• سه‌شنبه / ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ / ۱۳:۳۸
  • دسته‌بندی: فرهنگ حماسه
  • کد خبر: 99051410471
  • خبرنگار : 71062

خبر خوب اوحدی برای ایثارگران

خبر خوب اوحدی برای ایثارگران

معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران از برطرف شدن مشکل بیمه ایثارگران خبر داد و افزود:هفته آینده با امضای تفاهم نامه ای مجموعه تامین اجتماعی طرف قرارداد بیمه دی خواهد شد.

به گزارش ایسنا، سعید اوحدی که امروز سه شنبه در جمع خبرنگاران حوزه ایثار وشهادت و در راستای گرامیداشت روز خبرنگار سخن می گفت،افزود:آقای محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور  به بنده اطمینان داده که ظرف دو هفته آینده مشکلات بودجه‌ای بیمه دی حل شده و ایثارگران در خصوص پرداخت بیمه مشکلی نخواهند داشت.

اوحدی همچنین در خصوص برخی صحبت‌ها در خصوص سهمیه دانشجویان شاهد و ایثارگر گفت: هیچ مرجعی حتی شورایعالی انقلاب فرهنگی نمی‌تواند در قانون وضع شده مجلس در رابطه با سهمیه ایثارگران در دانشگاه‌ها تغییری ایجاد کند.

در این مراسم،رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران ضمن قدردانی از فعالیت خبرنگاران در همه عرصه ها، به ویژه تولید محتوا در حوزه ایثار و شهادت از خانواده  شهید صارمی و شهید افشار و زنده یاد روح الله رجایی تجلیل کرد.

اوحدی همچنین گفت: یکی از ویژگی‌های ماندگار و متفاوت انقلاب اسلامی، ایجاد تحول و دگرگونی هم در شکل و هم در محتوای همه اجزای جامعه ما بود. دفاع از محرومان، مبارزه با استکبار، تغییر در فرهنگ و واژگان از جمله این تحولات ساختاری بودند.
معاون رییس جمهور با اشاره به نهادینه شدن فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه گفت: مثال جدیدی که می‌توان در این زمینه داشت فداکاری دکترها، پرستاران و کادر درمان در خدمت به بیماران است، تا جایی که جمعی از این عزیزان به شهادت رسیدند. خبرنگاران و اهالی رسانه هم از این مسئله مستثنی نیستند و تحولی در این عرصه نیز صورت گرفته است و امروز هیچ مانعی برای محدودیت جامعه خبرنگاری ما وجود ندارد.
رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران افزود: خبرنگاران ما در تمام عرصه‌ها حضور دارند، از مخابره اخبار سیل و زلزله گرفته تا دفاع از حرم شاهد حضور این عزیزان هستیم. در ابتدای شیوع کرونا هجمه‌ای علیه کشور ما به وجود آمد و تلاش شد تا بگویند جمهوری اسلامی در مقابله با این بیماری موفق نیست، اما خبرنگاران فداکارانه به بیمارستان‌ها رفتند و شرایط خدمات پزشکی را منعکس کردند.
اوحدی با بیان اینکه امروز واژه خبرنگار ارزش خاصی در کشور ما دارد افزود: در فاجعه منا شهید خبرنگار سید حمیدرضا حسینی حضور داشت که شاهد بودیم چگونه با دقت اخبار را پیگیری و منتقل می‌کند. امروز خبرنگاران ما مسئله‌محور عمل می‌کنند و شهید حسینی نیز همین‌گونه رفتار می‌کرد.
وی با ذکر خاطره شناسایی پیکر مطهر شهید حسینی گفت: مرکب خبرنگاران خونی است که در راه خبررسانی بر زمین می‌ریزد و خبری که با تأسی به فرهنگ ایثار و شهادت باشد مطمئناً به دل مخاطبان می‌نشیند.
معاون رییس جمهور افزود: تا پیش از انقلاب اسلامی تمام کشورها زیر نظر یکی از دو قطب‌ شرق و غرب رفتند. انقلاب اسلامی این معادلات را تغییر داد و در آن زمان یکی از تئوریسین‌های آمریکایی گفت که شاهد جریان ایدئولوژیک هستیم که نمی‌توان آن را با جنگ شکست داد و نظریه جنگ نرم بر همین اساس شکل گرفت و یکی از مهم‌ترین ابزارهای این جنگ رسانه است.
رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران تأکید کرد: امروز ۳۶۰ شبکه و سایت فارسی‌زبان در حال پخش اخبار برای ضربه زدن به انقلاب اسلامی و به دنبال ناامید کردن مردم هستند. امروز خبر و رسانه وارد زندگی همه شده است و یکی از رسالت‌های مهم خبرنگاران افزایش سواد رسانه‌ای بین مردم است.
اوحدی با بیان اینکه امروز در آستانه بزرگداشت چهلمین سال و اربعین دفاع مقدس هستیم، ادامه داد: رهبر معظم انقلاب نیز از حضور در چله دوم انقلاب صحبت کرده‌اند. در این مسیر هیچ بستری مناسب‌تر از فرهنگ ایثار و شهادت نیست و ترویج این فرهنگ وظیفه‌ای است که بر دوش رسانه‌ها قرار دارد. امیدواریم با همکاری و تعامل مناسب بین بنیاد شهید و امور ایثارگران و رسانه‌ها بتوانیم در این مسیر گام‌های بهتری برداریم.
در این مراسم، محمد خدادی معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی در این مراسم گفت:اساس زندگی ما با معرفت معنا پیدا می کند و ماندگاری ما هم به معرفت هست.

