت فسادزدایی و ایجاد رانت حذف کرده بود. آیا اصلاحات بنیادی در این طرح صورت گرفته؟ به طور خاص نظر شما در مورد این طرح چیست؟

حاجی بابایی: در دوره قبلی مجلس بنده در کمیسیون برنامه و بودجه بودم و مصوب کردیم که قیر رایگان داده شود اما در صحن مجلس تعدادی از نمایندگان تبصره هایی به آن اضافه کردند که باعث خرابی این قانون شد؛ به عنوان مثال آموزش و پرورش بعد از دریافت قیر رایگان می گفت که توانایی تهیه ماسه و پیمانکار را ندارم که به آموزش و پرورش ابلاغ شد به جای پول ماسه و پیمانکار، قیر به آنها تحویل داده شود که این موضوع باعث ایجاد مشکلاتی در این زمینه شد و در این دوره این موضوع را حذف کردیم.

در این دوره که نفت را نمی خرند و نمی توانیم آن را بفروشیم اما قیر هست که باید از آن در زمینه های مختلف استفاده کنیم که پیشنهاد شد دو میلیون تن قیر رایگان داده شود اما دولت آن را نپذیرفت و بعد از پیگیری های انجام شده یک میلیون تن قیر رایگان در بخش های مختلف توزیع شد که ۳ درصد آن مربوط به بسیج سازندگی است. این قیر رایگان بین روستاها، آموزش و پرورش، حاشیه شهر و بخش های مختلف توزیع شده و کار خوبی است البته ممکن است در آن ایراداتی وجود داشته باشد همانطور که در دیگر مصوبات مجلس نیز احتمال خطا وجود دارد و باید جلوی خطا گرفته شود نه اینکه قانونی تصویب نشود.

سوال: استاندار همدان این استان را به لرستان تبدیل کرده و از مدیران غیربومی در ادارات استفاده می کند، عکس العمل شما به این موضوع چیست؟

حاجی بابایی: بنده در انتخاب مدیران دستگاه های استان فقط در بعضی امور ورود می کنم و برخلاف بسیاری از دوستانم کارهای زیادی انجام می دهم اما رسانه ای نمی کنم چراکه با رسانه ای شدن موضوع کار از حالت دوستانه خارج می شود. فکر می کنم از هر امکانی استفاده شود تا یک نفر بیشتر مشغول به کار شود و باید برای مردمی که به من رأی می دهند که به مجلس بروم، تا جایی که می توانم کار انجام دهم.

سوال: به داد پتروشیمی هگمتانه برسید. خبرهای خوبی از آنجا نمی رسد و ما از شما می خواهیم بررسی های لازم را انجام دهید و اکنون وضعیت پتروشیمی های همدان چیست؟

حاجی بابایی: پتروشیمی هگمتانه تا اول مهرماه افتتاح خواهد شد و من از زمانی که آقای کروبی رئیس مجلس بود پیگیر این پتروشیمی بودم و در آن زمان کلنگ زنی شد اما گیر این پتروشیمی دولت نیست بلکه پیمانکار این پروژه را انجام نمی داد که الان پای کار هستند و تا مهر سال جاری آن را تحویل می دهند.

۲۸ کیلومتر خط اتیلن از کنگاور به سمت همدان آوردم و همان ۲۸ تا ماند و آقایان سرمایه گذار اینکار را به درستی انجام نمی دادند تا اینکه هفته گذشته در هئیت امنای انرژی آستان قدس رضوی مصوب کردیم تا آنها این پروژه را انجام دهند و اگر وام صندوق توسعه مصوب شود این پروژه تا سال آینده و در این دولت به بهره برداری می رسد. بنده تمام پروژه های استان را پیگیری می کنم تا به نتیجه نهایی برسد.

سوال: نظر خود را درباره گشایش اقتصادی مطرح کنید.

حاجی بابایی: بعضی از دوستان ما هر روز در تلویزیون گزارش می دهند اما این گزارش واقعی نیست. در جلسه رؤسای سه قوه و همراهان آنها بحث بر این بود که نفت را بفروشیم یا اوراق را و پیشنهادی در دولت نوشته شده بود که ۲۰۰ میلیون بشکه نفت از الان در بازار بورس انرژی فروخته و دو سال بعد تحویل داده شود و اگر کسی در حال حاضر بشکه نفت را خریداری کند ممکن است دولت بعدی نتواند این طرح را عملی کند بنابراین به مشکل برمی خورند و در صورت برداشته شدن تحریم ها قیمت نفت و دلار کاهش می یابد که در این صورت نیز مشکل ایجاد می شود که در این صورت دولت مابه التفاوت قیمت و سود دو ساله را باید به افراد پرداخت کند و این افراد از مالیات معاف باشند تا ترغیب شوند در این طرح شرکت و بشکه های نفت را خریداری کنند اما پیشنهاد شد که افراد بشکه ها را خریداری کنند اما دولت در قبال سود و زیان آنها پاسخگو نباشد.

