• سه‌شنبه / ۱۷ تیر ۱۳۹۹ / ۲۱:۵۳
  • دسته‌بندی: رسانه
  • کد خبر: 99041713165
  • منبع : صدا و سیما

رییس صداوسیما و وزیر بهداشت برای همکاری بیشتر توافق کردند

رییس صداوسیما و وزیر بهداشت برای همکاری بیشتر توافق کردند
تصویر آرشیوی است.

رئیس سازمان صداوسیما با حضور در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به وزیر بهداشت و درمان و همکاران او در نظام بهداشت و درمان کشور، به خاطر مقابله با ویروس منحوس کرونا و خدمت به مردم، خدا قوت گفت.

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی سازمان صداوسیما، سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در این دیدار، از تلاش‌های صداوسیما برای افزایش آگاهی مردم در پیشگیری و درمان ویروس کرونا و بیماری کووید - ۱۹ و تبیین و تجلیل از خدمات کادر درمان کشور به عنوان مدافعان سلامت، قدردانی کرد.

علی عسکری، رئیس رئیس سازمان صداوسیما نیز در این دیدار با قدردانی از تلاش‌های جهادگونه در عرصه سلامت کشور، گفت: ما از طریق گزارش‌ها فداکاری همه کادر درمانی کشور را ثبت و ضبط کردیم و از نزدیک شاهد تلاش این وزارتخانه بودیم. سعی کردیم با به نمایش گذاشتن این مجاهدت‌ها، از این جهاد مقدس قدردانی کنیم.

او خطاب به وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی افزود: همگرایی و منش و روش مهربانانه شما موجب شد رسانه ملی به خوبی نقش خود را ایفاء کند و حاصلش اتحاد در کشور برای مقابله با این بیماری بود. در دوره تشدید مجدد این بیماری نیز باید به مدد همین وفاق و همدلی برنامه‌ریزی دقیقی برای مقابله با این وضعیت داشته باشیم. صداوسیما آمادگی دارد در همه زمینه‌ها با این وزارتخانه همکاری کند و عمیق‌تر و هنرمندانه‌تر ۱۳۰۰ پروتکلی را که برای مشاغل مختلف نوشته شده، برای مردم بیان کند تا جلوی سیل رجوع مردم به بیمارستان‌ها گرفته شود.

رئیس سازمان صداوسیما اظهار کرد: پیشنهاد می‌کنم کمیته کاری متشکل از کارشناسان وزارت بهداشت و برنامه‌سازان خبره و باتجربه در این زمینه تشکیل شود تا بتوان این پیام‌ها را با زبان هرچه نافذتر به مردم رساند. با وجود این‌که به نوعی این نظارت در برنامه‌های رسانه ملی تاکنون شکل گرفته است، اما می‌توانیم هم نظارت مردمی را بیدار کنیم و هم پس از ابلاغ پروتکل‌ها، سرزده به میان مردم برویم و از میزان رعایت این پروتکل‌ها گزارش دهیم.

علی عسکری با بیان این‌که سبک زندگی مردم در این اوضاع باید تغییر کند، گفت: ما می‌توانیم در زمینه سبک زندگی کار کنیم و اگر این اوضاع تداوم داشت وضعیت را تغییر دهیم. در زمینه روایت فتح و حماسه کادر درمان، از زمان بیان مقام معظم رهبری، معاونت‌های برنامه‌ساز در حال طراحی چه در زمینه سریال‌سازی و چه مستندسازی هستند.
همچنین سعید نمکی، وزیر بهداشت و درمان نیز در سخنانی، صداوسیما را یکی از یاران این وزارتخانه و همکارانش در ایام شیوع کرونا دانست و گفت: رسانه ملی چه در اعتلای دانش و آگاهی در مردم در زمینه این بیماری، چه بیان خدمات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و چه در زمینه دوراندیشی برای راه‌های مقابله با این بیماری، یکی از زمینه‌سازان اصلی توفیق کشور در پیشگیری و مقابله با کرونا بود.
 