وی ادامه داد: امروز کسی نیست که نقش جریان اطلاع رسانی را انکار کند.هر یک از ما به نوعی خبرنگار هستیم و  در واقع امروز میلیارد خبرنگار در دنیا در حال جمع آوری ،پردازش و انتشار اخبار و اطلاعات هستند و هر کسی که تلفن همراه دارد هر ساعت شبانه روز این نقش را ایفا می کند.

خدادی یادآورشد: امروز جامعه خبرنگاری به قدری گسترده است که زمان و مکان ندارد و از طرف دیگر با توجه به امکانات موجود هزینه ها به حداقل رسیده  است.ماهیت این اتفاق به این برمی گردد که رسالت بشر همین است و این فرصت در بستر تکنولوژی در اختیار همه قرار گرفته است.

وی یادآور شد: در ایران وضعیت ما با سایر نقاط جهان متفاوت است چون ما با انواع و اقسام هجمه های رسانه ای مورد هجوم قرار گرفته ایم.در پنج کشور دنیا اتاق های خبر به زبان فارسی به صورت ۲۴ ساعته با هدف در هم شکستن استقلال،هویت و ماهیت و عقیده مردم ایران فعالیت می کنند اما خوشحالم سربازان گمنام کشور در عرصه رسانه یعنی خبرنگاران تا حد جان تلاش می کنند که آخرین این تلاشگران مرحوم روح الله رجایی بود.همچنین باید از شهید محمود صارمی یاد کنم که ۴۸ ساعت قبل از شهادتش در طبقه ششم ایرنا همدیگر را دیدیم.

خدادی در بخش دیگر سخنانس با اشاره به شیوع ویروس کرونا گفت: کرونا دو لایه دارد. یکی زحمات سخت و طاقت فرستای کادر درمانی و لایه دیگر عرصه اطلاع رسانی است و قبل از اثبات وجود کرونا در کشور خبرنگاران یک ماه قبل از آن در این عرصه اطلاع رسانی می کردند. همه کسب و کارها تعطیل شدند اما خبرنگاران در کنار کادر درمانی ظرفیت خودشان را افزایش دادند.هیچ رسانه ای نه تنها تعطیل نشد بلکه ظرفیت شان افزایش یافت حتی روزنامه ها. رسانه ها در راستای مقابله با کرونا درکشور مشارکت ایجاد کردند که نمونه آن حضور نیافتن مردم در طبیعت برای سیزده بدر یا نرفتن به مسافرت برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا بود.در کل جریان رسانه آزمون موفقی را در همه زمینه ها پشت سر گذاشت.

