• دوشنبه / ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ / ۱۵:۳۴
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 99031207376
  • خبرنگار : 50107

در شورای شهر مشهد تصویب شد؛

آسفالت تمام معابر خاکی مشهد تا پایان سال

آسفالت تمام معابر خاکی مشهد تا پایان سال

ایسنا/خراسان رضوی بر اساس مصوبه امروز شورای شه رمعابر خاکی مشهد تا پایان سال آسفالت می‌شوند.

خلیل‌الله کاظمی، امروز 12 خردادماه در نطق پیش از دستور نود و سومین جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد که امروز در تالار شهر برگزار شد، اظهار کرد: در سال ۸۸ شورا مصوبه‌ای تصویب کرده و گفته بود که در برخی مناطق درآمدی که اکثرا کم‌برخوردار است، اگر شهرداری بخواهد آسفالت کند، باید سهم‌الشرکه‌ای را از افراد ساکن آنجا بگیرد.

وی بیان کرد: سال گذشته شورا ۱۹۸ میلیارد تومان اعتبار برای این موضوع در نظر گرفت. ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار متر مربع را آسفالت کردیم، اما در حین آسفالت متوجه موضوعی شدیم که در برخی نقاط محروم سطح شهر سهم‌الشرکه را پرداخت نمی‌‎کنند و ما نمی‌توانستیم خلاف مصوبه عمل کرده و آسفالت کنیم که ۹۰ درصد مناطق محروم شهر اینگونه هستند.

کاظمی گفت: حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار متر مربع معابر خاکی است که به دلیل پرداخت نشدن سهم‌الشرکه شهروندان نمی‌توانیم آسفالت کنیم. از این یک میلیون و 300 هزار متر مربع، یک میلیون متر مربع طرح تفصیلی مصوب دارد، مقداری نیز بافت و منازل مسکونی در محل شکل گرفته، اما به این دلیل که طرح مصوب ندارد، آسفالت نکردیم.

معاون عمران، حمل و نقل و ترافیک شهرداری مشهد خاطرنشان کرد: در این طرح بیان کردیم که آسفالت را در مناطقی که طرح تفصیلی دارد، انجام دهیم و موضوع بدهی‌شان را بر اساس مصوبه سال ۸۸ منظور کنیم، یعنی هر زمان خواستند با شهرداری تسویه حساب کنند، انجام شود. ۵۰ تا ۶۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که از سرفصل اعتبارات خود در بودجه انجام خواهیم داد و امیدوارم بتوانیم تا پایان سال نسبت به آسفالت آن اقدام کنیم تا یکی از مشکلات اساسی حل شود.

در متن این لایحه آمده است:

ماده واحده: شهرداری مشهد مقدس مکلف است نسبت به انجام عملیات خاک‌برداری، احداث کانیو، جدول، زیرسازی و آسفالت کلیه معابر خاکی (دارای طرح تفصیلی مصوب و بدون طرح تفصیلی) تا پایان سال ۱۳۹۹ در سطح شهر مشهد مقدس با رعایت بندهای‌ ذیل اقدام نماید.

۱- شهرداری مشهد مقدس مکلف است در تمام مناطقی که دارای طرح تفصیلی هستند، انجام عملیات خاک‌برداری، احداث کانیو، جدول، زیرسازی و آسفالت کلیه معابر خاکی را طبق اولویت‌بندی انجام دهد.

2- به شهرداری مشهد اجازه داده می‌شود در صورتی که معبری دارای طرح تفصیلی مصوب بوده، اما در اولویت اجرا قرار نداشته باشد، درصورت تقاضای شهروندان و مطابق با بندهای ۲ و ۳ اصلاحی ماده ۱۱ مصوبه شماره ۳۴۶۸/۳/ش مورخ ۰۴/۰۸/۸۸ (تطبیق مصوبات مرتبط شورای اسلامی شهر با حوزه‌های پنج‌گانه درآمدی شهر مشهد) نسبت به اجرای عملیات عمرانی فوق‌الذکر، بدون رعایت اولویت‌بندی اقدام نماید.

۳- اجرای عملیات آماده‌سازی در معابری که دارای طرح تفصیلی مصوب نباشد و بافت مسکونی پیرامون آن بیشتر از ۵۰ درصد و معابر در محل شکل گرفته است، منوط به درخواست مالکین یا متصرفین و تایید کمیته‌ای متشکل از نمایندگان کمیته نظارتی مربوطه در شورای اسلامی شهر، معاونت عمران، حمل و نقل و ترافیک، معاونت شهرسازی و معماری، سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری و شهرداری منطقه و دریافت سهم مشارکت در خصوص هزینه‌ها مطابق با بندهای ۲ و ۳ اصلاحی ماده ۱۱ مصوبه شماره ۳۴۶۸/۳/ش مورخ ۰۴/۰۸/۸۸ خواهد بود.

