• یکشنبه / ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ / ۱۴:۱۸
  • دسته‌بندی: آذربایجان شرقی
  • کد خبر: 99051913813
  • خبرنگار : 50012

گزارش ایسنا از جلسه شورا؛

از تکیه‌ مجدد دبیری بر کرسی ریاست تا هشدار نسبت به گداهای وارداتی در تبریز

از تکیه‌ مجدد دبیری بر کرسی ریاست تا هشدار نسبت به گداهای وارداتی در تبریز

ایسنا/آذربایجان شرقی جلسه‌ی امروز شورای اسلامی شهر تبریز با انتخابات هیئت رئیسه با حضور اعضای شورای اسلامی شهر تبریز برگزار شد.

شهرام دبیری- رئیس شورای اسلامی شهر تبریز در ابتدای جلسه با تاکید بر تسریع اجرای پروژه‌های عمرانی شهرداری، گفت: شهرداری سرعت عمل خود را در رابطه با اجرای پروژه‌های عمرانی شهر تسریع کند، عملیات بازسازی پل پیشقدم زمان بر بوده که این امر مشکلاتی برای شهروندان ایجاد می‌کند.

وی با اشاره به 17 مرداد روز خبرنگار، اظهار کرد: قطعا خبرنگاری شغلی بسیار سخت است، خبرنگاران همواره در خط مقدم قرار داشته و چشم و گوش مردم هستند.

وی با تاکید بر این‌که مسئولین امر باید ظرفیت انتقادپذیری خود را در مقابل نقد خبرنگاران افزایش دهند، گفت: مسئولان همکاری و تعامل خوبی با خبرنگاران داشته باشند و به طور عادلانه از خبرنگاران حمایت کنند، از خبرنگاران نیز انتظار داریم به مسائل شخصی و خصوصی افراد ورود پیدا نکنند و با عدالت و بدون جانبداری در کمال آرامش نقدهای سازنده‌ی خود را انجام دهند.

دستور اول جلسه: انتخابات هیات رئیسه‌ی شورای اسلامی شهر تبریز


 "شهرام دبیری" به عنوان رییس شورا انتخاب شد

در ادامه‌ی جلسه، انتخابات هیئت رئیسه‌ی شورای اسلامی شهر تبریز با حضور اعضا برگزار شد.

در این انتخابات شهرام دبیری به عنوان تنها کاندیدای ریاست شورای شهر تبریز، با هشت رای موافق به عنوان رئیس شورای اسلامی شهر تبریز، علی آجودان زاده نیز با ۹ رای موافق به عنوان نائب رئیس شورا، سعید نیکو خصلت با ۱۱ رای موافق به عنوان دبیر اول، کریم صادقزاده با هشت رای به عنوان سخنگوی شورا و غلامحسین مسعودی ریحان با هفت رای موافق به عنوان خزانه دار انتخاب شدند.


شهرام دبیری بعد از پایان انتخابات هیئت رئیسه‌ی شورا با بیان این‌که تمامی اعضای شورا دارای برتریت برای انتخاب هیئت رئیسه‌ی شورا هستند، گفت:  اگر عده ای برای هیئت رئیسه‌ی شورا کاندیدا نشدند، این امر به دلیل تعامل و همکاری و حفظ وحدت و همدلی در شورا بود.


دستور دوم جلسه: بررسی نحوه دریافت عوارض صـدور پروانه ساختمانی موسسه خیریه حمایت از مستمندان

 ‌محمد باقر بهشتی- عضو شورای اسلامی شهر تبریز در رابطه با  دومین دستور جلسه علنی شورا، بیان کرد: صندوق حمایت از مستمندان تبریز جزو افتخارات تبریز بوده و روش حمایتی آن نیز الگوی مابقی خیریه‌ها است، این خیریه ساخت و سازهایی در خیابان دارایی جدید دارد که برای آن باید عوارض پرداخت کند، مقرر شده 10 درصد عوارض نقدی پرداخت و مابقی آن جهت حمایت از مستمندان معرفی شده از سوی شهرداری تبریز هزینه شود.


