• جمعه / ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ / ۲۱:۲۴
  • دسته‌بندی: دین و اندیشه
  • کد خبر: 99051712911
  • خبرنگار : 71461

ظهور به ثمرنشستن کامل جریان غدیر است

ظهور به ثمرنشستن کامل جریان غدیر است

مسئول دفتر نمایندگی بعثه مقام معظم رهبری در عراق گفت: غدیر تکمیل کننده بعثت و عاشورا احیا کننده غدیر و انتظار و ظهور به ثمررسیدن کامل شجره طیبه ولایت است.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین نجف نجفی روحانی -مسئول دفتر نمایندگی بعثه مقام معظم رهبری در عراق- در ویژه برنامه عیدغدیر که عصر امروز ۱۷ مرداد ماه به صورت مجازی ویژه زائران ایرانی در سامانه آموزش زائر برگزار شد به ضرورت شاخت  جریان غدیر پرداخت وگفت:  یکی از اموری که هیچگاه نباید مورد غفلت و بی توجهی واقع شود، موضوع ولایت و ولایتمداری است، زیرا از ضروری‌ترین و بنیادی ترین امور اعتقادی و سیاسی اسلام به شمار می‌آید.

وی افزود: ولایتی که در غدیرعنوان یک جریان کارآمد در اداره جامعه  و تربیت انسان است برای تدوام  این امر مهم  باید آن را درست شناخت و در مسیر آن حرکت و  با آن  زندگی کرد،  امام رضا(ع)  فرمود : « وَ اللَّهِ لَوْ عَرَفَ النَّاسُ فَضْلَ هَذَا الْیـَوْمِ بـِحَقِیقَتِهِ لَصَافَحَتْهُمُ الْمَلَائِکَةُ فِی کُلِّ یَوْمٍ عَشْرَ مَرَّاتٍ. به خدا سوگند اگر مردم ارزش این روز را به درستی می شناختند، به یـقین فـرشتگان هـر روز ۱۰  بار با آنان مصافحه می کردند.

مسئول دفتر نمایندگی بعثه مقام معظم رهبری در عراق تصریح کرد: متاسفانه در دنیای امروز دشمنان اسلام در رسانه ها  و فضای مجازی حملات شدیدی نسبت به ولایت اهل بیت و ولایت فقیه انجام میدهند،  جنگ نرم بسیار گسترده‌ای علیه موضوع ولایت دینی در حال انجام است، پیروان و محبان اهل بیت  باید هوشیارانه این تبلیغات را خنثی و معارف عزت آفرین اهل بیت  را برای جهانیان تبیین کنند.

عید غدیر برترین اعیاد

وی با بیان اینکه جایگاه عید غدیراز همه اعیاد برتر، پرمعنا تر، کارآمدتر  و اثرگذارتر  است، تصریح کرد: پیامبر اکرم (ص)  می فرماید: «یَوْمُ غَدِیرِ خُمٍّ أَفْضَلُ أَعْیَادِ أُمَّتِی» عید غدیر افضل اعیاد امت من است  امام رضا (ع)  نیز می فرماید: «إن یوم الغدیر فی السماء اشهر منه فی الارض» روز غدیر در آسمان مشهورتر از زمین است» تداوم رسالت نبوی، تشکیل حکومت الهی، برقراری عدالت اجتماعی، اقتدار امت اسلامی، آرامش  وسعادت بشری، هدایت و تکامل انسان تنها در سایه  ولایت غدیر رقم می خورد.

روزغدیر یوم الله

استاد حوزه علمیه گفت:  واقعه غدیربرزگترین  و بی‌نظیرترین رخداد تاریخ درعالم است، به اندازه ای این جریان مهم، نقش آفرین  و منشاء  تحول  عظیم در سرنوشت بشریت است که سر آغاز فصل جدیدی در زندگی فردی و اجتماعی محسوب می شود؛ زیرا در روز غدیر اکمال دین، اتمام نعمت، یأس کافران  و مرضی واقع شدن دین اسلام نزذ خداوند صورت گرفت.  قرآن  می فرماید:« الْیَوْمَ یَئِسَ الَّذِینَ کَفَرُواْ مِن دِینِکُمْ  .....الْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دِینَکُمْ وَ أَتْمَمْتُ عَلَیْکُمْ نِعْمَتِی وَ رَضِیتُ لَکُمُ الْإِسْلاَم » امروزکافرین از دین شما مأیوس شدند... امروزدین شما را کامل ؛ و نعمت خود را بر شما تمام کردم؛ و اسلام را به عنوان آیین  شما پذیرفتم  بنابر این غدیرروز تجلی  خلیفه اللهی انسان  واز ایام الله  به شمار می آید.

