• سه‌شنبه / ۲۰ خرداد ۱۳۹۹ / ۱۰:۲۵
  • دسته‌بندی: گیلان
  • کد خبر: 99032012258
  • خبرنگار : 50042

بروز خشونت خانگی در بزرگسالی ریشه در کودکی دارد/ تاثیر آموزش بر مهار خشونت

بروز خشونت خانگی در بزرگسالی ریشه در کودکی دارد/ تاثیر آموزش بر مهار خشونت

ایسنا/گیلان کارشناس ارشد مرکز مشاوره آرامش معاونت اجتماعی پلیس گیلان با بیان اینکه افرادی که در کودکی در معرض انواع خشونت قرار گرفته‌اند، کسانی هستند که  اعتماد به نفس پایینی دارند، گفت: تجربه خشونت در کودکی در خانواده و یادگیری آن، از عوامل مهم بروز خشونت خانگی در بزرگسالی است.

سروان مرضیه عفتی در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص خشونت خانگی و مصادیق آن، اظهار کرد: خشونت خانگی به معنای رفتار خشونت‌آمیز و سلطه‌گرایانه یک عضو خانواده علیه عضو یا اعضای دیگر همان خانواده است، این نوع خشونت‌ها مصادیق مختلفی از جمله همسرآزاری، کودک آزاری و سالمند آزاری دارند.

وی با بیان اینکه خشونت خانگی اغلب موضوعی خصوصی تلقی می‌شود که خانواده‌ها به صحبت کردن درباره آن تمایلی ندارند، افزود: بسیاری از افراد زمانی که در معرض خشونت‌های فیزیکی قرار می‌گیرند، خود را قربانی خشونت به حساب می‌آورند اما زمانی که این خشونت‌ها جنبه روانی و محرومیت و محدودیت پیدا می‌کند، این رفتارها را طبیعی می‌دانند و در بسیاری مواقع آنها را تحمل می‌کنند. ارتقای آگاهی عمومی باعث می‌شود تا افراد زمان برخورد با انواع خشونت، رفتارهای مناسب‌تری جهت حفاظت از خود انجام دهند.

خشونت‌های خانگی الزاما شامل زنان و دختران نمی‌شود

کارشناس ارشد مرکز مشاوره آرامش معاونت اجتماعی پلیس گیلان در پاسخ به این سوال که آیا خشونت خانگی فقط فیزیکی بوده و تنها شامل بانوان و دختران می‌شود؟ گفت: خیر، خشونت خانگی اشکال مختلفی دارد که شامل «خشونت فیزیکی مانند کتک زدن، سوزاندن، قطع عضو و قتل»، «خشونت جنسی مانند سوء استفاده جنسی و تجاوز»، «خشونت روانی مانند توهین، تحقیر، تهدید، حسادت، شک، باج خواهی»، «محرومیت و محدودیت مانند از بین بردن استقلال شخصیتی، ایجاد محدودیت‌های مالی و اقتصادی و بی توجهی» می‌شود، این خشونت‌ها می‌تواند برای هر یک از اعضای خانواده اعمال شود و الزاما شامل بانوان و دختران نمی‌شود.

عفتی با بیان اینکه خشونت معمولا بازتابی از پایین بودن سطح تحمل افراد جامعه، حس پرخاشگری و آسیب روانی است، گفت: افرادی که در کودکی در معرض انواع خشونت قرار گرفته‌اند، کسانی هستند که  اعتماد به نفس پایینی دارند، برای خود احترام و ارزش ویژه‌ای قائل نیستند و یا افرادی که خلق افسرده‌ای دارند، انواع خشونت را نسبت به خود بیشتر تحمل می‌کنند.

زنان نسبت به مردان بیشتر مستعد پذیرش خشونت هستند

وی در پاسخ به این سوال که چرا اغلب زنان قربانی خشونت خانگی هستند؟ تصریح کرد: خشونت در همه طبقات اجتماعی، اقتصادی و جغرافیایی و در بین هر دو جنس زن و مرد دیده می‌شود. اما زنان نسبت به مردان بیشتر مستعد پذیرش خشونت هستند و در گروه‌های آسیب‌پذیر ناشی از خشونت بیشتر دیده می‌شوند، این مسئله متاثر از از علل و عوامل مختلفی است؛ از جمله عوامل روانشناختی موثر در مورد اعمال خشونت علیه زنان عزت نفس پایین، درماندگی آموخته شده، دلبستگی اضطرابی، امید به بهبود شرایط در آینده، ترس از تنهایی، وابستگی عاطفی به همسر، پذیرش خشونت با هدف حمایت از فرزندان است.

