• چهارشنبه / ۱۸ تیر ۱۳۹۹ / ۱۵:۴۱
  • دسته‌بندی: فارس
  • کد خبر: 99041813872
  • خبرنگار : 50029

رئیس کمیسیون فناوری اتاق بازرگانی فارس:

ریزش اشتغال و تعطیلی حوزه فناوری زنگ خطری جدی است

ریزش اشتغال و تعطیلی حوزه فناوری زنگ خطری جدی است

ایسنا/فارس رئیس کمیسیون فناوری، اطلاعات، ارتباطات و اقتصاد رسانه اتاق بازرگانی فارس گفت: در شرایط فعلی کسب و کارهای فعال در حوزه فناوری و اطلاعات متحمل آسیب های جدی شده‌اند و ریزش اشتغال و تعطیلی در این حوزه زنگ خطری جدی است.

یلدا راهدار چهارشنبه ۱۸ تیر در جلسه کمیسیون فناوری، اطلاعات، ارتباطات و اقتصاد رسانه اتاق بازرگانی فارس، با بیان اینکه علاوه بر بیماری کرونا فشارهای دیگر بر کسب و کارهای حوزه فاوا وارد شده که فعالیت در این بخش را بسیار سخت کرده است، افزود: کاهش و یا عدم برگزاری مناقصه های دولتی و به دنبال آن عدم امکان اجرای تعهدات اسناد ضمانت نامه های بخش خصوصی و به اجرا گذاشتن این اسناد توسط  پیمانکاران دستگاه های اجرایی از مشکلات مهم فعلی فعالان حوزه فاوا است.

این فعال اقتصادی گفت: برخی از دستگاه های اجرایی، ضمانت نامه های شرکت ها را به اجرا گذاشته اند که به دنبال آن بسیاری از شرکت های حوزه فناوری و اطلاعات استان ورشکسته شده یا در حال انحلال است.

عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: در شرایط کنونی دستگاه های دولتی شرایط شرکت ها و فعالان بخش خصوصی را درک کنند و بخش دولتی این موضوع را در نظر بگیرد که در حال حاضر زمان مناسبی برای تحقق بسیاری از اقدامات تکلیفی به دستگاه های اجرایی نیست.

او از دیگر مشکلات فضای کسب و کار فناوری اطلاعات را مباحث ارزی عنوان و خاطرنشان کرد: تخصیص نیافتن ارز دولتی به محصولات IT  و افزایش نرخ ارز موجب افزایش قیمت تمام شده پروژه‌های حوزه فناوری اطلاعات شد و پیمانکاران نتوانند به تعهدات خود عمل کنند.

راهدار عنوان کرد: بخشنامه های خلق الساعه دولتی از دیگر عوامل بروز مشکلات در این حوزه است به طوری که به یک باره ورود گوشی تلفن همراه بالای 300 یورو به داخل کشور ممنوع اعلام می شود و همین موضوع مخاطراتی از جمله التهاب در بازار و افزایش دو یا سه برابر کالا را ایجاد می کند.

او اضافه کرد: در سال‌های گذشته تلاش ها و هزینه های زیادی برای رشد استارت آپ ها و تجارت الکترونیک در کشور انجام شده است و امروز بسیاری از کسب و کارها بر بستر اپلیکیشن ها و نرم افزارها در حال فعالیت هستند اما با یک تصمیم نادرست کسب و کارها در این فضا به مخاطره می افتد و ناامنی ایجاد می شود.

راهدار افزود: از طرفی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام می کند که به دنبال توسعه بستر 5G در کشور است و مگر با گوشی های تلفن همراه ضعیف می توان از این فناوری استفاده کرد؟ چرا تصمیم تصمیم گیران ما بدون کار کارشناسی و در نظر گرفتن عواقب آن اجرا می‌شود.

او بیان کرد: این درحالی است که مباحثی نظیر فیلتر کردن شبکه های اجتماعی نیز به عنوان یک تهدید در فضای فناوری اطلاعات مطرح می شود و همه این اقدامات ایجاد کننده موج بزرگی از ناامیدی در جمع فعالان حوزه فناوری اطلاعات است که هر یک از این موضوع ها خسارت های بسیاری را به این بخش وارد می کند.

راهدار اظهار کرد: تسهیلات و شرایطی که دولت برای دوران کرونا در نظر گرفته مناسب نیست و نمی تواند مشکلات صاحبان کسب و کار را حل کند بنابراین در این بخش کشور نیازمند سیاست های تشویقی است که این سیاست گذاری ها می تواند در بخش های تعهدات بخش خصوصی به دولت از جمله مالیات، تامین اجتماعی، بازگشت ارز حاصل از صادرات و تبادل ارز واردکنندگان و صادرکنندگان اعمال شود تا باری از دوش بخش خصوصی برداشته شود.

رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات و اقتصاد رسانه اتاق بازرگانی فارس ادامه داد: با ادامه روند موجود شاهد از دست رفتن اشتغال بالایی در کشور می شویم درحالی که با وجود مشکلات فراوان اقتصادی بخش خصوصی در حال تلاش برای حفظ اشتغال است.

راهدار اضافه کرد: اتاق بازرگانی تلاش می کند موارد اعتراض و آسیب های فعالان حوزه کسب و کار را به همراه راهکارهای موثر کاهش خسارات به مدیران و تصمیم گیران منتقل می کند که تلاش می کنیم در این شرایط فشارهای کمتری بر بخش خصوصی وارد شود.

او در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص تمرکز امسال استان فارس بر تحقق صادرت در حوزه فناوری، اطلاعات و ارتباطات به ویژه نرم افزار، افزود: برای حضور و اتصال محصولات حوزه فناوری اطلاعات استان به بازارهای بین المللی هدف اقداماتی در اتاق بازرگانی فارس در حال انجام است که مهمترین انها تکمیل دو بانک اطلاعاتی شرکت های فعال و توانمندی های استان هستیم.

راهدار ادامه داد: انتظار داریم همه افراد توانمند در حوزه صادرات محصولات حوزه فناوری و اطلاعات به اتاق بازرگانی فارس مراجعه کنند. 

او بیان کرد: با هدف اجرای پروژه های بزرگ در حوزه فناوری و اطلاعات و ارتباطات استان موضوع تشکیل کنسرسیوم صادراتی را نیز با حضور فعالان و بازیگران این عرصه در استان دنبال می کنیم.

مهرداد سهرابی، مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس نیز گفت: در شرایطی قرار داریم که انتظار است دستگاه های دولتی بیش از هر زمان دیگری وضعیت بخش خصوصی را درک کنند که این موضوع یکی از دغدغه های فعالان حوزه فناوری و اطلاعات و ارتباطات است.

او ادامه داد: به دنبال شیوع بیماری کرونا در کشور توسعه ارتباطات یکی از مطالبات مردم و مسئولان بود که در چند سال گذشته فناوری های نسل سه و چهار در کشور به خوبی پیدا کرده بود و سیاست وزارت فناوری و اطلاعات و ارتباطات توسعه بستر G 5 در کشور است.

سهرابی افزود: هریک از نسل های فناوری عموماً بر عرضه یک خدمت خاص تمرکز دارند و اگر تمرکز ارتباطات نسل دوم همراه بر ارائه بستر صوت و نسل سوم ارتباطات همراه بر پیامک بود، ارتباطات نسل پنج بر اتصال بین همه اشیا تمرکز دارد. 

او اضافه کرد: برای دستیابی به G 5 درشبکه‌های موبایل فعلی که غالباً G4 و G3 هستند ارتقا و بهبود نیاز است به طوری که جهت بهره برداری از شبکه G 5 ما نیازمند شبکه فیبر و شبکه‌هایی با سرعت فیبر تا پای سایت‌های شبکه موبایل هستیم و این‌ها همان زیرساخت‌های مورد نیاز برای امکان پیاده سازی و بهره برداری از شبکه ارتباطی نسل پنجم هستند. 

سهرابی عنوان کرد: در بخش شبکه دسترسی موبایل با توجه به اینکه در حال حاضر، بیش از یکسال است کهG4 به شکل وسیع در ایران عرضه شده است، لذا ما با این سئوال که «آیا بهره‌برداری اپراتورها و بنگاه‌های اقتصادی از لانچِ G4 به نقطه سربه‌سری خودشان رسیده‌اند یا خیر؟» روبرو می‌شویم. 

او خاطرنشان کرد: در واقع موضوعِ «توجیه پذیری اقتصادی» برای بنگاه‌های اقتصادی و شرکت‌های اپراتوری مطرح می‌شود. از طرفی ما در شرایط تحریم‌های آمریکا علیه کشور قرار داریم و لذا این موضوع تامین تجهیزات و لایسنس‌های لازم برای دستیابی به G 5  را تحت تاثیر مضاعف قرار می‌دهد. 

مدیرکل فناوری اطلاعات فارس افزود: در این شرایط، اگر نگوییم راه تامین تجهیزات بسته است باید اذعان کنیم که اپراتورهای ما با تعداد گزینه‌های بسیار محدودی برای تامین تجهیزات روبرو هستند که این موضوع قیمت تمام شده و زمان دسترسی را بسیار گران و طولانی می کند. 

سهرابی بیان کرد: می‌دانیم که G 5 صرفاً برای ارتقا سرعت و ظرفیت در ارتباطات موبایل پهن باند نیست بلکه اصولا به منظور ورود به verticalها و صنایع دیگر مهیا شده است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.