• یکشنبه / ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ / ۰۹:۲۴
  • دسته‌بندی: آذربایجان شرقی
  • کد خبر: 99051208242
  • خبرنگار : 50004

روایتی از بخش کرونای بیمارستان کودکان تبریز

روایتی از بخش کرونای بیمارستان کودکان تبریز

ایسنا/آذربایجان شرقی بخش کرونا جدا از همه‌ی بخش‌ها است و کودکان مشکوک به کرونا و یا مبتلای قطعی، روی تخت دراز کشیده و بی‌حوصله به ورود تیم دو نفره غریبه غیر از کادر درمان نگاه می‌کنند، بخش کودکان مبتلا به کرونا خط بطلانی است بر روی باورهایی که می‌گویند «کودکان، به کرونا مبتلا نمی‌شوند».

ورود به بخش کرونا ممنوع است، پس از کسب مجوز و پوشیدن لباس مخصوص وارد بخش می‌شویم، تحمل این لباس‌ها حتی برای 20 دقیقه‌ای که در بخش مخصوص کرونا مشغول تهیه گزارش هستیم، بسیار سخت بوده و گرمای هوا هم آن را طاقت فرساتر کرده است.

آنچه که بخش کرونای کودکان را از سایر بخش‌ها متمایز کرده، مهربانی غیرقابل وصف پرستارانی است که درد کودکان را به جان می‌خرند و همدم لحظه‌های مادران دردمندی هستند که غربت کرونا آن‌ها را از دیدار با اعضای خانواده بی‌نصیب کرده است.

به گزارش ایسنا، پرستاران بخش همگی از اینکه تعدادی از کودکان هم به دنبال ابتلا به کرونا در بیمارستان‌ها بستری می‎شوند، ناراحت هستند، چرا که دیدن هر فردی بر روی تخت بیمارستان به ویژه کودکان بسیار ناراحت کننده است. بخش کودکان آنطور که از بیرون قضاوتش می‌کنند، نیست و مهربانی از در و دیوار آن می‌بارد، اما حتی فضای مساعد و دیوارهای نقاشی شده آن هم نمی‌تواند کودکان را متقاعد کند، بچه‌ها فقط دوست دارند هر چه سریع‌تر به خانه برگردند، آن‌ها حتی با دوربین هم قهر هستند و دوست ندارند تصویرشان بر روی تخت بیمارستان ثبت شود.

از ابتدای شیوع پاندمی کووید19 حدود 60 کودک مشکوک یا مبتلا به کرونا در بخش کرونای بیمارستان کودکان تبریز بستری شده‌اند که همگی با بهبودی نسبی ترخیص شده‌اند و هیچ کودکی در این بخش بر اثر ابتلا به کووید19 فوت نشده است.

هم اکنون، شش کودک در بخش کرونای مرکز آموزشی درمانی کودکان تبریز بستری بوده و ابتلای قطعی چهار نفر از آن‌ها تایید شده است و دو نفر از آنان مشکوک و منتظر دریافت نتیجه نمونه‌گیری هستند، بخش کرونای این بیمارستان از دهم اسفند ماه سال گذشته ایجاد شده، اما مورد مثبتی در اسفند ماه وجود نداشته است، موارد مثبت بیماری از فروردین ماه و اردیبهشت ماه سال جاری به بیمارستان مراجعه کرده‌اند.

کودکان مبتلا به کرونا فقط اهل تبریز نیستند و بیمارانی از شهرستان‌های آذربایجان شرقی و استان‌های همجوار  از جمله شهرستان مراغه، عجب شیر، هوراند، کلیبر و بوکان نیز در این بخش بستری شده‌اند، این بیمارستان، بخش ریفرال شمالغرب کشور نیز به شمار می‌آید.

حدود 13 پرستار، شش کمک بهیار و چهار نیروی خدماتی در بخش کرونای بیمارستان کودکان تبریز مشغول ارائه خدمات به کودکان مبتلا به کووید19 هستند و خانم زیبا حق شناس، سرپرستار بخش کرونا هم ما را در تهیه این گزارش همراهی می‌کند و از تجارب پنج ماه خدمت در خط مقدم مبارزه با کرونا به خبرنگار ایسنا می‌گوید: بخش کرونا به دو قسمت تقسیم شده، یک قسمت آن به موارد مشکوک و قسمت دیگر هم به موارد مثبت اختصاص داده شده و احتیاط‌های لازم در خصوص موارد مشکوک هم رعایت می‌شود که پوشیدن گان و استفاده از ماسک از آن جمله هستند. در ابتدا از ماسک n95 استفاده می‌شد، اما الان از ماسک معمولی استفاده می‌کنیم، ماسک n95 برای وقتی مناسب است که فاصله با بیمار خیلی نزدیک باشد، همچنین اگر بیماری بدحال بوده و استفراغ داشته باشد، از روکفشی هم استفاده می‎شود.