این طرح در قالب پیشنهاد بوده و اکنون درحال بررسی است و اگر رؤسای سه قوه این طرح را تأیید کنند مقام معظم رهبری نیز آن را می پذیرند. این کار باید در کمیسیون برنامه و بودجه و مجلس تصویب شود و ما به این موضوع اعتراض داریم و این اعتراض تا حدی است که به حریم رهبری وارد نشویم. طبق فرموده رهبری کار باید از طریق قانونی انجام شود مگر مواردی که تأخیر در آن آثاری داشته باشد و ایشان همیشه طرفدار مجلس هستند.

دولت سه راه دارد یا از بانک مرکزی قرض کند و هرچه از این بانک پول گرفته شود تورم به همان اندازه افزایش می یابد یا اوراق بفروشند به این صورت که به پیمانکار اوراق داده شده و هر سال ۱۸ درصد بیشتر می شود و با فروش این میزان نفت ۱۶۰ هزار میلیارد تومان می شود که اگر با دو تا ۱۸ درصد جوش بخورد تقریباً ۲۵۰ هزار میلیارد بدهی برای دو سال آینده می شود و فرق فروش نفت و فروش اوراق این است که بعد از اتمام دو ساله باید به ازای اوراق پول پرداخت شود اما با فروش نفت بشکه های نفت به افراد تحویل داده خواهد شد.

اگر دو سال دیگر دولتی سرکار بیاید، در صورت ادامه تحریم ها در مقابل پرداخت پول اوراق با مشکل مواجه می شود و طبق تعریف باید روزی ۵۰۰ هزار بشکه نفت فروخته شود اما با فروش اوراق باید دولت سه میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه برای پرداخت اوراق ها صادر کند بنابراین از نظر کارشناسی فروش نفت بهتر است و اصل قضیه در این زمینه پذیرفته شده است.

سوال: چرا انتشارات کتاب های شما مربوط به انتشارات آموزش و پرورش است؟

حاجی بابایی: انتشارات مدرسه بین دولتی است و صدها کتاب چاپ می کند و برای چاپ کتاب وابسته به اجازه دولت نیست.

سوال: با توجه به اینکه فرمودید عضو هیچ حزبی نیستید، توضیح دهید چرا در پورتال حزب اعتدال و توسعه اسم شما به عنوان عضو حزب نوشته شده است؟

حاجی بابایی: بعد از اینکه انتخابات دوم خردادماه ۱۳۷۴ انجام شد، اوضاع مثل امروز نبود و فضای جامعه بسیار منقبض شده بود. در آن زمان حرکتی شکل گرفته و من از چند نفر پرسیدم که نظر آنها درباره ورودم به این حرکت چیست؟ گفتند اگر بتوانی در این حرکت تغییری ایجاد کنی خوب است و من وارد و بعد از مدتی با نوشتن نامه ای از آن حزب خارج شدم.

در زمینه سیاسی در ۴۰ سال گذشته تاکنون برعکس روند انقلاب موضع نگرفتم و همیشه سعی ام بر این بوده که ریل اصلی انقلاب را از دست ندهم.

سوال: در راستای کمی و کیفی دانشگاه فرهنگیان چه اقداماتی انجام دادید؟

حاجی بابایی: هفته گذشته فراکسیون فرهنگیان را داشتیم و بحث عمده دانشگاه فرهنگیان بود و سه تصمیم در این زمینه گرفته و به وزیر ابلاغ شد که باید تعداد دانشجویان در سال ۱۴۰۰ به ۵۰ هزار نفر افزایش پیدا کند چراکه طبق قوانین باید معلم باید از دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی جذب شود و برای این کار به استاد، ساختمان و پول نیاز دارد که به تمام ادارات آموزش و پرورش استان ها دستور داده شود از بهترین ساختمان ها در اختیار این طرح قرار دهند و بیش از ۱۰ هزار نفر در آموزش و پرورش دکتری و سابقه ۲۰ سال داریم و پول را مجلس شورای اسلامی برای این طرح آماده می کند.

دانشگاه فرهنگیان باید سرجای خود بازگردانده شوند و سطح دانشگاه به کلاس و ساختمان نیست. رئیس جمهور وقتی برنامه ششم را به مجلس ارائه کرد در آن نوشته شده بود هر سال ۱۰ درصد از آموزش و پرورش را بفروشید و به بخش خصوصی تحویل دهید و ما این برنامه ششم را کنار گذاشته و برنامه جدیدی نوشتیم که در آن آمده خرید خدمات ممنوع است.

مجلس سابق طرفدار خرید خدمات بودند اما در بودجه ۹۹ خرید خدمات ممنوع شده است و اکنون قانونی برای خرید خدمات وجود ندارد. در جلسه سه روز گذشته با وزیر آموزش و پرورش اعلام کردند که ما ۱۹۷ هزار معلم کمبود داریم. به او گفتم اشتباه می کنید ۳۰۰ هزار معلم کمبود دارید چراکه بسیاری از روستاها مدارس آنها تعطیل شده است و ما اگر می خواهیم آموزش و پرورش سرپا داشته باشیم به ۳۰۰ هزار معلم نیاز داریم.

