• پنجشنبه / ۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۱۲:۰۹
  • دسته‌بندی: آموزش
  • کد خبر: 99020402834
  • خبرنگار : 71567

رئیس دانشگاه تهران تاکید کرد:

ساز مخالف گروهی با ارائه آموزش‌های مجازی در دانشگاه‌ها

ساز مخالف گروهی با ارائه آموزش‌های مجازی در دانشگاه‌ها

رئیس دانشگاه تهران به نقش موثر دانشگاهها و مراکز علمی پژوهشی در ارائه راهکارهایی برای مدیریت در دوران شیوع کرونا و پس از شیوع این ویروس اشاره کرد و گفت: در حال حاضر اکثر مشاغل کشور تحت تاثیر شیوع این ویروس آسیب دیدند و شاید حقوق بگیران دولت تنها کسانی بودند که حاشیه‌ی امن حقوقی داشتند. بنابراین دانشگاهها با ارائه راهکارهایی اقتصادی و اجتماعی برای حل این معضل نقش موثری ایفا کنند.

به گزارش ایسنا، محمود نیلی احمدی آبادی صبح امروز(پنجشنبه) در بیست و هفتمین اجلاس روسای دانشگاههای بزرگ که در دانشگاه تربیت مدرس و به میزبانی این دانشگاه در حال برگزاری است به نقش دانشگاهها و شرایط این مراکز در شرایط فعلی شیوع کرونا ویروس اشاره کرد و گفت: در حال حاضر یکی از نهادهایی که بیش از همه تحت تاثیر این ویروس قرار گرفتند، دانشگاهها و مراکز عالی آموزش عالی هستند. ما در دانشگاهها به دلیل حضور گسترده جوانان و کلاس‌های جمعی که داشتیم و فشردگی خوابگاه‌ها، طبیعتا این مراکز یکی از نگران کننده‌ترین نهادهای کشور بود. لذا مدیریت این شرایط کار بسیار دشواری محسوب می‌شد.

وی در ادامه تصریح کرد: بحث کروناویروس موضوعی است که هنوز دنیا نتوانسته به خوبی آن را مدیریت کند و می‌توانیم بگوییم تقریبا همه دنیا در یک شرایط مبهم حرکت می‌کنند و این کروناویروس موضوعی است که هیچ کشوری چه در بحث درمان و چه در بحث مدیریت نمی‌تواند ادعایی در خصوص آن داشته باشد و راه حل روشن و مشخصی را ارائه دهد. چرا که همه یک شرایط مشابهی را تجربه می‌کنند و شاید در این میان داشنگاه‌ها بتوانند نقش بزرگ‌تری را ایفا کنند.

رئیس دانشگاه تهران خاطرنشان کرد:‌ مواردی که در خصوص شیوع کروناویروس ابهام دارد و تجربه‌های ناقصی در خصوص آن نیز است، نیاز به علم بیشتر در آن احساس می‌شود و در این شرایط دانشگاهها می‌توانند با حضور و فعالیت خود نقش تعیین کننده‌تری را ایفا کنند.

دکتر نیلی تاکید کرد:‌ اولین اقدامی که ما باید در دانشگاهها در مواجهه با شیوع کرونا ویروس انجام می‌دادیم مدیریت دانشگاهها در شرایط بحران بود. به هر حال تعطیلی این مراکز و حرکت به سمت آموزش مجازی یک تصمیم بسیار درستی بود. به نظر من این امر برای کشور دستاورد بزرگی بود. اینکه دانشگاههای بزرگ ما به سرعت توانستند از زیر ساخت‌های الکترونیکی خود در راستای ارائه آموزش‌های مجازی استفاده کنند تا کلاسهای آموزشی از شکل حضوری به سمت آموزش‌های مجازی بروند.

وی همچنین خاطرنشان کرد:‌ فرایند آموزش مجازی در حال حاضر در کشورهایی که جدیدا به لیست مبتلایان به کروناویروس پیوستند به کار گرفته می‌شود. چرا که این مشکلاتی که ما با آن مواجه هستیم آن کشورها نیز گریبان‌گیر هستند. با وجود مشکلاتی نظیر امکان عدم  دسترسی دانشجویان به آموزش مجازی و مشکلات تجهیزاتی این امر اما تصور می‌کنم با مدیریت خوب می‌توانیم این بحران را در آموزش عالی هدایت کنیم.