۴- آماده‌سازی معابر موجود در محدوده اراضی مشمول تبصره ۴ قانون تعیین وضعیت املاک واقع در طرح‌های دولتی و شهرداری‌ها، به تناسب مالکیت قطعات خالص به عهده مالک ملک است.

۵- تکلیف شهرداری در اجرای عملیات عمرانی موضوع بند ۳ و۴ این مصوبه، در راستای بند ۴ ماده ۵۵ قانون شهرداری و سیاست‌های کلان مدیریت شهری مبنی بر مراقبت در امور بهداشت ساکنین شهر بوده و این امر هیچ‌گونه حق و ادعایی برای مالکین ایجاد نخواهد کرد. شهرداری مکلف است پیش‌بینی‌های لازم در خصوص تضمین حقوق عمومی و جلوگیری از تضییع آن را به عمل آورد.

۶- به شهرداری اجازه داده می‌شود، در صورت تقاضای مالک یا متصرف برای انجام عملیات عمرانی و عدم پرداخت نقدی سهم مشارکت، مطالبات شهرداری را در پرونده ملک ثبت و در زمان هرگونه پاسخگویی به نرخ روز محاسبه و دریافت کند.

۷-کلیه توافقات منعقده قبلی بین شهرداری و مالکین در خصوص آماده‌سازی به قوت خود باقی است.

جمع‌آوری هوشمند پسماند خشک

یکی دیگر از مصوبات امروز شورای شهر درخصوص جمع‌آوری هوشمند پسماند خشک بود که بتول گندمی، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر مشهد درمورد این لایحه گفت: لایحه جمع‌آوری هوشمند پسماند خشک می‌تواند یکی از مصوبات به یادگار شورای پنجم باشد؛ اگر به خوبی در مجموعه شهر اطلاع‌رسانی شود، شرکت‌ها حضور یابند و نظارت خوب شهرداری را داشته باشیم.

وی ادامه داد: لایحه جمع‌آوری هوشمند پسماند خشک آذرماه سال گذشته ارسال شد. از ویژگی‌های این لایحه رویکرد جدیدی است که در جمع‌آوری پسماند خشک به صورت هوشمند داریم که در راستای سیاست شهر هوشمند است. علاوه‌بر اینکه از سامانه‌ها و نرم‌افزارهای بخش خصوصی استفاده می‌شود، درگاه ورودی می‌تواند نرم‌افزار شهر من باشد که متعلق به شهرداری است.

گندمی بیان کرد: سهم‌بندی به لحاظ ریالی خوب دیده شده، ۵۰ درصد سهم ریالی متعلق به شرکت‌ها، ۳۵ درصد به شهروند و ۱۵ درصد سهم شهرداری است که در ۶ ماه اول سهم شهرداری ۱۰ درصد است. کمیته نرخ‌گذاری نیز در این آیین‌نامه پیش‌بینی شده که هر دو هفته یک بار نرخ‌گذاری جدید خواهد داشت و اگر تغییرات حوزه پسماند خشک نوسانات شدیدی داشته باشد، کمیته‌ای پیش‌بینی کردیم که در بحث درصدها و سهم می‌تواند ورود داشته باشد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر مشهد ادامه داد: امیدواریم تجارب این طرح که به صورت پایلوت در منطقه 9 اجرا شده، به سمتی برود که این سیاست در تمام شهر مشهد به درستی ایحاد شود و در کنار آن شهرداری تولید پسماند خشک را به سمت کاهش ببرد.

تفکیک پسماند خشک با جمع‌آوری هوشمند از 11 به 20 درصد خواهد رسید

در ادامه ابوالفضل کریمیان، مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری مشهد، تصریح کرد: این لایحه کار ارزشمندی بود. طرح پایلوت حدود 8 ماه است که در ناحیه 1 و 9 انجام می‌شود. دو نکته مثبت در این طرح وجود دارد؛ یکی اینکه نرم‌افزار را خود شهرداری تهیه کرده، بنابراین داده‌ها قابل اتکا است. همچنین تفکیک از مبدا با سهولت بهتر برای شهروندان انجام می‌شود.

