• سه‌شنبه / ۷ مرداد ۱۳۹۹ / ۱۰:۴۷
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: 99050704814
  • منبع : نمایندگی دانشگاه اصفهان

در نخستین نشست نقد و بررسی چالش های پیش روی جوانان مطرح شد؛

با بخشنامه های وزارتی نمی توان ازدواج را ترویج کرد

با بخشنامه های وزارتی نمی توان ازدواج را ترویج کرد

ایسنا/اصفهان نخستین نشست از سلسه نشست های  نقد و بررسی چالش های پیش روی جوانان، با موضوع ازدواج شب گذشته (دوشنبه_۶ مردادماه) به صورت مجازی برگزار شد.

در این نشست که همزمان با هفته ازدواج برگزار شد، رئیس کمیسیون اجتماعی و محیط زیست شورای اسلامی شهر اصفهان، مدیر کل اداره ورزش و جوانان استان و چند تن از سازمان های مردم نهاد فعال جوانان و ازدواج به بررسی چالش ها و موانع ازدواج در جامعه پرداخته و پیشنهاداتی به ویژه برای تقویت مهارت های زندگی و آموزش جوانان و خانواده ها مطرح کردند.

کوروش محمدی، رئیس کمیسیون اجتماعی و محیط زیست شورای اسلامی شهر اصفهان در این نشست، با بیان اینکه جوان امروز مهارت های زندگی را به دست نیاورده اند، اظهار کرد: این جوانان بدون مهارت لازم، دست به انتخاب برای زندگی مشترک می زنند، درحالی که متاسفانه مشاوران آنها که والدین و معلمان هستند نیز موفق عمل نکرده اند، به همین دلیل در مواجهه با اولین چالش در زندگی مشترک از یکدیگر فاصله می گیرند.

وی با اشاره به فاصله ای که بین نسل دیروز و امروز اتفاق افتاده است، گفت: زمانی ازدواج، از حلقه های ارزشی جامعه ما بود، اما امروز جوانان ازدواج را ارزش نمی دانند و با نگاه تک معیاری دست به انتخاب هایی می زنند بدون اینکه به ابعاد دیگر زندگی توجه کنند، در عین حال که مهارت های لازم زندگی را ندارند و به همین دلیل خیلی زود ازدواج آنها منجر به طلاق و یا حداقل طلاق عاطفی می شود.

به گزارش ایسنا، رئیس انجمن آسیب شناسی ایران با بیان اینکه امروز گفتمان جاری در فضای خانواده نداریم، تصریح کرد: گفتمان جاری به معنای تعامل و ارتباطات ارزشی که باید در نهادی به نام خانواده وجود داشته باشد و فقدان این گفتمان آسیب های خانواده و شکاف در جامعه را بیشتر می کند.

وی با اشاره به افزایش سن ازدواج در جامعه امروز، تاکید کرد: اگر نتوانیم برنامه ریزی بهتری داشته باشیم مشکلات بیشتر و بیشتر می شود و از دل افزایش سن ازدواج، روابط ناسالم، ازدواج سفید، افزایش تجرد و ... پدید می آید.

توجه به واقعیت های جامعه برای بررسی چالش های ازدواج

محمدی اضافه کرد: برای بررسی چالش های ازدواج باید به واقعیت های جامعه توجه کنیم؛ امروز تورم، مشکلات اقتصادی و بیکاری مشکلاتی است که نمی توان آن را انکار کرد. تسهیلات ۵۰ میلیون تومانی برای ازدواج و یک شروع زندگی کافی نیست و حتما نیاز به خیرانی داریم که وارد این عرصه شده و به تسهیل ازدواج جوانان کمک کنند.

وی با یادآوری اینکه موانع ازدواج تنها مسائل و مشکلات مادی نیست، افزود: جامعه بیشتر از مسائل اقتصادی، به لحاظ فکری و نگرش نیاز به کمک دارد، بنابراین بهتر است خیران را فقط درگیر تسهیلات مالی نکنیم و از توان آنها برای تغییر نگاه جامعه استفاده کنیم.