این کارشناس ارشد مشاوره ادامه داد: دسته دیگری از این عوامل شامل عدم پذیرش از سوی خانواده پدری، سرزنش‌ها و تحقیرهای خانواده، عدم حمایت و طرد شدن از سوی خانواده، وابستگی اقتصادی به همسر و نداشتن شغل مناسب است. همچنین برخی از بازدارنده‌های اجتماعی مانند حفظ آبروی اجتماعی و ترس از تضعیف جایگاه اجتماعی و یا برچسب‌های جامعه باعث می‌شود زنان بیشتر در معرض این نوع آسیب‌ها قرار بگیرند.

نقش رسانه‌ها در اصلاح رفتار اجتماعی و روابط خانوادگی

عفتی در پاسخ به این سوال که رسانه چه نقشی در کنترل خشونت خانگی دارد؟ بیان کرد: رسانه‌ها معمولا به شکل‌های مختلف بر روابط اعضای خانواده تاثیر می‌گذارند و به علت نفوذپذیری بالا و گستردگی آنها در میان جوامع به عنوان یکی از مهم‌ترین ابزارهای فرهنگی و یادگیری محسوب می‌شوند. در این بین کودکان و نوجوانان بیش از ارتباط با والدین خود با رسانه‌ها ارتباط برقرار می‌کنند و الگوهای رفتاری را در قالب فیلم و سریال و ... از آنها دریافت می‌کنند. رسانه‌ها ابزاری قدرتمند در فرهنگ سازی و اصلاح رفتارهای اجتماعی و روابط خانوادگی هستند. بنابراین با ارائه برنامه‌های آموزشی در قالب بررسی تحلیلی و ریشه ای اتفاقات تلخ مانند زندگی رومینا به صورت مستقیم و یا ساخت سریال‌ها و فیلم‌ها با محتوای روابط خانوادگی سالم بین همسران و والدین و فرزندان به صورت ضمنی و غیر مستقیم نقش مهمی در تحکیم روابط خانوادگی داشته باشند.

وی در خصوص عوامل تشدید خشونت‌های خانگی، بیان کرد: در بروز خشونت عوامل مختلفی مانند عوامل روانشناختی و اخلاقی، علل مذهبی و اعتقادی، مسائل اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و حقوقی تاثیرگذار است. برخی از این عوامل باعث ایجاد خشونت و برخی دیگر موجب شدت گرفتن و گاهی استمرار آن می‌شود. یک عامل مهم در بروز خشونت خانگی عدم پایبندی به اخلاق می‌باشد. اسلام شاخص‌هایی مانند تکبر، خودخواهی، تعصب، حسد و ... را جزء انواع بدخلقی می‌داند. بیماری‌های روانی همچون افسردگی، خودبیمار انگاری، شخصیت ضد اجتماعی، بدگمانی، روانگسیختگی، شیدایی در بیشتر موارد موجب خشونت مردان علیه زنان می‌گردد.

این کارشناس ارشد مشاوره اضافه کرد: برخی عوامل اجتماعی مانند بیکاری، اعتیاد به مواد مخدر، الکل، سیگار، دخالت اطرافیان در زندگی مشترک، دهن بینی و الگوبرداری رفتاری مرد (از پدر، برادر و دوستان) نیز در بروز خشونت‌های خانگی تاثیرگذار است.

«آموزش» مهم‌ترین مولفه در بحث مهار و کاهش خشونت خانگی است

عفتی در پاسخ به این سوال تا رسیدن به مراحل قانونی و حقوقی، چطور باید با قربانیان خشونت خانگی برخورد و به آنها کمک کنیم؟ تصریح کرد: این اقدامات شامل جنبه‌های مختلف می‌شود. بخشی از آنها شامل اقدامات حمایتی است و برخی دیگر شامل اقدامات آموزشی و ارتقای آگاهی عمومی؛ ایجاد خطوط تلفن بحران، ایجاد مکان‌ها و خانه‌های امن و گسترش مراکز مشاوره نقش مهمی در کاهش این آسیب‌ها دارد. هنگام مواجهه با افرادی که قربانی خشونت خانگی شده‌اند، در درجه اول باید فضایی فراهم شود تا فرد بدون نگرانی و در احساس امنیت به بیان مشکلات خود بپردازد و هیچ نگرانی نسبت به قضاوت و ارزیابی دیگران نداشته باشد.

وی با بیان اینکه بیشترین قربانیان خشونت خانگی، شامل زنان هستند که عموما دغدغه‌های مختلفی برای پنهان کردن خشونت اعمال شده نسبت به خود دارند، افزود: در بسیاری از مواقع افراد برای حفظ آبرو به این خشونت‌ها تن می‌دهند و در برخی مواقع هم به دلیل نداشتن افراد حامی، تحمل بد را به بدتر ترجیح می‌دهند. «آموزش» مهم‌ترین مولفه در بحث مهار و کاهش خشونت خانگی است. بنابراین در هنگام مواجهه با این افراد بهتر است در مرحله اول آنها را به یک روانشناس و مشاور ارجاع دهیم. آموزش مهارت‌های زندگی به این افراد کمک می‌کند تا در مورد شرایط خود تصمیم بهتری بگیرند و در صورت نیاز به دریافت خدمات حمایتی به این مراکز ارجاع داده شوند.

