• چهارشنبه / ۲۱ اسفند ۱۳۹۸ / ۰۸:۳۹
  • دسته‌بندی: جامعه، شهری
  • کد خبر: 98122015779
  • خبرنگار : 71505

همه با هم علیه کرونا

همه با هم علیه کرونا

از نخستین خبری که درباره ابتلا به کووید ۱۹ در ایران منتشر شده همه در اقدامی ملی برای مقابله با این بیماری برخاستند؛ سرعت زیاد انتقال این ویروس تا جایی بالا بود که در کمتر از دو هفته تقریبا به تمام استانهای کشور رفت و برخی استانها نیز در شرایط بدتری قرار گرفتند. شهروندان برغم نداشتن آمادگی ذهنی برای مقابله با کرونا ویروس، به آموزش‌های ارائه شده توجه کردند و امروز بسیاری به غیر از موارد ضروری از خانه خارج نمی‌شوند؛ اما از سوی دیگر برخی دستگاه‌ها از جمله شهرداری‌ها نیز در جهت ضدعفونی و گندزدایی معابر عمومی، سیستم حمل و نقل و مکان‌های عمومی اقداماتی را در دستور کار قرار دادند.

به گزارش ایسنا، در سطح استان تهران شهرداری‌ها و فرمانداری‌ها هریک در مسیر اجرای مصوبات ستاد مدیریت کرونا و ضدعفونی معابر با وجود مشکلاتی در تهیه مواد لازم برای ضدعفونی و گندزدایی اقدام کردند که در این گزارش به تفکیک، اقدامات هریک از شهرستان‌های استان تهران ذکر خواهد شد.

شهرستان تهران:

عیسی فرهادی، فرماندار شهرستان تهران در پیامی ضمن تقدیر از کادر پزشکی ، درمانی و بهداشتی که در پیکار با ویروس کرونا مجاهدانه تلاش می‌کنند، افزوده است: شهروندان عزیز باید در مقابل تلاش‌های مجاهدانه کادر پزشکی و درمانی عوامل پیشگیرانه را داشته باشند تا از شیوع بیشتر این ویروس جلوگیری شود و از آحاد ملت انتظار می‌رود با رعایت الزامات بهداشت فردی و پرهیز از حضور غیر ضروری در اجتماعات و مکان های عمومی و همچنین از مسافرت های غیرضروری در کنترل و ریشه کن کردن هرچه زودتر این بیماری بیش از پیش همکاری کنند.

معاون سیاسی اجتماعی فرماندار تهران نیز ضمن بازدید از مرکز بهداشت جنوب تهران و اخذ گزارش از روند اقدامات در جهت مقابله با کرونا توسط دستگاه های مختلف شهرستان بر لزوم بهره گیری از همه ظرفیت های شهرداری تهران و دستگاه های دولتی برای مقابله با کرونا ویروس تاکید کرد.

مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران:

شهرداری منطقه یک:

بر اساس گزارش روابط عمومی این منطقه، تاکنون ۶۰ بنر آموزشی مقابله با کرونا ویروس در سطح معابر منطقه نصب شده است. همچنین روزهای گذشته اقدامات پیشگیرانه ویروس کرونا  مانند  اندازه گیری دمای بدن با تب سنج  ، آموزش چهره به چهره و توزیع بروشور آموزشی ویژه پرسنل ناحیه انجام شده است.

سید حمید موسوی شهردار و رئیس شورای هماهنگی HSE منطقه یک نیز گفته است: با تلاش و جدیت طبق بخشنامه‌ها و موارد ابلاغی از سوی مراجع ذی‌صلاح اقدامات پیشگیرانه خود را در سطح وسیع برای عدم شیوع و ابتلاء کارکنان، پیمانکاران و شهروندان سطح منطقه به ویروس کرونا آغاز کرده ایم. این اقدامات به جز پیشگیری از عدم برگزاری همایش یا مراسم و هر تجمعی دیگر و مواردی اعم از ضدعفونی کردن ناوگان حمل و نقل عمومی به‌ صورت روزانه، ارسال پیامک‌های بهداشتی و هشدار دهنده به تمام پرسنل جهت رعایت اصول بهداشتی، ضدعفونی کردن لوازم بازی و صندلی‌ها در بوستان های سطح منطقه، توزیع دستکش و مایع ضدعفونی کننده در بین کارکنان شهرداری، نصب پوسترهای بهداشتی در تابلو اعلانات، نصب بنرهای پیشگیرانه از ویروس کرونا، تجهیز تمام پرسنل سازمان به ماسک و دستکش مخصوص و تب سنجی آنها هر ۲۴ ساعت در دستور کار قرار گرفته و با جدیت در حال پیگیری و نظارت بر رعایت آنها هستیم.

شهرداری منطقه ۲:

در منطقه ۲ نیز همزمان با اقدامات پیشگیرانه تمام مناطق شهرداری برای شیوع ویروس کرونا، سایت مرکزی برف‌روبی منطقه٢ به پایگاه پیشگیری از کرونا در محافظت از سلامت کارگران حوزه خدمات شهری تبدیل شده است. همچنین دو منبع ۱۰ هزار لیتری جهت ذخیره مواد ضدعفونی کننده برای پشتیبانی از عملیات پاکسازی اسکان‌های کارگری و تأسیسات شهری در این پایگاه جانمایی شده است و طرح پاکسازی و ضد عفونی تاسیسات شهری از جمله ایستگاه های اتوبوس ، مبلمان شهری، سرویس های بهداشتی بوستان ها و مراکز اسکان کارگری منطقه به صورت مستمر در حال انجام است.

رسول کشت پور شهردار منطقه ٢با تاکید بر رعایت ملاحظات پیشگیرانه طبق شیوه­ نامه­ های ابلاغی وزارت بهداشت اظهار کرده است که ضدعفونی کردن تمامی ساختمان­های شهرداری منطقه و نصب محلول ضدعفونی کننده برای شست و شوی دستها در ورودی ساختمان ها (مقابل آسانسور و درب ورودی ادارات)، بکارگیری تمامی ظرفیت­های تبلیغاتی شهرداری منطقه اعم از بیلبورد و پرتابل­های شهری، تلویزیون­های شهری در راستای اطلاع رسانی گسترده در این زمینه با محوریت پیام­های مورد تائید اداره کل سلامت، آموزش نیروی انسانی شاغل در منطقه و همچنین آموزش شهروندان در سرای محلات، مدارس، مساجد و.. از طریق خانه­ های سلامت مستقر در سطح منطقه ، ارائه آموزش رعایت الزامات بهداشتی به پرسنل خدمات منطقه توسط اداره سلامت از جمله اقداماتی است که در دستور کار این ستاد قرار گرفته است.

شهرداری منطقه سه:

درپی شیوع ویروس کرونا، اقدامات پیشگیرانه شهرداری منطقه سه برعلیه ویروس کرونا در اماکن عمومی در حال انجام است به این شکل که اطلاع رسانی به شهروندان از طریق فضاهای مجازی و حقیقی جزو اولویت های این منطقه برای مبارزه با ویروس کرونا است تا شهروندان با شناخت علائم کرونا و رعایت نکات بهداشتی، از سلامت خود و دیگران محافظت نمایند. همچنین ضدعفونی و گندزدایی بوستان‌های منطقه ۳ به طور مستمر و توزیع دستکش، ماسک میان کارکنان و آموزش چهره به چهره به آنها، آموزش مجازی به رانندگان تاکسی و اتوبوس درخصوص اطلاع رسانی بیماری کرونا نیز انجام شده است.