فریدون بابایی اقدم- عضو شورای اسلامی شهر تبریز نیز در این رابطه، اظهار کرد: معتقدم اگر اعضای شورا و شهرداری مستمندان را به این صندوق معرفی کنند، برخلاف رویه این موسسه است، پیشنهاد می‌کنم شهرداری این مبلغ را به شهرداری منطقه ۱۰ پرداخت کند.

سونیا اندیش_عضو شورای اسلامی شهر تبریز، نیز در این رابطه با بیان این‌که صندوق مستمندان بالای ۶۰ سال است که فعالیت می‌کند، گفت: تبریز، شهری بدون گدا بودن را، مرهون فعالیت این عزیزان و پایه گذاران این صندوق هست، پیشنهاد می‌کنم هیچ مبلغی از صندوق مستمندان اخذ نشود، می‌توان بخشودگی هزینه‌های صدور پروانه را برای آن اعمال کرد.

وی با بیان این‌که مکان‌های بسیاری برای دریافت عوارض پروانه‌ای وجود دارد که باید از آن‌ها مبلغی اخذ می‌شد ولی تاکنون ریالی اخذ نشده است، گفت: پیشنهاد می‌کنم بخشودگی در صدور پروانه در این مورد انجام شود..

عبداله تقی‌پور- عضو شورای اسلامی شهر تبریز نیز در این رابطه بیان کرد: اگر قصد داریم به صندوق حمایت از مستمندان کمک کنیم، ساختار این موسسه را برهم نزنیم،این موسسه ساختاری نیم قرنی دارد و توانسته شهر تبریز را به عنوان  شهری بدون گدا برند کند، پیشنهاد می‌کنم تمامی این مبلغ در راستای تقویت صندوق حمایت از مستمندان بخشیده شود، یا این‌که اگر قرار دادی عقد می‌شود، مبلغ اندکی اخذ و مابقی به صندوق واگذار شود.

غلامحسین مسعودی ریحان- عضو شورای اسلامی شهر تبریز نیز گفت:  گفت: علاوه بر این موسسه خیریه، چندین خیریه دیگر نیز در تبریز فعال هستند که در راستای تبریز شهر بدون گدا فعالیت می‌کنند که اگر آنها نیز از ما درخواست کمک و هبه داشته باشند آیا باز می‌توانیم به آنها کمک کنیم؟

وظیفه شناس- شهردار منطقه 10 نیز در این رابطه، گفت: منطقه‌ی 10، منطقه‌ای فقیر نشین است و حدود 200 هزار نفر حاشیه نشین فقیر در این منطقه وجود دارد که ما نمی‌توانیم از این افراد فقیر مبلغی دریافت کنیم.

شهرام دبیری در این رابطه، اظهار کرد: دخالت ما در کار خیریه مستمندان، کار درستی نیست، می‌توانیم برای این کار ناظر معرفی کنیم و این لایحه را به کمیسیون برگردانده و آن را با جزییات جدید بررسی‌کنیم.

وی ادامه داد: شکل قانونی این لایحه باید اصلاح شود اگر موافق باشید در کمیسیون بودجه مجددا مطرح شود.

در پایان مقرر شد لایحه شهرداری تبریز مبنی بر اعمال تخفیف عوارض پروانه برای صندوق حمایت از مستمندان برای بررسی بیشتر به کمیسیون ارجاع داده شد.


دستور سوم جلسه: سخنرانی میان جلسه‌ی محمد حسن اسوتچی

محمدحسن اسوتچی در این جلسه اظهار کرد: با عرض تاسف توانستم فقط به یک نفر از اعضای شورا در انتخابات هیئت رئیسه رای بدهم، که آن شخص نیز آقای نیکو خصلت بود.