مانع تراشی برای ازدواج جوانان از درون خانواده تا بیرون

رئیس کمیسیون اجتماعی و محیط زیست شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه امروز سبک زندگی دچار آسیب های جدی شده است، گفت: این روزها تهیه جهیزیه عروس کمتر از ۱۵۰ میلیون تومان نیست و بسیاری از خانواده ها تا جهیزیه را تامین نکنند پاسخ مثبت به ازدواج جوان نمی دهند. این خرده فرهنگ ها وارد ساختارهای اجتماعی ما شده و تفکراتی در جامعه رشد کرده که از درون خانواده تا فضای بیرونی مانع تراشی برای ازدواج جوانان می شود.

وی با تاکید بر اینکه با بخشنامه های وزارتی نمی توان ازدواج را ترویج کرد، گفت: اینها مسکن های غیرموثر و موقت هستند که شاید برای دردهای کوچک موثر باشند، اما تا زمانی که همه بخش های مردمی حضور پیدا نکرده و کمک نکنند نمی توان موانع را برطرف و ازدواج جوانان را تسهیل کرد.

فرهنگ سازی، ارائه الگوهای سالم در خانواده است

محمدی با بیان اینکه باید همه ابعاد زندگی جوان را درنظر گرفت و ازدواج را به زنجیره ارزش های جامعه برگرداند، ادامه داد: باید نهاد اصلی خانواده در جامعه را تقویت کرد. اگر خانواده سالم در جامعه وجود داشته باشد، الگوهای سالم به فرزندان منتقل می شود و طبیعتا گرایش بیشتری به ازدواج پیدا می کنند، چراکه فرهنگ سازی چیزی جز ارائه الگوهای سالم نیست.

رئیس انجمن آسیب شناسی ایران با تاکید براینکه در حوزه خانواده و تعلیم و تربیت نیاز به تحول اساسی داریم، توضیح داد: امروز نگاه های ما مداخله ای است، درحالی که در دنیا نگاه پیشگیرانه است، بنابراین باید آموزش های اجتماعی و مهارت ها را تقویت کنیم که در این صورت جامعه خود به خود بیمه خواهد شد.

سید محمد طباطبایی سرپرست اداره کل ورزش و جوانان استان اصفهان هم در این نشست، با اشاره به اینکه این اداره کل رسالت ورزش و جوانان را به عهده دارد، اظهار کرد: در حوزه معاونت جوانان براساس اهداف و برنامه های تعیین شده یکی از مباحثی که دنبال می شود، ازدواج جوانان است.

وی با تاکید بر لزوم فرهنگ سازی ازدواج در جامعه، گفت: ما در یک کشور مسلمان با فرهنگ و اصیل زندگی می کنیم که آداب و سنن سرلوحه خانواده است. در جامعه ما به خانواده نگاه ویژه ای می شود، بنابراین برای فرهنگ سازی ازدواج باید از خانواده شروع کنیم.

سرپرست اداره کل ورزش و جوانان استان اصفهان با اشاره به اینکه از دیرباز ازدواج به صورت سنتی رقم می خورد، اما امروز از حالت سنتی خارج شده، تصریح کرد: مطمئنا مراکز مشاوره ازدواج باید توانمندسازی شوند، در عین حال که باید تسهیلاتی پیش روی جوانان قرار دارد، از جمله برای اشتغال و مسکن که از دغدغه های جدی جوانان است.

راه اندازی مجمع خیرین ازدواج در استان اصفهان

وی با بیان اینکه بیشتر مواقع وقتی با جوانان صحبت می کنیم بحث اشتغال و معیشت را دلیل ازدواج نکردن خود عنوان می کنند، توضیح داد: اداره کل ورزش و جوانان استان براساس رسالتی که دارد مجمع خیرین ازدواج را در استان راه اندازی می کند که اهداف و برنامه ها و سیاست های آن تدوین شده و امیدواریم بسترهای لازم برای تسهیل ازدواج جوانان فراهم کند.

