• شنبه / ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۱۰:۳۵
  • دسته‌بندی: قزوین
  • کد خبر: 99022718992
  • خبرنگار : 50061

جهش تولیدات دامی در سال «جهش تولید»

جهش تولیدات دامی در سال «جهش تولید»

ایسنا/قزوین معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی قزوین گفت: در تلاش هستیم توزیع نهاده در سال جهش تولید سامان پیدا کند تا تولیدکنندگان با خیال راحت برای تولید محصول اقدام کنند.

علی شاپورزاده، معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی قزوین در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در تلاش هستیم توزیع نهاده در سال جهش تولید سامان پیدا کند که بر این اساس نهاده در اختیار تشکل‌ها، دامداران و مرغداران قرار می‌گیرد تا تولیدکنندگان با خیال راحت برای تولید محصول اقدام کنند.

وی ادامه داد: در سال‌جاری کلیه نهاده‌های دامی از طریق سامانه «بازارگاه» وارد شده و مستقیماً در اختیار دامداران و مرغداران قرار می‌گیرد، این در حالی است که در سالیان گذشته دامداران و مرغداران توسط چندین واسطه و دلال نهاده را می‌خریدند که به مراتب با قیمت بالاتری به‌‎دست آن‌ها می‌رسید.

پیش‌بینی افزایش تولید گوشت سفید از ۶۰ هزار به ۷۲ هزار تُن

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی قزوین تشریح کرد: در مرغداری‌های گوشتی استان ظرفیت تولید سالانه ۱۰۰ هزار تُن محصول وجود دارد ولی در سال گذشته با توجه به محدودیت در تأمین نهاده ۶۰ هزار تُن مرغ در استان تولید شد؛ در سال جدید واحدهای جدید نیز احداث خواهند و با پتانسیل موجود ظرفیت تولید ۱۰۰ هزار تُن گوشت سفید را داریم؛ بر اساس پیش‌بینی انجام شده در سال‌جاری تولید ۷۲ هزار تُن گوشت سفید را شاهد خواهیم بود.

وی عنوان کرد: مجتمع پرورش پولت اتحادیه مرغداران تخم‌گذار استان با ظرفیت ۵۰ هزار قطعه و تعداد واحد ۲۰ هزار و ۳۰ هزار قطعه‌ای نیز به ظرفیت موجود افزوده خواهند شد.

پیش‌بینی افزایش تولید تخم‌مرغ از ۷۴ هزار تُن به ۸۵ هزار تُن

شاپورزاده بیان کرد: استان قزوین رتبه چهارم تولید تخم‌مرغ در کشور را داراست و با توجه به تکمیل ظرفیت استان برای احداث واحدهای جدید محدودیت قائل شدیم؛ در سال گذشته ۷۴ هزار تُن تخم‌مرغ در استان تولید شد و این درحالی‌است که با پتانسیل موجود می‌توانستیم تا ۱۱۰ هزار تُن تولید تخم‌مرغ داشته باشیم ولی سهمیه استان را ۷۴ هزار تُن اعلام کردند.

وی با اعلام اینکه پیش‌بینی شده در سال جدید با ظرفیت موجود ۸۵ هزار تُن تخم‌مرغ تولید کنیم، افزود: با توجه به شعار سال محدودیت صدور مجوز مرغ تخم‌گذار برداشته شده است و برای راه‌اندازی واحد مرغ تخم‌گذار و مرغ گوشتی در مناطق کمتر توسعه یافته مانند الموت، طارم و آوج مجوز صادر خواهد شد.

 معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی قزوین در خصوص تأمین نهاده طیور عنوان کرد: ۶۰ تا ۷۰ درصد ذرت و سویا وارداتی است و با توجه به اینکه دولت باید ارز ۴۲۰۰ تومانی به آن تخصیص دهد گاهی این امر با تأخیر انجام می‌شود و نهاده‌های وارد شده به موقع به دست واحدهای تولیدی نمی‌رسد.

وی اشاره کرد: قیمت تمام شده از دیگر مشکلات این حوزه به شمار می‌رود و محصولات زیر قیمت تمام شده عرضه می‌شوند به دلیل شیوع کرونا قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ به ۱۱ هزار و ۲۰۰ تومان رسیده است در حالی که بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار قیمت تمام شده هر کیلوگرم مرغ ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان است و تولیدکنندگان محصول خود را با ضرر تولید می‌کنند.

پیش‌بینی افزایش تولید شیر از ۵۸۳ هزار تُن به ۶۱۴ هزار تُن

شاپورزاده اعلام کرد: سال گذشته ۵۸۳ هزار تُن شیر در استان تولید شد که پیش‌بینی‌ می‌شود این رقم در سال‌جاری به ۶۱۴ هزار تُن برسد، چند واحد جدید  دامداری در سال‌جاری به بهره‌برداری خواهند رسید که با راه‌اندازی این واحدها و افزایش بهره‌وری در واحدهای تولیدی جهش تولید را در این بخش شاهد باشیم.