اهمیت غدیر

وی با بیان اینکه غدیر مهم است چون در آن ولی الله  معرفی شد و در اسلام  هیچ موضوعی به اندازه  ولایت، حائزاهمیت  نیست؛ تصریح کرد: زیرا غدیر اسلام را در گذر زمان از هر نوع تحریف، انحراف و بدعتی مصون  و محفوظ می کند. امام باقر(ع)  می‌فرماید: «بُنِیَ الْإِسْلَامُ عَلَی خَمْسٍ عَلَی الصَّلَاةِ وَ الزَّکَاةِ وَ الصَّوْمِ وَ الْحَجِّ وَ الْوَلَایَةِ وَ لَمْ یُنَادَ بِشَیْ‌ءٍ کمَا  نُودِیَ بِالْوَلَایَةِ.»اسلام بر پنج پایه استوار شده است: نماز، زکات، روزه، حج و ولایت و به هیچ چیز به اندازه ولایت سفارش نشده است. امام باقر(ع) نیز می‌فرماید:أَمَا لَوْ أَنَّ رَجُلًا قَامَ لَیْلَهُ وَ صَامَ نَهَارَهُ وَ تَصَدَّقَ بِجَمِیعِ مَالِهِ وَ حَجَّ جَمِیعَ دَهْرِهِ وَ لَمْ یَعْرِفْ وَلَایَةَ وَلِیِّ اللَّهِ فَیُوَالِیَهُ وَ یَکُونَ جَمِیعُ أَعْمَالِهِ بِدَلَالَتِهِ إِلَیْهِ مَا کَانَ لَهُ عَلَی اللَّهِ جَلَّ وَ عَزَّ حَقٌّ فِی ثَوَابِه » اگر مردی شب‏ها را به عبادت بپاخیزد و روزها را روزه دارد و تمام اموالش را صدقه دهد و در تمام دوران عمرش به حج رود، و امر ولایت ولی خدا را نشناسد تا از او پیروی کند و تمام اعمالش با راهنمائی او باشد، برای او از ثواب خدای جل و عز حقی نیست‏.

غدیر جریان همیشه پویا

وی تاکید کرد: همانگونه که بعثت درمکان خاصی به نام  غار حرا شروع شد؛ ولی جهان شمول و فرا زمانی انجام گرفت؛  واقعه غدیر نیز اگرچه  در صحرای تفتیدة «جُحْفه» در سرزمین حجاز آغازشد؛ ولی محصور درآن مقطع زمان و  آن قطعه زمین نیست وهمچون  کوثر  یک جریانی پویا است که  همسان چشمه ای  همیشه جوشان و رودی همیشه خروشان  است. هرکس با آن بیعت کند به سعادت و کمال دست خواهد یافت.

 غدیر تجلی رحمت رحمانی

مسئول دفتر نمایندگی بعثه مقام معظم رهبری در عراق تصریح کرد: علی (ع) انسان کامل و مظهر اسماء حسنای و رحمت رحمانی الهی  است  همه صفات کمال وجمال الهی دراو متجلی شده است آن امام همام وجه الله ،  عین الله ، یدالله ، باب الله  رحمت الله ، اسدالله  و واسطه  در فیض است خداوند از باب لطف وامتنان به بشریت او را امام ورهبرجامعه اسلامی قرار داد شکر این نعمت بزرگ واجب و  لازم  است امام صادق(ع) در پاسخ سوال معنای آیه «لَتُسْئَلُنَّ یَوْمَئِذٍ عَنِ النَّعِیمِ» فرمود سوال از نعمت رسول اللَّه و سپس از نعمت ائمه اهل بیت او است.

