• شنبه / ۲۸ تیر ۱۳۹۹ / ۱۱:۵۱
  • دسته‌بندی: هرمزگان
  • کد خبر: 99042820415
  • منبع : نمایندگی هرمزگان

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم:

همکاری ایران و چین به تثبیت اقتصادی کشورمان می انجامد

همکاری ایران و چین به تثبیت اقتصادی کشورمان می انجامد

ایسنا/هرمزگان مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم با اشاره به اینکه هیچ بخشی از کشور را در اختیار کسی نخواهیم گذاشت، گفت: همکاری جمهوری اسلامی و چین به تثبیت اقتصادی کشورمان می انجامد و می تواند در شرایط موجود به کشور ما کمک کند.

حمیدرضا مومنی در نشست مشترک مدیران عامل مناطق آزاد کیش و قشم در کیش که پنجشنبه ۲۶ تیرماه در کیش برگزار شد، گوشه ای از فعالیت های صورت گرفته در جزیره قشم و همچنین اهداف این نشست را اعلام کرد :کیش در حوزه گردشگری اقدامات بسیار خوبی را انجام داده است و یکی از قطب‌های گردشگری کشور است و ما در منطقه آزاد قشم علاقه‌مند هستیم تا از تجربیات دوستان در این زمینه استفاده کنیم. اعتقاد داریم که مناطق آزاد را نمی‌شود و نباید با فروش زمین اداره کرد. در حوزه های عمرانی به خصوص بحث تامین منابع در ماه های اخیر اقدامات ویژه ای در کیش انجام شده است.

وی اظهار کرد: به نظر می‌رسد که کیش سنگ بنای خوبی را گذاشته است و ما تمایل داریم به عنوان یک الگو از تجربیات منطقه آزاد کیش استفاده کنیم. قشم شاید از نظر منطقه‌ای با کیش نزدیکی هایی داشته باشد ولی از نظر ساختار اجتماعی بسیار متفاوت است. ما حدود ۶۰ هزار نفر جمعیت داریم و بیش از ۷۵ روستا در جزیره قشم وجود دارد. نوع اقتصاد و نوع مبادلات تجاری کاملاً با کیش متفاوت است. بیش از ۹۶ درصد ورودی مسافر به کیش از طریق پرواز و فرودگاه و چهار درصد از طریق دریا است در حالی که این درصد در قشم کاملاً برعکس است یعنی حدود ۴ درصد با پرواز و ۹۶ درصد از طریق دریا وارد قشم می شوند.

مومنی بیان کرد: کیش گردشگر دارد و ما در قشم مسافر داریم و این کاملاً متفاوت است. در منطقه آزاد قشم برای مسافر هزینه می‌کنیم ولی منطقه آزاد کیش از گردشگر درآمد دارد. بسیار علاقه داریم تا در زمینه تبدیل مسافر به گردشگر که از ۳ سال پیش در قشم آغاز کرده‌ایم از تجربیات کیش استفاده کنیم.

وی با اشاره به اینکه مشکلات داخلی مشترکی داریم، خاطرنشان کرد: یکی از چالش‌های جدی این روزهای کیش و قشم بحث مشکلات تجار و بازرگانان است. در جزیره قشم با داشتن بیش از ۱۶۰۰۰ واحد صنفی فعال در زمینه پوشاک، لوازم خانگی و آرایشی و بهداشتی مشکلات بیشتری نسبت به کیش داریم. این افراد به اعتبار برند و قوانین مناطق آزاد سرمایه گذاری کرده اند و انصاف نیست که در این شرایط رهایشان کنیم. به صورت موقت گشایش هایی انجام شده ولی در نامه ها و پیشنهاداتی که داده‌ایم، گفتیم که بر اساس مقتضیات زمان باید به نحوی عمل کرد که سرمایه گذاران بتوانند انتفاع بیشتری ببرند.