شهرداری منطقه چهار:

شهرداری منطقه چهار نیز علاوه بر تعطیلی باغ پرندگان در این ایام اعلام کرد که به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در بین شهروندان به ویژه کارکنان شهرداری منطقه چهار، از این پس مراجعان حوزه های درآمد و نوسازی، کسب و پیشه و همچنین معاونت شهرسازی و معماری به صورت غیر حضوری نیز می توانند درخواست های خود را در ساعات اداری پیگیری کنند.

حمیدرضا فرخی، معاون خدمات شهری و محیط زیست منطقه نیز می‌گوید: آموزش چهره به چهره به شهروندان، کارگران و پرسنل شهرداری - چکاپ و سنجش حرارت بدن افراد- ضدعفونی مکان‌های عمومی و اسکان‌های کارگری- توزیع ماسک و مواد ضدعفونی کننده میان کارگران نواحی و ... از اقدامات انجام گرفته در این عملیات است. همچنین ضدعفونی المان های شهری نیز مدام انجام می‌شود.

شهرداری منطقه پنج:

همزمان با اعلام شیوع بیماری کووید ۱۹ ،اقدامات پیشگیرانه جهت جلوگیری از انتشار این ویروس در منطقه ۵ با انجام اقداماتی همچون توزیع ماسک و بازدید از نواحی و اماکن اسکان کارگری و نظارت مستمـر بر انجام نظافت کامل و ضدعفونی اسکـان‌های کـارگـــری و نظارت بر استفاده از وسایل حفاظت فردی مناسب همچون کاور پلاستیکی، ماسک، دستکش و چکمه جهت متصدیان ضدعفونی نیز با هدف حفظ و تامین سلامت کلیه نیروها آغاز شده است. همچنین کلاس‌های آموزشی جهت پرسنل و ۲۹ مسئول خانه سلامت برگزار و انتشار فایل، کلیپ، موشن گراف و گرافیک‌های طراحی شده  توسط مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران در کلیه فضاهای تبلیغی در اختیار  نیز صورت پذیرفت. پیام‌های آموزشی پیشگیری از ابتلا به این ویروس نیز در معابر پر تردد منطقه اکران شد.

در نهضت نظافت سرویس‌های بهداشتی جهت پیشگیری از شیوع  این ویروس تعداد ۶۹۸ چشمه سرویس بهداشتی گندزدایی و ۵ نوبت در روز ضدعفونی می‌شوند. در این طرح علاوه بر سرویس‌های بهداشتی ، سایر تجهیزات بوستان ها از قبیل وسایل بازی کودکان ، ست های ورزشی ، نیمکت و صندلی بوستان‌ها هم روزانه ضدعفونی می‌شوند.

شهرداری منطقه شش:

طبق اعلام مهدی خسروانی، دبیر ستاد مدیریت بحران شهرداری منطقه شش، مواد اولیه ساخت ماسک‌ها و محافظ های صورت از سوی دانشگاه علوم پزشکی و وزارت بهداشت تهیه شده و اعضای گروه های داوطلب مردمی پس از گذراندن دوره های آموزشی نسبت به ساخت آن ها اقدام می کنند.

این ماسک‌ها به منظور استفاده کادر پزشکی و درمانی بیمارستان های تحت نظارت دانشگاه علوم پزشکی تهران ساخته می شود. یک سالن دانشگاه علوم پزشکی تهران به این منظور اختصاص یافته است و روزانه بیش از پانصد ماسک و پوشش محافظتی ساخته می شود.

علیرضا علی بخشی، معاون خدمات شهری منطقه نیز تصریح می‌کند: ضد عفونی مرتب ماشین‌های جمع آوری زباله، جلوگیری از جداسازی پسماند خشک و توزیع ماسک دستکش و مواد ضدعفونی کننده در میان پاکبانان شهر صورت گرفته است و جمع آوری پسماندهای پزشکی بیمارستان های خدمت رسان به صورت ویژه و با تمهیدات نظارتی کامل صورت می گیرد. 

علی بخشی همچنین از ضدعفونی مستمر محل اقامت کارگران در ساختمان های اسکان کارگری خبر داده و می‌گوید: با توجه به نقش مهم خودمراقبتی در کنترل شیوع بیماری، طرح آموزش همه کارگران خدمات شهری اجرا و اقدامات پیشگیرانه آموزش داده شده است. 

شهرداری منطقه هفت:

طبق اعلام محمد حیدری، مدیر اداره سلامت منطقه، در راستای حفظ سلامت و پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا ، با خرید و تجهیز این منطقه به دستگاه تب سنج ، میزان درجه حرارت بدن تمامی پرسنل منطقه بررسی شد.

سمیه حاجوی شهردار منطقه نیز گفته است: علاوه بر اطلاع رسانی ، آموزش و تجهیز کلیه کارکنان در خصوص پیشگیری از ویروس کرونا نظافت و ضدعفونی کلیه فضاهای عمومی از سوی نیروهای خدماتی مجهز به ماسک و دستکش به طور مستمر انجام می شود ، همچنین برای رفاه شهروندان مایع ضدعفونی کننده دست در ورودی ساختمان ستادی منطقه قرار داده شده است. شستشو ، نظافت و ضدعفونی سرویس های بهداشتی در بوستان‌ها و معابر عمومی ، هندریل های پله های پل های مکانیزه ، پایانه ها و ایستگاه های اتوبوس و تاکسی ، وسایل بازی و تجهیزات ورزشی ، مبلمان شهری سطح منطقه و کلیه اماکن اسکان کارگری از دیگر فعالیت هایی است که در دستور کار منطقه ۷ قرار گرفت.

شهرداری منطقه هشت:

توزیع اقلام تهیه شده شامل ۵۵٠ عدد ماسک، ١٠٠ عدد ژل ضد عفونی کننده و پد الکلی، ٢۴٢۵ جفت دستکش، ۵۵ لیتر مایعات ضد عفونی کننده(الکل، آب مقطر و ضدعفونی کننده دست) به واحدها، تهیه و نصب پوسترهای توصیه‌های بهداشتی ویروس کرونا، استقرار محلول ضد عفونی کننده در ورودی‌های ساختمان‌های شهرداری، و ... در دستور کار منطقه هشت شهرداری تهران قرار دارد.

همچنین به منظور پیشگیری و جلوگیری از شیوع ویروس کرونا تمامی خدمات ورزشی در سراهای محله و باشگاه‌های ورزشی در این منطقه به صورت رسمی تعطیل شد و بکارگیری تمامی ظرفیت های تبلیغاتی شهرداری منطقه اعم از بیلبورد و پرتابل‌ها و تلویزیون‌های شهر از دیگر اقدامات منطقه است.

شهرداری منطقه۸ همچنین برای اطمینان خاطر شهروندان برای حضور در بوستان‌ها و استفاده از سرویس‌های بهداشتی، به طور روزانه و مستمر تمام ۲۸۰ چشمه سرویس‌های بهداشتی را ضد عفونی می‌کند.

