• چهارشنبه / ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ / ۱۰:۳۴
  • دسته‌بندی: خانواده
  • کد خبر: 99052216204
  • منبع : ستاد مبارزه با مواد مخدر

لزوم تقویت و تجهیز مرزهای کشورهای عضو منطقه در حوزه مقابله با عرضه مواد مخدر

لزوم تقویت و تجهیز مرزهای کشورهای عضو منطقه در حوزه مقابله با عرضه مواد مخدر

معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر، تقویت و تجهیز مرزهای کشورهای عضو منطقه در حوزه مقابله با عرضه مواد مخدر را از موضوعات بسیار مهم برشمرد و گفت: این مهم، باید مورد توجه برنامه آتی منطقه‌ای سازمان ملل قرار گیرد.

به گزارش ایسنا، سردار ناصر اصلانی صبح امروز در «نشست دو جانبه در قالب برنامه منطقه‌ای – سازمان ملل» که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، گفت: جمهوری اسلامی ایران ضمن همکاری با ساختارهای مختلف منطقه‌ای و بین‌المللی در زمینه مبارزه با موادمخدر، همواره یکی از فعال‌ترین کشورها در مشارکت در برنامه‌های مشابه از جمله برنامه منطقه‌ای افغانستان و کشورهای همسایه بوده و می‌باشد.

وی در ادامه ضمن تأکید بر آمادگی ایران نسبت به ادامه همکاری در چارچوب برنامه منطقه‌ای و همچنین اولویت‌های مطرح شده در سند پیش‌نویس برنامه منطقه‌ای برای سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۵ نکاتی را مطرح کرد و گفت: با توجه به اینکه موقعیت کشورها اعم از مبدأ، مقصد و ترانزیت موادمخدر و پیش سازهای شیمیایی، مستلزم تعریف برنامه‌ها و راهبردهای متفاوت می‌باشد، جمهوری اسلامی ایران انتظار دارد که برنامه منطقه‌ای نباید موجب غفلت از اولویت‌های ملی کشورهای عضو شود و این بدان معنا است که هر کشور، صرف نظر از راهبردها و اولویت‌های مشترک منطقه‌ای دارای اولویت‌های مشخص ملی است که ناشی از شرایط و نیازهای کشورش می‌باشد.

معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران انتظار دارد که توجه برنامه منطقه‌ای در اختصاص منابع و امکانات، متناسب با میزان عملکرد و اقدامات کشورها باشد. در واقع جمهوری اسلامی ایران ضمن اعلام آمادگی مجدد برای همکاری با برنامه منطقه‌ای و برگزاری دوره‌های آموزشی و هر گونه ابتکار دیگر در تهران (حضوری یا مجازی) انتظار دارد تا برنامه منطقه‌ای وارد عرصه‌های مناسب دیگری علاوه بر مباحث آموزشی نیز شود.

اصلانی تاکید کرد: تقویت و تجهیز مرزهای کشورهای عضو منطقه در حوزه مقابله با عرضه از جمله موضوعات بسیار مهم است که باید مورد توجه برنامه آتی منطقه قرار گیرد.

وی همچنین بهره‌گیری و ارتقای ظرفیت‌های منطقه‌ای موجود را بسیار حائز اهمیت خواند و گفت: در این راستا جمهوری اسلامی ایران با توجه به تجربیات ارزشمند مرکز تربیت سگ‌های مواد یاب پلیس، آمادگی تبدیل این نهاد آموزشی را به یک مرکز منطقه‌ای اعلام می دارد.

معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر  بر اهمیت جایگاه ابتکار سه جانبه به‌عنوان ساختاری که سه عضو مهم از برنامه منطقه‌ای یعنی جمهوری اسلامی ایران، افغانستان و پاکستان حضور دارند، تأکید و توصیه کرد تا پشتیبانی و حمایت لازم از این ابتکار به‌عنوان هسته اصلی برنامه منطقه‌ای انجام شود؛ چرا که این امر، می‌تواند به ارتقا و توانمندسازی برنامه منطقه‌ای بینجامد.

اصلانی در ادامه؛ ایجاد مرکز منطقه‌ای ظرفیت‌سازی و پژوهش در درمان اختلالات ناشی از سوءمصرف موادمخدر در ایران را که از سال گذشته فعالیت منطقه‌ای خود را آغاز نموده است، فرصت بسیار مغتنمی خواند که موجبات بهره‌مندی متخصصان کشورهای عضو برنامه منطقه‌ای را فراهم کرده است و انتظار می‌رود نسبت به تقویت بیش‌ازپیش این مرکز، اقدامات عملی اثربخش انجام شود.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران در قالب برنامه منطقه‌ای تجربیات مفیدی را کسب کرده که از آن جمله می‌توان به میزبانی دو نشست تخصصی با موضوعات پیش‌سازهای شیمیایی و بیش‌مصرفی موادمخدر که در سال ۲۰۱۹ در تهران انجام شد، اشاره کرد. لذا همواره این آمادگی وجود دارد تا نسبت به تداوم این‌گونه فعالیت‌های اثربخش اقدام شود،ضمن اینکه اولویت پیش‌سازهای شیمایی هرگز نباید مورد غفلت واقع شود.