مومنی ادامه داد: یکی دیگر از این مشکلات بحث نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی است. در قشم بیش از ۱۲۰۰ تاکسی وجود دارد که زمان زیادی از مدت استفاده آنها گذشته است و نیاز به نوسازی دارند. پیشنهادات مختلفی دادیم ولی منتج به نتیجه نشد. آخرین صحبت این بود که از خودروهای دپو شده در گمرک استفاده شود که آن نیز عملی نشده است و یا در حوزه انرژی و همچنین بنادر و فرودگاه ها و در حوزه گمرک مشکلات جدی وجود دارد و برداشت و تفسیرهای متفاوتی از قانون انجام می شود که به نظر ما خیلی کارشناسی نیست، انتظار داریم که در برخی از آنها بازنگری شود.

وی با بیان اینکه یکی از چالش های جدی ما در مناطق آزاد این است که خیلی از مصوبات دولت عمومی می شود و مناطق آزاد را نیز جزو مصوبات می‌آورند، اظهار کرد: این در حالی است که قبل از تصویب می بایست در کمیسیون های مربوط، بخش مناطق آزاد جداگانه مطرح، بررسی وضعیت و تصویب شود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم خاطرنشان کرد: اقتصاد قشم در سه حوزه شکل گرفته است که سابقه تاریخی دارد. تجارت، صیادی و کشاورزی؛ بخش کشاورزی به علت کاهش نزولات آسمانی در چند دهه گذشته از حیز انتفاع ساقط شده است ولی بهره وران در این حوزه همچنان وجود دارند و در ۸ قلم محصول حتی صادرات داشته ایم. صیادان ما بیشتر به صورت اقتصاد روزانه فعالیت می کردند یعنی بخشی از صید را مصرف کرده و بخشی را فروخته و خرج خانواده ها می کردند، این یعنی زحمت بسیار زیاد، عایدی کم و ناپایداری. حوزه تجارت ما بسیار بزرگ شده است ولی به قولی عاقل نشده است. ما تجار را از بازارهای سنتی به بازارهای مدرن و جدید آورده‌ایم ولی تفکر همان تفکر قدیمی است. طی این بیست سال می بایست در زمینه تولید برخی از محصولات که نیاز به تکنولوژی بالایی ندارد مانند پوشاک اقدام می‌کردیم.

مومنی افزود: ماندگاری مسافر در قشم بالا نیست و بیشتر در حوزه تجاری بوده و خیلی از افراد حتی یک شب هم در قشم نمی مانند و صرفاً پس از خرید قشم را ترک می کنند. در حوزه گردشگری به آن شکل نتوانسته ایم کسب درآمد کنیم. در طرح جامع که تا پایان سال برای تصویب ارایه خواهد شد در این زمینه تمهیداتی در نظر گرفته ایم تا سهم گردشگری نیز  افزایش یابد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم از افتتاح و کلنگ زنی چند پروژه نیز خبر داد و گفت: در هفته دولت اولین پالایشگاه قشم با ظرفیت ۳۵ هزار بشکه نفت سنگین به بهره برداری خواهد رسید و بلافاصله کلنگ احداث پالایشگاه دیگر با ظرفیت ۷۰ هزار بشکه به زمین خواهد خورد. دو طرح دیگر نیز در حال بررسی است با توجه به شرایط حداکثر تا ظرفیت ۲۱۰ هزار بشکه امکان دادن مجوز ساخت پالایشگاه در قشم وجود دارد. این بخش در زمینه اشتغال زایی و اقتصاد مقاومتی و هم چنین صادرات که یکی از اهداف مناطق آزاد است می تواند به ما کمک کند.

وی ادامه داد: در بخش سوخت رسانی به کشتی ها و شناورها، بانکرینگ با ظرفیت ۵۲ هزار بشکه آماده فعالیت است و دو متقاضی دیگر نیز در این زمینه داریم. ما مصوبه ای مبنی بر ۵۰ درصد ظرفیت  بانکرینگ کشور را از مجلس گرفته ایم و قشم می تواند یکی از قطب های بانکرینگ کشور باشد. متاسفانه ما بانکرینگ را فقط در سوخت رسانی به شناورها می‌شناسیم این درحالی است که خدمات دیگری مانند سوپر مارکت دریایی،  تامین آب، تامین نیروی انسانی، تعمیرات، خدمات پزشکی و هتلینگ از دیگر بخش‌های قابل ارائه در بانکرینگ است که مجموع این خدمات باعث می شود بانکرینگ توجیه اقتصادی داشته باشد.

