• شنبه / ۲۸ تیر ۱۳۹۹ / ۰۸:۳۲
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: 99042820132
  • منبع : نمایندگی دانشگاه اصفهان

خوان آخر ثبت نام؛ کمک اجباری به مدرسه

خوان آخر ثبت نام؛ کمک اجباری به مدرسه

ایسنا/اصفهان پس از ۵ ماه سوت و کوری، مدرسه ها این روزها پر رفت و آمد هستند. هیاهوی دانش آموزانی که همراه پدر و مادرها برای نام نویسی سال تحصیلی پیش رو رفت و آمد می کنند در حیاط و راهروهای مدارس می پیچد. برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی نیز جلوی در هر کلاس و دفتر مدرسه یک میز گذاشته شده تا والدین در گروه های دو سه نفری وارد دفتر شوند و مدارکشان را تحویل دهند.  

خوان آخر ثبت نام؛ کمک اجباری به مدرسه پس از گذر از هفت خوان تعیین محدوده و انتخاب مدرسه مناسب برای یک سال تحصیلی مبهم، نوبت به آخرین و مهمترین خوان ثبت نام یعنی پرداخت هزینه کمک به مدرسه می رسد که گرچه سال هاست مدیران آموزش و پرورش آن را اختیاری و غیراجباری می دانند اما به اندازه مدارک شناسایی دانش آموزان، الزامی است و بدون پرداخت آن، نام نویسی کامل نمی شود.

در این مرحله والدین بسته به نوع منطقه و محله مدرسه دولتی، باید مبلغی بین ۴۰۰ هزار تا یکی دو میلیون تومان به حساب مدرسه واریز کنند. این مبلغ بدون هیچ نام و عنوانی از والدین دریافت می شود، نه با ترکیب کمک به مدرسه خوانده می شود تا والدین بتوانند از این کمک اختیاری انصراف دهند و نه آیین نامه های آموزش و پرورش اجازه کاربرد کلمه هزینه ثبت نام را برای این هزینه می دهد.

در اصل ۳۰ آمده که «دولت موظف به تأمین رایگان وسایل آموزشی و پرورشی مدارس دولتی تا پایان دوره متوسطه است» و شاید به همین دلیل است که مسئولان آموزش و پرورش بارها از دریافت هرگونه وجه در زمان ثبت‌نام در مدارس با عنوان «تخلف» یاد کرده و حتی مدیران متخلف مدارس را تهدید به اخراج و تنبیه انضباطی می کنند.

گلایه های والدین از تخلفی که ماندگار شد نام نویسی دانش آموزان پایه اول و هفتم از ابتدای تیرماه آغاز شده و آنها که پس از تعیین نزدیک ترین مدرسه به محل سکونتشان باید برای تکمیل مدارک به مدرسه مراجعه کنند از پرداخت کمک اجباری به مدرسه گله مندند.

خانم براتی که فرزندش را به تازگی در یکی از دبستان های پسرانه دولتی شرق اصفهان نام نویسی کرده است در این باره گفت: از اقوام و آشنایان شنیده بودم که برای ثبت نام باید مبلغی به نام کمک به مدرسه پرداخت کنیم، اما فکر نمی کردم این مبلغ یک میلیون تومان باشد، البته بسیاری از والدین چون دوست ندارند فرزندشان در مدرسه دچار مشکل شود این هزینه را پرداخت می کنند، چون در مقایسه با دبستان های غیر انتفاعی مبلغ کمتری است.

آقای عسگری نیز برای ثبت نام فرزندش در یکی از دبستان های دولتی در خیابان هشت بهشت(منطقه مرکزی شهر)، مبلغ یک میلیون تومان به حساب مدرسه واریز کرده است، او دریافت این مبلغ را روالی عادی در مدارس دولتی دانست و افزود: هر سال آموزش و پرورش و رسانه ها اعلام می کنند کمک به مدرسه اختیاری است و مدیران حق ندارند والدین را مجبور به پرداخت آن کنند، اما دیگر حتی والدین هم می دانند که آموزش و پرورش با دریافت این کمک به مدرسه مخالفتی ندارد و به شکل عرف درآمده است و کسی هم از مدارس شکایتی نمی کند، مگر این که مبلغ درخواستی هنگام ثبت نام خیلی سنگین باشد.