شهرداری منطقه ۹:

فاطمه جوادی فرد معاون توسعه منابع انسانی منطقه ۹ از اقدامات صورت گرفته به ممنوعیت ثبت اثر انگشت و استفاده از سیستم ثبت چهره برای ثبت کارت در زمان ورود و خروج کارکنان، ابلاغ دستورالعمل مراقبت و کنترل به کلیه کارکنان تحت پوشش واحد سازمانی، گندزدایی و ضدعفونی کردن ساختمان‌های منطقه و نواحی، برگزاری کلاس آموزشی برای کارکنان و نیروهای خدماتی، برگزاری دوره مجازی «آشنایی با نحوه پیشگیری، مراقبت و تشخیص ابتلاء به ویروس کرونا»، تهیه بروشورهای آموزشی، تعطیلی باشگاه ورزشی کارکنان، جمع‌آوری تمامی آب‌سردکن‌های منطقه، تب‌سنجی روزانه کارکنان، توزیع مواد ضدعفونی‌کننده بین کارکنان، ضدعفونی کردنِ دست‌ها و تب‌سنجیِ مراجعه‌کنندگان، حضور پزشک در منطقه به صورت مستمر و فراهم کردن فرصت دورکاری برای بخشی از همکاران اشاره کرده است.

شهرداری منطقه ۱۰:

به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه ۱۰، عوامل اجرایی اداره ساماندهی معاونت خدمات شهری منطقه، در راستای آگاه سازی و اطلاع رسانی عمومی شهروندان برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا اقدام به نصب بنر با موضوع ویروس کرونا و روش های کنترل و پیشگیری از آن در میدان های میوه و تره بار آذرشهر واقع  در خیابان آذربایجان، سلسبیل واقع در خیابان رودکی، سلیمانی واقع در خیابان بنکدار، شهدای جی، طوس، کارون و هفت چنار کرده است.

همچنین عوامل اجرایی HSE اداره مدیریت پسماند شهرداری منطقه ۱۰ با هدف ارتقاء سطح آگاهی و تشخیص به موقع ابتلا به ویروس کرونا و رعایت ایمنی و بهداشت جهت پیشگیری از ابتلا به این ویروس اقدام به اجرای عملیات ضد عفونی کردن سرویس های بهداشتی، آشپزخانه و محوطه ایستگاه و غرف بازیافت و همچنین آموزش متصدیان غرف بازیافت منطقه کردند. بروشورهای آموزشی دراین خصوص نصب و  بر الزام استفاده از ماسک و دستکش و شست و شوی مکرر دستان تأکید شد.

شهرداری منطقه ۱۱:

نصراله آبادیان، شهردار منطقه ۱۱ در تشریح اقدامات منطقه در مقابله با کرونا ویروس نیز  به عملیات ویژه ضدعفونی کلیه سطوح ، ایستگاه های اتوبوس و المانهای شهری در خیابان حضرت ولی عصر (عج) توسط نواحی چهارگانه توسط  ٢٩ اکیپ ، ١١٠ کارگر و ١٣ دستگاه وانت مجهز به تانکر و واترجت و همچنین ٨ اکیپ سم پاش فضای سبز حد فاصل میدان راه آهن تا چهارراه ولی عصر (ع) اشاره کرد.

از دیگر اقدامات انجام شده در این مدت در منطقه، ضد عفونی کردن ساختمان های نواحی، فعالیت شبانه شستشو و ضد عفونی ایستگاه های اتوبوس با همکاری سپاه ناحیه سلمان، توزیع مستمر روزانه ماسک و دستکش به کارگران پاکبان نواحی به منظور رعایت بهداشت فردی کارگران خدمات شهری برای جلوگیری از شیوع و مقابله با ویروس کرونا، تداوم اقدامات ضد کرونایی در فعالیت های خدمات شهری منطقه ١١، ترکیب مواد ضدعفونی کننده به مصارف آب و شستشوی مکرر کلیه سطوح و المان های پر تماس شهروندان در سطح نواحی چهارگانه بوده است.

به گفته آبادیان، شستشوی ایستگاههای اتوبوس، ضد عفونی کردن وسایل بازی کودکان جهت جلوگیری از ویروس کرونا در بوستان ها، شستشوی سرویس های بهداشتی به صورت روزانه در دو نوبت جهت ضد عفونی کردن، شستشو ، گندزدایی و ضدعفونی مخازن زباله با افزایش زمان فعالیت و تعداد دفعات انجام کار با خودروهای مکانیزه به منظور افزایش سطح بهداشت و جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، نظافت و ضدعفونی ساختمان اسکان کارگران خدمات شهری جهت مقابله با شیوع ویروس کرونا بصورت روزانه در دو نوبت شستشوی ورودی مدارس و مساجد با مواد ضدعفونی از دیگر اقدامات بوده است که همچنان در حال انجام است.

شهرداری منطقه ۱۲:

بنابر اعلام روابط عمومی شهرداری منطقه ۱۲، در راستای پیشگیری از شیوع بیماری کرونا و بر اساس دستور العمل وزارت بهداشت، اغذیه فروشی های خیابان های سی تیر و باب همایون تا اطلاع ثانوی تعطیل شد. همچنین اقدامات پیشگیرانه شهرداری ناحیه ۵ منطقه ۱۲ بر علیه ویروس کرونا نظیر ضدعفونی ایستگاه های BRT، سم پاشی و ضد عفونی اسکان کارگری ناحیه، ضد عفونی ساختمان اداری ناحیه ۵ همچنین توزیع ماسک و دستکش میان کارگران خدمات شهری ناحیه ۵ بوده است.

شهرداری منطقه ۱۳:

حمیدرضا پازوکی، معاون توسعه منابع انسانی شهرداری منطقه با بیان اینکه از نخستین روز خبر شیوع این بیماری ستاد مقابله و پیشگیری بیماری کرونا در منطقه تشکیل شد تا تدابیر بیشتری بر اساس سیاست های ابلاغی وزارت بهداشت اجرا شود، ادامه می‌دهد: کلیه اقدامات پیشگیرانه در ساختمان های منطقه اعم از ضدعفونی سطوح و آسانسورها، راهروها و دفاتر، نصب دستگاه های پمپاژ محلول های ضدعفونی، اسپری محلول ضد عفونی جهت دستان مراجعه کنندگان به منطقه و نواحی، نصب دستمال کاغذی در آسانسورهای سطح منطقه و... صورت پذیرفته است.

سجاد سبحانی معاون امور اجتماعی و فرهنگی منطقه نیز از اجرای طرح های مختلف سلامتی به منظور مقابله با ویروس کرونا در این منطقه خبر داده و افزوده است که طرح غربالگری اولیه این بیماری با استفاده از دستگاه های دیجیتال تب سنج لیزری در ورودی کلیه ساختمان های شهرداری این منطقه آغاز شد. طی این طرح نیروهای سلامت مستقر در ورودی ساختمان ها ، دمای بدن کارکنان را با استفاده از دستگاه تب سنج سنجیده و افراد با دمای بالای ۳۸ درجه برای معاینات بعدی به درمانگاه شهرداری منطقه  معرفی می شوند.

شهرداری منطقه۱۴:

سعید تیموری معاون امور اجتماعی و فرهنگی منطقه ۱۴ نیز از اقدامات مبارزه با کرونا در منطقه عنوان می‌کند: با توجه به تاکیدات شهردار تهران و به منظور آگاه سازی شهروندان و همکاران منطقه بیش از ۲۰۰ کارگاه آموزشی پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا در محل ادارات دولتی و غیر دولتی ، مساجد ، کلانتری ها ، میادین میوه و تره بار و ... برگزار و همچنین برای اطلاع رسانی بیشتر در خصوص مبارزه با این بیماری بیش از ۱۰۰۰پوستر و ۴۰۰۰ بروشور در سطح ساختمان های اداری و فضای مجازی  نصب، منتشر و توزیع شد.