مومنی عنوان کرد: همچنین قشم  مجوز ۱۰۰ میلیون بشکه ذخیره سازی سوخت  را اخذ کرده است که متاسفانه به جهات مختلف تا امروز نتوانسته ایم کار را جدی جلو ببریم. در مراسم افتتاح پروژه ها که  به زودی در قشم و کیش انجام خواهد شد یک پروژه ذخیره سازی با ظرفیت ۳.۲ میلیون بشکه افتتاح خواهد شد و همزمان کلنگ احداث یک پروژه با ظرفیت ۶.۴ میلیون بشکه به زمین زده خواهد شد. این ارقام تا ۱۰ میلیون خواهد رفت و پس از آن یک پروژه ۲۰ میلیون بشکه ای خواهیم داشت و یک پروژه با ظرفیت ۳۰ میلیون بشکه نیز در حال مذاکره است.

وی در خصوص تولید برق گفت: در پنج سال گذشته تولید ۱۰۰۰ مگاوات برق را صفر تا صد شروع کرده‌ایم که به زودی ۳۴۰ مگاوات آن به بهره برداری خواهد رسید و به شبکه سراسری متصل خواهد شد. تامین انرژی در جزایر کیش و قشم به دلیل عدم دسترسی به سرزمین اصلی یکی از چالش های مهم ما بوده است. از امسال ما صادر کننده برق به سرزمین اصلی می شویم، به این شکل هم چالش های خود را رفع کرده و هم به تامین برق کشور کمک می‌کنیم. یک نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی با سرمایه گذاری کشور ایتالیا نیز در حال فعالیت است. در زمینه کشتی سازی نیز اقدامات بسیار خوبی در قشم انجام گرفته است .

این مقام مسئول با بیان اینکه اقدامات خوبی نیز در بخش شیلات انجام شده است که در برنامه ششم تولید ۲۰۰ هزار تن ماهی در قفس پیش بینی شده است که ما ۸۰ هزار تن آن را برای قشم گرفته‌ایم، خاطرنشان کرد:  اولین قفس‌های ما با ظرفیت ۵۰۰۰ تن وارد قشم شده است. فکر می کنم امسال به تولید ۲۰۰ هزار تن ماهی در قفس برسیم که می تواند کمک بسیار بزرگی در بحث امنیت غذایی کشور و مصرف آبزیان باشد. در زمینه ی تولید میگو نیز به صورت جدی وارد شده ایم و قرار است که سه هزار و ۳۰۰ هکتار زمین برای ایجاد مزرعه میگو واگذار کنیم که تاکنون هزار و ۷۰۰ هکتار از آن در اختیار بخش خصوصی قرار گرفته است و با رفع اختلافاتی که وجود دارد تا سقف سه هزار و ۳۰۰ هکتار را جهت راه اندازی به بخش خصوصی واگذار خواهیم کرد. نرخ بیکاری در جزیره قشم ۵.۱ درصد است و تلاش خواهیم کرد که امسال آن را به ۴.۹ برسانیم و تا پایان دولت آن را به چهار و نیم درصد کاهش دهیم.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم بیان کرد: تمامی مشاورین خارجی ما اعلام کرده‌اند که توسعه در قشم از از مجاری جوامع محلی می گذرد و توسعه پایدار در قشم منوط به در نظر گرفتن منافع جوامع محلی است. برنامه ما این است که تا پایان دولت دوازدهم ۳۳۰۰ هکتار مزرعه تولید میگو فعال شده و سی هزار تن محصول باید تولید شود و حداقل ۹۰ درصد آن  باید صادرات شود که طبق محاسبات ما حداقل ۵۰۰ میلیارد تومان سود سالیانه تولید میگو خواهد بود. در بحث تجارت نیز با ایجاد دو شهرک شیلاتی، بازاریابی و فروش محصولات به صورت تخصصی انجام خواهد شد. حوزه شیلات می‌توانند کمک زیادی به اقتصاد منطقه و کشور بکند.

