• دوشنبه / ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ / ۱۳:۲۳
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: 99052014624
  • منبع : نمایندگی دانشگاه اصفهان

معمای مرگ پرهام در سی‌وسه پل؛ خفگی یا برق گرفتگی؟

معمای مرگ پرهام در سی‌وسه پل؛ خفگی یا برق گرفتگی؟

ایسنا/اصفهان سیزدهمین روز مرداد بود که پرهامِ ۱۲ ساله، حین بازی بر روی دهانه‌های پایین سی و سه پل، در آب‌ کم عمق زنده‌رود افتاد و جان باخت. حالا خانواده‌اش می‌گویند که این قهرمان واترپلو، نه به خاطر خفگی در آب بلکه بر اثر برق گرفتگی جان خود را از دست داده و فرزندشان هم اولین و آخرین قربانی برق‌گرفتگی در این محدوده نبوده؛ نهادهای مسئول اما هنوز این موضوع را به صورت قطعی تایید نکرده‌اند.

اولین خبری که در آن حادثۀ مرگ پرهام قلمکاریان منتشر شد، ۱۴ مرداد ماه و به نقل از غفور راستین، رئیس مرکز اورژانس و فوریت‌های پزشکی استان اصفهان بود. او در گفتگو با یکی از خبرگزاری‌های رسمی اعلام کرد: «به گفته شاهدان عینی این پسر ابتدا دچار برق‌گرفتگی شد و به همین دلیل به رودخانه سقوط کرد. تکنسین‌های اورژانس پیش‌ بیمارستانی اقدامات درمانی اولیه را برای این مصدوم انجام و سپس به بیمارستان شریعتی انتقال دادند که در نهایت این نوجوان جانش را از دست داد.»

ایسنا همان روز با محمد علی اکبری، مدیر روابط عمومی شرکت توزیع برق شهرستان اصفهان تماس گرفت تا چند و چون خطر برق گرفتگی در سی‌وسه پل را بپرسد و پاسخ شنید که: «بحث برق فضای سبز و سی و سه پل، در اختیار شهرداری است و شما باید موضوع را از خدمات شهری شهرداری اصفهان جویا باشید.»

طاهرزاده، روابط عمومی خدمات شهری اصفهان نیز ۱۴ مرداد ماه در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: «بله، حادثه‌ای رخ داده و آقای راستین علت حادثه را برق گرفتگی اعلام کرده. نهایتا عوامل ما، هم شب حادثه و هم امروز برای بررسی مسئله به محل مورد بحث رفتند و هیچ موردی را مشاهده نکردند. قرار شد سخنگوی اورژانس مصاحبه دیگری انجام بدهد و در آن جا به این موضوع برق گرفتگی بپردازد، چون بحث برق گرفتگی نبوده است.»

رئیس مرکز اورژانس و فوریت های پزشکی استان اصفهان روز بعد به ایسنا، گفت: «این خبر اصلاح شده و اعلام برق گرفتگی این نوجوان به نقل از شاهدان عینی بوده است. اظهارنظر قطعی در مورد علت مرگ بر عهده پزشکی قانونی است و اورژانس اصفهان نمی تواند چنین اظهارنظری داشته باشد.»

پیگیری ایسنا از پزشکی قانونی برای کشف علت مرگ پرهام نیز منجر به شنیدن این جملات از سوی علی سلیمان پور، مدیرکل پزشکی قانونی استان اصفهان شد:  «نمونه‌های لازم جهت انجام آزمایش سم شناسی و آسیب شناسی اخذ شده و علت فوق متعاقبا اعلام می شود.»

او در مورد زمان اعلام علت فوت نیز گفت: «زمان دقیقی برای اعلام نظر پزشکی قانونی نمی توان اعلام کرد اما بعد از اینکه نتیجه آزمایش ها مشخص شد، پرونده باید توسط پزشکان بررسی و علت قطعی فوت اعلام شود.»

