• یکشنبه / ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ / ۰۹:۲۶
  • دسته‌بندی: خراسان جنوبی
  • کد خبر: 99051208246
  • خبرنگار : 50028

استاندار:

۷۵۰۰ نیروگاه خورشیدی در خراسان جنوبی نصب و راه‌اندازی می‌شود

 ۷۵۰۰ نیروگاه خورشیدی در خراسان جنوبی نصب و راه‌اندازی می‌شود

ایسنا/خراسان جنوبی استاندار خراسان جنوبی گفت: براساس تفاهم‌نامه‌های منعقد شده، طی برنامه‌ای دو ساله ۷۵۰۰ نیروگاه خورشیدی را در سطح استان نصب و راه‌اندازی می‌کنیم که در تولید انرژی، ایجاد درآمد و تحول در معیشت مردم نقش بسزایی خواهد داشت.

محمدصادق معتمدیان، در جمع مدیران بخش سده و اعضای شورای اسلامی آرین شهر از توابع شهرستان قاینات اظهار کرد: دلبستگی مردم به آرمان‌های انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی مثال زدنی است و این دلبستگی سبب شده علی رغم تمام فشارها و مشکلات، مردم همواره با سیاست‌ها و برنامه‌های نظام مقدس جمهوی اسلامی همراه باشند.

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی، وی افزود: این همراهی‌ها و همگامی‌های مردم، وظیفه ما را به عنوان خادمین نظام و خدمتگزاران مردم سنگین تر می‌کند و ما باید به گونه‌ای اقدام کنیم که بتوانیم همواره پاسخگوی حمایت‌های مردم از انقلاب و نظام باشیم.

استاندار خراسان جنوبی، ضمن تقدیر و تشکر از مدیران که با وجود همه محدودیت‌ها و کمبود اعتبارات، در حال خدمت رسانی به مردم هستند، اظهار کرد: علی‌رغم همه فشارهای موجود، با انگیزه خوبی که به واسطه هدایت‌های مقام معظم رهبری در مسئولان است، همچنان روحیه کار و نشاط را در اقصی نقاط شهری و روستایی کشور شاهد هستیم.

معتمدیان، مردم استان را انسان‌هایی بسیار قانع خواند و گفت: مردم خراسان جنوبی با وجود شرایط خاص استان از جمله تازه تأسیس بودن، اقلیم خشک، خشکسالی‌های پی در پی و موانعی که سد راه توسعه بوده، هر زمانی که نظام نیاز به حمایت داشته و به ویژه در همه مشارکت‌های سیاسی حضور بسیار پررنگی داشته‌اند.

وی ادامه داد: در همین انتخابات اخیر که در همه کشور با کاهش نرخ مشارکت‌های مردمی مواجه بودیم، این افتخار را داشتیم که مردم عاشقانه پای آرمان‌های نظام ایستادند و خراسان جنوبی از نظر بالاترین نرخ مشارکت سیاسی در انتخابات دومین استان شد.

استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه این حضور و مشارکت مردم بسیار معنادار است و وظیفه مدیران را سنگین تر می‌کند، یادآور شد: به منظور ادای وظیفه در قبال این همراهی و مشارکت مردم، تلاش ما بر این است که همه ظرفیت‌های در اختیار کشور، دولت، نهادهای حمایتی و حاکمیتی را پای کار بیاوریم و در فرآیند توسعه، پیشرفت و آبادانی استان برنامه‌های جهشی خاصی داشته باشیم تا عقب ماندگی‌های موجود در حوزه‌های زیرساختی، رفاهی، اقتصادی، اشتغالزایی و عمرانی را جبران کنیم.

معتمدیان افزود: با نگاه بسیار مثبتی که در مجموعه مسئولان ارشد نظام وجود دارد، در همه ملاقات‌هایی که با مدیران سطوح بالایی کشور داشته‌ایم، همه به دنبال این هستند که بتوانند کمک کنند تا از محرومیت خارج شویم.

وی به وجود نعمات خدادادی و ذخایر ارزشمند استان، معادن غنی، ظرفیت باد و آفتاب و دیگر پتانسیل‌های موجود اشاره کرد که هر کدام می‌توانند در توسعه استان به کار گرفته شوند.

استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه طی دو سال گذشته برای استفاده از این ظرفیت‌ها اقدامات ارزشمندی صورت گرفته است، گفت: با همت و همراهی مردم و مدیران در حوزه‌هایی همچون راه، راه‌آهن و مسکن روستایی تلاش‌هایی صورت گرفته که در نوع خود در کشور بی نظیر بوده است.

معتمدیان یادآور شد: پروژه مسکن روستایی از طرح‌های کم‌نظیری بود که در کمک به اقشار آسیب‌پذیر و کم‌درآمد و روستائیان که در سال‌های اخیر به واسطه خشکسالی‌های پی در پی فشارهای زیادی را متحمل شده‌اند، بسیار مؤثر بود.

وی ادامه داد: با توجه به تجربه بسیار خوب استان در پروژه مسکن روستایی، امسال نیز بنا را براین گذاشته‌ایم که برای اولین بار در سطح کشور، پروژه مسکن شهری را اجرا کنیم.

وی بیان کرد: برای اجرای این پروژه، در زمان حضور دکتر نوبخت در استان، تفاهم نامه‌ای به امضا رسیده که در قالب آن ظرف مدت یک سال، شش هزار واحد مسکونی در سطح شهرهای استان احداث می‌شود.

استاندار خراسان جنوبی از پرداخت کمک بلاعوض، وام قرض‌الحسنه، تأمین زمین و حمایت افراد برای ساخت این واحدها به عنوان برنامه‌های ویژه دولت یاد کرد و گفت: با اجرای این پروژه، شاهد تحول در بافت‌های فرسوده شهری خواهیم بود.

معتمدیان به شش ماه کار کارشناسی صورت گرفته برای اجرای این دو پروژه مسکن شهری و روستایی اشاره و تصریح کرد: واقعیت این است که هیچ کدام از پروژه‌های مسکن مهر و دیگر پروژه‌هایی که در حوزه مسکن در دولت‌های یازدهم و دوازدهم انجام شده، نتوانسته به اندازه این دو پروژه مسکن شهری و روستایی تسهیلات و حمایت به دنبال داشته باشد.

وی با تأکید بر استقبال خوب مردم از این طرح‌ها، افزود: امیدواریم بتوانیم با همت مدیران و همراهی مردم این پروژه را که در تأمین مسکن مردم نیز بسیار نقش دارد، به نتیجه برسانیم.

وی ادامه داد: با وجود سفرهای شهرستانی و بازدیدهای مکرری که از مناطق مختلف انجام شده، تمام مشکلات موجود در همه نقاط استان احصا شده و برای رفع مشکلات مردم، اولویت‌بندی‌هایی صورت گرفته است.

استاندار خراسان جنوبی از برنامه‌های استان برای استفاده از ظرفیت انرژی خورشیدی و بادی در قالب نیروگاه‌های کلان و خورشیدی خانگی گفت و خاطرنشان کرد: براساس اطلاعات موجود در کل کشور تعداد ۴۳۰۰ نیروگاه خانگی نصب شده و ما در قالب یک تفاهم‌نامه چندجانبه با مشارکت و همراهی سازمان برنامه و بودجه کشور و صندوق کارآفرینی امید، طی برنامه‌ای دو ساله ۷۵۰۰ نیروگاه خورشیدی را در سطح استان نصب و راه‌اندازی می‌کنیم.

معتمدیان افزود: تولید انرژی به اندازه ۴۰ مگاوات و هم ایجاد درآمد حداقل ماهی یک میلیون برای مردم از مهم‌ترین پیامدهای نصب این پنل‌هاست که قطعاً می‌تواند در معیشت مردم تحول ایجاد کند.

وی تصریح کرد: بخش عمده‌ای از هزینه احداث این پنل‌ها به صورت کمک بلاعوض و وام قرض الحسنه پرداخت می‌شود و بخش اندکی نیز سرمایه‌گذاری متقاضیان است و این پنل‌ها که روی پشت بام خانه‌ها نصب می‌شود، با تجهیزات اندکی به شبکه سراسری وصل می‌شوند و تولید انرژی می‌کنند.

