• شنبه / ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۱۵:۲۱
  • دسته‌بندی: سیاست داخلی
  • کد خبر: 99022014307
  • خبرنگار : 71381

پربازدیدترین اخبار سیاسی ۲۰ اردیبهشت ایسنا

پربازدیدترین اخبار سیاسی ۲۰ اردیبهشت ایسنا

پـنـج درس کـرونـاویـروس بـرای سـیـاسـت‌مـداران/ نامه ظریف به دبیرکل سازمان ملل/ تحلیلی درباره رفتار الکاظمی در روابط عراق با آمریکا و ایران/ تصویب پیشنهاد سازمان مالیاتی درجهت تسریع و تسهیل در انجام امور مودیان مالیاتی و... در صدر اخبار مورد توجه و پربازدید مخاطبان سرویس سیاسی ایسنا بود که می‌توانید در این گزارش مرور کنید.

پـنـج درس کـرونـاویـروس بـرای سـیـاسـت‌مـداران

به گزارش ایسنا، کرونا ویروس صرفا یک بیماری عالم‌گیر نبود. شوک اجتماعی - سیاسی بود که زمینه انتقاد به سیاست‌های اقتصادی - اجتماعی را مهیا کرد. شوکی که می‌تواند تغییرات اساسی ایجاد کند. تغییراتی که تاریخ ایران شبیه‌اش را تجربه کرده است.

یکصد و پنجاه سال پیش بیماری وبا، در ایران همه‌گیر و با قحطی توأمان شد. سنگ روی سنگ بند نبود. به گواه اسناد تاریخی، روزانه صد تا صدوپنجاه تن می‌مردند. آن زمان نیز مثل امروز، تأثیرات وبا، به زندگی بهداشتی - درمانی مردم محدود نشد بلکه در همه چیز مناقشه ایجاد کرد، مخصوصا دنیای سیاست.

آنچه خواندید بخشی از گزارش ایسنا با عنوان "پـنـج درس کـرونـاویـروس بـرای سـیـاسـت‌مـداران" بود که در صدر اخبار پربازدید امروز قرار گرفت.

خبرهای دیگر مرتبط با موضوع شیوع ویروس کرونا را نیز می توانید در لینک های زیر بخوانید.

ارائه راهکار برای دوران پساکرونا باید در اولویت مجلس یازدهم باشد

اهدای ۳ دستگاه گیت اسکن کننده بهداشتی از سوی چین به آستان قدس رضوی

آمریکا با وجود وضعیت کرونا به زانو درآمده است

***

هرگونه تحریم یا محدودیت جدید شورای امنیت، خلاف تعهدات اساسی داده شده به مردم ایران است

دومین خبر پربازدید، نامه ظریف به دبیرکل سازمان ملل، همزمان با دومین سالروز خروج غیر قانونی و بدون دستاورد ایالات متحده آمریکا از برجام بود.

وزیر امور خارجه در این نامه‌ای خطاب به آقای آنتونیو گوترش تاکید کرد، هرگونه تحریم یا محدودیت جدید توسط شورای امنیت خلاف تعهدات اساسی داده شده به مردم ایران است و همه مسئولیت آن بر عهده ایالات متحده و هر موجودیتی خواهد بود که یا به ایالات متحده کمک کرده و یا تلویحا در قبال رفتار غیرقانونی اش سکوت نماید.

ایران در مارتن برجام برنده است

تحلیل یک استاد دانشگاه با توجه به تلاش آمریکا برای ممانعت از لغو تحریم تسلیحاتی ذیل برجام هم مورد توجه مخاطبان قرار گرفت.

مهدی ذاکریان در پاسخ به این پرسش که با وجود مخالفت‌های سیاسی - دیپلماتیک و حقوقی نسبت به ممانعت از لغو تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ چرا آمریکا دست به چنین کاری می‌زند؟ اظهار کرد: دلیلش روش است چون سیاست خارجی ایران در مقابل آمریکا موفق‌تر بوده است. با اطمینان می‌گویم که ایران در مارتن برجام برنده بوده است و ترامپ و پمپئو بازنده.

دیگر خبرها در زمینه برجام را نیز می توانید در لینک های زیر دنبال کنید.

انتقاد بایدن از سیاست‌های ترامپ در سالروز خروج آمریکا از برجام

تا انتخابات آمریکا چیز زیادی از برجام باقی نمی‌ماند/ تغییری در ماموریت ما به وجود نیامده

برجام نتیجه استراتژی دقیق بود/ پیمان‌شکنان بزودی پشیمان می‌شوند

نامه ظریف به گوترش نشان‌دهنده حقانیت ایران در پایبندی به برجام است

***

الکاظمی در روابط عراق با آمریکا و ایران، عصا را از وسط خواهد گرفت

حسن هانی زاده، کارشناس مسائل غرب آسیا، در ارتباط با چالش‌های پیش‌روی نخست وزیر جدید عراق اظهار کرد: حفظ روابط با ایران و آمریکا که به نوعی در تقابل با یکدیگر هستند یکی از چالش‌های نخست وزیر جدید عراق است و آقای مصطفی الکاظمی باید با ظرافت و هوشمندی بالا این روابط دوگانه را حفظ کند.