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به این همدلی رسانه ملی نمره ۲۰ داد و گفت: همه بخش‌های رسانه ملی خصوصا شبکه خبر و شبکه سلامت که همواره در کنار ما بودند، تلاش کردند و از هیچ کمکی فروگذار نکردند. در طول مدت شیوع بیماری در کشور، هر رایحه‌ای از مهربانی و دوستی  که از دستگاهی می‌آمد، ما نفس تازه‌ای می‌گرفتیم و این نسیم به شکل اعلاء از صداوسیما احساس می‌شد.
 
نمکی از تلاش‌های انجام شده برای پیشگیری و مقابله با بیماری کرونا به عنوان اتفاق حماسی بزرگ یاد کرد و گفت: عاملی که همکاران مرا در همه بخش‌های بهداشت و درمان کشور در مقابل هجمه سنگین بیماری و عوامل دیگر نگه می‌داشت، نه پول و امکانات، بلکه روحیه جهادی بود که از تجربه ذی‌قیمت هشت سال دفاع مقدس برجای مانده است. پزشکان، پرستاران و کادر درمان ما در این وضعیت مثل پروانه در آتش سوختند و لحظه‌ای از کنار مردم نرفتند.
 
وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی سپس از ظرفیت و آمادگی این وزارتخانه هنگام روبه‌رو شدن با این بیماری یاد کرد و افزود: از افتخارات ما این است که در این مدت با وجود همه محدودیت‌ها و تحریم‌های کشور، هیچ بیمار کرونایی بدون تخت در بیمارستان نبود، هیچ بیماری اولویت‌بندی نشد و هیچ بیماری به علت بی‌بضاعتی پشت درهای بیمارستان در هیچ نقطه‌ای از کشور نماند.
 
او گفت: آنچه صداوسیما به عنوان مهم‌ترین اهرم اطلاع‌رسانی در این زمینه به انجام رساند، به یادماندنی است و ما توانستیم با اعتماد عمومی‌که در سایه همدلی با این سازمان به‌وجود آمد، درست‌ترین آمار را به مردم بدهیم. همین امر بود که موجب شد فریب و نیرنگ رسانه‌های بیگانه کمرنگ شود و ضریب اعتماد به رسانه ملی افزایش یابد.

نمکی از صداوسیما خواست، آنچه را که در این زمینه بر تارک تاریخ حماسی کشور در مقابله با این بیماری نقش بسته است، به زیبایی به تصویر بکشد و به دنیا نشان دهد که ایران چگونه در زمان تحریم و با هزاران فشار ناشی از آن، توانست اروپا و آمریکا را به نسبت یک به پنج عقب بزند.
نمکی با یادآوری این‌که ایران توانست در کمتر از ۶۰ روز به جای واردکننده، تولیدکننده ماسک باشد، از رسانه ملی خواست این غیرت ملی را در همه بخش‌های کشور و همراهی مردم با کمال دقت و وسواس به تصویر بکشد و بدون ارائه پیام‌های تکراری و بزرگ‌نمایی پیامدهای این بیماری، با شیوه‌های هنرمندانه تاب‌آوری مردم را در این زمنیه بالا ببرد و بدون وحشت‌افزایی، عادی‌انگاری را در مردم از بین ببرد.

او با بیان این‌که باید به راهکار مشترکی برای اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی هرچه بهتر برسیم، گفت: هیچ ضربه‌ای برای اقتصاد کشور کاری‌تر از مزمن شدن این بیماری نیست؛ ضمن این‌که اضطراب از بیماری هم اقتصاد ما را تهدید می‌کند.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش همچنین در این دیدار از آمادگی این وزارتخانه برای سرمایه‌گذاری مادی و معنوی چه در ساخت سریال، چه مستندها و برنامه‌هایی برای بیان حماسه کادر درمان کشور در دوران کرونا خبر داد و گفت: در ثبت و ضبط این حماسه‌ها دوربین‌ها باید سر صحنه باشند. ما از صداوسیما خصوصا در مراکز استان‌ها می‌خواهیم با حضور در  این صحنه‌ها روایت درستی از تلاش همه همکاران ما در سراسر کشور برای مردم داشته باشند.

وی افزود: دوربین‌ها را با این آدم‌های عاشق برای به تصویر درآوردن تلاش این کادر درمانی که مثل پروانه دور بیماران می‌چرخند، همراه کنید.