ولایتمداری  شاخص اسلام ناب محمدی(ص)

وی یادآور شد: بدون شک هرچیزی شاخصی دارد که باید آن راشناخت ودر سنجش آن را معیار وملاک قرار داد ولایت  غدیری هم  شاخص اسلام ناب محمدی و دین مرضی  و مقبول نزد پروردگار  است برای سنجش ، افکار و عقاید و اعمال خود  باید  ولایت  را معیار قرارداد مخصوصا امروزکه درمقابل  اسلام ناب محمدی  اسلام آمریکایی خودنمایی می کند  و در حال مقابله است با ملاک ولایت این دو را می توان از هم تمییز داد  نباید  فریب  نیرنگ وترفندهای گوناگون دشمنان را خورد مهم ترین رسالت پیامبر معرفی شاخص اسلام ناب بود که به امر خداوند در غدیر خم انجام شد  پس از آن وظیفه امت است که  از ولی خدا اطاعت وپیروی کند.

غدیر تجلی  اخوت

استاد حوزه علمیه قم تصریح کرد: اسلام دین اخوت وبرادری  است پیامبر هم در مقاطع گوناگون  آن را بر قرار کرد و برآن تاکید فرمود در غدیرهم جلوه زیبایی از اخوت  آشکار شد  این امر برای زدوده کاملشدن کینه‌ها و دشمنی‌ها و ایجاد  پیوند ایمانی به جای پیوندهای قومی و نژادی بین مسلمانان  نقش به سزایی دارد  از این رو در روز عید غدیر بر خواندن عقد اخوت  سفارش شده است  عقد اخوت  بین هر دو مرد یا هردو زنی مسلمانی بسته می‌شود ولی موجب ارث بردن و محرمیت نمی شود آداب آن در کتاب مفاتیح الجنان مرحوم شیخ عباس قمی بیان شده است.

از غدیر تا کربلا

وی افزود: یکی از موضوعات مهم جریان شناسی است اگر کسی جریانها را درست بشناسد  دچار  اشتباه ولغزش نمی شود امام صادق(ع) می فرماید : العالِمُ بِزَمانِهِ لا تَهجُمُ عَلَیهِ اللَّوابِس»کسی که زمان شناس باشد ، شبهات  براو  هجوم نمی‌آورند در غدیرموضوع ولایت وامامت کاملا به طور شفاف بیان شد سرپرست ورهبر جامعه  برای بعدازارتحال پیامر مشخص گشت اما متاسفانه با رحلت پیامبر جریان نفاق فضا را غبار آلود کردندومسیر بشر را عوض کرد   تا کار به آنجا رسید که اسلام اموی  بر اساس زر وزور وتزور در مقابل  اسلام علوی که برعدالت صداقت و خدامحوری استوار بود  به مقابله پرداخت با اینکه از واقعه غدیر تا عاشورا نیم قرن بیشترنگذشته بود سبط پیامبر ، ولیّ خدا را شهید کردند واقعا باید عبرت گرفت بی بصیرتی از این بیشتر که یک روز  در غدیر هزاران  نفر مسلمان با ولی خدا بیعت می کنندوپس از  نیم قرن هزاران  نفر به اسم مسلمان وامت پیامبربا امام حسین (ع) مقابله می نمایند وشهادت او را رقم می‌زدند برماست که نگذاریم تارخ تکرار شود فَاعْتَبِرُوا یَا أُولِی الْأَبْصَارِ.

  ظهور به ثمرنشستن کامل جریان غدیر

مسئول دفتر نمایندگی بعثه مقام معظم رهبری در عراق گفت: غدیر تکمیل کننده بعثت و عاشورا احیا کننده غدیر و انتظار و ظهور به ثمررسیدن کامل شجره طیبه ولایت است. این سه یک حبل ممدود و جریان مستمر است که دین خدا  را از "خطر درونی و بیرونی" و "انحراف" از قرآن و سنت حفظ می کند و زیربنای آغاز خیزشی حیات بخش در طول تاریخ  تشیع بوده و خواهد بود.

وی افزود: امروز باید  با استفاده از همه  امکانات از جمله  فضای مجازی پیام  غدیر برای جهانیان  تبیین شود و موضوع ولایت‌مداری، ایستادگی در مقابل استکبار، عدالت اجتماعی وحمایت محرومان ومستضعفان مهمترین پیام غدیر است؛ از این‌رو سفارشده است که در روز غدیر  هنگام ملاقات یکدیگر بگویید:«الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی جَعَلَنَا مِنَ الْمُتَمَسِّکِینَ بِوِلاَیَهِ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ وَ الْأَئِمَّهِ عَلَیْهِمُ السَّلاَمُ» یادآوری ولایتمداری مصداق  بارز تواصی به حق  است و موجب  وحدت  و یأس دشمنان می‌شود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.