• سه‌شنبه / ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ / ۱۸:۲۷
  • دسته‌بندی: لرستان
  • کد خبر: 99051410777
  • خبرنگار : 50177

رئیس کل دادگستری لرستان:

مبارزه قاطع و بی امان با مفاسد اقتصادی وظیفه محوری سازمان بازرسی است

مبارزه قاطع و بی امان با مفاسد اقتصادی وظیفه محوری سازمان بازرسی است

ایسنا/لرستان رئیس کل دادگستری لرستان گفت: یکی از سیاست‌های محوری سازمان بازرسی مبارزه قاطع و بی امان با مفاسد اقتصادی، اجتماعی، اداری و تبعیض‌های ناروایی است که در جامعه رخ می‌دهد.

محمد رزم امروز سه شنبه چهاردهم تیرماه در مراسم معارفه بازرس کل لرستان با اشاره به وظایف و تکالیف سازمان بازرسی کل کشور اظهار کرد: بنا بر فرمایشات رهبر معظم انقلاب، یکی از مهم‌ترین، حساس‌ترین و دشوارترین مسئولیت‌ها در نظام، مسئولیتی است که بر دوش سازمان بازرسی کل کشور گذاشته شده و مسئولان این سازمان باید به گونه‌ای عمل کنند که مدیران اجرایی به عنوان نقطه اتکا، اطمینان، مشاوره و دلسوزی و با اعتماد به این حوزه مراجعه و ارتباطات با دید اطمینان بخشی باشد در این صورت مدیران ارتباط و تعامل بیشتری با سازمان خواهند داشت.

وی با بیان اینکه نقطه اتکا و اطمینان بودن سازمان بازرسی در استان باعث می‌شود که مدیران دستگاه‌ها بتوانند بهتر و قانونی کارها را انجام، پروژه‌ها را به پیش برده و اعتبارات را درست مصرف کنند، تصریح کرد: رهبری معظم انقلاب همچنین تاکید دارند که نظارت باید دقیق و کامل بوده و انعکاس صحیح نقاط ضعف و قوت مراجع بازرسی شونده به عنوان دو وظیفه اصلی سازمان بازرسی انجام شود.

رئیس کل دادگستری لرستان با تاکید بر اینکه نظارت دقیق و انعکاس نقاط ضعف و قوت انجام گیرد، تضمین کننده صحت عملکرد در دستگاه‌های مختلف است، افزود: بازرسان نیز باید امانت دار، با صداقت و با حسن شهرت باشند و ذکر نقاط مثبت و تشویق نیروهای خوب و توانا و موفق را به عنوان ناظر دقیق و امانت دار در دستور کار آنان باشد.
عضو شورای قضایی لرستان گفت: ناظری که در برابر فساد و وسوسه‌های آدم‌های ناباب می‌ایستد باعث تقویت روحیه مدیران ارزشی و تضعیف روحیه مدیران متخلف می‌شود.

رزم با اشاره به اینکه براساس اصل ۱۵۶ قانون اساسی،  وظایفی برای قوه قضائیه مشخص شده است، گفت: بر اساس این اصل، قوه قضائیه نهادی مستقل و پشتیبان حقوق فردی و اجتماعی و مسئول تحقق بخشیدن به عدالت است و وظیفه اصلی رسیدگی به صدور حکم در مورد تظلمات و تعدیات، احیای حقوق عامه، گسترش عدل، نظارت بر حسن اجرای قوانین، کشف جرم و مجازات مجرمین و اقدام مؤثر برای پیشگیری از وقوع جرم بر عهده این قوه است.

وی با بیان اینکه اصل نظارت بر حسن اجرای قوانین از طریق سازمان بازرسی در همه دستگاه‌ها اعمال می‌شود، تصریح کرد: سازمان بازرسی علاوه بر اینکه در این راستا انجام وظیفه می‌کند، بموجب اصل ۱۷۴ قانون اساسی و بر مبنای حق نظارت قوه قضائیه نسبت به حسن جریان امور و اجرای صحیح قوانین در دستگاه‌های اداری ، سازمان بازرسی تشکیل شده است.

رئیس کل دادگستری لرستان با تاکید بر اینکه باید بازرسی مستمر و سالانه، بازرسی‌های فوق العاده و موردی و در ادامه ارائه گزارش‌های هشدار دهنده و نظارتی از سوی سازمان بازرسی انجام شود، افزود: سازمان بازرسی موارد تخلف و نارسایی‌ها، سو جریان‌ها و مواردی که بعد مجرمانه داشته باشد را به دستگاه‌ها اعلام و انتظار است سازمان بازرسی به عنوان عضو شورای قضائی استان، نسبت به اجرای دقیق، همه جانبه و کامل سیاست‌های راهبردی، اساسی و اولویت دار قوه قضائیه اقدام کند.