ثبت نام در مدرسه؛ حق شهروندی است

محمد اعتدادی، مدیرکل آموزش و پرورش استان اصفهان که در آخرین نشست خبری خود بر ممنوعیت دریافت وجه از خانواده ها برای نام نویسی فرزندانشان تاکید کرد، گفت: همواره ثبت‌نام مدرسه یکی از موضوعات مهم حقوق شهروندی والدین به شمار می آید و خانواده‌ها درصدد انتخاب مدرسه خوب برای فرزندانشان هستند، امسال با توجه به مشکلات اقتصادی حاکم بر جامعه درصدد هستیم برای ثبت‌نام سال تحصیلی ۹۸-۹۹ بیشترین رضایت اولیای دانش‌آموزان را به دست آوریم، بنابراین به مدیران مدارس دولتی تأکید کردیم به هیچ عنوان هنگام ثبت‌نام از اولیا وجهی دریافت نکنند.

وی با اشاره به ناکافی بودن سرانه و اعتباری که برای مدارس در نظر گرفته شده است، افزود: از مردم می‌خواهیم در صورت تمایل، به مدارس کمک کنند ولی تأکید می‌کنم پرداخت وجه کاملاً اختیاری بوده و هیچ اجباری در کار نیست، لذا والدین هنگام ثبت‌نام در صورت تمایل می‌توانند وجهی پرداخت کنند، گزارش شده بعضی از مدارس والدین را مجبور به پرداخت کرده‌اند و در صورت عدم پرداخت هزینه، کارت ورود به جلسه امتحان یا کارنامه به دانش‌آموز ارائه نشده، در این راستا با مدرسه متخلف جلسه‌ای گذاشته شده و با آنها برخورد شد.

گزارش دهید تا برخورد کنیم

دبیر ستاد ثبت‌نام و رییس ارزیابی عملکرد اداره‌کل آموزش و پرورش اصفهان نیز در گفتگو با ایسنا، با اشاره به آغاز ثبت‌نام دانش‌آموزان استان برای سال تحصیلی آینده از یکم تیرماه، افزود: به دلیل شیوع کرونا، امسال ثبت نام به صورت غیرحضوری انجام می شود یعنی خانواده‌ها برای ثبت‌نام به سامانه "Erp.ir/sabt۹۹"  مراجعه و با تکمیل مشخصات دانش آموز به همراه گزینه محدوده سکونت و کدپستی اقدام به ثبت نام فرزندان خود می کنند و تنها یکبار و آن هم در حد تحویل مدارک دانش‌آموز نیاز به مراجعه حضوری به مدرسه اعلام شده است.

علیرضا محمودی در پاسخ به انتقادات والدین از عادی شدن روال دریافت وجه اجباری در هنگام ثبت نام نیز گفت: پرداخت پول برای کمک به مدرسه کاملا داوطلبانه است، اگر غیر از این باشد، مدیر تخلف کرده و والدین می توانند به ما گزارش بدهند که کدام مدرسه بوده تا برخورد کنیم، اما این که اولیا به مدرسه کمک کنند و به صورت داوطلبانه مشارکت داشته باشند، منع قانونی ندارد.

 وی با اشاره به نظارت ستاد ثبت نام بر عملکرد مدارس، افزود: زمان ثبت نام قرار نیست وجهی دریافت شود، مبلغی که به نام کمک به مدرسه دریافت می شود، در طول سال تحصیل با مصوبه انجمن و اعلام به خانواده ها و آن هم داوطلبانه انجام می شود، یعنی در هر صورت بحث داوطلبانه بودن کمک همیشه به قوت خود باقی است.

