• یکشنبه / ۱۵ تیر ۱۳۹۹ / ۰۸:۴۴
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: 99041510661
  • منبع : نمایندگی دانشگاه اصفهان

معرفی برگزیدگان دومین جایزه جمالزاده

معرفی برگزیدگان دومین جایزه جمالزاده

ایسنا/اصفهان دومین دورۀ جایزه جمالزاده با برگزاری اختتامیه‌ای مجازی به کار خود پایان داد و دبیر ادبی آن به دوستداران داستان، نوید داد که حدود یک ماه دیگر، فراخوان سومین دورۀ این جایزه منتشر خواهد شد.

قدرت الله نوروزی، شهردار اصفهان در آیین اختتامیۀ دومین جایزه جمالزاده که شامگاه (شنبه_۱۴ تیرماه) از صفحۀ مجازی این جایزه پخش شد، گفت: متأسفانه کرونا بسیاری از برنامه‌های شهرداری اصفهان را با مشکل مواجه کرد و شرایطی پیش آورد که برخی از فرصت‌هایمان را در حوزه فرهنگی از دست دادیم، اما  خوشحالم که با تکیه بر فضای مجازی توانستیم برخی از این برنامه‌ها را به سرانجام برسانیم، چراکه هر چه شخصیت‌های فرهنگی شهر را با رویدادهای فرهنگی بیشتر پیوند بزنیم، فرهنگ‌سازی بهتری خواهیم داشت.

وی با اشاره به اینکه شهرداری اصفهان در مجمع کلان‌شهرهای ایران دبیر مباحث فرهنگی است، اظهار کرد: دیپلماسی شهری اصفهان در بحث فرهنگی قوی بوده و این‌همه، ابتکاری برای نزدیک کردن دل‌ها به یکدیگر است.

شهر بی‌داستان، کالبدی مرده است

به گزارش ایسنا، محمد عیدی، رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان نیز در این مراسم، گفت: مزیت مطلق شهرها امروز به شاخص‌های فرهنگی است و برای توسعه پایدار و جهان شهر شدن باید از معبر فرهنگ عبور کرد و روی سرمایه‌های فرهنگی دست گذاشت.

وی ادامه داد: خوشبختانه شهرداری‌ها به این باور درست رسیده‌اند که شهر را بر اساس ریشه‌های درست آن که شامل میراث کالبدی و معنوی است، بسازند تا بتوانند شاخص‌های بومی خود را به امر جهانی تبدیل کنند.

معاون فرهنگی شهردار اصفهانT شهرداری را یک ساختار نیمه‌دولتی دانست که حد واسط بین نهادهای مدنی و دولتی و به همین اعتبار مردمی‌تر از هر ساختار دیگری است.

عیدی دراین‌باره افزود: نزدیکی شهرداری با نهادهای مدنی باعث می‌شود که بتواند رویدادهای فرهنگی را بهتر حفظ کند و طی فرایندی تسهیل‌گرانه کاری که آغازگر آن بوده را به‌مرور و پس از فربه‌شدن، به حوزه‌های تخصصی و مدنی خود واگذار کند تا آن رویداد در بطن جامعه به بازتولید خود بپردازد.

وی تصریح کرد: شهر بی داستان، شهر نیستT بلکه کالبدی مرده است. شخصیت‌هایی مثل محمدعلی جمالزاده، برند شهر هستند و معرفی این الگوهای مطلوب به جامعه‌ای که در پی الگو می‌گردد، ضروری است.

رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان، جایزه جمالزاده را محلی برای شنیدن روایت شهر در جهان پر ازدحام امروز دانست و گفت: امیدوارم جایزه جمالزاده بتواند روایتی جدیدی را نه‌تنها برای اصفهان، بلکه برای جهان صورت‌بندی کند و آغاز فرایندی نوین باشد.

عیدی با اشاره به کاهش سطح تولی‌گری شهرداری اصفهان در دومین دوره جایزه جمالزاده، اظهار کرد: ما آمادگی داریم که با توجه به سیاست‌های پیش رو این برنامه در بستر تخصصی، کارشناسی و مدنی خود برگزار شود.

داوریِ جایزه جمالزاده ستودنی بود

مجید قیصری، دبیر ادبی دومین جایزه جمالزاده، به‌عنوان آخرین سخنران این اختتامیه، اظهار کرد: با توجه به اینکه تجربه دبیری جشنواره‌های ادبی دیگر را نیز داشته‌ام باید بگویم که میزان آثار ارسالی به جایزه جمالزاده و وسعت کار در آن با دیگر جشنواره‌ها قابل‌مقایسه نیست.

وی ادامه داد: نزدیک به ۱۵۰۰ اثر در چهار بخش جایزه به دبیرخانه جشنواره رسید که هر بخش تیم غربالگری جداگانه‌ای داشت و رقابت در آن تنگاتنگ بود.