نظر به بی‌نتیجه ماندن تلاش های بعدی خبرنگار ایسنا برای برقراری ارتباط مجدد با پزشکی قانونی اصفهان، موضوع را از خانوادۀ پرهام قلمکاریان جویا شدیم؛ خانواده ای که جملۀ «پرهام اولین و آخرین قربانی نبود.» را در فضای مجازی منتشر کرده اند تا به گفتۀ خودشان اجازه ندهند اتفاق تلخی که برای آنها افتاد برای دیگران هم تکرار شود.

پدر پرهام قلمکاریان در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: شب دوشنبه هفته گذشته برای تفریح به همراه خانواده به سی و سه پل رفته بودیم و بچه ها در قسمت کم عمق آب راه می رفتند و بازی می کردند. حدود ساعت ۱۲ شب با من تماس گرفتند و گفتند پسر شما دچار برق شدگی شده است. سراسیمه از آب به سمت دیگر پل رفتم و دیدم خانم و آقایی دارند پرهام را احیا می کنند و تنفس مصنوعی می دهند. حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه طول کشید تا اورژانس به محل آمد و در آمبولانس هم عملیات احیا را انجام دادند که بی فایده بود و پسرم را به بیمارستان شریعتی بردند، اما متاسفانه پرهام برنگشت.

وی ادامه داد: دو بچه حدود ۶ و ۱۱ ساله که کمی جلوتر از پرهام مشغول بازی بودند گفتند وقتی این اتفاق افتاد حس می کردیم میخ داخل پاهایمان می رود و دقیقا احساس برق گرفتگی داشتند. پرهام داخل آب پرت شده بود، اما بچه ها فکر کرده بودند بازی می کند.

پدر پرهام با اشاره به اینکه همان زمانی که این اتفاق افتاد مردم به آتش نشانی می گفتند فکری برای برق گرفتگی بکنید که برای نفر بعدی این اتفاق نیفتد، اما توجهی نکردند. حتی چند روز طول کشید تا شهرداری جواب نامه برای کلانتری و دادسرا را به ما داد.

وی افزود: مجبور شدیم در فضای مجازی شروع به اطلاع رسانی کنیم، پسرم قهرمان واترپلو بود و به صورت حرفه ای شنا می کرد، ضمن اینکه آن منطقه اصلا احتمال غرق شدن ندارد و سطح آب عمیق نیست.

تکرار حادثه برای جوان ۱۸ ساله...

قلمکاریان با اشاره به اینکه دو روز بعد از اتفاقی که برای پرهام افتاد، یک جوان ۱۸ ساله نیز در زیر سی و سه پل دچار حادثه برق گرفتگی شد، خاطرنشان کرد: پیگیری کردم تا آدرس و شماره تلفن اقوام این جوان را پیدا کنم بلکه بتوانیم جلوی تکرار این حوادث را بگیریم اما کسی همکاری نکرد. خوشبختانه امروز صبح که کلانتری بودم پدر جوان ۱۸ ساله به نام بهنام دادور را دیدم که گفت فرزندش دقیقا در همان دهانه سی و سه پل دچار برق گرفتگی شده است.

او با بیان اینکه حتی محل وقوع حادثه برق گرفتگی برای پرهام و بهنام نزدیک هم و در دهانه هفتم یا هشتم سی و سه پل به سمت هتل پل بوده، افزود: شانسی که بهنام آورده این بوده که با دوستانش بوده و وقتی دچار برق گرفتگی شده، جریان برق از بدن هر سه نفر عبور کرده و او به کما رفته، اما خوشبختانه به زندگی برگشته است.

فکری برای ایمنی سکوهای زیر سی و سه پل کنید

پدر پرهام یادآور می شود: زیر سی و سه پل سکوهایی است که نورافکن در آنها قرار داده شده و فضای پل را روشن می کند. خیلی ها برای عبور از پل از روی این سکوها می روند ولی اصلا ایمن نیستند و نهادهای مسئول باید فکری برای ایمن سازی و جلوگیری از تکرار این حوادث بکنند.