وی می‌افزاید: دست‌ها مهم‌ترین منبع آلودگی در انتقال بیماری کووید19 هستند، از این رو استفاده از دستکش برای کادر درمان ضروری است، چرا که هر لحظه امکان برخورد با ترشحات آلوده بیمار وجود دارد و رعایت بهداشت و شست و شوی مکرر دست در مراقبت از بیماران کرونایی بسیار مهم است.

وی ادامه می‌دهد: متاسفانه تعداد کودکان مبتلا به کرونا پس از اظهارات اولیه مبنی بر آلوده نشدن کودکان، زیادتر شده و در برخی موارد، بیماران بدحال هم در بین آنان دیده می‌شود. با توجه به بی‌قراری کودکان و بار روانی ناشی از بیماری بر روی بچه‌ها، سعی می‌کنیم تا جایی که امکان دارد، مادران هم کنار بچه‌ها باشند، چرا که در مورد کودکان مبتلا به کرونا با مسایلی مواجه هستیم که در مورد مبتلایان بزرگسال وجود ندارد.

حق شناس اظهار می‌کند: کودکان مبتلا به کرونا نباید در سالن تردد داشته باشند و درها هم باید بسته باشند، این محدویت‌ها از نظر روحی و روانی مشکلاتی را برای کودکان که در سن فعالیت بوده و به محیط خانواده عادت کرده است، ایجاد می‌کند، وصل کردن سرم و نمونه‌برداری از بینی و گلوی این کودکان پروسه‌ای بسیار دردناک و تجربه‌ای بد برای آنان است.

وی ادامه می‌دهد: به خانواده‌ها توصیه می‌کنیم از رفتن به مراسم‌های جشن و سرور یا ختم و عزا خودداری کنند و اگر حضورشان در این مراسمات ضروری است، کودکان را همراه خودشان نبرند، از برخی والدین می‌شنویم که بچه لباس نداشت و برای خرید لباس بچه را به بازار بردم، این در حالی است که سلامتی با لباس کهنه بسیار بهتر و ارزشمندتر از بیماری با لباس تازه است، با توجه به اینکه کرونا سنگین بوده و به طرف پایین سر می‌خورد، احتمال نشستن آن بر روی سر و صورت بچه‌ها به دلیل قد کوتاهشان زیاد است.

وی تاکید می‌کند: پروتکل‌های بهداشتی و استفاده از ماسک حتما باید در مورد کودکان هم رعایت شود، تمامی وسایلی که از بیرون به داخل خانه برده می‌شوند، باید ضدعفونی شوند، در برخی موارد مشاهده می‌کنیم که بچه‌ها در خیابان بدون ماسک در حال خوردن خوراکی هستند، این رفتار نادرستی بوده و کودکان را در معرض خطر قرار می‌دهد.

سرپرستار بخش کرونای بیمارستان کودکان تبریز، می‌گوید: بچه‌ها هر چند بدون علامت می‌توانند ناقل بوده و بزرگ‌ترها و افراد پرخطر مانند افراد مبتلا به پرفشاری خون و یا با سیستم ایمنی ضعیف و افراد چاق به ویژه پدربزرگ و مادربزرگ‌ها را آلوده کنند و بیماری در بزرگ‌ترها با علایم شدیدتری بروز کند، با توجه به شیوع تصاعدی بیماری، بهترین راه برای کنترل کرونا حذف رفت و آمدهای غیرضروری و تجمعات و خریدهای غیر ضروری است.

وی می‌افزاید: تمامی توصیه‌ها باید با جدیت دنبال شوند، به عنوان مثال لباس‌ها هنگام برگشتن از بیرون باید در گوشه‌ای از خانه و یا داخل کیسه و یا کاور نگهداری شده و از تکاندن لباس خودداری شود، چرا که این کار سبب پخش ویروس می‎شود، شست‌وشوی 20 ثانیه‌ای دست‌ها هم نباید فراموش شود. شاید پدران و مادران به دلیل تردد زیاد در بیرون از خانه یکی از اصلی‌ترین دلایل آلودگی باشند.

