• سه‌شنبه / ۲۷ خرداد ۱۳۹۹ / ۱۳:۱۹
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: 99032717583
  • منبع : نمایندگی دانشگاه اصفهان

معاون عمران شهری شهرداری اصفهان اعلام کرد:

تفکر شهرداری ساختن است، نه خراب کردن

تفکر شهرداری ساختن است، نه خراب کردن

ایسنا/اصفهان معاون عمران شهری شهرداری اصفهان با اشاره به پیاده راه سازی چهارباغ با وجود سختی زیاد و با تعامل اداره کل میراث فرهنگی، گفت: ممکن است مشکلاتی در اجرا به وجود آید ولی تفکر شهرداری خراب کردن نیست، ساختن است، البته نه فقط صرف ساختن بلکه مباحث دیگر مثل معماری شاخص نیز درنظر گرفته می شود.

ایرج مظفر امروز (سه شنبه، ۲۷ خرداد) در نشست با خبرنگاران، با مقایسه آمار فعالیت‌های عمرانی انجام شده در سال گذشته نسبت به سال ۹۷ اظهار کرد: سال ۹۷ قراردادهای منعقد شده ۳۶۸ قرارداد با ۲۱۴ میلیارد تومان اعتبار بود که در سال ۹۸ این آمار به ۵۵۸ قرارداد با ۵۵۶ میلیارد تومان اعتبار رسید و ۱۶۰ درصد از نظر مبلغ و ۱۹ درصد از نظر تعداد افزایش داشته است.

معاون عمران شهری شهردار اصفهان با بیان اینکه در سال ۹۷ تعداد پروژه‌های فعالی که عملیات اجرایی آن آغاز شد اما هنوز تحویل نشده، ۷۷۷ قرارداد با ۶۵۴ میلیارد تومان بود، افزود: این آمار در سال گذشته به ۸۷۳ قرارداد با یک هزار و ۱۶۸ میلیارد تومان اعتبار افزایش یافت.

وی با بیان اینکه در سال ۹۷ مبلغ قراردادهای تحویل شده ۱۷۳ میلیارد تومان بود، گفت: این مبلغ در سال ۹۸ به ۲۲۶ میلیارد تومان رسید که ۳۰ درصد از نظر مبلغ و ۵ درصد از نظر تعداد رشد داشته است.

مظفر در مورد پروژه‌های شاخص بالای یک میلیارد تومان در شهر اصفهان، نیز گفت: سال گذشته ۳۳ پروژه با اعتبار ۱۴۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان در شهر اصفهان اجرا شد که از نظر تعداد ۱۸ درصد نسبت به سال ۹۷ رشد داشت.

به گزارش ایسنا، معاون عمران شهری شهردار اصفهان به پروژه های عمرانی شاخص اجرا شده طی سال ۹۷ و ۹۸ در شهر اصفهان اشاره و اظهار کرد: احداث تقاطع شهید بالایی، پارک پردیس هنر، پل مترو در خط یک میدان استقلال، احداث تصفیه خانه شاهین شهر و ۱۸ کیلومتر خط انتقال پساب، پارک سوارهای ابتدا و انتهای خط یک قطار شهری، مجموعه ورزشی مادر و کودک، سالن گلستان شهدا، ادامه بلوار فرزانگان و احداث رینگ در منطقه ۱۴ و تقاطع آفتاب از جمله این پروژه هاست.

وی همچنین به پیشرفت ۱۲ درصدی مرکز همایش های بین المللی اصفهان طی دو سال گذشته اشاره و خاطرنشان کرد: برآورد این پروژه در سال ۹۰، ۴۵۰ میلیارد تومان بود که قرار بود دولت صد میلیارد تومان آن را تامین کند و سالن اصلی احداث شود. دولت ۲۰ میلیارد تومان از این تعهد را پرداخت کرد و قرار بود در کنار پروژه، هتل و مجموعه تجاری تعریف شود تا مازاد صد میلیارد تومان از طریق سرمایه گذاری تامین شود.

مظفر با اشاره به تبدیل این پروژه از سالن اجلاس سران به مرکز همایش های بین المللی اصفهان، تصریح کرد: با وجود اینکه دولت این پروژه را کنسل کرد، مدیریت شهری به تناسب پولی که داشت کار را ادامه داد و تلاش می کنیم سالن اصلی و فضای مورد نیاز برای برگزاری اجلاس آماده بهره برداری شود.

وی در ادامه یکی از اولویت های مدیریت شهری اصفهان را اجرای پروژه قطار شهری دانست و گفت: بعد از بهره برداری از خط یک، خط دو با تمام قدرت شروع شد و در حال حاضر از ۱۶ ایستگاه خط دو مترو اصفهان ۱۱ ایستگاه شروع شده و یا درحال اجراست. در مجموع یکهزار و صد میلیارد قرارداد در خط دوم مترو اصفهان داریم.

معاون عمران شهری شهردار اصفهان با بیان اینکه حجم عظیمی از پروژه های عمرانی ما زیر زمین انجام می شود و مردم آن را نمی بینند، تصریح کرد: وقتی شهر در حال پیشرفت است خدمات هم نو می شود و به همین خاطر کار عمرانی تمام نمی شود فقط باید مراقب باشیم در مسیر اجرای پروژه های عمرانی در شهر مزاحمتی برای شهروندان ایجاد نشود.