دانشجو معلمی که سه ترم در دانشگاه فرهنگیان بوده کلاس درس بگیرد چراکه او بهتر از کسی است که جدید آمده و اصلاً دوره ندیده است.

سوال: در مورد بحث سیاسی استان، شما را در مجامع استان نمی‌بینیم و اختلافی که با فلاحی، دیگر نماینده همدان دارید به ضرر است.

حاجی بابایی: فلاحی با محبت بسیار در دوماه گذشته وارد شده و ما حتی در یک مورد هم با یکدیگر مشکل نداشتیم. به طورکلی اصلاً وقت درگیری و اختلاف با کسی را ندارم و این شایعات مربوط به حواشی شهری است و باید همه دست به دست هم دهیم تا کارها را جلو ببریم. ما باید حرف روشن بزنیم و جواب روشن بگیریم و هر مشکلی در جامعه سوال و جوابی دارد.

در کل استان همدان ۷۰ پروژه ملی وجود دارد که ۵۳ مورد از آنها متعلق به همدان است و در کشور چهار منطقه ویژه مبتنی بر فناوری‌های برتر داریم که یکی در همدان است.

سوال: طبق اخبار و گزارشات اموال آموزش و پرورش استان همدان در حال فروش است چرا باید این کار در همدان انجام شود؟

حاجی بابایی: ما به شدت و در هر شرایطی از آموزش و پرورش دفاع خواهیم کرد. اجازه نمی دهیم فروش اموال آموزش و پرورش اتفاق بیفتد و پیگیر این موضوع خواهم بود. متأسفانه یکی از نگرانی هایم این است که گشایش اقتصادی و هجمه ها گره خورده به سال ۱۴۰۰ هستند و یک رقابت سنگینی در کشور برای سال ۱۴۰۰ وجود دارد که در کنکور بروز و ظهور پیدا می کند و هیچ کدام از این افراد واقعاً به فکر دانشجویان نیستند. ما باید حرف روشن بزنیم و جواب روشن بگیریم و هر مشکلی در جامعه سوال و جوابی دارد.

مشکل انقلاب ما این است که بعضی ها انقلاب را برای خود خرج می کنند و خودشان را برای انقلاب خرج نمی کنند در صورتی که در دوره دفاع مقدس همه خود را برای انقلاب خرج می کردند و الان بعضی ها یاد گرفتند چگونه ماشین سوار شوند و خانه بخرند و مسافرت بروند و دیگر کارهایی که باید انجام دهند، البته نمی‌گوییم نباشد اما کسی که در جمهوری اسلامی مسئول شد باید بفهمد تمام توان خود را به کار ببرد و با ایثار برای انقلاب کار کند که رهبری هم فرمودند کار کردن برای انقلاب سن نمی شناسد.

اگر می خواهیم تفکر را درست کنیم باید بسیار تلاش کنیم و در بحث اقتصادی اصولگرا و اصلاح طلب معنایی ندارد و در بحث اقتصادی دو گروه هستند که عده‌ای می‌گویند نباید پالایشگاه بزنیم و بنزین را می‌توانیم ارزان بخریم و گروه دیگر معتقدند باید پالایشگاه ایجاد شود و جوانان کار کنند.

سوال: در بحث اصلاح قانون تجارت که سالیان سال در حال پیگیری است و باید روند آن را سرعت دهید، توضیح دهید.

حاجی بابایی: قانون تجارت و قانون مالیات را باید کمیسیون اقتصادی پیگیری کند.

در پایان ...

حاجی بابایی: خواستار برگزاری بیشتر جلسات با دانشجویان و بررسی جزئی تر مسائل هستم. در این جلسه و در پاسخ به سوالات قصد توجیح نداشتم و فقط فهم خودم را از سوالات بیان کردم. باید حاشیه ها را کنار بگذاریم و به کار بچسبیم. این مجلس باید موفق باشد و با موفقیت خود میدان را برای حرکت انقلابی در سال ۱۴۰۰ باز کند و اگر این کار نشود ما با مشکل روبرو می شویم.

من در حد خودم هزینه می دهم و نمی خواهم که مجلس به زیر گیوتین دعواها و درگیری اجتماعی برده شود. شفافیت باید در کارها باشد اما بعضی امور نیازمند تعریف شفافیت هستند. شما مانند فرزندان من هستید از شما خواهش می‌کنم به من نگویید هرکسی نامه‌ای گرفت و دستش و چرخید من هم امضاء کنم بلکه من خواسته های شما را با سیاست کاری خودم دنبال خواهم کرد. من هیچ چیز برای خودم ندارم و چیز خاصی راهم نمی خواهم به دست آورم و تمام فکرم کار کردن برای انقلاب است. ما باید برای مردم کار کنیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.