وی با اشاره به شکایتی که از شهرداری اصفهان و اداره کل میراث فرهنگی استان داشته، گفت: پزشکی قانونی در ظاهر نظر اولیه علت فوت را ایست قلبی اعلام کرد، اما گفتند که نتیجه قطعی را تا دو ماه آینده اعلام می کنند.

قلمکاریان خاطرنشان کرد: اگر آن جوان ۱۸ ساله فوت کرده بود من خودم را مسئول می دانستم، چون باید پیگیری کنم تا این اتفاق برای کسی دیگری نیفتد، برای همین تا آخر این راه می روم و شکایتم را پیگیری می کنم.

داود دادور، عموی بهنام دادور نیز به ایسنا، گفت: برادرزاده من روز چهارشنبه به همراه سه نفر از دوستانش برای تفریح به سی و سه پل رفته بود. بهنام می خواسته به صورتش آب بزند که لیز می خورد و برای اینکه در آب نیفتد دستش را به یکی از پایه لامپ های زیر سی و پل می گیرد و دچار برق گرفتگی می شود.

او با اشاره به اینکه این اتفاق در سکوی هفتم سی و سه پل به سمت هتل پل افتاده، گفت: بعدها فهمیدیم که همین اتفاق برای پسر ۱۲ ساله خانواده قلمکاریان هم افتاده و پسر ایشان متاسفانه فوت کرده است.

دادور با اشاره به اینکه بهنام هم اکنون در بخش آی سی یو بیمارستان شریعتی بستری است، افزود: وضعیت عمومی برادرزاده ام خوب است و خوشبختانه به خاطر اینکه دوستانش همراهش بودند نجات پیدا کرد. وقتی دوستانش دیدند بهنام درحال لرزیدن است و دچار برق گرفتگی شده یک نفر بهنام را بغل کرده و بقیه به صورت زنجیره وار همدیگر را بغل کردند. نفر دومی که بهنام را بغل کرده بود هم دچار برق گرفتگی شد و یک شب بستری شد ولی خدا را شکر حالش خوب است و بقیه هم دچار مشکل نشدند و حالشان خوب است.

حتما باید جان چند نفر به خطر بیفتد تا مسئولان شهری کاری بکنند؟ 

عموی بهنام دادور تاکید کرد: ما خودمان را مسئول جلوگیری از تکرار این اتفاقات می دانیم، اگر اتفاقی که برای پرهام قلمکاریان افتاد برای بهنام هم می افتاد چه کسی جواب می داد؟ شهری که جهانی است نباید چنین مشکلاتی داشته باشد و بی تفاوت از کنار آن گذشت. نمی توانند یک لامپ را درست کنند؟ حتما باید جان چند نفر به خطر بیفتد تا مسئولان شهری کاری بکنند؟

او با اشاره به اینکه در این چند روز بیمارستان و دادسرا بوده و هنوز موفق به شکایت نشده، گفت: صد در صد پیگیر این اتفاق هستیم و اجازه نمی دهیم خانواده های بیشتری دچار چنین حوادث ناگواری شوند. علت فوت پرهام را خفگی اعلام کردند ولی دوستان بهنام شاهد برق گرفتگی هستند و نمی توانند این موضوع را تکذیب کنند.

این اولین و آخرین اتفاق تلخ و ناگواری نیست که این مدت در سی و سه پل اتفاق افتاده است. چهارم مرداد ماه نیز یک دختر حدود ۱۸ ساله به دلیلی که لیز خوردن اعلام شده، از روی سی و سه پل به رودخانه سقوط کرد که به دلیل کم عمق بودن رودخانه در آن منطقه، دچار آسیب از ناحیه پا، کمر و گردن شد.

حالا باید منتظر ماند و دید مسئولان برای جلوگیری از تکرار چنین حوادث ناگوار و به خطر افتادن جان شهروندان چه می کنند؟
انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.