این نویسنده تصریح کرد: در اغلب جشنواره‌های ادبی جلسه‌ای اقناعی در روزهای نزدیک به برگزاری اختتامیه برپا می‌شود که در آن داوران دور هم می‌نشینند و دربارۀ رتبۀ آثار برگزیده بحث می‌کنند. متأسفانه به دلیل شیوع ویروس کرونا ما نتوانستیم این نشست را برگزار کنیم و مبنای کار را براساس جمع امتیازاتی که برگزیدگان کسب کرده بودند گذاشتیم، به‌طوری‌که حتی داوران ما تا شب برگزاری اختتامیه از اینکه چه کسی اول، دوم یا سوم شده اطلاعی نداشتند.

قیصری توضیح داد: اینکه دو نویسنده در دو بخش رتبه اول و سوم دومین جایزه جمالزاده را کسب کردند نشان می‌دهد که امتیازهای داده‌شده توسط داوران بر اساس ادبیت متن بوده و این شیوۀ انتخاب، در جوایز ادبی ایران نادر و ستودنی است.

دبیر ادبی دومین جایزه جمالزاده، استفاده از برگزیدگان دورۀ نخست جایزه جمالزاده را برای داوری آثار رسیده به دومین دورۀ این جایزه اتفاقی نیک دانست و گفت: این نشان می‌دهد که در پی لابی‌گری نیستیم و مبنای جایزه متن است، نه چیز دیگر.

وی در پاسخ به این سؤال که جایزه جمالزاده تا چه حد توانسته به اهداف خود نزدیک شود، اظهار کرد: یکی از بحث‌هایی که در شورای سیاست‌گذاری جایزه مطرح شد، این بود که ما در فراخوان به‌صورت شفاف نتوانستیم هدف خود را بیان کنیم و به همین خاطر اغلب آثار ارسال‌شده با نگاه توریستی به اصفهان نوشته‌شده است.  

قیصری افزود: تقویت بعد آموزشی جایزه جمالزاده یکی از مباحثی است که مدنظر شورای سیاست‌گذاری قرار گرفته و متأسفانه به خاطر کرونا قادر به برگزاری کلاس‌های آموزشی به شکل حضوری نیستیم اما برای اینکه بتوانیم در لایه‌های زیرین داستان به عمقی از عظمت اصفهان برسیم به آن نیازمندیم چراکه این کلاس‌ها می‌توانند به نویسندگانی که می‌خواهند دربارۀ اسطوره شهرها داستان بنویسند الگوی مناسب بدهند.

 دبیر ادبی دومین دوره جایزه جمالزاده نوید انتشار فراخوان سومین دوره این جایزه را نیز داد و گفت: حدود یک ماه دیگر فراخوان سومین دوره جایزه جمالزاده منتشر می‌شود و امیدوارم نویسندگان در دورۀ بعدی پر قدرت‌تر شرکت کنند.

به گزارش ایسنا، اسامی برگزیدگان بخش‌های مختلف دومین دورۀ جایزه جمالزاده به این شرح است:

بخش زندگی نگاره:

هیأت انتخاب: محمدرضا رهبری، سعید معتمدی، مکرمه شوشتری.

هیأت داوران: حبیبه جعفریان، محمدرضا فرزاد، ابراهیم سلیمی کوچی.

برگزیدگان:

الف) زندگی نگاره‌های اصفهان

دیپلم افتخار و رتبه سوم: الهام تربت اصفهانی برای اثر گل‌های قرمز پنج پر

دیپلم افتخار و رتبه دوم:  کتایون صهبا برای اثر خانه آقا جانم

تندیس، دیپلم افتخار و رتبه اول: سمیه سیدیان برای اثر آدم‌های گمشده

ب) زندگی نگاره‌های کرونا:

در این بخش ویژه، سه نفر بدون ترتیب به‌عنوان برگزیده شناخته شدند:

عباس باباعلی برای اثر ک مثل کرونا، سمیه یوسفی برای اثر سین هفتم و  ندا تسلیمیان برای اثر به روایت نون، ت.

بخش داستان

الف) داستان اصفهان

هیأت انتخاب: سارا خسروی، مریم منوچهری، مهدی باتقوا 

هیأت داوران: رضا جولایی، سعید محسنی و سلمان باهنر

برگزیدگان:

دیپلم افتخار و رتبه سوم: به‌طور مشترک به خسرو عباسی برای اثر سفر عیسی و متینه ایقایی برای اثر زن‌عمو یحیی.

دیپلم و رتبه دوم: راضیه مهدی زاده برای اثر زبان زمین

تندیس، دیپلم افتخار و رتبه اول: نسترن مکارمی برای اثر ظل ضلیل

ب) داستان آزاد:

هیأت انتخاب: فرهاد بردبار، ناهید عصمتی، محمد اسماعیل حاجی علیان

هیأت داوران: ابوتراب خسروی، محمد کشاورز، محمدرضا شرفی خبوشان

برگزیدگان:

دیپلم افتخار و رتبه سوم: خسرو عباسی برای اثر وقتی مهتاب بر گوراب‌ها می‌تابد

دیپلم افتخار و رتبه دوم: سیاوش قربانی پور برای اثر  دست از سرم بردار

تندیس، دیپلم افتخار و رتبه اول:  نسترن مکارمی برای اثر زخم طاهره.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.