همچنین برای رعایت هرچه بیشتر بهداشت و پیشگیری از ابتلا به کرونا ویروس با مشارکت ستاد بحران تهیه، بسته بندی وتوزیع بسته های بهداشتی(ماسک ، محلول ضدعفونی کننده ، دستکش لاتکس ) بین ۸۰۰ نفر از پرسنل منطقه صورت پذیرفت.

شهرداری منطقه۱۵:

شهردار منطقه۱۵ نیز از بسیج تمامی امکانات در انجام اقدامات پیشگیرانه به منظور مقابله با بیماری کرونا خبر داده و افزوده است: پرسنل شهرداری منطقه، نواحی، آتش نشانی، کلانتری، کارگران اسکان خدمات شهری، کارکنان سراهای محله، شهروندان، کسبه، نمازگزاران، کارکنان میادین میوه و تره بار و فروشگاه‌های زنجیره ای به صورت مجازی و چهره به چهره آموزش دیدند. همچنین شست و شو و گند زدایی مستمر اماکن عمومی منطقه شامل سرویسهای بهداشتی،  اسکانهای کارگری، مکان‌های خدماتی زیر مجموعه شهرداری و میدان و بازار میوه و تره بار، آموزش ۹۰۰ کارگر خدمات شهری و تحویل تجهیزات بهداشتی شامل ماسک و دستکش به کارگران از جمله اقدامات انجام شده شهرداری منطقه در مقابله با شیوع این بیماری است.

به گفته وحید رضا محمدی، تب سنجی پرسنل و شهروندان مراجعه کننده در بدو ورود به ساختمان منطقه، اطلاع رسانی های روزانه از طریق اتوماسیون و برگزاری کلاس های آموزشی پیشگیری از این بیماری ویژه کارکنان، الزامی شدن استفاده از سیستم ثبت چهره به جای سیستم انگشت زنی برای ثبت کارت در زمان ورود و خروج کارکنان از نخستین روز خبر شیوع این ویروس،  گندزایی محیط اداری ستاد و نواحی در طول شبانه روز و قرار دادن مواد ضدعفونی کننده دست در ساختمان های تابعه منطقه از دیگر تمهیدات انجام شده در مقابله با این بیماری است.

شهرداری منطقه ۱۶:

پیمان پورنصر شهردار منطقه نیز اعلام کرد: برای تامین دستکش، ماسک و محلول ضدعفونی کننده برای کارمندان، اقدامات لازم انجام شده است و امکانات لازم برای ضدعفونی و گندزدایی محیط ادارات دارای مراجعه کننده به صورت دو نوبت در روز فراهم شده و این موضوع به ادارات نواحی شش گانه نیز ابلاغ شده است.

همچنین به منظور رعایت نکات بهداشتی و در راستای اطلاع رسانی و آشنایی با راه‌های پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، نسبت به توزیع بروشورهای تهیه شده توسط شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر در بین متصدیان کیوسک‌های مطبوعاتی و گلفروشی سطح منطقه اقدام شد.

شهرداری منطقه۱۷:

ابراهیم ابویی رییس روابط عمومی شهرداری منطقه۱۷ از انتشار مجله تصویری نیم نگاه با عنوان «مهمان ناخوانده» با محوریت ارائه توصیه هایی برای مقابله با شیوع بیماری کرونا خبر داده و می افزاید: به منظور خدمت رسانی و بالابردن سطح آگاهی شهروندان ، ۱۸ عدد تبلیغات فرهنگی با موضوع اقدامات پیشگیرانه و بهداشتی برای کاهش شیوع  ویروس کرونا توسط عوامل اجرایی اداره زیباسازی به متراژ ۱۳۵ مترمربع بر روی سازه های پرتابل سطح منطقه اکران گردید.

همچنین  رئیس اداره سلامت منطقه۱۷، از نصب اطلاعیه های آموزشی ویروس کرونا در سطح ساختمانهای شهرداری منطقه۱۷ توسط کارشناسان سلامت خبر داد.

شهرداری منطقه ۱۸:

حمید رضا خسروی معاون مالی و اقتصاد شهری منطقه به تمهیدات لازم و ضربتی در جهت پاکسازی سطوح و تهیه و توزیع اقلام بهداشتی و مورد نیاز کارکنان اشاره کرده و در ادامه عنوان کرده است که در نخستین فاز پس از احصاء و ارزیابی نیازهای موجود ، ابتدا کارگاه های آموزشی متعددی ویژه عوامل خدمات با محوریت موضوع شناخت راه های شیوع این ویروس و ضرورت پاکسازی سطوح مختلف برگزار و پس از آن اقلام بهداشتی به جهت پاکسازی سطوح ابنیه های تحت پوشش همچون وسائل اداری ، رایانه ، گوشی های تلفن رومیزی ، آبدارخانه ، دستگیره های درب ، سرویسهای بهداشتی و سرامیک کف اتاقها بوسیله مایع ظرفشوئی ، دستشوئی ، وایتکس ، پارچه تنظیف ، الکل و... خریداری و در این فاز نیز برنامه های تدوین شده بطور کامل به انجام رسیدند.

تهیه و توزیع انواع ماسک بهداشتی ، ژل ضد عفونی ، دستمال کاغذی ، دستکش پلاستیکی و لاکتکس میان کارکنان شاغل در حوزه ها ، دوائر و نواحی هفتگانه نیز از دیگر اقدامات انجام شده در فاز نخست به شمار می رود.

شهرداری منطقه۱۹:

محسن  فریدی، معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه ۱۹ از توزیع ۱۵۰ عدد پوستر آموزشی پیشگیری از کرونا خبر داده و ادامه می دهد: با توجه به شیوع بیماری ویروسی کرونا و ضرورت ارتقای سواد سلامت شهروندان و  پیشگیری از ابتلا به آن، آموزش و اطلاع رسانی در این خصوص در دستور کار اداره سلامت قرار گرفت. درهمین راستا تعداد ۱۵۰ عدد  پوسترهای اطلاع رسانی تهیه شده از اداره کل سلامت به منظور اطلاع رسانی درسرای محلات، مساجد واماکن پرتردد، کسبه های محلات و فروشگاه ها ، ساختمان های شهرداری بین نواحی توزیع شد.

همچنین شهروندان منطقه ۱۹ به صورت مجازی درخصوص پیشگیری از ویروس کرونا توصیه های بهداشتی و پزشکی دریافت می کنند.

شهرداری منطقه ۲۰:

فرهاد افشار شهردار منطقه ۲۰ نیز اظهار می‌کند: به منظور کنترل ویروس کرونا، ضمن نصب بنرهای اطلاع رسانی راه‌های پیشگیری از ابتلا به کرونا ویروس در سطح شهر و ساختمانهای این منطقه، پاکسازی و ضدعفونی سرویس های بهداشتی و داخل آسانسورها به صورت مستمر انجام می شود. نظافت و ضدعفونی سطوحی که در تماس مستمر کارکنان و شهروندان قرار دارد به صورت مستمر انجام می شود. در راستای اهمیت پیشگیری از شیوع ویروس کرونا و ارائه خدمات مطلوب و موثر به شهروندان و افزایش رضایتمندی آنان، سامانه تعاملی خدمات غیر حضوری با اجرای کد دستوری#۱۲۰۲۲۰*۶۶۵۵* بدون هیچ هزینه ای برای شهروندان و با امکان سرعت بالا در پاسخگویی و امنیت بالا در انتقال اطلاعات در این منطقه راه اندازی شده است.