مظفر یکی دیگر از اولویت های شهرداری اصفهان را اجرای حلقه حفاظتی برشمرد و افزود: این طرح از سال ۸۹ مصوب شده و ۴۶ کیلومتر آن در ۱۱ منطقه اصفهان و بقیه در ۵ شهر اطراف قرار داد. اجرای این طرح در اصفهان از نیمه دوم سال ۹۷ با کلنگ زنی تقاطع آفتاب عملا شروع و اولویت هایی برای اجرای این پروژه مشخص شد.

وی از اختصاص ۲۵۰ میلیارد تومان اعتبار در سال جاری برای اجرای این پروژه خبر داد و افزود: قرار است نیمه اول سال ۱۴۰۰ از کیلومتر ۳ تا کیلومتر ۹ پروژه را اجرا و شرق و شمال شهر اصفهان را از تردد خودروهای سنگین نجات دهیم. اولویت دوم نیز جنوب و غرب اصفهان است که در حال مذاکره برای آزادسازی ۱۶ کیلومتر مسیر رینگ هستیم، همچنین اولویت سوم که باید همزمان با اولویت دوم انجام شود در محدوده خمینی شهر است که اجرای آن کمک زیادی به تکمیل این رینگ می کند.

معاون عمران شهری شهردار اصفهان یکی دیگر از اهداف شهرداری را تامین آب برای فضای سبز شهری عنوان کرد و افزود: بودجه زیادی برای این موضوع اختصاص یافته که ۹ برابر سال های قبل است و ۶۰ میلیارد تومان اعتبار برای پروژه های تاسیسات آبرسانی اختصاص یافته تا وضعیت پایداری برای تامین آب ایجاد شود.

به گفته وی در شهرداری اصفهان دو پروژه باید از بودجه دولتی برخوردار شود که یکی قطارشهری و یکی مرکز همایش های بین المللی است که سالهاست کمک به این پروژه محقق نشده، اما برنامه مدیریت شهری اجرای این پروژه است.

مظفر در پاسخ به سوال ایسنا در مورد تامین هزینه اجرای پروژه های عمرانی در شرایط موجود، گفت: شهرداری اصفهان چندین سال است به خاطر مشکلات نقدینگی، اعتبارات غیرنقدی برای تامین پروژه ها تعیین کرده که کمک زیادی به اجرای پروژه ها می کند. سال گذشته نیز ۵۰ درصد اعتبار پروژه ها از منابع غیرنقدی که عمدتا املاک است تعیین شد.

 وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه در سال ۹۸ عمده مطالبات پیمانکاران پرداخت شده و مطالبات به پیمانکاران در حد عرف و معمول است، همچنین عمده بدهی فعلی مربوط به سازمان عمران شهرداری است که شهرداری با راهکارهایی اجازه نمی دهد اتفاقات قبلی تکرار شود.

معاون عمران شهری شهردار اصفهان در مورد وضعیت گذر آقانورالله نجفی نیز گفت: در حال حاضر وضعیت پشت میدان نقش جهان اصلا در خور شأن این مکان و شهر اصفهان نیست و باید تصمیمی گرفته شود، درحالی که اداره کل میراث فرهنگی نه اجازه داده و نه راهکاری پیشنهاد داده است.

وی با یادآوری اینکه پروژه پیاده راه سازی چهارباغ از پروژه های مهمی بود که عده ای تشویق و عده ای انتقاد می کردند، افزود: با سختی زیاد و تعامل میراث فرهنگی عمده این محور پیاده سازی شد.

مظفر با طرح این سوال که وضعیت کنونی چهارباغ بهتر است یا زمانی که آسفالت بود و خودرو تردد می کرد؟ گفت: اگرچه مشکلاتی هم ممکن است در اجرا به وجود آید ازجمله اینکه در مسیر اجرا به چند درخت آسیب رساندیم، ولی در ادامه ۲۰ درخت هم کاشتیم چون تفکر شهرداری خراب کردن نیست، ساختن است، البته فقط صرف ساختن نیست و مباحث دیگر هم درنظر گرفته می شود از جمله معماری شاخص شهر اصفهان که در احداث پل ها هم مدنظر قرار می گیرد.

وی همچنین از آغاز عملیات اجرایی پروژه تراموا در سال جاری خبر داد و گفت: خط یک تراموا در خیابان امام خمینی(ره)، خط دو از میدان جمهوری تا میدان آزادی و یک انشعاب از میدان جمهوری تا میدان شهدا طراحی شده است.

وی با بیان اینکه با دستور شهردار اصفهان تفاهم نامه اجرای تراموا حد فاصل میدان جمهوری تا میدان آزادی به طول هفت و نیم کیلومتر با قرارگاه خاتم الانبیا منعقد شده و مراحل تهیه نقشه، مطالعات و شناسایی تأسیسات آن انجام شده است، گفت: امیدواریم عملیات اجرایی این پروژه به زودی آغاز شود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.