رزم با اشاره به اینکه یکی از این سیاست‌های محوری، مبارزه قاطع و بی امان با مفاسد اقتصادی، اجتماعی، اداری و تبعیض‌های ناروایی است که گاهی در جامعه شاهد آن هستیم، گفت: اخلال در نظام اقتصادی، حیف و میل بیت المال، تصرفات غیرقانونی در اموال دولتی، احتکار، یکسری رانت خواری‌ها و… از جله مواردی است که اتفاق می‌افتد و سازمان بازرسی باید با جدیت به این موضوعات  ورود داشته باشد.

وی یادآور شد: در مسئله خروج ارز از کشور الان ورود بازرسی با موفقیت همراه بوده و گزارشات خوب و مفیدی تهیه شده است.

رئیس کل دادگستری لرستان با بیان اینکه در اکثر کشورها اداره کشور از طریق مالیات انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: در شرایط تحریم فروش نفت  که بر صادرات غیرنفتی هم سایه انداخته است، ضرورت دارد اداره امور کشور از طریق جمع آوری مالیات باید انجام شود؛ بر همین اساس ورود سازمان بازرسی به موضوع فرارهای مالیاتی قطعا در تقویت کشور و پیشبرد طرح‌های عمرانی مفید و مؤثر خواهد بود.

رزم با تاکید بر اینکه گاهی دیده شده است تسهیلات آنچنانی به افراد خاص با کمترین ضمانت پرداخت و اراضی دولتی هم برای آنها تملک می‌شود اما این افراد در جای دیگری تسهیلات را هزینه می‌کنند، افزود: این افراد تسهیلاتی که با هدف ایجاد اشتغال اعطا می‌شود را در واقع تلف می‌کنند لذا سازمان بازرسی باید در این موضوع دقت لازم را اعمال کند.

وی با اشاره به اینکه باید دقت بالایی در فرآیند مزایده‌ها و مناقصات انجام تا در واگذاری طرح‌ها به بخش خصوصی تخلفات به حداقل کاهش یابد و حضور یک کارشناس آگاه می‌تواند از وقوع تخلفات جلوگیری کند، عنوان کرد: مبارزه قاطع و جدی با مفاسد اقتصادی باید مد نظر سازمان بازرسی باشد.

رئیس کل دادگستری لرستان بر لزوم حمایت از واحدهای تولیدی، کارخانجات و سرمایه گذاری مشروع تاکید کرد و گفت: امنیت لازم برای سرمایه گذاران و تولیدکنندگان باید تأمین و از کار و سرمایه ایرانی حمایت شود و جهش تولید و کمک به ایجاد اشتغال امروز یک کار جهادی است و ما در شرایطی هستیم که رکود اقتصادی و تورم در اما جا دیده می شود و دغدغه اصلی مقام معظم رهبری، رئیس محترم جمهور و رئیس محترم  قوه قضائیه مسئله بیکاری می باشد.

رزم در بخش دیگری از سخنان خود خطاب به مسئولان بازرسی لرستان با بیان اینکه مدیران اجرایی که زحمت می کشند و مدیری که دلسوز، توانمند، ارزشی و آینده نگر است و جز خدمت دغدغه‌ ی دیگری ندارد را تقویت کنند، گفت: مدیری که شجاعانه برای توسعه و پیشرفت استان زحمت می‌کشد را کمک و راهنمایی کنید تا مراقب ارتکاب تخلفات و انحراف از مسیر باشند و نباید اجازه داد چنین مدیرانی که به جامعه خدمت می‌کنند تضعیف شوند.

وی همچنین با انتقاد از واگذاری غیراصولی شرکت‌ها و کارخانجات تاکید کرد: هیاتهای بازرسی استان بایستی این موارد را با دقت و حساسیت پیگیری کنند.

رئیس کل دادگستری لرستان با تاکید بر لزوم حمایت از سرمایه گذاران، برخورد جدی با زمین خواری و رسیدگی و پیگیری نارضایتی‌ها و دغدغه مردم از سوی سازمان بازرسی اظهار کرد: باید به دغدغه و نگرانی مردم توجه شده و پیگیری‌های بموقع صورت گیرد تا رضایت مردم به عنوان ولی نعمت و سرمایه اجتماعی جلب شود.

رزم همچنین توسعه نظارت الکترونیک بر همه ادارات را از جمله مواردی دانست که باید از سوی بازرس کل استان لرستان پیگیری شود.

به گزارش ایسنا، در پایان این مراسم قاضی سعید رازانی به عنوان بازرس کل لرستان معرفی و منصوب شد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.