وی تهیه گردن آویز با متن «من دست نمی دهم چون خود و شما را دوست دارم» برای کلیه کارکنان منطقه ۲۰، لغو کلیه کارگاه ها و کلاس های آموزشی، نشست های علمی، فرهنگی و اجتماعی در سرای محلات، لغو جلسات داخلی مدیران و معاونین، لغو جلسات ملاقات مردمی، اجرای دستورالعمل استفاده از سرویس کار از راه دور ویژه همکاران دارای بیماری خاص و زنان باردار، اطلاع رسانی کلیه اقدامات از طریق انتشار تولیدات چندرسانه ای شامل (مولتی مدیا، اینفوگرافی و خبر) و هماهنگی انجام معاینه کارکنان و شهروندان مراجعه کننده را از دیگر اقدامات انجام شده عنوان کرد.

شهرداری منطقه ۲۱:

معاونت خدمات شهری و محیط زیست این منطقه اقداماتی از جمله شستشو، سم پاشی و ضدعفونی کردن اسکان های کارگری؛ آموزش های مستمر و تحویل ماسک و دستکش و ژل ضدعفونی به کارگران این حوزه؛ شستشوی مرتب ایستگاه های اتوبوس و مراکزی که دارای بیشترین تردد شهروندان هستند؛ ضدعفونی کردن مستمر فضای مقابل مراکز درمانی و بیمارستانی منطقه۲۱ را انجام داده که این اقدامات تا اطلاع ثانوی نیز ادامه خواهد داشت.

معاونت امور اجتماعی و فرهنگی منطقه۲۱ نیز اقدام به برپایی دوره های آموزشی پیشگیرانه برای شهروندان از طریق خانه های سلامت سراهای محله؛ اطلاع رسانی مجازی از طریق شبکه های اجتماعی برای شهروندان و همکاران؛ ضدعفونی کردن ساختمان های سرای محله؛ ارائه آموزش های لازم به پرسنل ایستگاه های آتش نشانی محدوده؛ توزیع ماسک و دستکش در سرای محله ها؛ نصب اینفوگرافی در ساختمان های ستادی و نواحی و ... کرده است. همچنین معاونت توسعه منابع انسانی منطقه۲۱ نیز طی ایام شیوع فراگیر بیماری ویروسی کرونا، نسبت به انجام مواردی از جمله تشکیل کلاس آموزشی پیشگیری از کرونا ویژه نیروهای خدماتی این منطقه، برپایی دوره آموزشی مجازی کرونا برای کلیه همکاران، تحویل ماسک و دستکش و ژل و محلول ضدعفونی به نیروهای خدماتی، ضدعفونی مکرر سطوح و دستگیره‌ها با استفاده از محلول های الکل دار توسط نیروهای خدماتی و ... اقدام کرده است.

شهرداری منطقه۲۲:

ایرج عظیمی رئیس اداره سلامت منطقه ۲۲ درباره اقدامات این منطقه برای کنترل شیوع کرونا می‌گوید: با مشارکت ادارات این حوزه ،شست‌وشو، گندزدایی و ضدعفونی وسایل و تجهیزات در ساختمان های اداری منطقه انجام شد. آموزش های مستمر، تحویل ماسک، دستکش و ژل ضدعفونی به کارگران حوزه خدمات شهری و فضای سبز، شستشوی مرتب ایستگاه های اتوبوس،سرویس های بهداشتی و ست های بازی و ورزشی در سطح بوستان های منطقه و مراکزی که دارای بیشترین تردد شهروندان هستند، ضدعفونی کردن مستمر فضای مقابل مراکز درمانی منطقه۲۲ انجام شده است که این اقدامات تا اطلاع ثانوی نیز ادامه خواهد داشت.

همچنین برپایی دوره های آموزشی پیشگیرانه برای شهروندان از طریق خانه های سلامت سراهای محله، انجام می شود. اطلاع رسانی مجازی از طریق شبکه های اجتماعی برای شهروندان و همکاران، ضدعفونی کردن ساختمان های سرای محله، ارائه آموزش های لازم به پرسنل ایستگاه های آتش نشانی محدوده، توزیع ماسک و دستکش در سرای محله ها، نصب اینفوگرافی در ساختمان های ستادی و نواحی و ... انجام شده است و کنترل درجه تب مراجعین و پرسنل منطقه در ورودی ساختمان مرکزی نیز انجام می شود.

شهرستان شمیرانات:

در شهرستان شمیرانات هم پس از شیوع کرونا،  جلسهٔ ستاد پیشگیری و مقابله با بیماری کرونا به ریاست سیاوش شهریور فرماندار شمیرانات و با حضور بخشداران لواسان و رودبار قصران، رئیس شبکه بهداشت شمیرانات و سایر اعضای ستاد پس از ابلاغ صورتجلسه ستاد فرماندهی بحران کشور تشکیل شد و به گفته فرماندار شمیرانات مقرر شد به منظور پیشگیری از شیوع بیماری بین شهروندان و حفظ سلامت عمومی، هیأت های مذهبی و امامزاده ها مراسمات تجمعی خود را لغو کنند. همچنین متولیان مساجد تلاش کنند با گفت و گو، صاحبان عزا را به جهت حفظ سلامت این عزیزان از برگزاری مراسمات ختم منصرف کنند.

وی برای شهرداری های شمیرانات هم دستوراتی صادر کرده اعلام می‌کند که تمهیداتی اتخاذ کنند تا جمعیت در مراکز تفریحی و تجمعی مانند پارک ها کنترل و محدود شود همچنین باید نسب به گندزدایی و پاکسازی مستمر ناوگان حمل و نقل عمومی ، سرویس های بهداشتی عمومی و ... اقدام کنند. تمامی مراکز ورزشی و تفریحی تا بهبود شرایط تعطیل و مسابقات ورزشی به استثناء مسابقات ملی و مرتبط با تیم های ملی نیز لغو شدند.
تصمیم گیری در خصوص مسابقات ملی و بین المللی با مراجع ذیصلاح از جمله وزارت بهداشت و وزارت ورزش و تصمیمات ستاد فرماندهی بحران کشور خواهد بود.

سینماها و سالن های اجرای تئاتر شهرستان شمیرانات نیز تا اطلاع ثانوی تعطیل شدند و بازرسان میراث فرهنگی به صورت مستمر در حال نظارت وضعیت بهداشتی واحدهای اقامتی شهرستان هستند.

شهرداری لواسان:

روابط عمومی شهرداری و شورای اسلامی شهر لواسان اعلام کرد که برای آشنایی و پیشگیری از ویروس کرونا ۱۲ بنر اطلاع رسانی  در سطح شهر نصب کرده است همچنین با همکاری آتشنشانی شهرداری لواسان، اداره بهداشت و طبق پیگیری بخشدار لواسانات مکان های تجمع مانند تاکسی‌ها، ایستگاه تاکسی ها، باجه های تلفن، ورودی پاساژ هدیش و پاساژ اسکای سنتر لواسان ضد عفونی و گند زدایی شد و طبق دستور سرپرست اداره کل مدیریت بحران، دوره آموزش همگانی ویروس کرونا انجام می پذیرد.