طباطبایی با یادآوری اینکه اصفهان یکی از استان های پیش رو در امر ازدواج است، خاطرنشان کرد: یکی از ظرفیت های استان سمن های جوان محور و خیرینی است که همه به ازدواج آسان کمک می کنند و در کارگروه تخصصی تسهیل ازدواج جوانان، اجماع کلی با حضور همه بخش ها و خیران و نهادهای مردمی خواهیم داشت.

وی اضافه کرد: اداره کل ورزش و جوانان استان در نظر دارد کارگروه تخصصی را با حضور اندیشمندان، صاحب نظران و متخصصان این حوزه و با همراهی کمیسیون اجتماعی شورای اسلامی شهر اصفهان تشکیل دهد تا خروجی مثبت داشته باشیم. البته ما دستگاه مجری در حوزه ازدواج نیستیم، اما به عنوان پیونددهنده و برنامه ریز در کنار سایر دستگاه ها حضور داریم و به ویژه بر روی فرهنگ سازی کار می کنیم تا آسیب ها را کاهش داده و بستر ازدواج پایدار در جامعه را فراهم کنیم.

موضوع ازدواج محدود به هفته ازدواج نباشد

حسین جمشیدیان دبیر سازمان مردم نهاد ازدواج دل آرام، درخصوص چالش های پیش روی جوانان قبل از ازدواج، اظهار کرد: نامگذاری هفته ازدواج خوب است، اما کافی نیست و باید در طول سال به این موضوع پرداخته شود.

وی تاکید کرد: برای بررسی چالش ها و موانع ازدواج بیشتر بر مسائل مالی تمرکز می شود، درحالی که موضوع مهمی مثل آموزش کمتر مدنظر قرار می گیرد.

فردیس هاشمی زاده دبیر سازمان مردم نهاد آوای سلامت نقش جهان، با تاکید براینکه باید روی فرهنگ جامعه کار کنیم، گفت: فرهنگ ما همه فرزندان را ایده آل گرا بار می آورد، برخی از جوانان نیز ازدواج را برای رهایی از خانواده انتخاب می کنند، درحالیکه در نظام تعلیم و تربیت بیشتر آموزش های تئوری به فرزندان می دهیم.

وی خواستار توجه بیشتر به مهارت آموزش کودکان و نوجوانان شد و گفت: در هر گروه سنی باید مهارت های لازم را به فرزندانمان ارائه کنیم تا زمانی که به سن ازدواج رسیدند از مهارت های کافی و لازم برخوردار باشند.

میثم حاجی محمدی، مدیرعامل موسسه مردم نهادی رویای آرامش زندگی، به فقدان بلوغ و سواد ازدواج و ازدواج زودهنگام در برخی شهرستان ها اشاره کرد و گفت: وقتی ازدواج درست و حساب شده نباشد به طلاق می انجامد، بنابراین باید گواهینامه برای بلوغ ازدواج تعیین و مصوب شود.

از آموزش مهارت های پیش از ازدواج استقبال نمی شود

وی با بیان اینکه بسیاری از ارگان ها از برگزاری مهارت های پیش از ازدواج استقبال نمی کنند، پیشنهاد کرد که اداره کل ورزش و جوانان متولی طرح توانمندسازی مشاوران ازدواج شود.

غلامعباس کوچکی مسئول مرکز مشاوره تخصصی ازدواج و تحکیم خانواده شوق فردا نیز در این نشست، گفت: همانطور که در مورد ورزش می گوییم باید از زمین های خاکی شروع کرد، در مورد مسائل جوانان هم باید از پایه و ابتدا شروع به برنامه ریزی و هدف گذاری کرد.

وی، بخشی از علت بالا بودن آمار طلاق را مربوط به خانواده ها دانست و خواستار توجه بیشتر به آموزش خانواده ها و حتی برای بزرگسالان و والدین شد.

وی با بیان اینکه باید باورهای مثبت از سوی متاهلان به جوانان مجرد ارائه شود تا ذهن جوانان را به سمت ازدواج سوق دهند، خاطرنشان کرد: در مراکز مشاوره ازدواج گاهی برخوردهای سلیقه ای می شود و بیشتر بر گفت و گو متمرکز شده ایم، بنابراین توانمندسازی این مراکز می تواند کمک بیشتری به تسهیل ازدواج جوانان کند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.