رئیس دانشگاه تهران همچنین تاکید کرد: به خاطر فضایی که نسبت به آموزش الکترونیکی در گذشته درکشور وجود داشت طبیعتا این ذهنیت به دانشجویان و اساتید وجود داشت اما تجربه آموزش‌های الکترونیکی نشان داد که می‌توان از این ظرفیت به خوبی استفاده کرد. به همین جهت گروه‌هایی که همواره ساز مخالفت می‌زنند فضایی را در کشور در مخالفت با این آموزش‌ها راه اندازی کردند و تداوم شیوه آموزش مجازی دانشگاه‌ها و نحوه امتحانات یکی از مباحثی است که امروز در خصوص آن بحث و تبادل نظر صورت خواهد گرفت تا نقص‌های آن نیز مورد بررسی قرار بگیرد.

دکتر نیلی تاکید کرد:‌ در حال حاضر آموزش‌های مجازی موجب شد که دانشجویان در خانه بمانند و در عین حال بدون اتلاف وقت به امر آموزش نیز بپردازند.

علاوه بر آن اگر این نوع آموزش‌ها وجود نداشت ما در تاریخ باید پاسخگوی این امر می‌بودیم. بنابراین به نظر من آموزش مجازی توفیق بزرگی است و من از دولت خواهش کردم این موضوع را پررنگ کند چرا که نباید به سادگی از این دستاورد کشور بگذریم.

رئیس دانشگاه تهران به انتظار جامعه و کشور از شرایط دانشگاهها اشاره کرد و گفت: ارائه راهکارهای اقتصادی و اجتماعی در شرایط فعلی از سوی دانشگهاهها یکی از این انتظارات است. این که بخش زیادی از مردم ما به دلیل این شرایط از لحاظ اقتصادی دچار مشکل شده اند. به ویژه بخش‌هایی که به شکل روزمزد کار می‌کردند آسیب بیشتری دیدند و شاید تنها قشری که در این مدت حاشیه امن داشتند حقوق‌گیران دولت بودند. در واقع اغلب مشاغل در کشور دچار آسیب شدند. 

دکتر نیلی تاکید کرد:‌ ارائه راهکارها برای عبور از بحران‌های فعلی یکی از انتظاراتی است که از دانشگاهها می‌رود و ما در این زمینه پیشنهاداتی را به دولت ارائه دادیم. امیدوار هستم نشست‌های مربوط به این موضوع را با قدرت ادامه بدهیم و بیاندیشیم که چگونه در شرایط فعلی و همچنین بعد از کرونا کشور را اداره کنیم. یادمان باشد به دلیل کم تجربگی جهان در حوزه مقابله با کرونا هر کشوری که اقدام مفید و موثر انجام بدهد الگویی برای سایر کشورها خواهد بود. چرا که همه دنیا تشنه یادگیری کشورها در این زمینه هستند.

رئیس دانشگاه تهران همچنین در خصوص میزان فعالیت مراکز علمی و فناوری کشور برای حل بحران ناشی از شیوع کروناویروس افزود: شاید نقیصه‌ای که در این زمینه وجود دارد این است که یک ستاد ملی مدیریت علم و فناوری برای مقابله با کرونا در کشور وجود ندارد. با پیش‌بینی‌هایی که می‌شود هم به لحاظ درمان و هم واکسن این موضوع در کوتاه مدت به قطعیت نخواهد رسید. ما باید بیش از گذشته در این زمینه فعال شویم و امیدوارم افتخار پیدا کردن یک داروی قطعی یا واکسن نصیب ایرانیان شود و شرط این موفقیت این است که هم پول هزینه کنیم و هم اینکه ستادی شکل بگیرد که این سازمان در سطح کشور فعالیت خود را انجام دهد.

وی تاکید کرد: دانشگاههای وزارت علوم با همکاری دانشگاه‌های علوم پزشکی می‌توانند همکاری‌هایی در زمینه انجام فعالیت‌های علمی در حوزه مقابله با کرونا را انجام دهد. دستاوردهای خوبی نیز داشتیم. من فکر می‌کنم اگر هم راستا بشویم موفق خواهیم شد و چون کرونا همه ارکان جامعه را تحت تاثیر قرار داده است تصور نمی‌کنم حوزه‌ای در کشور باشد که دانشگاهها نتوانند در آن وارد شوند و شاید در آغاز به نظر رسید که بهداشت و درمان و پزشکی در این موضوع اهمیت بیشتری دارد اما طبیعتا پزشکی و درمان نیز به تبعیت از شرایط اقتصادی و اجتماعی کشور می‌تواند این موضوع را مدیریت کند. با توجه به اینکه تخت‌های بیمارستانی و پزشکان محدود هستند بنابراین انتظار می‌رود ما دانشگاهها بار این پزشکان را نیز کم کنیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.