شهرستان ری:

حسین توکلی، فرماندار شهرستان ری نیز در تشریح تمهیدات مقابله با ویروس کرونا در سطح این شهرستان از تعطیلی مراکز عرضه قلیان و فروش حیوانات در شهرستان ری خبر داده و افزوده است: در شهرستان ری تمامی اقدامات صورت گرفته اقداماتی پیشگیرانه در راستای حفظ سلامتی مردم است اما برخی افراد فرصت طلب در این شرایط به دنبال سودجویی و سوءاستفاده هستند و بایستی با آنان قاطعانه برخورد شود. شناسایی مراکز حساس شهرستان ری از دیگر اقدامات مهمی است که می بایست نسبت به گندزدایی این مراکز اقدام کرد.

وی بر برخورد قاطع با محتکران ملزومات بهداشتی نیز تاکید کرده و می‌گوید: تیم های متشکل از تعزیرات حکومتی، پلیس امنیت اقتصادی و ضابطین قضائی بطور مستمر در سطح شهرستان ری در حال نظارت و گشت زنی هستند و تا کنون چندین انبار ماسک و مواد ضدعفونی کننده احتکار شده کشف و ضبط و تحویل عوامل وزارت بهداشت شده است و در این راستا با متخلفین برخورد قاطع صورت می گیرد.

وی تاکید می‌کند: برخورد با مفسدان و احتکار کنندگان ملزومات بهداشتی یکی از اولویت های مبارزه با کرونا است. بی تردید با توجه به وجود عمده انبارهای کالا در شهرستان ری، هماهنگی همه دستگاهها و نهادهای شهرستان در برخورد با مفسدان و احتکار کنندگان کالاهای پزشکی و بهداشتی به عنوان یکی از اولویت های مبارزه با کرونا ویروس است.

شهرداری حسن آباد:

محسن تاجیک، شهرداری حسن اباد نیز ضمن اعلام تعطیلی تمامی مراکز ورزشی سطح شهر تا اطلاع ثانوی اعلام کرده است که اکیپ‌های خدمات شهر به‌منظور امور پیشگیرانه برای جلوگیری از شیوع این ویروس نسبت به ضدعفونی اماکن عمومی و ادارات شهر اقدام کرده تا از این طریق سهمی در پیشگیری از گسترش ویروس کرونا و مقابله با آن داشته باشند و از کلیه شهروندان نیز تقاضا کرده است تا با حفظ خونسردی شهرداری را یاری کنند.  ضدعفونی مستمر حمل‌ونقل عمومی درون‌شهری و برون‌شهری انجام‌شده و شهرداری حسن آباد نیز از رانندگان تاکسی‌های خطوط درراستای حفظ سلامت جان خود و مسافرین در خواست کرده تا موارد بهداشتی را بیشتر رعایت کنند.

شهرداری کهریزک:

بنا بر تاکید حسین امینی خواه شهردار کهریزک مبنی بر به کار بستن تدابیر لازم جهت پیشگیری از انتشار ویروس کرونا در بین شهروندان، طرح  پاکسازی و محلول پاشی مواد ضدعفونی کننده در اماکن عمومی شهر در دستور کار ستاد مدیریت بحران شهرداری کهریزک قرار گرفت، به طوریکه علاوه بر ضدعفونی نقاط پرتردد؛ اطلاع رسانی عمومی جهت پیشگیری از مبتلا شدن به این بیماری، ارتقای سطح بهداشت محلات، نظارت ویژه بر فعالیت رستوران ها و فضاهای عمومی نیز به عنوان یکی از اولویت‌های این ستاد تعریف شده است که با اجرای این طرح های کاربردی، نقش موثری در پیشگیری از  ابتلا به این ویروس ایفا شده است.

شهرستان بهارستان:

مجتبی خانجانی فرماندار شهرستان بهارستان نیز پیرو شیوع کرونا از مردم عاجزانه درخواست کرده است که تا اعلام وضعیت سفید در خانه بمانند تا خطری سلامت آنها را تهدید نکند.

به گفته وی، وجود پایانه نسیم‌شهر و رفت و آمدهای عدیده‌ای که در این شهرستان در طول روز صورت می‌گیرد می‌تواند هر لحظه بهارستان را آبستن کروناویروس کند. از مردم تقاضا داریم از دست‌فروشانی که می‌توانند به کانون انتقال کروناویروس تبدیل شوند، خریداری نکنند و تا حد امکان از تردد در اماکن عمومی خودداری کنند.

شهرداری نسیم شهر:

 قدرتعلی طلایی شهردار نسیم شهر نیز اقدام به ضد عفونی معابر پرتردد نسیم‌شهر کرده است و هر شبانه‌روز توسط نیروهای خدمات شهری و آتش‌نشانان، ضدعفونی معابر انجام می شود. بیش از ۶۰ هزار لیتر محلول‌های گندزدایی و ضدعفونی کننده در یک هفته گذشته در معابر و اماکن و سیستم حمل و نقل عمومی استفاده شده است. در عملیات ضدعفونی سطح شهر، اتوبوس‌های برون‌شهری و تاکسی‌ها نیز ضدعفونی شدند.

همچنین در این شهر آرامستان باغ بهشت تعطیل شده است و شهرداری نسیم شهر اعلام کرده است که براساس تصمیمات اتخاذ شده، ستادشهرستانی مدیریت بیماری ناشی ازویروس کرونا،با توجه به فراگیری ویروس کرونا در کشور و ضرورت رعایت اصول اولیه پیشگیری از شیوع این ویروس در آستانه سال جدید،  آرامستان نسیم شهر در روزهای پنج شنبه و جمعه ۱۵و۱۶ اسفند تعطیل شده است.

شهرداری صالحیه:

محمد آگاهی مند سرپرست شهرداری صالحیه نیز گفته است: با توجه به هشدار مراجع ذی صلاح بهداشت و درمان کشور در خصوص رعایت موازین بهداشتی جهت مهار ویروس کرونا، عملیات ضدعفونی هسته مرکزی شهر تا اعلام وضعیت سفید استمرار دارد. همچنین ضد عفونی کردن مینی بوس و تاکسی های سازمان حمل و نقل شهرداری صالحیه در مبادی حرکت برای پیشگیری از ویروس کرونا بصورت مستمر و روزانه انجام می شود.

وی استفاده از محلول آب ژاول ( وایتکس یا همان هیپوکلرید سدیم) را تنها راه حل فعلی برای تطهیر شهر از ویروس کرونا دانست که به تایید کارشناسان شبکه بهداشت و درمان شهرستان بهارستان نیز رسیده است.

شهرداری گلستان:

کورش خالقی سرپرست شهرداری گلستان از ضدعفونی و گندزدایی اماکن و معابر عمومی با هدف مقابله با ویروس کرونا خبر داده و افزوده است: شهرداری گلستان در مقابله با ویروس کرونا و جلوگیری از گسترش آن در بین مردم مصمم است و کلیه اماکن و معابر عمومی از جمله ادارات، مجتمع های تجاری، بازارچه ها، پارک ها و بوستان ها و... توسط اکیپ های مختلف خدمات شهری و آتش نشانی ضدعفونی می شود. از شهروندان عزیز تقاضا داریم ضمن رعایت بهداشت فردی، از ترددهای غیرضروری در سطح شهر بویژه اماکن و معابر پرازدحام جداً خودداری کنند.

شهرستان فیروزکوه:

مهدی یوسفی جمارانی، فرماندار فیروزکوه به کمبودهای این شهرستان اشاره کرده و یادآور شده است که در برخی از اقلام مورد نیاز از قبیل ماسک و دستکش در سطح شهرستان با کمبودهایی مواجه هستیم و تلاش می کنیم این ملزومات را تامین کنیم. یکی از برنامه های جدی قرارگاه پدافند زیستی شهرستان ، نظارت بر عملکرد داروخانه ها است و در این راستا دستگاه های نظارتی در صورت مشاهده هرگونه تخلف با متخلفین برخورد خواهند کرد.