پیش‌بینی افزایش تولید گوشت قرمز از ۲۶ هزار به ۲۹ هزار تُن

وی با اعلام اینکه در سال‌جاری واحدهای جدید تولید گوشت قرمز به بهره‌برداری خواهند رسید، عنوان کرد: علاوه برآن واحدهایی نیز وجود دارند که تا سال‌های گذشته فعال نبودند و تلاش داریم این واحدها را در سال جهش تولید فعال کنیم و تولید گوشت قرمز را از ۲۶ هزار تُن به ۲۹ هزار تُن افزایش دهیم.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی قزوین خاطرنشان کرد: ۳۷۰ واحد تولیدی گاو شیری صنعتی با ظرفیت تولید ۹۷ هزار رأس، ۴۷۳ واحد پرواربندی گوساله با ظرفیت ۸۲ هزار رأس، ۴۴۲ واحد مرغداری گوشتی با ظرفیت حدود ۱۰ میلیون قطعه و ۷۴ واحد مرغ تخم‌گذار با هشت میلیون و ۷۰۰ هزار قطعه در استان مشغول به تولید هستند.

وی گفت: به اندازه کافی تولید گوشت و شیر داریم و بخش عمده‌ای از تولیدات قزوین به استان‌های همجوار صادر می‌شود و گاهاً به‌دلیل تولید بیش از نیاز استان ۶۰ تا ۷۰ درصد تولیدات خود را به استان‌های همجوار صادر می‌کنیم.

اقدامات دیگر

شاپورزاده اظهار کرد: هر ماهه رکوردگیری و ثبت مشخصات در واحدهای گاوداری‌های صنعتی انجام و طی آن  از تک‌تک گاوها رکورد شیر گرفته و چربی، پروتئین و قند شیر را رصد می‌کنیم تا ارزش ارثی آنان تعیین شود. روند تبدیل و درصد تلفات مرغ‌ها در تمامی مرغداری‌ها نیز توسط سامانه «سماست» رصد می‌شود.

وی در خصوص دام سبک عنوان کرد: در راستای عملیات اصلاح‌نژادی، تلقیح مصنوعی و همسان‌سازی انجام می‌شود؛ هر ساله در درواحدهای گوسفندداری تعدادی گله‌های مردمی نیز تحت هورمون‌تراپی، سم‌زدایی و تلقیح مصنوعی قرار می‌گیرند.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی قزوین تشریح کرد: گوسفند نژاد شال یکی از گوسفندهای برتر نژاد گوشتی کشور است و هم اکنون بسیاری استان‌ها برای دریافت این نژاد به قزوین مراجعه می‌کنند و ما نیز گله‌ها و قوچ‌های اصلاح‌نژاد شده را در اختیار آنان قرار می‌دهیم. برای افزایش دوقلوزایی گوسفند نژاد شال دورگه‌گیری‌هایی نیز انجام شده است.

وی افزود: هر گوسفند منطقه خاص خود را دارد کشورهایی که از لحاظ آب و هوایی شرایط مشابه ایران را دارند می‌توانند گوسفند نژاد شال را پرورش دهند ولی در مجموع باید بگوییم هر گوسفند متناسب با آب و هوای هر منطقه پرورش داده می‌شود و هر منطقه نژاد خاص خود را دارد.

شاپورزاده تصریح کرد: در استان قزوین کاهش تولید گوشت قرمز نداشتیم ولی اتفاقاتی مانند قاچاق موجب کاهش دام در بازار شد و قیمت دام زنده افزایش پیدا کرد؛ با سیاست‌گذاری دولت و تمرکز بر تأمین نهاده‌های دامی، دامداران برای فعال کردن واحدها تمایل پیدا کردند.

وی بیان کرد: بازار دام پس از فعال شدن واحدهای دامداری با مشکل دیگری روبه‌رو شد؛ واسطه‌ها دام زنده را از دامداران به قیمت ارزان می‌خریدند و در سطح قصابی‌ها به قیمت گران به فروش می‌رساندند که این اقدام موجب نارضایتی دامداران شد.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی قزوین در پایان گفت: ستاد تنظیم بازار برای سامان دادن به بازار گوشت قرمز وارد عمل شد و در پی آن مقداری از قیمت کاسته شد؛ با اقدامات انجام شده و در اختیار قرار دادن نهاده  قیمت دام زنده پایین است و برای کنترل قیمت‌های بازار سازمان صمت وارد عمل شود تا قیمت‌ها را کنترل کند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.