در ادامه این نشست، مجید آخوندی، معاون سیاسی رسانه ملی نیز در سخنانی اظهار کرد: اصل کار، زحمات کادر درمان و پزشکی کشور بود و ما بخشی از این زحمات را منعکس کردیم.

وی با اشاره به نظرسنجی درباره عملکرد خبری صداوسیما در پوشش موضوع شیوع ویروس کرونا، گفت: صداوسیما بیش از ۸۱ درصد برای مردم مرجعیت داشت و شاخص میزان اعتماد مردم به صداوسیما در این زمینه ۶۲ درصد بود که با فضای مجازی و شبکه‌های ماهواره‌ای فاصله بسیاری داشت.

او گفت: از زمان بروز اولیه این بیماری، اطلاع‌رسانی فعال را در دستور کار قرار دادیم و همه اخبار را به گونه‌ای که آرامش روانی مردم و اعتماد آن‌ها به کادر درمان حفظ شود، به اطلاع رساندیم. ما در زمینه برقراری ارتباط مردم با ستاد پیشگیری و درمان کرونا، آموزش فاصله‌گذاری، تهیه ماسک و...، بالارفتن اعتماد مردم به نظام پزشکی، تبیین زیرساخت‌های درمانی کشور و بیان مهارت کادر درمان، تلاش کردیم و با روایت رسانه‌ای به شکل مطلوب در چارچوب مصوبات ستاد که مبنای حرکت ما بود، اقدام کردیم.

آخوندی مقابله با سمپاشی رسانه‌های بیگانه را از اقدامات دیگری خواند که صداوسیما در دستور کار داشت و گفت: چون هم کادر درمان به خوبی کار کرد و هم ما توانستیم به خوبی اطلاع‌رسانی کنیم، دست رسانه‌های بیگانه بسته شد و نتوانستند کاری از پیش ببرند.

آخوندی به دور جدید شیوع ویروس کرونا اشاره کرد و گفت: از هفته گذشته حساسیت مردم را بالا بردیم تا بیشتر موارد پیشگیری از ابتلا به بیماری را رعایت کنند و با ارائه گزارشی از همه‌گیری این بیماری در جهان، کوشیدیم ضمن کم کردن از نگرانی‌های مردم، آموزش دهیم مراقبت‌هایشان را بیشتر کنند.

علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزیر بهداشت نیز در این دیدار با بیان این‌که بر اساس پژوهش‌های انجام‌شده، مردم بالای ۸۰ درصد به صداوسیما اعتماد دارند، گفت: با همراهی ما با صداوسیما در زمان شیوع اولیه بیماری، از طریق اطلاع‌رسانی و آموزش توانستیم زنجیره انسانی انتقال کرونا را قطع کنیم و تعداد مبتلایان را به حداقل برسانیم.

وی افزود: صداوسیما در روزهای اخیر که بیماری دوباره اوج گرفته، عالی عمل کرده که اثر آن در روزهای آتی مشخص می‌شود.

وی از سیاست‌های جدید این وزارتخانه برای مقابله با بیماری سخن گفت و افزود: ما برای ۱۳۰۰ شغل پروتکل‌هایی وضع کرده‌ایم و نظارت بر اجرای این پروتکل‌ها نیز از اقدامات دیگر ما است که بدون کمک مردم و همکاران ما در سانه ملی، ممکن نخواهد شد.
کیانوش جهانپور، سخنگوی سابق وزارت بهداشت نیز در سخنانی از برنامه «زنگ سلامتی» شبکه سلامت سیما و برنامه «مثبت کرونا» یاد کرد و از رئیس سازمان صداوسیما خواست در صورت امکان، طرح ایجاد تحریریه سلامت را در سازمان صداوسیما بررسی کند.

سیدکامل تقوی‌نژاد، معاون توسعه و مدیریت منابع و برنامه‌ریزی وزارت بهداشت نیز گفت: در این دوران مردم بخش عمده‌ای از اوقات فراغت‌شان را با برنامه‌های صداوسیما سپری کردند.
قاسم جان‌بابایی، معاون درمان وزارت بهداشت نیز همکاری رسانه ملی با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را در تاریخ کشور بی‌سابقه خواند و خواستار استفاده از ظرفیت‌های هنری برای تقویت فرهنگ‌هایی نظیر نگهداری از سالمندان در خانواده و... شد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.