فرماندار فیروزکوه خواستار فعالیت گسترده قرارگاه زیستی پیشگیری، کنترل و مقابله با بیماری کرونا ویروس در شهرستان شده و تأکید کرده است که باید برای حفظ سلامت مردم از تمامی امکانات شهرستان برای پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا استفاده کنیم.
همچنین در این شهرستان به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا از روزهای گذشته ضد عفونی معابر پرتردد، خیابان‌ها، تاکسی ها و اماکن پر تردد شهر توسط شهرداری آغاز شده است.

شهرستان دماوند:

مجید صفری، فرماندار شهرستان دماوند نیز تأکید دارد که سلامت مردم شوخی‌بردار نیست و کوتاهی در این راستا را غیر قابل بخشش عنوان کرده است.

وی اعلام کرده است که شهرداری‌ها مکلف به ضدعفونی کردن معابر و اماکن عمومی بر اساس برنامه ابلاغی از سوی شبکه بهداشت به ویژه در ساعات شبانه هستند و انتظار ما این است که در دماوند کمبودی نداشته باشیم و ارائه اقلام کالاهای مورد نیاز بر اساس نرخ مصوب باشد؛ علاوه بر این دامداری‌ها و کشتارگاه‌ها نیز نظارت مستمر را مدنظر قرار دهند.

صفری با تاکید بر اینکه شبکه بهداشت و درمان باید کمبودها و مشکلات خود را اعلام کنند تا بتوانیم هرچه زودتر نسبت به تأمین آنها اقدام کنیم، ادامه می‌دهد که شهرداری‌ها و بخشداری‌ها باید نسبت به تشکیل کمیته مدیریت بحران در شهرها و روستاها اقدام و تدابیر لازم را جهت شیوع این بیماری اتخاذ کنند. ضدعفونی کردن معابر و اماکن عمومی شهرها به صورت دائم باید تداوم داشته باشد؛ مردم نیز به جهت حفظ سلامتی خود و برای پیشگیری از ابتلا به بیماری، باید از حضور در تجمعات و مراکز شلوغ خودداری کنند؛ همچنین لازم است شهروندان اصول بهداشتی را رعایت و از ترددهای غیرضروری خودداری کنند.

شهرستان شهریار:

رضاغلامی، معاون فرماندار شهریار هم از لغو و تعطیلی کلیه مراسم ها، مسابقات ورزشی و تجمعات فرهنگی و مذهبی و اماکنی که امکان انتقال ویروس کرونا وجود دارد خبر داده و افزوده است: اقدامات وتمهیدات لازم در خصوص جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در سطح شهرستان شهریار به طور جدی در حال انجام است و این امر تا پاکسازی کامل و از بین بردن این مهمان ناخوانده ادامه خواهد یافت. 

شهرداری شاهدشهر:

طبق گزارش روابط عمومی شورای اسلامی و شهرداری شاهدشهر برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا پیاده روها و معابر پرتردد سطح شهر ضد عفونی و گندزدایی شده و تا اعلام وضعیت سفید ادامه خواهد داشت. ضمن اینکه موادی که برای ضدعفونی کردن معابر برای مقابله با ویروس کرونا در سطح شهر از آن استفاده می‌شود هیچ گونه عوارض یا ضرری برای همشهریان نخواهد داشت.

شهرداری وحیدیه:

به منظور پیشگیری از شیوع ویروس کرونا ناوگان اتوبوسرانی و تاکسیرانی شهرداری وحیدیه نیز ضد عفونی شد و سازمان حمل و نقل شهرداری وحیدیه نیز برای مقابله و پیشگیری از شیوع کرونا ویروس فرآیند مقابله با این ویروس را در دستور کار خود قرارداد و نسبت به ضد عفونی کردن ناوگان حمل و نقل اقدام کرد.

شهرداری باغستان:

حسن رنجبر، شهردار باغستان هم به اقدامات پیشگیرانه علیه ویروس کرونا در سطح شهرباغستان اشاره کرده و اظهار می‌کند که در راستای مقابله با ویروس کرونا ستاد مدیریت بحران در شهرداری تشکیل شده است. در راستای مقابله با ویروس کرونا شستشوی خیابان‌ها و نقاط پرتردد به صورت مستمر انجام می‌شود و ضدعفونی ناوگان حمل‌ونقل درون شهری از دیگر مواردی است که به صورت روزانه انجام می‌شود.

شهرداری اندیشه:

شهرداری اندیشه برای پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا وحفظ سلامت شهروندان و کارکنان مجموعه خود اقدامات پیشگیرانه ای را در دستور کار قرار داده است، به طوریکه تست تب از پرسنل و ارباب رجوع ، توزیع دستکش یک بار مصرف و ضدعفونی دستان در بدو ورود افراد به شهرداری ، توزیع ماسک و الکل در میان کارمندان از جمله اقدمات شهرداری اندیشه برای مقابله با ویروس کرونا است.

شهرستان ملارد:

سجاد برنجی سرپرست فرمانداری ملارد نیز با اعلام اینکه همه دستگاه های اجرایی شهرستان مکلف به اجرای مصوبات مدیریت بحران هستند، عنوان کرده است که براساس مصوبه مدیریت بحران شهرستان، قطع انشعابات آب، برق، گاز مردم شریف شهرستان که بضاعت مالی پرداخت بدهی را ندارند در شرایط فعلی ممنوع می باشد. به ادارات خدمات رسان این اختیار داده شده و تاکید گردیده است که حداکثر همکاری را با مشترکینی که تشخیص داده می‌شوند که بضاعت مالی خوبی ندارند صورت گیرد تا هم ترددهای غیر ضرور کم شود و هم برای مردم مشکلی ایجاد نشود.

سرپرست فرمانداری ملارد همچنین بر حداکثر مساعدت لازم برای استمهال بدهی مشترکین خانگی، واحدهای تولیدی و صنوفی که در شرایط فعلی متضرر شده اند از سوی دستگاه های خدمات رسان تاکید کرده است.

شهرداری صفادشت:

به گزارش روابط عمومی شهرداری صفادشت، عملیات ضدعفونی درساختمان شهرداری، دادگاه صفادشت ، کلانتری ، فرهنگسرا ، ایستگاهای اتوبوس وتاکسی ، مسکن مهر، آستان بی بی سکینه (س) ،دستگاه های خودپرداز و مکان های پر رفت و آمد دیگری از این قبیل انجام گردید.

شهرستان قدس:

لیلا واثقی فرماندار قدس هم در راستای مقابله با شیوع این ویروس اعلام کرده است تا جامعه هدف و آسیب پذیر در سطح شهرستان شناسایی و اقدامات پیشگیرانه در این مناطق صورت پذیرد. مردم باید به جای شایعه پراکنی از تجمع در اماکن عمومی و غیر ضروری بویژه افراد دارای بیماری خاص و سالمندان خودداری کنند.

وی با اشاره به اینکه بیمارستان های شهرقدس و پردیس تهران وارد گردش بیمارستانی شدند ، عنوان کرده است که بیماران مشکوک به کرونا به بیمارستان های تهران و شهرهای حومه منتقل می شوند و درصورت نیاز بیمارستان۱۶۰ تختخوابی قدس به فوریت تجهیز و قابل بهره برداری می شود. با توجه به اینکه بیمارستان ۱۲ بهمن تنها بیمارستان این شهرستان است باید با تمام توان به مردم خدمات ارائه دهد.

