• دوشنبه / ۱۶ تیر ۱۳۹۹ / ۱۲:۵۷
  • دسته‌بندی: مرکزی
  • کد خبر: 99041611868
  • خبرنگار : 50210

معاون استاندار مرکزی:

با عطاری‌های عرضه‌کننده متادون برخورد جدی شود

با عطاری‌های عرضه‌کننده متادون برخورد جدی شود

ایسنا/مرکزی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مرکزی خواستار برخورد جدی با عطاری های عرضه کننده متادون و داروی ترک اعتیاد و شناسایی منشاء اصلی فروش این داروها به عطاری ها شد.

بهروز اکرمی شانزدهم تیرماه در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان مرکزی با اشاره به اعتیاد در محیط های کارگری، بیان کرد: همانطور که یک کارفرما در امر بیماری کارگر خود مسئولیت دارد در موضوع اعتیاد که یک نوع بیماری محسوب می شود نیز مسئول است و بسیاری از شرکت های بزرگ نیز برای بهبود وضعیت کارگران خود و ترک اعتیاد اعلام آمادگی کرده اند. این شرایط نشان می دهد که در شرکت های بزرگ از این حیث مشکلی نداریم.

وی با بیان اینکه موضوع آموزش و پیشگیری در امر اعتیاد بسیار خوب است، گفت: باید در کنار آموزش و پیشگیری که البته باید آموزش موثر فارغ از آموزش های روتین را دنبال کرد، در موضوع درمان نیز کار مناسب صورت گیرد بر همین مبنا می توان امور را در قالب کاری مشترک بین صنایع، اداره کار و دانشگاه علوم پزشکی در حوزه درمان دنبال کرد و دبیرخانه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر نیز بر روند کار نظارت داشته باشد و هر ۶ ماه نیز نتیجه اعلام شود.

اکرمی با تاکید بر اینکه در حوزه مبارزه با مواد مخدر نیازمد کار مستمر هستیم، گفت: آموزش، پیشگیری و درمان، امری مستمر است و باید تمام برنامه ها و فعالیت ها نیز همیشگی باشد بر همین اساس در هر سه ماه یکبار گزارشی از وضعیت اعتیاد در محیط های کارگری ارائه شود تا براساس آن اقدامات و برنامه ها تعریف شود.

وی با بیان اینکه از ظرفیت قانون در حوزه اعتیاد در ادارات و در بین کارمندان کمتر استفاده شده است، افزود: در حوزه کارمندی نیز با اعتیاد روبرو هستیم که امری غیر قابل کتمان است ولی باید دید که تاکنون در این راستا چه اقداماتی صورت گرفته است و متولی آن کیست؟ به همین دلیل باید در این راستا متولی مشخصی تعریف شود تا شرایط محیط کارمندی در حوزه اعتیاد رصد و آسیب شناسی شود.

معاون استاندار مرکزی با اشاره به اینکه متاسفانه برخی پارک ها تبدیل به مراکز عرضه مواد و پاتوق معتادان شده اند، گفت: در این راستا لازم است که چارچوبی تعریف شود تا شهرداری ها نیز در امر مقابله با این مسئله و تبدیل شدن پارک ها به پاتوق معتادان ورود کنند.

وی تصریح کرد: یکی از معضلات استان در حوزه مواد مخدر مناطق حاشیه ای است و هر زمان که در این مناطق حاضر می شویم مردم از جولان خرده فروشان گلایه دارند به همین دلیل باید گزارشی از خرده فروشان در این مناطق تهیه در اقدامی مستمر جمع آوری شوند و گزارش برخورد با این افراد همراه با راهکار در جلسه شورای هماهنگی مطرح شود.

اکرمی با تاکید بر اینکه اقدامات فانتزی و سمبلیک در حوزه مبارزه با مواد مخدر جوابگو نیست و باید اقدام جدی صورت گیرد، خواستار استفاده از توان سمن های فعال در حوزه مواد مخدر شد و گفت: می توان هر سمن را متولی یک منطقه و محله کرد و از دیدگاه های آنها بهره مند شد.

وی با بیان اینکه پیشگیری بهتر از درمان است و باید مانع گرفتار شدن افراد به اعتیاد شد چراکه ممکن است درمان این بیماری هیچگاه اتفاق نیفتد، افزود: وضعیت اعتیاد در خانواده های تحت پوشش نهادهای حمایتی در استان، اثربخشی برنامه های فرهنگی، هنری و اجتماعی و تاثیر کرونا در حوزه اعتیاد نیز ارزیابی شود همچنین با عطاری های فاقد پروانه که اقدام به فروش داروهای ترک اعتیاد می کنند نیز برخورد جدی شود.

