• پنجشنبه / ۷ آذر ۱۳۹۸ / ۲۰:۲۵
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: 98090704967
  • منبع : نمایندگی دانشگاه اصفهان

یک استاد آب دانشگاه صنعتی اصفهان:

تونل سوم کوهرنگ برای اصفهان عایدی نخواهد داشت

تونل سوم کوهرنگ برای اصفهان عایدی نخواهد داشت

ایسنا/اصفهان یک استاد آب دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: اگر یکی از بیلبوردهای شهرداری به زاینده رود اختصاص پیدا کند تا روند مصرفی آب و حجم آب پشت سد برای مردم شفاف سازی شود، به دیگر استان‌های کشور ثابت می‌شود اصفهان رویکرد مدیریتی نوین را از خود آغاز کرده است.

علی یوسفی شامگاه امروز (پنجشنبه) در نشست حکمرانی آب با تاکید بر حوضه زاینده‌رود، اظهار کرد: تصور بر این است حجم منابع تجدید پذیر ایران ۱۳۰ میلیارد بر متر مکعب است، اما طبق آمار رسمی موجود در کشور حجم این منابع به حدود ۱۰۴ میلیارد بر متر مکعب رسیده است.

وی ادامه داد: حدود یک ماه پیش لیستی مبنی بر اینکه کدام کشورهای جهان با بیشترین تنش آبی مواجه هستتد منتشر شد، ۱۷ کشور درحال برداشت بیش از ۸۰ درصد منابع آبی خود هستند و قابل توجه است که از این ۱۷ کشور، ۱۲ کشور در خاورمیانه هستند.

به گزارش ایسنا، این عضو هیات علمی  دانشگاه صنعتی اصفهان تصریح کرد: گزارش مرکز پژوهش های مجلس نشان می‌دهد، به طور کلی بارندگی ها در کشور حدود ۱۱ درصد و روان آب ها حدود ۴۴ درصد نسبت به بلند مدت کاهش یافته است و همچنین ۳۶ درصد از روان آب‌های فلات مرکزی ایران نسبت به گذشته کاسته شده و این درحالی است که تنها ۱۲ درصد از بارندگی‌های فلات مرکزی ایران کاهش یافته است که این آمار نقش انسان را در خشکی رودخانه ها و تالاب ها به خوبی نشان می‌دهد.

خط راه آهن اصفهان-یزد و فرودگاه شهید بهشتی اصفهان درگیر فرونشست است

یوسفی افزود: درحال حاضر این سوال مطرح است که در گذشته با کمبود آب مواجه نبودیم و چرا امروز با کمبود آب مواجه هستیم؟ جواب این سوال در تاریخ نهفته شده، کتیبه داریوش، طومار شیخ بهایی و وجود انواع یاریگری در مدیریت سیستم بنه ها همه مصادیقی هستند که نشان می دهد که سرزین ایران از ابتدا با کمبود آب روبرو بوده است.

وی افزود: میانگین تجمعی تغییر حجم آبخوان اصفهان- برخوار از سال ۱۳۶۲ منفی ۲۸۹۰ میلیون مترمکعب، دشت مهیار جنوبی از سال ۱۳۶۵ منفی ۱۶۱۱ میلیون مترمکعب بوده و همچنین میانگین تجمعی تغییر سطح ایستایی در اصفهان منفی ۳۵ متر و دشت مهیار جنوبی منفی ۲۲ متر است.

این عضو هیات علمی  دانشگاه صنعتی اصفهان همچنین تاکید کرد: منطقه تحت تاثیر فرونشست زمین شامل محدوده مشترک شهرستان‌های خمینی‌شهر، شاهین‌شهر، برخوار،فلاورجان، اصفهان، لنجان و نجف آباد با وسعت تقریبی هزار و ۸۰۰ کیلومتر مربع است که دارای بیشترین نرخ فرونشست تا ۱۲.۵ سانتی متر در سال است که شامل ۲۰۳روستا و مراکز جمعیتی مهم می‌شود.

وی اضافه کرد: خطوط انتقال نیرو به طول حدود ۵۰۰ کیلوتر وخط راه آهن اصفهان- یزد به طول ۷۰ کیلومتر در این محدوده قرار دارد، همچنین فرودگاه شهیدبهشتی اصفهان در محدوده فرونشست قرار دارد.