وی بیان می‌کند: استفاده از دستکش نباید ما را به اشتباه بیندازد، در برخی موارد با همان دستکش آلوده به هزار جا دست می‌زنیم، خود دستکش هم منبع آلودگی بوده و میزان ماندگاری ویروس بر روی دستکش بیشتر از عمر ماندگاری آن بر روی دست است.

وی می‌گوید: خریدها باید همگی ضدعفونی شده و کاور آن محصولات و اقلامی که قابلیت شست و شو ضدعفونی کردن ندارند هم باید عوض شود، مثلا جعبه شیرینی را دور انداخته و آن را داخل ظرف دیگری انتقال دهید. تمامی کیسه پلاستیک‌های خریدها هم باید دور انداخته شوند، در صورت رعایت موارد مذکور می‌توان تا حد زیادی از شیوع بیماری پیشگیری کرد.

حق شناس با بیان اینکه ابتلا به کرونا تجربه بسیار تلخی برای کودکان است، می‌گوید: در برخی موارد مجبور به ارائه مشاوره‌های روانشناختی به کودکان شده‌ایم، جدا شدن از جمع خانواده و محرومیت از دیدن تلوزیون و بازی با دوستان، کودکان را حساس کرده و تعدادی از بیمارانمان پس از دو روز بستری شدن در بخش، علایم بی‌قراری و استرس نشان می‌دهند. بستری شدن در اتاق دربسته و مواجهه کودک با افرادی ناشناس و ویزیت‌های مکرر همگی به کودک استرس وارد کرده و علاوه بر آسیب جسمی، آسیب‌های روانی را هم متوجه کودک می‌کند که ممکن است در طولانی مدت، بچه را مشکلاتی مواجه کنند.

وی اضافه می‌کند: کودکان تمایلی به پوشیدن لباس بیمارستان ندارند و لباس خودشان را دوست دارند و داخل آن راحت هستند، اما تا جایی که امکان دارد سعی می‌کنیم بچه‌ها را متقاعد کنیم تا از ماسک و لباس مخصوص بیمارستان استفاده کنند.

به گفته سرپرستار بخش کرونای بیمارستان کودکان تبریز، خوشبختانه تاکنون هیچ مورد فوتی در بین کودکان مبتلا به کرونا که در این بیمارستان بستری شده‌اند، دیده نشده است و مبتلایان با حال عمومی خوب و بهبودی از این بیمارستان ترخیص شده‌اند، تعدادی از بیماران که بدحال نبوده و نیاز به بستری ندارند هم باید دوران قرنطینه را در خانه‌هایشان سپری کنند.

وی خاطرنشان می‌کند: کودکانی که دوران قرنطینه را در خانه‌هایشان سپری می‌کنند هم باید در اتاقی جداگانه که هوا در آن جریان دارد، نگه داشته شده و از ماسک استفاده کنند، ظروف مورد استفاده این بچه‌ها هم باید جدا باشد، همچنین با توجه به وجود شواهدی مبنی بر دیده شدن ویروس در مدفوع، سرویس بهداشتی مشترک هم باید پس از هر بار استفاده، با وایتکس رقیق شده، ضدعفونی شود.

وی تاکید می‌کند: لباس‌های کودکان مبتلا به کرونا باید یا بلافاصله با آب داغ و ضدعفونی کننده شسته شده و یا بدون تماس با آن در کیسه پلاستیکی نگه داشته شده و پس از 24 ساعت شسته شوند، ضدعفونی هر سطحی که مبتلایان با آن تماس داشته‌‎اند، ضروری است. رفت و آمد به اتاق کودک مبتلا به کرونا باید به حداقل رسیده و توسط فرد واحد و مشخصی و با سلامتی کامل که ماسک بر دهان دارد، انجام شود. بهترین راه برای شستن و شوی دست‌ها، استفاده از آب و صابون است.

مراجعه اولین کودک مورد مثبت قطعی مبتلا به کووید19 در اول فروردین ماه

رئیس بخش کرونای مرکز آموزشی درمانی کودکان تبریز نیز در ادامه در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه کرونا بیماری نوپدیدی است که کل کشورهای جهان با درگیر هستند، اظهار می‌کند: روزهای اولی که نشانه‌های بیماری در کشور چین دیده شد، عده‌ای ادعا کردند که کودکان مبتلا نمی‌شوند و تئوری‌های مختلفی هم در این خصوص وجود داشت که واکسیناسیون کودکان و کسب ایمنی طبیعی در برابر بیماری از آن جمله بود تا اینکه پس از گذشت مدتی از مشاهده موارد مثبت بیماری در ایران، مواردی از کرونا در کودکان هم دیده شد.

