• چهارشنبه / ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ / ۱۴:۰۷
  • دسته‌بندی: خراسان جنوبی
  • کد خبر: 99052216528
  • خبرنگار : 50026

خراسان جنوبی به درد خوزستان دچار می شود؟

خراسان جنوبی به درد خوزستان دچار می شود؟

ایسنا/خراسان جنوبی خشکسالی و بی‌آبی معضلی که خراسان جنوبی به مدت 17 سال با مواجه بوده، معضلی که نه تنها جامعه انسانی بلکه حیات وحش را در این خطه از کویر در معرض خطر قرار داده است.

خشکسالی که بخش جدایی ناپذیرتغییرات اقلیمی و بلایای طبیعی است که در مقایسه با سایر بلایای طبیعی از نقطه نظر میزان شدت طول مدت واقعه گسترش منطقه تلفات جانی خسارت‌های اقتصادی و اثرات بلندمدت از بالاترین درجات برخوردار است.

دردهه‌های اخیر از میان حوادث طبیعی که زندگی انسان را بر روی کره خاکی تحت تاثیر قرار داده است، فراوانی خشکسالی بیش از سایرحوادث است. یکی ازحوزه‌های مهم اثرگذار خشکسالی محیط زیست بوده که خشکسالی تاثیرات منفی و مضری برمحیط زیست داشته است. در همین راستا نشست شورای مشورتی سمن‌های مردم نهاد استان برای بررسی راهکارهای استفاده از مشارکت عمومی برای کاهش خسارات به محیط زیست برگزار شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی گفت: در حال حاضر یک سوم از مساحت استان در حال فرسایش بوده که همین موضوع باعث شده تا استان خراسان جنوبی درگیر معضل گرد و غبار شود که اگر در این خصوص چاره اندیشی نشود تا چند سال آینده استان خراسان جنوبی درگیر مشکلاتی همچون استان خوزستان در این زمینه خواهد شد.

حسن اکبری، مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی به چهار چالش مهم محیط زیستی استان شامل گرد و غبار، آب، پسماند و فرسایش و از بین رفتن منابع زیستی و گونه‌های برجسته استان اشاره کرد.

به گزارش ایسنا، مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی از مسئله آب به عنوان یکی دیگر از چالش‌های مهم استان نام برد و گفت: در حال حاضر سه میلیارد مترمکعب کسری مخازن آب در استان داریم و بیش از حد مجاز از سفره‌های آب زیرزمینی در حال استفاده هستیم. 

اکبری با اشاره به موضوع پسماند، افزود: میزان استفاده از پلاستیک در استان بالا بوده و شیوه دفن پسماند به خصوص در روستاها از وضعیت خوبی برخوردار نیست.

وی بیان کرد: 80 درصد از جمعیت گونه‌های حیات وحش برجسته استان ظرف نیم قرن گذشته از طرق مختلف از جمله شکار غیرمجاز از بین رفته که همه این معضلات و مشکلات می‌طلبد تا یک عزم جدی و مشارکت عمومی در راستای حفاظت و حراست از محیط زیست با سایر دستگاه‌های مرتبط با موضوع از جمله حفاظت محیط زیست همراه شده و در این راه همیار و همراه باشند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی اظهار کرد: مشارکت اجتماعی محیط زیستی مردم در حوزه محیط زیست زمانی عینیت پیدا می‌کند که مردم بدانند چه مخاطرات محیط زیستی آنان را تهدید می‌کند، علت آن چیست و چگونه می‌توان با بهبود عملکرد یا تغییر رفتار به رفع آن‌ها کمک کرد.

اکبری، مهم‌ترین رسالت تشکل‌های زیست محیطی را تغییر نگرش مردم به حوزه‌های مختلف محیط زیست عنوان کرد و گفت: سازمان‌های مردم نهاد فعال باید مردم را در راستای حفظ محیط زیست ترغیب و تشویق کنند که لازمه دستیابی به این امر مهم، تغییر رفتار در خود و اینکه از خودمان شروع کنیم تا موضوع در جامعه عینیت پیدا کرده و عموم مردم تشویق شوند که در این راه مردم باید با ما همراه و همگام شوند.

علیرضا نصرآبادی، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی نیز موضوع محیط زیست و منابع طبیعی را مسئله همه افراد جامعه در هر سطح و سوادی و در هر موقعیت شغلی و اجتماعی عنوان کرد و سمن‌های مردم نهاد را حلقه اتصال بین مسئولین و مردم دانست.

وی گفت: سمن‌ها می‌توانند با اعتمادسازی و جلب مشارکت عمومی اقدامات موثری در حوزه منابع طبیعی و محیط زیست داشته باشند. 