وی در پاسخ به این سوال که به نظر می‌رسد یکی از چالش‌های پیشروی مصطفی الکاظمی حفظ روابط توامان با ایران و آمریکا است و او در این زمینه با چه  چالش های مواجه خواهد بود، تصریح کرد: در حقیقت الکاظمی سعی خواهد کرد که در این عرصه عصا را از وسط بگیرد و روابط عراق با ایران و آمریکا را هم زمان حفظ کند.

این خبر هم از پرمخاطبان امروز بود.

تخطی آمریکا از قطعنامه ۲۲۳۱ تمسخر قوانین بین‌الملل است

انتقاد نماینده کشورمان در نیویورک از نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل از سوی آمریکا نیز دیگر خبر پر بازدید  بود.

مجید تخت روانچی در پیامی توییتری به قسمتی از بیانیه‌ اخیرش در سازمان ملل اشاره کرده و نوشت: بیانیه امروز من در شواری امنیت سازمان ملل درباره درس‌هایی که از جنگ جهانی دوم فراگرفته شد: یکی از مثال‌های زنده تمسخر سیستماتیک قوانین بین‌المللی، تخطی آمریکا از قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل و تهدید بی‌شرمانه آن علیه دیگران است که یا [آن‌ها هم] از این قطعنامه تخطی کنند یا با تنبیه مواجه شوند.

روزهای سختی پیش‌ روی مجلس یازدهم است/مجلس دهم از مظلوم‌ترین مجالس بعد انقلاب بود

اظهارات پروانه مافی درباره مجلس دهم و یازدهم نیز پرمخاطب بود.

این عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: با توجه به شرایط پیش آمده برای کشور و سوابق منتخبان مجلس یازدهم، روزهای سختی در انتظار این مجلس بوده و شرایط ایجاب می‌کند تا مدیری با تجربه و کارآمد بر مسند ریاست این مجلس بنشیند.

وی ضمن اینکه مجلس دهم را در بین مجالس ده‌گانه بعد از انقلاب یکی از مظلوم‌ترین مجالس عنوان کرد، افزود:  مجلس دهم هم از جانب خودی‌ها و طرفدارانش مورد هجمه و حمله قرار گرفت و هم از طرف رقبا و جناح‌های مقابل مورد حمله بود.

نظرات دیگر درباره مجالس دهم و یازدهم شورای اسلامی را نیز می توانید در لینک های زیر دنبال کنید.

بهبود معیشت مردم و جایگاه مجلس اولویت مجلس آینده باشد

مجلس یازدهم باید اختیارات در رأس امور بودن را داشته باشد

مردم از مجلس دهم ناراضی بودند

نمایندگان قوانین متعارض وضع نکنند

***

پیشنهاد سازمان مالیاتی درجهت تسریع و تسهیل درانجام امور مودیان مالیاتی تصویب شد

خبر بعدی، تصمیمات امروز جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوا بود.

در این جلسه  که با حضور سران سه قوه برگزار شد، پیشنهاد سازمان مالیاتی درجهت تسریع و تسهیل درانجام امور مودیان مالیاتی تصویب شد.

براساس این مصوبه، مهلت تسلیم اظهارنامه مالیات برارزش افزوده دوره چهارم سال ۹۸ و سررسید پرداخت آن برای کلیه مودیان مالیاتی تا پایان اردیبهشت ماه جاری تعیین شد.

درخواست سخنگوی وزارت خارجه آمریکا برای تحریم جهانی ماهان

درخواست سخنگوی وزرات امور خارجه آمریکا برای تحریم شرکت هواپیمایی ماهان از سوی کشورهای جهان نیز از خبرهای مورد توجه مخاطبان سرویس سیاسی ایسنا بود.

مورگان اورتاگوس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در پیامی توییتری با مطرح کردن ادعاهایی علیه هواپیمایی ماهان ایران در پی شیوع ویروس کرونا نوشت: ماهان ایر منتشر کننده سلاح‌های دردسرساز کشتار جمعی است و از تروریسم و حکومت مادورو حمایت می‌کند، همچنین گفته می‌شود که این شرکت هواپیمایی ویروس کرونا را گسترش می‌دهد!

دستور رسیدگی به حادثه تصادف اتوبوس در محور درح ـ سربیشه از سوی جهانگیری

دستور رسیدگی به حادثه دلخراش تصادف اتوبوس در محور درح ـ سربیشه استان خراسان جنوبی که منجر به جان باختن ۱۳ نفر و مصدومیت ۸ نفر دیگر از هموطنان عزیزمان شد، از سوی معاون اول رییس جمهور هم ازدیگر خبرهای پربازدید امروز بود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.