دکتر شهرام عبدلی اسکوئی می‌افزاید: اولین کودک مورد مثبت قطعی مبتلا به کووید19 در اول فروردین ماه به ما مراجعه کرد که بسیار هم بدحال بود که پس از بهبودی از بیمارستان ترخیص شد و سپس با افزایش تعداد بیماران، موارد بیشتری در کودکان هم شناسایی و نظریه قبلی، باطل شد.

وی ادامه می‌دهد: شیوع بیماری در کودکان کم‎تر و تابلوی بیماری در بچه‌ها با بزرگسالان متفاوت بوده و در کودکان ملایم‌تر از افراد بالغ است، اما علایم بیماری در بچه‌ها هم مانند بزرگسالان زیاد بوده و از تب ساده تا سرفه، علایم تنفسی و حتی علایم گوارشی را شامل می‌شود.

وی متذکر می‎شود: با توجه به خفیف بودن علایم کرونا در کودکان، در بسیاری از موارد علایم این بیماری با علایم دیگر بیماری‌های شایع در بچه‌ها به اشتباه گرفته می‎شود، عفونت‌های ویروسی زیادی قبل از شیوع کووید19 وجود داشتند که منجر به علایم تنفسی می‌شدند، علایم خفیف کرونا مشکلات تشخیصی زیادی را ایجاد می‌کرد و بچه‌ها پس از آلودگی به ویروس به عنوان مخزنی برای آلودگی عمل می‌کردند.

عبدلی اسکوئی اظهار می‌کند: با توجه به افزایش موارد مثبت بیماری، تا هفته‌های گذشته هفت الی هشت مورد بیمار مشکوک و قطعی داشتیم که خوشبختانه همه‌گی با بهبودی کامل ترخیص شده‌اند، اگر فوتی‌ هم باشد به بیماری زمینه‌ای در کودکان مربوط می‌شود، موارد مبتلا به دیابت، نارسایی کلیه، بیماری قلبی و یا بیماری‌های عصبی در بخش کرونا بستری شده‌اند، اما معضلاتی که در بخش بزرگسالان وجود دارد، در بخش کودکان بسیار کم‌تر است.

وی ادامه داد: شهرستان‌ها به دلیل نداشتن بخش کرونای مجزا برای کودکان، موارد مشکوک و یا مثبت را به بیمارستان کودکان تبریز به عنوان مرکز ریفرال اعزام می‌کنند و یکی از دلایل تعدد بیماران شهرستانی نیز همین است، توصیه می‌کنیم اگر بیماری مشکل تنفسی جدی نداشته باشد، تا حد امکان در محیط خانه مراقبت شده و در محیط بیمارستانی بستری نشوند.

وی خاطرنشان می‌کند: توصیه‌های پیشگیرانه برای مراقبت از کودکان نیز مشابه توصیه‌ها برای بزرگسالان بوده و شستن دست‌ها مانند هر بیماری عفونی دیگری، مهم‌ترین راه پیشگیری است. استفاده از ماسک هم هنگامی موثر است که همه از آن استفاده کنند، در صورتیکه یک نفر از ماسک استفاده کند و یک نفر نه، کارایی ماسک هم کم می‌شود.

این متخصص اطفال تاکید کرد: در برخی موارد نمی‌توان توصیه کرد که از ماسک استفاده کنید، مثلا در مورد کودکان زیر دو سال، استفاده از ماسک توصیه نمی‎شود، چرا که استفاده از ماسک در کودکان زیر دو سال منجر به مشکلات تنفسی می‎شود، از این رو بهترین توصیه برای مادران و پدران این است که بچه‌ها را بیرون نبرند و در مواجهه با آلودگی قرار ندهند.

وی در خاتمه تاکید می‌کند: ذات بچه‌ها با شیطنت و کنجکاوی عجین شده است و نمی‌توان به آن‌ها گفت دست نزن، نرو و ماسک بزن، به همین دلیل بهتر است تا حد امکان از حضور در اجتماعات خودداری کرده و بچه‌ها را بیرون نبریم. از بین موارد مثبت بیماری در کودکان، کسانی هم بودند که بدون هیچ بیماری زمینه‌ای به دستگاه تهویه مکانیکی نیاز پیدا کرده و در آی سی یو بستری شدند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.