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی نیز با بیان اینکه عملیات بیابان زدایی در سطح یک میلیون و ۱۰۰ هزار هکتار از مراتع استان انجام گرفته است، گفت: تاکنون۸۲ میلیارد تومان اعتبار برای مقابله با بیابانزایی به خراسان جنوبی تزریق شده است.

وی اظهار کرد: خراسان جنوبی دومین استان بیابانی کشور است که در حال حاضر سه میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار از مراتع استان در قالب ۲۸ کانون فرسایش بادی در وضعیت بحرانی قرار دارد.

وی افزود: در خراسان جنوبی از ۱۵ میلیون و ۲۰۰ هزار هکتارعرصه منابع طبیعی، پنج میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار را بیابان تشکیل داده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی اظهار کرد: اولویت اجرای پروژه‌های بیابان زایی با مناطق حساس و بحرانی شاسایی شده است، لذا سال گذشته با وجود محدودیت‌های اعتباری، عملیات بیابان زدایی در سطح یک میلیون و ۱۰۰ هزار هکتار مراتع استان انجام شد.

نصرآبادی تصریح کرد: خراسان جنوبی جزء پنج استان درگیر با پدیده مهم گرد و غبار است که از مجموع وسعت بیابانی استان یک میلیون و ۷۰۰ هزار هکتار تهیه طرح های جامع مقابله با بیابان‌زدایی انجام شده، که بسته کامل مدیریتی و اجرایی است.

وی گفت: پیش از دهه 80 اجرای پروژه‌های بین المللی به دلیل کمبود آب و تغییر اقلیم رقم خورد که در خراسان جنوبی، به ویژه در مناطق زیرکوه به دلیل مهاجرت افغان‌ها و  تخریب گونه‌های جانوری، طرح ترسیب کربن با نگاه مشارکتی جوامع محلی و توانمندسازی این جوامع دنبال شد.

وی بیان کرد: پروژه بین المللی ترسیب کربن استان به عنوان یکی از پروژه‌های شاخص بین اللملی معرفی شده و بیش از 170 کشور دنیا از این پروژه‌ها به عنوان الگوبرداری بازدید داشته‌اند و در سال 2017 به عنوان یکی از الگوهای برتر  در مرکز اسناد سازمان ملل ثبت شد.

وی با بیان اینکه 21 استان از طرح ترسیب کربن استان خراسان جنوبی الگوبرداری کرده‌اند، اظهار کرد: از دو محل کارگروه مقابله با گردو غبار و صندوق توسعه ملی  سال گذشته، 40 میلیارد تومان اعتبار داشته‌ایم که هزینه شده و 33 میلیارد و 300 میلیون تومان هم از محل صندوق توسعه ملی برای اقدامات مدیریت بیابانی در تمامی شهرستان‌های استان متناسب با عرصه‌ها و کانون‌های فرسایش بادی انجام شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی تصریح کرد: هم اکنون چهار پروژه شاخص در سطح بین المللی برای مقابله با بیابانزایی داریم و در سال 96 پروژه ترسیب کربن جدید در نهبندان آغاز و هم اکنون در حال انجام است.

نصرآبادی اظهار کرد: علاوه بر هفت میلیارد و 300 تومان برای اعتبارات بیابان زدایی، در فروردین امسال، 10 میلیارد تومان افزایش اعتبار داشته‌ایم که مجموع اعتبارات تزریق شده به استان برای مقابله با بیابانزایی بیش از 82 میلیارد تومان است. 

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: از ابتدای امسال، 45 هزار و 750  هکتار انواع مختلف عملیات مقابله با بیابانزایی انجام داده‌ایم که شامل نهاکاری، مدیریت رواناب‌های سطحی، مارچ پاشی و نهال کاری بر روی عرصه مارچ پاشی شده، احداث بادشکن زنده و غیر زنده، مدیریت جنگل ها، چراگاه ها و غرق است.

سیدمصطفی حسینی، نماینده سمن‌های خراسان جنوبی نیز با اشاره به وجود 492 تشکل در استان و گروه مخاطب گسترده‌ای که پوشش می‌دهند را ظرفیت خوبی برای انجام فعالیت‌ها و اقدامات محیط زیستی عنوان کرد و گفت: تمام سمن‌های مردم نهاد استان در کنار فعالیت‌های تخصصی خود در حوزه‌های مختلف اعلام آمادگی می‌کنند تا در حوزه محیط زیست و منابع طبیعی نیز فعالیت کنند.

در این جلسه، در خصوص نحوه مشارکت سایر سمن‌های غیر محیط زیستی در حوزه‌های محیط زیست بحث و گفتگو شد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.