ارتقای فرهنگ زناشویی از آغاز ازدواج، مشکلات بعدی را کمتر می‌کند

این کارشناس ارشد مشاوره در پاسخ به سوال بهترین واکنش در مقابل فرد پرخاشگر چیست؟ تصریح کرد: برای مقابله با پرخاشگری یکی از اعضای خانواده، افراد قربانی باید دو دسته اقدام را انجام دهند. بحث اول اقدام موقتی و لحظه‌ای جهت کاهش آسیب و برقراری آرامش در موقعیت است. معمولا در این شرایط افراد بهتر است از ادامه بحث و جدل خودداری کرده و سکوت کنند و از موقعیت خارج شوند اما در قدم بعدی فرد باید به دنبال یک راه حل دائمی برای برطرف کردن مشکل خود باشد. مراجعه به یک روانشناس متخصص و بررسی کردن ریشه مشکلات و وضعیت سلامت روان فرد پرخاشگر کمک مهمی به درمان این افراد می‌کند.

وی در خصوص نقش خانواده و جامعه در کاهش یا افزایش خشونت خانگی، خاطرنشان کرد: موضوع خشونت‌های خانوادگی به منزله بخشی از مسائل در آموزش زندگی خانوادگی و روش‌های حل مسالمت آمیز اختلافات باید کانون توجه قرار گیرد و این کار از تعارض پیشگیری می‌کند. آموزش مسائل خانوادگی به زن و شوهرها از مهم‌ترین اقدامات پیشگیرانه در این زمینه است. مسائلی مانند راه‌های حل مسئله و شیوه‌های مذاکره، استفاده از روش‌های تفاهم‌آمیز، چگونگی برخورد با همسر، روش مناسب نقد با حفظ احترام متقابل و توجه به نیازهای همسران می‌تواند از موضوعات مهم برای آموزش خانواده‌ها باشد. در مجموع اگر سطح فرهنگ زناشویی از آغاز یا اوایل ازدواج ارتقا داده شود، مشکلات بعدی کمتر خواهد بود.

تجربه خشونت در کودکی از از عوامل مهم بروز خشونت خانگی در بزرگسالی است

عفتی با بیان اینکه خانواده‌ها می‌توانند با پرورش همدلی در کودکان خود به پیشگیری از خشونت کمک کنند، اظهار کرد: تجربه خشونت در کودکی در خانواده و یادگیری آن، از عوامل مهم بروز خشونت خانگی در بزرگسالی است. پرورش همدلی می‌تواند حالتی مخالف خشونت را در کودکی و بزرگسالی پدید آورد. همدلی فرایندی است که شخص احساس دیگران را در موقعیت‌های آن‌ها درک می‌کند و سپس قادر می‌شود به شیوه‌ای دلسوزانه به آن پاسخ دهد. همدلی نیازمند آن است که عواطف و احساسات را بشناسیم و بفهمیم که چگونه احساسات، برداشت فرد را از تجربه‌هایش نشان می‌دهد. سپس به گونه‌ای عمل کنیم که از مواجهه مناسب فرد با موقعیت‌های زندگی حمایت کنیم.

وی ادامه داد: کودکان نیازمند تجربه‌های فراوان در زمینه دوست داشته شدن و مهار هیجان‌ها و کنترل واکنش‌ها به موقعیت‌های زندگی‌اند. اگر به کودکان اهمیت داده نشود، احساسات خود را کشف نخواهند کرد و این فرصت را از دست می‌دهند که افراد دلسوز و با محبتی شوند. خانواده‌هایی که فضای سالم و فرصت‌های مناسبی برای گفت‌وگوی آزاد دارند، زمینه را برای بیان مشکلات و برطرف کردن آنها فراهم می‌کنند.

وی در پایان خطاب به خانواده‌ها خصوصا زنان و دختران توصیه کرد: هر کسی در زندگی خود ممکن است قربانی خشونت شود. خشونت همه افراد را نگران می‌کند. اما باید توجه کرد که همواره برای از بین بردن خشونت می‌توان اقدامی انجام داد. این مسئله بسیار مهم است که حتی اگر گفت‌وگو در مورد آنچه واقع شده دشوار است، اما افراد قربانی درخواست کمک کنند. مراکز مشاوره آرامش نیروی انتظامی در سراسر کشور آمادگی لازم جهت ارائه خدمات مشاوره‌ای به افراد آسیب دیده را دارند. بنابراین بهتر است در این مواقع افراد به جای تحمل خشونت به دنبال راه حل مناسب برای رفع مشکل خود باشند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.