• پنجشنبه / ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ / ۰۸:۵۱
  • دسته‌بندی: خراسان جنوبی
  • کد خبر: 99051611975
  • خبرنگار : 50028

وقتی نگاه‌های منجمد و تفسیرهای اشتباه، ترمز پروژه‌های عمرانی می‌شود

وقتی نگاه‌های منجمد و تفسیرهای اشتباه، ترمز پروژه‌های عمرانی می‌شود

ایسنا/خراسان جنوبی استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه هیچ مانعی نباید باعث شود، پروژه‌های عمرانی و توسعه‌ای استان متوقف شود، گفت: گاه نگاه‌های منجمد و تفسیرهای اشتباه برخی افراد در بدنه دستگاه‌های اجرایی، ترمز پروژه‌های عمرانی می‌شود و سرعت کار را می‌گیرد.

محمدصادق معتمدیان، در سومین جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان در سال 99 اظهار کرد: از آن جایی که با هر روز توقف و ایستایی در یک پروژه، تمام بیت المال متضرر می‌شود؛ لذا هیچ تفسیر اشتباهی از قانون که باعث عقب افتادن پروژه‌ها می‌شود، قابل قبول نیست.

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی، وی تصریح کرد: با رایزنی‌های فراوانی که در وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها انجام می‌دهیم و با پیگیری‌های متعددی که صورت می‌گیرد، به سختی اعتبار جذب می‌کنیم تا شتاب اجرای پروژه‌ها را در راستای رفع مشکلات استان بیشتر کنیم، اما گاه نگاه‌های منجمد و تفسیرهای اشتباه برخی افراد در بدنه دستگاه‌های اجرایی، ترمز پروژه‌های عمرانی می‌شود و سرعت کار را می‌گیرد.

استاندار خراسان جنوبی با تأکید بر اینکه تمام تلاش ما بر این است که با رفع موانع از پیش پای دستگاه‌های اجرایی، روند خدمت رسانی به مردم تسریع شود، اظهار کرد: ما در خدمت مردم هستیم تا پروژه‌هایی که طی دو سال گذشته در استان ریل‌گذاری شده به خوبی پیش برود و به نتیجه برسد.

معتمدیان با تشکر از مدیران دستگاه‌های اجرایی به جهت جدیتی که در اجرای برنامه‌های محوله داشته‌اند، یادآور شد: با وجود محدودیت در اعتبارات، خروجی اقدامات مدیران دستگاه‌ها قابل تقدیر است و خروجی برنامه‌ها، مطلوب ارزیابی می‌شود.

وی ادامه داد: به جهت زیاد بودن حجم عقب ماندگی‌های استان باید با شناسایی موانع و حذف آن‌ها، روند اجرای برنامه‌های توسعه‌ای را شتاب ببخشیم.

استاندار خراسان جنوبی ادامه داد: حوزه‌هایی که با مردم و مباحثی که با موضوع توسعه استان سروکار دارند، از اولویت‌های ماست و به خاطر کوتاهی دستگاه‌ها، مردم متضرر می‌شوند.

معتمدیان اظهار کرد: دستگاه‌های متولی باید افزایش حریم‌ها در مناطق روستایی را آغاز و فرآیندها را تسهیل کنند تا زمینه واگذاری زمین به مردم فراهم شود.

وی یادآور شد: کوتاهی برخی دستگاه‌های متولی در تعیین تکلیف اراضی در اختیار سبب شده توسعه شهرهای کوچک با مشکل مواجه شود.

استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: سیاست‌های استان در بخش مسکن شهری و روستایی منحصر بفرد است و اثرات خود را در تمام زمینه‌های اقتصادی، اشتغال، معیشت و رفاه خانواده‌ها گذاشته؛ لذا با تأمین به موقع زمین به عنوان زیرساخت اصلی، باید روند اجرای این طرح‌ها را شتاب ببخشیم.

معتمدیان در تشریح اقدامات استان در اجرای دو طرح بزرگ مسکن شهری و روستایی، گفت: بر اساس سیاست‌های استان از سال گذشته، احداث 10 هزار واحد مسکن روستایی در دستور کار دستگاه‌های متولی قرار گرفت که 7 هزار واحد آن طی دو مرحله با حضور دکتر نوبخت تحویل شد و سه هزار واحد باقیمانده طبق برنامه ریزی‌های صورت گرفته در هفته دولت به متقاضیان واگذار می‌شود.

وی افزود: با استفاده از تجربه خوب پروژه مسکن روستایی، امسال و طی تفاهم نامه‌ای با سازمان برنامه و بودجه کشور، مقدمات ساخت و احداث شش هزار واحد مسکن شهری در استان چیده شد که این واحدها با حمایت ویژه دولت در قالب پرداخت کمک بلاعوض 30 میلیون تومانی و وام قرض‌الحسنه 50 میلیون تومانی و تأمین زمین، به مزدوجین و مسکن اولی‌هایی که شرایط لازم را داشته باشند، تحویل داده می‌شود.

استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه این پروژه در بهبود و بازسازی بافت‌های فرسوده نیز نقش بسیار مهمی خواهد داشت، تصریح کرد: با برنامه ریزی‌هایی که صورت گرفته تا یک سال آینده این واحدها افتتاح می‌شوند و شاهد تأثیر آن‌ها در اشتغال و اقتصاد استان خواهیم بود.

معتمدیان از برنامه استان برای احداث 1700 واحد مسکن ویژه ایثارگران گفت و افزود: از مجموع 20 هزار واحد مسکن ایثارگران که قرار بود دولت در سطح کشور اجرا کند، سهمیه استان 110 واحد بود که با پیگیری‌هایی که صورت گرفت در جریان سفر رئیس بنیاد شهید کشور به استان تفاهم‌نامه احداث 1700 واحد به تعداد ایثارگران فاقد مسکن استان منعقد شد.

وی ادامه داد: حمایت‌های دولت برای این واحدها نیز در قالب 120 میلیون تومان تسهیلات قرض‌الحسنه، زمین، پروانه ساختمانی و انشعابات رایگان به واجدین شرایط ارائه خواهد شد.

استاندار خراسان جنوبی به 2700 واحد مسکونی سهمیه استان از طرح اقدام ملی وزارت راه و شهرسازی اشاره کرد و گفت: بر اساس تفاهمی که صورت گرفته ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی(ره) نیز هزار واحد مسکونی ارزان قیمت را در برخی شهرستان‌های استان احداث می‌کند.

معتمدیان ادامه داد: با توجه به این که موضوع مسکن از اولویت‌های مردم است، هم اکنون طبق برنامه ریزی‌هایی که صورت گرفته بیش از 22 هزار واحد مسکونی در سطح استان در حال اجراست که قطعاً پیامدهای خوبی نیز به همراه خواهد داشت.

وی به طرح هزار هکتار مجتمع گلخانه‌ای اشاره کرد که تفاهم نامه آن در سفر دکتر جهانگیری منعقد شد و تاکنون به همت دستگاه‌های متولی برای اجرایی شدن آن، اقدامات خوبی در سطح استان انجام گرفته است.

معتمدیان، احصاء 1200 هکتار از اراضی مرغوب برای اجرای این طرح را از اقدامات مثبت دستگاه‌ها برشمرد و گفت: تأمین و تخصیص آب مورد نیاز، از مهم‌ترین مؤلفه‌ها در مجتمع‌های گلخانه‌ای است که با وجود سند سازگاری با کم آبی ما جزو معدود استان‌هایی هستیم که توانستیم مجوزهای لازم برای رفع این نیاز را اخذ کنیم.

وی با اشاره به این که در حال حاضر حجم گلخانه‌های موجود در استان حدود 60 هکتار است، تصریح کرد: رساندن این رقم به هزار هکتار، نیازمند کار جهادی برنامه ریزی شده و روان سازی کار در تمام دستگاه‌های اجرایی است.

استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: مجتمع‌های گلخانه‌ای از پروژه‌های بزرگ ملی و در راستای تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری، سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و از مهم‌ترین پروژه‌های جهش تولید در خراسان جنوبی است؛ لذا همه دستگاه‌ها باید از تمام توان و ظرفیت خود برای اجرایی شدن آن استفاده کنند.

معتمدیان به نتیجه اولین فراخوان ارائه شده به منظور جذب سرمایه‌گذار برای این مجتمع‌ها در چهار شهرستان اشاره کرد و گفت: تاکنون 110 نفر برای سرمایه‌گذاری در مجتمع‌های گلخانه‌ای این چهار شهرستان اعلام آمادگی کرده‌اند.

وی، افزایش تولید،اشتغالزایی، بهره وری آب، صادرات محوری و ارزآوری را از پیامدهای مطلوب این طرح عنوان کرد.

استاندار خراسان جنوبی با تأکید بر اینکه بنا داریم این پروژه را وارد فاز اجرایی کنیم، خاطرنشان کرد: مراحل کار باید به گونه‌ای باشد که از توان واحدهای تولیدی در ساخت و سازه‌های مورد نیاز این مجتمع‌ها استفاده شود.

معتمدیان ادامه داد: سازمان جهاد کشاورزی باید با استفاده در راستای بازدهی بیشتر کار، از ظرفیت کارشناسان وزارت جهاد کشاورزی، نسبت به بومی سازی سازه‌ها متناسب با اقلیم شهرهای مختلف استان اقدام کند.

وی به ابرپروژه راه آهن نیز گریزی زد و با تأکید بر اهمیت این پروژه در اقتصاد کشور و اتصال اقیانوس هند به کشورهای آسیای میانه، اظهار کرد: این پروژه پس از مدت‌ها مورد مساعدت و عنایت دولت قرار گرفت و با دو فاینانس داخلی و خارجی، اعتبارات خوبی به این پروژه اختصاص یافت که قطعاً روند اجرای آن را سرعت می‌بخشد.

گفتنی است؛ در این جلسه، مصوبات کمیته امور زیربنایی استان با اکثریت آراء به تصویب رسید.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.