وی اضافه کرد: در گذشته هفته‌ای یک‌بار به درب منازل مراجعه می‌کردند. اگر می‌خواستند به ایستگاه پسماند مراجعه کنند، ترافیک ایجاد می‌شود. با این طرح این دو موضوع یعنی محدودیت نگه داشتن پسماند برای شهروندان و ترافیک را برطرف کردیم، همچنین ارزش اقتصادی کار را با قیمت تمام شده کمتر داریم.

کریمیان خاطرنشان کرد: شهروندان روزانه 230 تن زباله خشک را از مبدا تفکیک می‌کنند. چندین سال است که این میزان در 11 درصد ثابت مانده و بیشتر مربوط به شهروندانی بوده که نگاه زیست‌محیطی داشتند. این طرح نگاه اقتصادی نیز دارد. موارد ریالی و بحث اقتصادی زباله خشک در کارتی شارژ می‌شود و فرد می‌تواند برداشت نقدی کند، کارت شارژ بخرد و خدمات دیگری نیز انجام دهد. میزان مشارکت شهروندان ما در طرح‌های قبلی بین 3 تا 4 کیلوگرم بوده، اما در 8 ماهی که طرح اجرا شده این میزان به 9 کیلوگرم رسیده و امیدواریم از 11 درصد به سمت 20 درصد برسد.

متن این لایحه به شرح زیر است:

«ماده واحده: به شهرداری مشهد مقدس (سازمان مدیریت پسماند) اجازه داده می‌شود، نسبت به صدور مجوز فعالیت برای شرکت‌های بخش خصوصی در زمینه جمع‌آوری هوشمند پسماند خشک در سطح کل شهر مشهد مقدس با دریافت تعرفه بهای خدمات صدور مجوز (شش ماهه اول بهره‌برداری به میزان ۱۰ درصد و سپس تا پایان مهلت مجوز به میزان ۱۵ درصد از قیمت روز زباله خشک جمع‌آوری شده توسط مجری) مطابق آیین‌نامه جمع‌آوری هوشمند پسماند خشک (پیوست؛ مهر شده توسط شورای اسلامی شهر) با رعایت بندهای زیر اقدام نماید.

۱- انتخاب مجری یا مجریان با انتشار فراخوان عمومی و پس از بررسی و تأیید در کمیته توان‌سنجی مندرج در آیین‌نامه مذکور صورت خواهد پذیرفت. مدت اولیه مجوز ۳ ساله و در صورت وجود شرایط روز و ضوابط مربوطه قابل تمدید خواهد بود.

۲- مطابق برآورد انجام شده در کمیته تعیین درصد پایه، حداقل قیمت خرید پسماند خشک از شهروندان ۳۵ درصد قیمت روز پسماند خشک تعیین می‌شود. شهرداری مشهد مقدس (سازمان مدیریت پسماند) می‌تواند با توجه به شرایط بازار و تغییرات قیمت زباله خشک، پس از تصویب کمیته مذکور و مطابق آیین‌نامه، نسبت به اصلاح درصد پایه اقدام نماید .

3- کمیته نرخ‌گذاری مندرج در آیین‌نامه می‌تواند نسبت به تعیین قیمت روز زباله خشک جمع‌آوری شده در بازه‌های زمانی مشخص اقدام نماید. این قیمت مبنای محاسبه در نرم‌افزار مجریان خواهد بود.

4- شهرداری مشهد مقدس مکلف است، اقدامات لازم به منظور فراهم آوردن امکان دسترسی شهروندان به خدمات هوشمند جمع آوری پسماند خشک از طریق درگاه و اپلیکیشن شهر من و ترغیب شهروندان در استفاده از این درگاه را به عمل آورد.

۵- نظارت آنلاین مالی بر نرم‌افزار و کنترل مکانیزم‌های مالی و کیف پول متصل به نرم‌افزارهای مربوطه بر عهده شهرداری مشهد مقدس (سازمان فناوری و اطلاعات) است.

6- شهرداری مشهد مقدس مکلف است، از مجریان ذی‌صلاح تعهد کتبی مبنی بر اجرای مفاد آیین‌نامه پیوست و همچنین سایر تعهدات مورد نظر در آیین‌‎نامه را اخذ نموده و در مجوز صادره تصریح نماید که صدور این مجوز به معنای پذیرش مفاد آیین‌نامه جمع‌آوری هوشمند پسماند خشک توسط مجریان بخش خصوصی است.

گفتنی است؛ یک میلیون و 300 هزار متر مربع معابر خاکی شهر تا پایان سال آسفالت خواهد شد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.