نمی توان به ۷ هزار مدرسه سر زد

محمودی نظارت مستقیم بر عملکرد ۷ هزار مدرسه در استان اصفهان را ناممکن دانست و گفت: به تک تک این مدارس نمی توانیم سر بزنیم به همین دلیل، ناظر اصلی ما، خود اولیا هستند، شما و هر فرد دیگری که از دریافت وجه در مدارس گله مند است می تواند شکایت خود را به آموزش و پرورش اعلام کند تا بلافاصله این موضوع را بررسی و در صورت مشاهده تخلف با آن برخورد قانونی می کنیم.

وی ادامه داد: گاهی بعضی مدارس کارهایی می کنند که ما هم خبر نداریم یا بعضی از اولیا تخلفات را گزارش نمی کنند و ممکن است از پرداخت این مبلغ رضایت داشته باشند، به همین خاطر ما خبردار نشده ایم، در حالی که به مدارس بخش نامه و به تازگی هم تاکید کرده ایم که دریافت هر نوع وجه در این زمان ممنوع است.

وی درباره دریافت مبالغ ۴۰۰ هزار تا دو میلیون تومانی در مدارس گوشه و کنار شهر اصفهان نیز گفت: والدین باید این تخلف را به ما اعلام کنند، انجمن اولیا و مربیان که در مدرسه تشکیل می شود که رییس انجمن، نماینده معلمان و عضو شورای مالی مدرسه و صاحب امضا است یعنی پای سندهای مالی را امضا می کند و به عنوان نماینده اولیا بر روند هزینه کرد مدیر نظارت دارد.

بار هزینه بهداشتی کردن مدارس و اینترنت معلمان

دبیر ستاد ثبت‌نام و رییس ارزیابی عملکرد اداره‌کل آموزش و پرورش اصفهان در پاسخ به این پرسش که آیا امسال به خاطر کرونا و تعطیلی مدارس، هزینه های جاری این واحدهای آموزشی کمتر می شود؟ توضیح داد: نمی توان اینطور بیان کرد چون اگر قرار باشد در بستر فضای مجازی، آموزش انجام شود قطعا باید هزینه های آن را مدارس پرداخت کنند، معلمان هم تا اندازه ای می توانند از اینترنت شخصی استفاده کنند بیش از این نمی توانیم هزینه خرید بسته های اینترنتی شخصی را به معلم تحمیل کنیم، همچنین امسال طرحی در شورای آموزش و پرورش تصویب شد که مدارس را ملزم می کند برای این که سلامت دانش آموزان در مدرسه به مخاطره نیفتد شیرهای آبخوری مدارس را به شیرهای پدالی تغییر دهند که دانش آموزان برای آب خوردن و شستشوی دست به شیرها دست نزنند.

وی با اشاره به امنیت بهداشتی بالاتر استفاده از شیرهای پدالی برای آبخوری مدارس، گفت: این هزینه در کنار تهیه مواد ضدعفونی کننده و ... برای مدارس، به هزینه های جاری هر سال افزوده شده پس نمی توانیم بگوییم هزینه ها کاهش پیدا کرده ولی این که بخواهند به اجبار پولی را از مردم دریافت کنند به هیچ عنوان مورد قبول ما نیست و اگر گزارشی به ما برسد حتما بدون درنگ برخورد می کنیم.

وی درباره میزان شکایت های مردمی درباره این تخلف نیز گفت: گزارش هایی از تخلف مدیران داشته ایم که وجهی دریافت کرده اند یا به اجبار از اولیاء خواسته اند، بلافاصله بازرسان را به مدارس فرستاده ایم اکنون هم بارزسان به مدارس سر می زنند حساب ها را بررسی می کنیم، دریافتی هایشان را تذکر می دهیم گاهی شده مدیر را به هیات رسیدگی به تخلفات فرستاده ایم با این حال اگر مردم در این زمینه گله و شکایتی دارند با آموزش و پرورش حتما تماس بگیرند و حتما رسیدگی می شود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.