وی افزود: آقای دبیری  ۱۳ سالی می شود بنده را می‌شناسید و در بسیاری از امورات نیز خواسته‌ای نداشته‌ام، اما متاسفانه برخی از مسائل نه تنها در شورای پنجم بلکه از شورای سوم حل نشده باقی مانده است.

وی ادامه داد: بیان مسائل به صورت شفاف یکی از خواسته‌هایم است، ما در این محل، مسائل مربوط به انرژی هسته‌ای را بررسی و مطرح نمی‌کنیم، بلکه طبق قانون و خواسته‌ی شهروندان، خواستار رسیدگی و بررسی عملکرد شهرداری از هر ۶ ماه هستیم، تاکنون سه نامه با امضای رئیس شورا نوشته‌ایم ولی کسی پاسخگو نبوده است، اگر قرار نیست به نامه‌ها پاسخی داده نشود، پس در نتیجه حیثیت شورا از این جهت زیر سوال رفته است.

اسوتچی با تاکید بر رعایت صداقت و امانت داری در شورا، گفت: اگر صداقت و امانت داری در شورا و شهرداری رعایت نشود پس در کجا رعایت خواهد شد .

وی با اشاره به نصب بنر اعتراضی خود در صحن شورا و شهرداری، گفت: به دلیل عدم شفافیت، اعتراض خود را با نصب بنر نشان دادم که در همین راستا نیز محکوم به شنیدن حرف‌هایی از جمله تئاتربازی و غیره در فضای مجازی شدیم.

وی بیان کرد: آقای شهردار امروز نوزدهم ماه است ولی حقوق  کارگران چهار شرکت در عینالی و سه شرکت فضای سبز پرداخت نشده است، اگر حقوق این عزیزان به موقع پرداخت نشود، بنده از تشکیل و برگزاری جلسات شورا ممانعت خواهم کرد.

محرم‌محمدزاده- عضو شورای اسلامی شهر تبریز نیز در این جلسه طی تذکری، اظهار کرد:  زمان جنگ اعتماد به جوانان، عامل اصلی پیروزی در جنگ بود ولی اکنون کسی به جوانان اعتماد نمی‌کند.

وی افزود: آقای اسوتچی سخنان خوبی زدند ولی تا زمانی که پشت میزهای میلیاردی نشسته‌ایم‌، حرف ما اثری نخواهد داشت.

وی با انتقاد از نبود پارک بانوان در مناطق حاشیه نشین، گفت: پارک بانوانی در مناطق حاشیه نشین وجود ندارد، خواستار احداث پارک در این مناطق هستیم، انباشت زباله در فلکه آذربایجان نیز باعث تولید بوی نامطبوع در این منطقه شده است که این امر مایه‌ی آبروریزی است.

گداهای وارداتی در تبریز


وی بیان کرد: تبریز با عنوان شهر بدون گدا معروف شده است اما متاسفانه اخیرا شاهد حضور گداهای وارداتی با لهجه‌های خاصی از سایر شهرها در تبریز هستیم که باید از حضور این افراد در تبریز ممانعت شود.


بهشتی_عضو شورای اسلامی شهر تبریز نیز طی تذکری به شهردار تبریز، گفت:  تمامی وظایف در خصوص برنامه و بودجه را تصویب کردیم ولی مدیرکل برنامه و بودجه  در شهرداری تبریز وجود ندارد.

فرج قلیزاده_ عضو شورای اسلامی شهر تبریز نیز طی تذکری به هیات رئیسه ، گفت: متاسفانه بازخورد تذکرات در صحن شورا به ویژه در خصوص تذکر تداوم کمیسیون‌های توافق و دریافت خودیاری مشاهده نمی‌شود.

وی افزود: تداوم کمیسیون‌های توافق و دریافت خودیاری صحیح نیست که نامه کتبی آن نیز تحویل رئیس شورا داده شده است.