وی بیان کرد: بنا بر برنامه‌ریزی‌های وزارت نیرو، خرید انرژی تولید شده در این نیروگاه‌های خانگی تضمین شده است؛ لذا می‌تواند در خودکفایی خانواده‌ها مؤثر باشد.

استاندار خراسان جنوبی از احداث مجتمع‌های گلخانه‌ای، بارگاه‌های زرشک و واحدهای فرآوری محصولات کشاورزی نیز به عنوان دیگر اقدامات استان در راستای خودکفایی خانواده‌ها به ویژه کشاورزان یاد کرد و گفت: براساس گزارش‌های سازمان جهاد کشاورزی در ستاد گلخانه‌های استان، ۱۵۰ هکتار بارگاه زرشک در سطح استان در قالب طرح مجتمع‌های گلخانه‌ای ایجاد خواهد شد.

معتمدیان یادآور شد: بخش عمده‌ای از این بارگاه‌ها در شهرستان قاینات به عنوان قطب تولید زرشک استان، احداث می‌شود.

وی ادامه داد: هدف از راه‌اندازی این بارگاه‌ها، ایجاد ارزش افزوده برای محصولات کشاورزی و کوتاه کردن دست دلالان و واسطه‌هاست.

استاندار خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: با سرمایه‌گذاری‌ها و حمایت‌های دولت در این طرح، از خام‌فروشی محصولات کشاورزی جلوگیری می‌کنیم تا درآمدهای کشاورزان استان افزایش یابد.

چینش مقدمات برای اجرای چندین پروژه زیرساختی

در سفر استاندار خراسان جنوبی به آرین شهر، مقدمات لازم برای اجرای چندین پروژه زیرساختی چیده شد.

همزمان با حضور معتمدیان در آرین شهر، مرکز بخش سده از توابع شهرستان قاینات، بازدید از پروژه‌های در دست اقدام عمران شهری ازجمله احداث میدان ورودی و بهسازی میان گذر شهر، بهسازی و توسعه پارک شهدای گمنام، استخر ذخیره آبهای سطحی و... انجام شد.

وی سپس در نشستی مشورتی با حضور فرماندار، امام جمعه، بخشدار، اعضای شورای اسلامی و جمعی از مدیران بخش و شهرستان به بررسی مسائل موجود پرداخت.

در این جلسه، ضمن واکاوی و بررسی کارشناسی مشکلات سطح بخش و شهر آرین شهر، مصوباتی در راستای رفع موانع موجود اتخاذ شد.

از جمله مصوبات منعقد شده، تعیین تکلیف نحوه اجرای آیلند میان گذر آرین شهر توسط شهرداری، اداره کل راه و شهرسازی و اداره‌کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان با هماهنگی معاونت عمرانی استانداری بود که دستگاه‌ها مکلف شدند عملیات اجرایی این پروژه را در اسرع وقت آغاز کنند.

مساعدت شرکت‌های آب و فاضلاب و آب منطقه‌ای استان در واگذاری یک حلقه چاه آب به شهرداری به منظور آبیاری فضای سبز شهر از دیگر مصوبات جلسه بود.

کمک به تکمیل پانسیون پزشکان آرین شهر که توسط خیرین در حال احداث است و همچنین افزایش سهمیه مسکن شهری در بافت فرسوده نیز در شمار مصوبات این نشست قرار گرفت.

اختصاص سهمیه ویژه سیمان برای اجرای پروژه‌های عمران شهری و همچنین کمک به تکمیل بازارچه صنایع دستی و مجتمع رفاهی در دست احداث از جمله مساعدت های استاندار به شهرداری آرین شهر در این جلسه بود.

همچنین مقرر شد شرکت توزیع نیروی برق استان نسبت به تأمین روشنایی بلوارهای شهید حکمت پور و شهید چمران آرین شهر اقدام کند، شهرداری نیز مکلف شد در راستای کمک به توسعه فضای سبز موجود به کاشت درخت‌ها و درختچه‌های زینتی در خیابان‌ها و بلوارهای شهر همت گمارد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.