• شنبه / ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ / ۱۱:۰۴
  • دسته‌بندی: خبر بازار
  • کد خبر: 99052517952
  • خبرنگار : 30054

آیا راهی به رایتینگ آیلتس ۸ وجود دارد؟

آیا راهی به رایتینگ آیلتس ۸ وجود دارد؟

زبان آموزان بسیاری که در مسیر یادگیری زبان انگلیسی و اخذ مدرک IELTS بنا به اعلام مراکز و مشاوران مهاجرتشان نیاز به نمره هشت در رایتینگ آیلتس پیدا می کنند؛ اما به تجربه و مشاهدات ما، دیگر چند سالیست که گرفتن این نمره امکان پذیر نیست.

به گزارش ایسنا،بنابراعلام آکادمی زبان اکسیر، در ادامه این متن که به قلم کارشناسان آکادمی اکسیر به نگارش رسیده است سعی شده با معرفی بهترین  منابع IELTS راهی برای اخذ بهترین نمره در رایتینگ آیلتس (۷ الی ۷.۵) نشان داد. با اکسیر همراه باشید.

چرا رایتینگ آیلتس دشوار شده است؟

در گذشته با شرکت در کلاس های بهترین آموزشگاه های آیلتس، متقاضی با سیستم های آموزشی آن ها آیلتس را یاد می گرفت و در نهایت امتحان داده و نمره مورد نظر را می گرفت؛ اما با گذر زمان، چند اتفاق افتاد که داستان عوض شد.

روایتی از ساخت یک جاده خاکی

از آنجا که استفاده از فرم های از پیش آماده کار بشر را بسیار ساده می کند، متقاضیان آیلتس مادام به دنبال میان برهایی برای گرفتن نمرات بالا در آیلتس بودند.

پس مدرسین و موسسات قالب هایی از پیش تعیین شده ساختند تا کار را برایشان ساده کنند و برای چندین سال این اتفاق افتاد و دست بر قضا، این متد جواب می داد.

زبان آموزشی که سطح زبان عمومی اش Pre Intermediate بود می توانست در رایتینگ آیلتس نمره ۶.۵ بگیرد! این برایش غوغا بود! اما به مرور زمان، حرکت از این جاده خاکی آنقدر گرد و غبار هوا کرد که ادارات مهاجرتی کانادا و استرالیا نامه ای به IELTS.org زده و در این مورد شکایاتی تنظیم کردند.

نمرات بالای رایتینگ متقاضیان با خودِ واقعی و عمکرد آکادمیک آن ها در دانشگاه ها همخوانی نداشت.

یک تصمیم سخت

تصمیم گیران سازمان آیلتس در اقدامی سخت گیرانه، سقف نمرات رایتینگ آیلتس را پایین آورده و شرایطی وضع کردند تا زبان آموزان نتوانند به راحتی و با نوشته های غیراستاندارد نمره های بالا مثل ۷ و ۸ بگیرند؛ اما چون مدیریت این تغییر کار سختی بود، اوضاع خیلی دشوار شد. مصححین مختلف سراسر دنیا سلیقه ای عمل کرده و آشفته بازاری بوجود آمد.

تصمیمی بهتر

سرانجام، برای آنکه نمرات رایتینگ یکدست شوند، قرار بر این شد که اوراق رایتینگ آیلتس در مراکز محلی تصحیح نشده و به صورت مرکزی تصحیح و ارزیابی شوند. حداقل هرج و مرج آن خیلی کمتر می شود.

استانداردهای جدید

هیچ جا مکتوب نشده است که رایتینگ آیلتس اخیرا با چه استانداردها، ضوابط و معیارهایی تصحیح می شود که نمرات انقدر کاهش داشته اند و همچنان اعلام می شود که رایتینگ از ۹ نمره و طبق استاندارد تصحیح می شود، اما مشاهدات ما در آکادمی اکسیر چیز دیگری را نشان می دهد.

ما اعتقاد داریم که بالاترین نمره ای که در رایتینگ آیلتس هم اکنون در دسترس است نمره ۷ است. به عبارتی، تصحیح و ارزیابی از ۷ نمره بوده و بهترین نوشته الان ۷ می گیرد؛ البته آن هم به شرط آنکه متقاضی محترم مهارت های لیسنینگ و ریدینگش بالای ۸ باشد.

این نتیجه کاملا از روی تجربه و مشاهده ی تقریبا ۴۰۰ زبان آموز شرکت کننده در آزمون ها در چهار سال اخیر است. البته، این یک مساله بین المللی بوده و صرفا متوجه متقاضی ایرانی نیست.

جای تاسف دارد!

یک اموزشگاه ایلتس باید بروز باشد و طبیعتا در طرح درس خود آنچه گفته شد را مد نظر داشته باشد؛ اما متاسفانه مشاهده می شود که از موسسات به نام آیلتس کشور همچنان در حال آموزش کلیشه ها و فرم های از پیش تعیین شده هستند.

البته، این اتفاق زمانی می افتد که تقاضا باشد. متاسفانه تر! زبان آموز ایرانی دائما همچنین چیزی را می خواهد و اگر آموزگار بخواهد راه درست را آموزش دهد، زبان آموز آن آموزشگاه و معلم را ترک کرده و به آموزشگاه کلیشه آموز دیگری خواهد رفت و در نتیجه به این نقطه می رسیم که... از ماست که برماست.

از سویی دیگر، بخاطر فشاری که برترین موسسات مهاجرتی به متقاضیان می آورند، متقاضی مجبور می شود دنبال راه درو باشد. این هم دلیل دیگری برای دنبال کردن مسیر دشوار است.

تغییر یک نگرش

یک زبان آموز ایرانی که تصمیم گرفته به هر دلیلی مدرک آیلتس را اخذ کند باید بداند که آیلتس یک سبک زندگی است. در این روش، شما باید مسئولیت یادگیری را به عهده گرفته و بدانید که هیچ میان بری وجود ندارد.

درضمن، آیلتس مثل کنکور نیست که با فرمول های میان بر زودتر به هدف برسیم. آیلتس چهار مهارت ارتباطی را مورد ارزیابی قرار می دهد و عبارت چیزی ست که با تکرار، تمرین و ممارستِ درست و اصولی و بکارگیری استراتژی های درست ایجاد می شود.

شاید آکادمی اکسیر با خط فکری سجاد حسینی و محمود مهرعلیان اولین و آخرین مجموعه ایست که به مبارزه با این کلیشه ها پرداخته و علی رغم مشکلات بسیار، کمک می کند متقاضیان راه درست را پیش بگیرند. به امید روزی که مسیر درست بتوانیم با تلاش به نتیجه دلخواه رسیده و به دنبال فرار از مسیر اصلی نباشیم.

با اکسیر، در مسیر درست قدم بردارید.

ExirAcademy.org

انتهای رپرتاژ آگهی