معاون مقابله با عرضه و امور بین الملل ستاد گفت: نباید از نظر دور داشت که عنوان این برنامه «افغانستان و کشورهای همسایه» است و همکاری هشت کشور منطقه برای حل مسائل ناشی از اصلی‌ترین عضو این گروه، یعنی افغانستان است، بنابراین تأکید می‌کنم که صحبت در خصوص برنامه منطقه‌ای نباید موجب غفلت از افغانستان و مقابله با کشت و تولید و قاچاق مواد مخدر از مبدأ – افغانستان- شود.

اصلانی تصریح کرد: توفیق برنامه منطقه‌ای مستلزم تمرکز اقدامات و برنامه‌ها در افغانستان و البته دسترسی تیم‌های تخصصی دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل (UNODC) به سراسر قلمروی این کشور و همکاری افغانستان با کشورهای همسایه است.

وی در ادامه، عدم انتشار گزارش UNODC در خصوص تریاک در افغانستان را یادآور شد و بر آمادگی جمهوری اسلام ایران برای همکاری با تمام کشورهای همسایه در بخش‌های آموزش، تبادل اطلاعات و انجام همکاری‌های عملیاتی تأکید کرد.

اصلانی در پایان در رابطه با پیشنهاد مشارکت سایر کشورها به‌عنوان ناظر یا دوستان برنامه منطقه‌ای، استقبال ایران را از هرگونه ساختار همکاری منطقه‌ای و بین‌المللی اعلام کرد و گفت: پیش از گسترش و توسعه ساختار برنامه منطقه‌ای حاضر، باید به تقویت ساختارهای موجود و این نکته پرداخت که ۸ کشور عضو برنامه منطقه‌ای در کنار UNODC برای حل چالش و مسئله‌ای گرد هم آمده‌اند، لذا باید توجه کرد که موضوع موادمخدر از منشأ افغانستان یک مسئله بین‌المللی است و ضمن یادآوری اصل مسئولیت مشترک، بر این نکته تأکید می‌کنم که جمهوری اسلامی ایران انتظار دارد تا دوستان برنامه منطقه‌ای، حمایت و پشتیبانی مالی، فنی و تجهیزاتی لازم را از کشورهای عضو برنامه منطقه‌ای انجام دهند.

تاکید بر حمایت های مالی دفتر  UNODC از نمایندگان افغانستان و پاکستان در ایران

همچنین امیرعباس لطفی مدیرکل روابط بین‌الملل ستاد گفت: ایران آماده همکاری با UNODC و هر کشوری از منطقه در خصوص مقابله با مواد مخدر است، ایران با آغوش باز نمایندگان دو کشور افغانستان و پاکستان را در تهران پذیرفته و میزبان آنان در قالب برنامه مشترک Jpc  (مرکز تبادل اطلاعات منطقه‌ای) است که بازوی ابتکار سه جانبه محسوب می شود.

وی در ادامه، با اشاره اقدامات سه جانبه ایران، افغانستان و پاکستان گفت: سابقه این همکاری‌ها، سرشار از عملیات‌ها و گشت‌های همزمان و تبادل اطلاعات میان سه کشور است، اما در عین اینکه ایران همواره آماده همراهی و کمک در ابعاد مختلف مبارزه با مواد مخدر است، تاکید می‌کنم که حمایت‌های مالی دفتر  UNODC از نمایندگان افغانستان و پاکستان حاضر در ایران می بایست انجام شود.

وی تاکید کرد: اگر مرزهای مشترک افغانستان با دیگر کشورها تقویت و تجهیز شوند، علاوه بر اینکه از قاچاق مواد مخدر جلوگیری شده است، از بروز مشکلات و تهدیداتی همچون پناهندگان، آوارگان و شرارت‌ها نیز جلوگیری خواهد شد، در واقع اینها تهدیداتی هستند که طی سالهای گذشته ایران از ناحیه همسایه شرقی خود متحمل شده است.

تعهد ایران در اجرای برنامه‌های منطقه قابل تقدیر است

جرمی ویلسون هماهنگ کننده ارشد دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل در منطقه و نماینده سازمان ملل در پاکستان نیز از مشارکت ایران در برنامه‌های منطقه تشکر کرد و گفت: تعهد ایران در این برنامه‌ها قابل تقدیر است.

وی با بیان اینکه برنامه‌های منطقه‌ای دارای سه لایه کشوری، همکاری منطقه‌ای و جهانی است، گفت: اساس استراتژی ما نیز برنامه منطقه‌ای است که سهم ۸۰ درصدی برنامه ها را دارد و تمرکز بر اولویت های ملی کشورهای عضو است.

براساس گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با موادمخدر؛ نماینده سازمان ملل در پاکستان تاکید کرد که مبارزه با مواد مخدر نیازمند تقویت برنامه‎های منطقه‌ای است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.