به گزارش ایسنا، احمد ملک حسینی دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان مرکزی نیز با اشاره به وضعیت عطاری هایی که اقدام به عرضه داروهای ترک اعتیاد می کنند، گفت: در بازرسی ها با عطاری هایی مواجه هستیم که اقدام به خرید و فروش متادون و داروهای ترک اعتیاد و حتی تولید کپسول های دست ساز می کنند که آزمایشات صورت گرفته نشان می دهد در برخی از این کپسول ها مواد مخدر و مرفین وجود دارد.

وی تصریح کرد: متاسفانه این اقدام از سوی عطاری ها بسیار زیاد شده و براساس گزارشات میدانی نه تنها در حوزه درمان اعتیاد بلکه در حوزه روانشناسی و عرضه دارو در این حوزه نیز مداخله کرده اند که باید و برخورد جدی با این افراد صورت گیرد و حتی در صورت امکان تعطیلی این عطاری ها که بعضا فاقد نام و نشان و پروانه کسب هستند عملیاتی شود.

در این جلسه مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی نیز با اشاره به برگزاری دوره های آموزشی و پیشگیری ویژه محیط های کارگری و اجرای طرح ملی پیشگیری از مصرف مواد مخدر در جامعه کار و تولید(کاج) بیان کرد: در سال ۹۳ براساس شیوع شناسی صورت گرفته در ۳۱ واحد صنعتی و تولیدی استان از ۶۴۹ نفر نمونه گیری شد که حاصل این شیوع شناسی شناسایی ۱۹ درصد نمونه های مثبت در استان بود که این رقم در کشور به ۲۳ درصد رسید، همچنین ۲۴ درصد نمونه های استان نیز دارای اختلال روانی شناسایی شدند.

محمد تقی آبائی افزود: طرح کاج از سال ۹۵ در کشور و استان در حال اجراست که آموزش مدیران منابع انسانی و بهبان ها در قالب این طرح انجام می شود به طوری که تاکنون 1709 کارت سبک زندگی سالم در واحدهای صنعتی خاصه در شهرستان ساوه صادر شده است و در صدد افزایش این تعداد کارت به 5247 مورد هستیم.

وی با بیان اینکه استان مرکزی با همکاری ۱۲۲ بنگاه اقتصادی بیشترین مشارکت با این طرح را در سطح کشور داشته است، گفت: با وجود اقدامات مطلوب در استان، اما به دلیل کمبود منابع و اعتبار دوره های آموزشی با روند نزولی مواجه شده است به طوری که در سال ۹۵ بالغ بر ۳۵۳۵ دوره آموزشی، در سال ۹۶، ۲۸۵۰ دوره، در سال ۹۷، ۲۶۷۴ دوره و در سال گذشته نیز ۲۵۲۴ دوره برگزار شد.

به گزارش ایسنا، در این جلسه مدیرکل بهزیستی استان مرکزی با اشاره به ایجاد مرکز جامع درمان و بازتوانی اعتیاد مبتنی بر دوام درمان اظهار کرد: این مرکز در واقع یک سال فرد درگیر اعتیاد را تحت پوشش خود قرار می دهد به طوری که دو ماه پروسه سم زدایی، حدود سه ماه برنامه اقامتی با محوریت برنامه های اجتماع محور و هشت ماه برنامه سرپایی مداخله روانی و اجتماعی طی می شود.

زهرا امینی با بیان اینکه ظرفیت این مرکز حداکثر ۶۰ بیمار است، افزود: ظرفیت مرحله سم زدایی ۱۰ نفر و ظرفیت برنامه اقامتی ۵۰ نفر است و افراد به صورت خود معرف و در کنار خانواده از ظرفیت و اثربخشی روند کاری این مرکز استفاده می کنند.

وی اضافه کرد: حضور خانواده در کنار بیمار لغزش و بازگشت مجدد به اعتیاد را کاهش می دهد و علاوه بر آن وضعیت بیمار توسط یک مدیر دائما پیگیری می شود که این امر میزان موفقیت را تا ۶۰ درصد افزایش می دهد، همچنین علاوه بر درمان، روند توانمندسازی بهبودیافتگان نیز با همکاری فنی و حرفه ای مدنظر است که کارگاه های اشتغال در این مراکز نیز فعالیت خواهد داشت.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.