شهرستان اسلامشهر:

مسعود مرسلپور، فرماندار شهرستان اسلامشهر نیز با اعلام اینکه در حال حاضر ۱۰ شهروند اسلامشهری مبتلا به ویروس کرونا در بیمارستان های مختلف و در بخش ویژه مربوط به این بیماری بستری هستند از مردم اسلامشهر درخواست کرده است تا برای مقابله با ویروس کرونا همچنان در خانه هایشان بمانند و از ترددهای غیر ضرور در سطح شهرستان خودداری کنند.
فرماندار اسلامشهر ادامه داده است: متاسفانه برخی از شهروندان هنوز ملاحظات بهداشتی اعلام شده از سوی رسانه ها و وزارت بهداشت را جدی نمی‌گیرند و در برخی مراکز خرید و خیابانها شاهد حضورخطرآفرین مردم هستیم. در روزهای اخیر با تلاش مدیران و کارکنان پرتلاش شبکه بهداشت و درمان شهرستان و مسئولان، پزشکان، پرستاران و کادر درمانی زحمت کش بیمارستان امام رضا(ع) به عنوان رزمندگان خط مقدم مبارزه با این ویروس، شرایط خوبی در شهرستان پشت سر گذاشته‌ایم و انتظارم از مردم اسلامشهر این است که با رعایت نکات بهداشتی ما را یاری دهند تا ویروس کرونا را در این شهرستان شکست دهیم.

شهرداری احمدآباد مستوفی:

مجید شاهرودی، شهردار احمدآباد مستوفی هم با اشاره به این موضوع که پاکبان های خدوم شهر در این شرایط در معرض خطرند، از شهروندان فهیم و آگاه احمدآبادی درخواست کرد تا حد امکان مراقبت نمایند که اقلام بهداشتی مصرفی خود نظیر دستکش و ماسک را در خیابان‌ها رها نکنند، چرا که پاکبان ها در معرض برخورد مستقیم با این موارد هستند و این مساله ممکن است منجر به بروز مخاطرات جدی برای این عزیزان و حتی ابتلای آنان به ویروس کرونا و در نهایت انتقال این ویروس شود.

شهرداری فرون آباد:

کوروش میرزایی، شهردار فرون آباد بر اجرای طرح گسترده مبارزه با شیوع ویروس کرونا در سطح شهر تاکید داشته و در این راستا اماکن عمومی و معابر سطح شهر با همکاری حوزه مقاومت بسیج یک حضرت امیرالمومنین (ع) و مجموعه مدیریت شهری فرون آباد مورد ضدعفونی و گند زدایی قرار گرفت.

شهرداری شریف آباد:

در راستای ارتقاء سلامت عمومی و مقابله با شیوع ویروس کرونا شستشو ، گند زدایی و ضد عفونی سطح معابر و میادین شهر و دستگاه ها و ادارات شهر شریف آباد به همت حوزه معاونت خدمات شهری شهرداری به صورت مستمر انجام می‌پذیرد .

شهرستان پردیس:

عبدالعظیم رضایی فرماندار شهرستان پردیس هم با اشاره به اقدامات پیشگیرانه در مقابل شیوع بیماری کرونا، از تعطیلی روزبازارهای فعال در شهرستان تا اطلاع ثانوی خبر داده و افزوده است: علی رغم تاثیر منفی تعطیلی روز بازارها در چرخه اقتصادی کسبه فعال، به دلیل اهمیت بحث سلامت مردم و تاثیرات منفی روانی و اقتصادی ناشی از  شیوع بیماری، این تصمیم اتخاذ شده است و امیدواریم با رعایت موارد بهداشتی توسط عموم مردم و انجام اقدامات پیشگیرانه بتوان از بروز و شیوع این بیماری در شهرستان جلوگیری کرد.

نماینده عالی دولت در شهرستان پردیس افزود: جلسه ستاد تنظیم بازار شهرستان تشکیل و مصوباتی برای کنترل ثبات بازار اتخاذ شده است و گشت تعزیرات حکومتی نیز به طور کامل بازار را رصد کرده و با محتکران، گرانفروشان و متقلبان به شدت برخورد خواهد شد.

شهرداری بومهن:

شهرداری بومهن نیز روزانه اقدام به ضدعفونی نمودن مکان های عمومی و معابر پر تردد در راستای صیانت از سلامت شهروندان کرده است.

شهرستان قرچک:

طبق اعلام بهمن خطیبی، فرماندار قرچک بیمارستان شهید ستاری و کلیه مراکز بهداشتی و درمانی، درمانگاه‌ها و مطب‌های پزشکان آماده خدمت‌رسانی به شهروندان شهرستان می‌باشند. تیم‌های کشیک واحدهای مدیریت، بیماری‌ها و بهداشت محیط شبکه بهداشت و درمان بصورت شبانه‌روزی در حال آماده‌باش هستند و مرکز خدمات جامع سلامت باقرآباد نیز تا ساعت ۲۴ آماده خدمات‌رسانی است.

عملیات ضدعفونی کردن اماکن عمومی، ناوگان حمل و نقل، مراکز آموزشی، مساجد، محل‌های زیارتی و ... شهرستان قرچک تحت نظارت شبکه بهداشت صورت گرفته است.

شهرستان رباط کریم:

سید مهدی ساداتی، فرماندار رباط کریم نیز اعلام کرده است که با بیش از ۱۰۰ هزار لیتر ماده ضدعفونی کننده،  ضد عفونی معابر، اماکن عمومی، خودروها و اتوبوس های حمل و نقل عمومی شهرستان با پیگیری‌های فرمانداری و با همکاری نیروهای آتش نشانی شهرداری‌ها و ناحیه سپاه مقاومت بسیج، در دو نوبت شب و ظهر در شهرهای رباط کریم، نصیر شهر و پرند در بازه زمانی سه ساعته انجام شد.

در این شهرستان همچنین سمپاشی و شستشو برای سلامتی جان شهروندان و با همکاری ستاد مقابله با کرونا تا زمانی که خطری دیگر در کمین سلامتی مردم نباشد تکرار خواهد شد.

شهرداری پرند:

عرب، شهردار پرند نیز با تأکید بر لزوم رعایت بهداشت فردی و اجتماعی در شرایط پیش آمده کنونی، تصریح کرده است که مردم و مسئولین جهت مقابله با بیماری کرونا باید در کنار هم باشند. از تمامی شهروندان فهیم پرند خواهشمندیم ضمن رعایت مسائل بهداشتی از به دور انداختن ماسک، دستمال و سایر اقلام بهداشتیِ استفاده شده در سطح شهر جدا خودداری نموده و پس از مصرف، این اقلام را در جهت جمع آوری در باکس های زباله قرار دهند.

شهرداری نصیرشهر:

طبق گزارش روابط عمومی شهرداری نصیرشهر به دستور شهسواری شهردار نصیر شهر باتوجه به شرایط خاص فعلی و دستورالعمل های اعلامی در راستای پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا، تمامی صندلی های سالن سینما فرهنگسرای بهشت نصیر شهر توسط پرسنل زحمت‌کش این واحد ضدعفونی شده است. همچنین سینما فرهنگسرای بهشت نصیرشهر تا اطلاع ثانوی تعطیل می باشد به محض دستور شهردار فیلم های سینما اکران خواهد شد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.