• سه‌شنبه / ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۱۳:۱۰
  • دسته‌بندی: خبر بازار
  • کد خبر: 99021611522
  • خبرنگار : 30054

رازهایی در مورد انتخاب نرم افزار حسابداری مناسب

رازهایی در مورد انتخاب نرم افزار حسابداری مناسب

قیمت ملاک خوبی برای انتخاب نرم افزار حسابداری نیست.

به گزارش ایسنا، بنابر اعلام نرم افزار حسابداری معین، نرم افزار حسابداری تنها محصولی در دنیاست که نمی توان ملاک بهتر یا بدتر بودن آن را از روی قیمت تشخیص داد، مثلا بالا بودن قیمت نرم افزار حسابداری هیچ تضمینی برای عالی بودن آن نیست و حتی پایین بودن قیمت هم به معنی بد بودن آن نیست.

 تنها در صورتی متوجه کیفیت نرم افزار حسابداری خواهید شد که نسخه آزمایشی آن را نصب و تست کنید و کارآمد بودن آن را در عمل مشاهده کنید.

به دمو های آنلاین اعتماد نکنید

 اخیرا مشاهده می کنیم که شرکت های نرم افزاری دموهایی ارائه می دهند که به صورت آنلاین در داخل مرورگر می توانید با نسخه آزمایشی کار کنید، هرگز به این دموها اعتماد نکنید چون نمی توانید سرعت نرم افزار را روی سیستم خود چک کنید چون احتمال دارد نرم افزار کند باشد و برای کامپیوتر دمو از سیستم خیلی قوی استفاده شده باشد تا شما احساس کنید نرم افزار سرعت خوبی دارد.

 مورد بعدی اینکه در این دموها نمی توانید با نحوه نصب نرم افزار آشنا شوید، معمولا نرم افزارهایی که کند هستند یا مراحل نصب سخت و پیچیده ای دارند، این نوع دمو را ارائه می دهند. شاید نحوه نصب نرم افزار به حدی سخت باشد که خودتان نتوانید نصب کنید و بعدها پس از هر تعویض ویندوز یا تغییر سیستم مجبور به پرداخت هزینه نصب مجدد و تمدید پشتیبانی اجباری شوید، پس حتما درخواست کنید که می خواهید نسخه آزمایشی رایگان را روی سیستم خود نصب و با اطلاعات واقعی خود تست کنید.

کاربر پسند بودن

 طراحی هوشمندانه کاربری نرم افزار از مهمترین عواملی است که نرم افزارهای حسابداری را از یکدیگر متمایز می کند.

پس از بررسی نرم افزارهای حسابداری متوجه خواهید شد یک ثبت ساده فاکتور در یک نرم افزار حسابداری با کاربری خوب ۱۰ ثانیه زمان می‌برد ولی همان ثبت در نرم افزاری دیگر با کاربری بد ۶۰ ثانیه زمان نیاز دارد که در دراز مدت شما را خسته می کند.

نسخه بندی زیرکانه

 نسخه بندی های متعدد نرم افزار یکی از زیرکانه ترین راه ها برای دریافت مبالغ بیشتر از مشتریان است، شما ابتدا نرم افزار پایه را با مبلغی بسیار پایین تهیه می کنید و از خرید خود بسیار راضی هستید ولی بعد از چند ماه استفاده متوجه می شوید که اصول حسابداری را نمی توان کم یا از بخشی از آن استفاده کرد مثلا در همه کسب و کارها چند انباره، اقساط، چند واحدی، چند سطع قیمتی، ویزیتور و غیره وجود دارد و هر لحظه امکان دارد به هریک از این امکانات نیاز پیدا کنید.

 معمولا نسخه بندی به نحوی تعیین می شود که شما مجبور شوید نرم افزار حسابدای خود را به نسخه بالاتر ارتقاء دهید و چون شما اطلاعات خود را در نسخه پایه ثبت نموده اید و کلی هزینه و زمان خود را از دست داده اید نمی توانید نرم افزار را عوض کنید و نرم افزار حسابداری دیگری خریداری کنید و هیچ راهی نخواهید داشت و مجبور به ارتقاء نرم افزار و پرداخت هزینه مجدد خواهید شد، این روند تا زمانی ادامه پیدا می کند تا دیگر هیچ نسخه ای برای ارتقاء وجود نداشه باشد و در آخر متوجه می شوید کلی هزینه پرداخت نموده اید که می توانستید با مبالغ بسیار پایین تر نرم افزار حسابداری بهتر با امکانات حسابداری کامل تر تهیه کنید.

سرعت نرم افزار

 یکی از مهمترین خصوصیات هر نرم افزاری بالا بودن سرعت ثبت اطلاعات است، اگر نرم افزار استاندارد نوشته شده باشد، پس از سال ها استفاده باز هم کند نخواهد شد، حتما تحقیق کنید نرم افزار مورد نظر شما پس از چند ماه استفاده مشکل کندی و هنگ نداشته باشد.

آموزش و پشتیبانی

 اگر شما بهترین نرم افزار حسابداری موجود را تهیه کنید ولی پشتیبانی خوبی دریافت نکنید عملا پول و زمان ارزشمند خود را هدر داده اید.

 ترجیحا نرم افزار حسابداری انتخاب کنید که قبل از خرید و بعد از خرید در مدت پشتیبانی محدودیت جلسات آموزش نداشته باشد.

بروزرسانی

 از شرکت سازنده نرم افزار حتما مطمئن شوید که آپدیت های مداوم ارائه می دهند و نرم افزار را مطابق با نیازهای روز بروزرسانی می کنند و همچنین شخصی سازی بعضی از بخش های نرم افزار ازجمله طراحی فرم های گزارشات و خروجی اکسل و PDF برای ارسال در شبکه های اجتماعی را دارا باشد.

بستر نصب

 بستر وب در مواقعی پیشنهاد می شود که شما به اینترنت پر سرعت دسترسی دارید و در صورت قطع شدن طولانی مدت اینترنت مشکلی برای کسب و کار شما پیش نیاید.

بستر ویندوز ایده آل ترین بستر برای نرم افزار حسابداری می باشد چون تحت هر شرایطی به نرم افزار حسابداری و حساب های مشتریان خود دسترسی دارید و کندی یا قطع بودن اینترنت هیچ خللی در کار شما ایجاد نمی کند.

ظاهر نرم افزار

 نمی توان گفت ظاهر نرم افزار مهم نیست ولی کارکرد صحیح نرم افزار بر ظاهر زیبا اولویت دارد ترجیحا نرم افزارهایی که ظاهر خیلی گرافیکی دارند را انتخاب نکنید چون ظاهر گرافیکی پس از چند ماه استفاده و زیاد شدن اطلاعات باعث هنگ و کند شدن عملکرد نرم افزار مخصوصا در حالت شبکه خواهد شد.

مشورت با همکاران و مشتریان قبلی

قبل از خرید نرم افزار حسابداری با هم صنفی های خود مشورت کنید و از تجربه آنها استفاده کنید.

ناگفته نماند ملاک اصلی انتخاب خود را بر اساس تجربه همکارن خود قرار ندهید شاید نرم افزار بهتری وجود داشته باشد که بسیار کارآمدتر باشد ولی همکاران شما از آن بی اطلاع هستند.

انتهای رپرتاژ آگهی