وی اظهار کرد: در آستانه ماه محرم جریان رسانه یک بار دیگر یک مشارکت جمعی خواهد داشت تا با دوگانه سازی القا شده از  بیرون مقابله کند. دوگانه سازی الگویی برای ایجاد اختلاف،تضعیف و اختلال در کشور تبدیل شده است تا نقاط قوت ما را به نقاط ضعف تبدیل کنند.

خدادی یادآور شد:مهمترین هدف دشمنان در این راستا باور به همدیگر را که به یقین و ایمان شده و سنبل آن سپهبد شهید قاسم سلیمانی است از بین ببرند.

وی در پایان گفت: اگر فرهنگ شهید و شهادت را الگوی خودمان قرار بدهیم  عاقبت به خیر خواهیم شد و عاقبت رسانه هم رسیدن به معرفت است و رسانه ما در جایی موفق بوده  که معرفت را ضمیر خودش و حقانیت و حقیقت و شفافیت را در بستر صداقت نهادینه کرده باشد و خوشحالم رسانه های ما در قبال دفاع در بحران ها و رخدادها هر چند با گرایش های مختلف یکصدا در راستای منافع کشور و مردم حرکت کردند.

ما در تولید محتوا و نشر ارزش های شهدا غفلت اساسی داریم و یکی از مقصران این غفلت خود من هستم. منافع و امنیت کشورمان در گرو ترویج راه و مرام شهدا است.اگر مرام شهدا انتخاب اول ما باشد به سر منزل مقصود خواهیم رسید.

در ادامه این نشست،  حجت الاسلام دعایی مدیر مسئول روزنامه اطلاعات خطاب به رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت:شما مسئولیت سنگینی قبول کردید. حضرت امام به توجه به توجه خاصی که به شهدا و خانواده هایشان داشتند کسانی را به عنوان مسئول بنیاد شهید انتخاب می کردند که آماده تاب آوری و فداکاری در قبال این خانواده های شهدا بودند. ما شرمنده شهدایی هستیم که با نام و آوازه آنها سرافرازیم و باید قدردان آنها باشیم.

همچنین علی متقیان مدیرعامل ایسنا با تبریک انتصاب مهندس اوحدی به سمت ریاست بنیاد شهید و امور ایثارگران،خواستار بازگرداندن بنیاد شهید به روزهایی شد که شایسته آن است.

وی افزود: توفیق خدمت در بنیاد شهید بالاترین خدمتها است و شهدا ناظر اعمال ما هستند و هرچه داریم از آنهاست. امیدوارم هیچگاه شرمنده شهدا نباشیم.

مدیرعامل ایسنا در بخش دیگر سخنانش گفت: متاسفانه امروزه عده ای با بهانه های مختلف درصدد به فراموشی سپردن حرمت و احترام خانواده های شهدا هستند.زمانی بنیاد شهید اگر حرفی می زد همه به آن عمل می کردند و امروزه هم بنیاد شهید باید در برابر این بی حرمتی ها بایستد و از حق خانواده های شهدا دفاع کند.

وی همچنین گفت: ما آمادگی داریم در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت ، با بنیاد شهید همه گونه همکاری داشته باشیم. در واقع امروز اینجا جمع شده ایم در راستای دفاع از ارزشها و عزت شهدا و خانواده های شهدا و جانبازان و ایثارگران با بنیاد شهید بیعت کنیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۹-۰۸-۱۷ ۲۳:۵۶

چرا به جانبازان خودرو نمی دهید روز به روز گران می شود پس کی