وی در خصوص وضعیت قرارداد پارک حاشیه ای شهر، گفت: مقرر بود وضعیت این قرارداد بررسی شود، اگر تخلفی وجود دارد باید با آن برخورد شود.

وی افزود:  درخصوص هزینه کرد در روستاهای الحاق نشده به تبریز که دو کمیسیون برای بررسی آن مشخص شده، همچنان جواب مشخصی ارائه نشده است.

وی با اشاره به نطق میان دستور محمد حسن استوچی گفت: چرا کسی به نامه‌ها جواب نمی‌دهد، این برای ما ضعف بزرگی است اگر عضوی از شورا نامه می نویسد چرا باید پاسخی برای آن اخذ نکند، دلیل نصب بنر نیز اعتراض به عدم پاسخگویی به نامه‌های عضو شورای شهر است.

شهرام دبیری- رئیس شورای اسلامی شهر تبریز گفت: از شهردار درخواست می‌کنیم مواردی که اعضای شورا نامه می نویسند به موقع پاسخ قانع کننده‌ای دهد.

وی تاکید کرد: به نامه هایی که تاریخ آن‌ها نیز گذشته و توسط شهرداری بی پاسخ مانده است، رسیدگی شود.


بابایی اقدم_ عضو شورای اسلامی شهر تبریز نیز طی تذکری، بیان کرد: گلایه‌های زیادی از عدم پرداخت حقوق کارکنان عینالی و شرکت بهره برداری وجود دارد که اگر مقدور باشد آقای شهردار نسبت به این موضوع توضیح دهند.

وی با اشاره به بازدید خود از پروژه‌های عمرانی شهر، گفت: ایراداتی در زمینه‌ی محاسبه‌ی هزینه‌ها و بحث بصری پروژه‌ها وجود دارد، همچنین در طراحی پروژه مسقف سازی گلزار شهدا  به دلیل کثرت شمع گذاری، شاهد ستون‌های بسیاری هستیم که این مشکل  در پروژه پل همسان کابلی نیز مشاهده شده است.

وی با اشاره به عامل اصلی مشکلات در طراحی‌های پروژهشی عمرانی، گفت: انتخاب طراح از میان اقوام و ارتباطات فامیلی و انتصاب طراح سفارشی برای پروژه های خرد و کلان در شهر تبریز باعث اجرای پروژه‌های با طراحی‌های غلط و هزینه‌ی بالا شده است.

وی انتقاد از عدم نظارت شهرداری در اجرای پروژه‌های عمرانی شهر، گفت: طی بازدید از پروژه‌های عمرانی، متاسفانه ناظری از سوی شهرداری  بر پروژه های عمرانی وجود نداشت.

وی با انتقاد از راه اندازی دفاتر تسهیل گری در مناطق حاشیه نشین، گفت: لازم است این اقدام تسریع شود و دلایل عدم اجرای آن  نیز بیان شود.

دستور چهارم جلسه: بررسی گزارش از آخرین وضعیت حسابرسی سازمان ترافیک شهرداری تبریز

نماینده شرکت حسابرس با ارائه توضیحاتی از آخرین وضعیت حسابرسی سازمان ترافیک شهرداری تبریز گزارشی ارائه کرد.

فرج محمد قلی‌زاده- عضو شورای اسلامی شهر تبریز در این رابطه، اظهار کرد: مواردی که در حسابرسی مشخص می‌شود باید تعیین تکلیف شود برخی ندانم کاری در آینده برای مدیران فعلی مشکل ساز خواهند شد.


محمد باقر بهشتی- عضو شورای اسلامی شهر تبریز گفت: اعضای شورا برای اطلاع از جزئیات بیشتر بررسی حسابرسی ها با کمیسیون برنامه و بودجه در ارتباط باشند.

گزارش حسابرسی سال ۹۷ سازمان ترافیک شهرداری تبریز با اعمال شروط اصلاحی به تصویب رسید.

انتهای پیام
 

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.