وی ادامه داد: در زمینه گردشگری نیز از ۳۵۷۰ طرح موجود بیش از ۲۰۰۰ طرح را به علت کیفیت پایین از چرخه خارج کرده ایم. در حال حاضر حدود ۹۱۰۰ تخت آماده به خدمت داریم و تا پایان دولت ۲۴۰۰ تخت دیگر به آن اضافه خواهد شد. ۸ هتل ۵ ستاره در دست ساخت است و همچنین ۹۲ کاشانه مهمان در حال فعالیت هستند که می تواند کمک بسیاری به رشد و ارتقاء اقتصاد جوامع محلی بکند. این بخش اگر بتواند از نظام نظارت و ارزشیابی خوبی برخوردار شود می تواند بسیاری از نیازهای مورد نظر در قشم را پاسخ دهد.

مومنی اظهار کرد: ‏از ۳۱۰ پروژه ای که قرار است تا پایان دولت دوازدهم افتتاح شوند، ۹۰ پروژه متعلق به قشم است و از نظر ارزش از ۶۲ هزار میلیارد تومان پروژه، ۳۱ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری داخلی و همچنین یک و نیم میلیارد یورو سرمایه گذاری خارجی  به قشم تعلق دارد .

وی افزود: در ابتدای راه توسعه هستیم. مشکل جدی در قشم بحث سرمایه گذاری است. ۱۸ پروژه با برآورد هزینه معادل ۴ هزار میلیارد تومان تعریف کرده ایم که با توجه به افزایش هزینه ها پیش بینی ما این است که این پروژه ها با ۷ هزار میلیارد تومان به اتمام خواهد رسید. ترمینال فرودگاه، ترمینال دریایی، مرکز نمایشگاهی،  چندین پروژه راه،  مرکز تجاری بین المللی و ... از جمله این پروژه ها است. در زمینه تامین سرمایه، از تجربیات منطقه آزاد کیش استفاده خواهیم کرد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم با اشاره به اینکه در مورد قرارداد بین ایران و چین هم باید بگویم ما نمی توانیم ارتباط خود را با دنیا قطع کنیم، تصریح کرد: صادرات، واردات و بحث های ورود تکنولوژی را نمی توان انجام نداد. این به توانمندی دستگاه دیپلماسی ما بستگی دارد که بتوانند امتیازات خوبی در قراردادها بگیرند. تجربه خوبی در مذاکرات با ۵+۱ داریم و جمهوری اسلامی تمام‌قد در برابر تمام دنیا ایستاد و سربلند از مذاکرات بیرون آمدیم ولی اینکه در عمل چه اتفاقی افتاد بحث دیگری است و این نشان می‌دهد که قدرت دیپلماسی و چانه‌زنی مناسبی داریم.

وی ادامه داد: با شرایط فعلی قطعا اروپایی‌ها نیز به دست آمریکا نگاه می کنند و با ما تعامل نخواهند داشت. اقتصاد کشور نمی بایست هر روز با یک چالش مواجه باشد و باید به شرایط تثبیت برسیم. فکر می‌کنم که این تثبیت از طریق همکاری جمهوری اسلامی و چین می‌تواند انجام شود. به نظرم این قرارداد برد - برد است و می تواند در شرایط موجود به کشور ما کمک کند. مناطق آزاد نیز بخشی از کشور هستند و قطعاً در این پروتکل نقش اساسی خواهند داشت ولی اینکه بخشی از کشور را در اختیار کسی بگذاریم نخواهد بود و مصلحت کشور در نظر گرفته خواهد شد.

به گزارش ایسنا، نشست مشترک مدیران عامل مناطق آزاد کیش و قشم ۲۶ تیر در سالن رازی مرکز همایش های بین المللی کیش برگزار شد. هدف از این نشست، هم افزایی، به اشتراک گذاشتن تجربیات و همچنین استفاده از ظرفیت های موجود در دو منطقه آزاد کیش و قشم برای کمک به دولت برای عبور از شرایط تحریم اعلام شد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.