این عضو هیات علمی  دانشگاه صنعتی اصفهان با بیان اینکه از حدود سال ۷۴ آبی وارد تالاب گاوخونی نشده است، اظهار کرد: طبق مطالعاتی که انجام شده در سطح خاک تالاب عنصر کادمیم تراکم بسیار زیادی دارد، همچنین در گرد و غبار تالاب عناصر کادمیم و سرب وجود دارد و  اضافه بر این در خاک سطحی تالاب سرب، نیکل، کادمیم و دیگر فلزات سنگین وجود دارند که بسیار مضر هستند و اگر گرد و غبار در این منطقه فعال شود اصفهان و با نگاهی کلی تر کشور تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

یوسفی اضافه کرد: بر اساس گزارش‌های شورای هماهنگی حوضه، برداشت مصارف کشاورزی از آب‌های سطحی در محدوده سد چم آسمان تا سرشاخه‌های رودخانه زاینده رود در استان‌های چهار محال و بختیاری و اصفهان به ترتیب حدود  ۲۰۸ و ۱۹۵ میلیون مترمکعب در سال می‌باشد که با اضافه شدن مصارف سایر بخش‌ها اعم از شرب، صنعت و آبزی پروری، کل حجم آب مصرفی در بالادست سد چم آسمان در استان‌های چهار محال و بختیاری و اصفهان به ترتیب ۲۶۰ و ۲۲۲ میلیون متر مکعب در سال می‌شود.

وی ادامه داد: مجموع کل برداشت‌ها از آب‌های سطحی به رقم حدود ۴۸۲ میلیون مترمکعب در بالادست حوضه زاینده رود می‌رسد که با توجه به اضافه شدن برداشت‌ها از طریق چاه‌ها و نقش آب‌های بازگشتی در این حوضه و همچنین اینکه بارش‌های این حوضه  در مناطق بالادست حوضه صورت می‌گیرد، اثر این برداشت‌ها در کاهش آورد رودخانه فراتر از این ارقام است.

این استاد دانشگاه در ادامه گفت: در دو سطح می‌توانیم شرایط زاینده رود را تحلیل کنیم. نخست سطح کلان کشور و دوم سطح منطقه ای است که ببینیم در منطقه چه اقداماتی انجام داده‌ایم که منجر به تشدید شرایط کمبود آب شده و اکنون شاهد رقابت در برداشت آب هستیم، باید گفت رویکرد مدیریتی متمدنانه که همواره روند دادن راهکار را مد نظر دارد یکی از عوامل این امر است چراکه اکثر این راهکارها آن طور که باید و شاید است تخصصی نیست.

وی، مشکلات موجود حوضه آبریز زاینده رود را ناشی از کمبود هماهنگی افقی و عمودی، برنامه ریزی بخشی بالا به پایین و عدم انسجام در سیاست گذاری های برنامه های توسعه کشور دانست.

 زاینده رود نیازمند شفاف سازی است

یوسفی با بیان اینکه حدود ۳۰ سال از وقت مدیران و استان صرف تونل کوهرنگ سوم شده، گفت: با توجه به تخصیص های یزد، کاشان و بن- بروجن، تونل سوم کوهرنگ عایدی برای اصفهان نخواهد داشت و زمانی که حرف از افتتاح نشدن این پروژه به میان می‌آید، عنوان می شود بیش از ۹۰ درصد این پروژه تکمیل شده و حیف است که متوقف شود، در پاسخ به این سخن باید به تفاوت هزینه فرصت و هزینه صرف شده این پروژه توجه شود. در جهان بر اساس هزینه صرف شده تصمیم گیری نمی‌کنند، بلکه بر اساس هزینه فرصت تصمیم گیری می شود.

یوسفی یکی از راهکارهای حل مشکل نبود انسجام در سیاست گذاری برنامه های توسعه کشور را تغییر در فرآیند تدوین برنامه هفتم توسعه در زمینه آب، کشاورزی، صنعت و محیط زیست و از جمله تدوین پیش نویس برنامه یکسال زودتر از برنامه زمان بندی، انتشار عمومی آن و دریافت بازخورد عنوان کرد و گفت: معتقدم زاینده رود به شدت نیاز به شفاف سازی دارد و باید مشخص شود برخی از این پمپاژها برای چه شخص یا چه ارگانی فعالیت می‌کنند و این حق مردم است و اگر یکی از بیلبوردهای شهرداری به زاینده رود اختصاص پیدا کند تا روند مصرفی آب و حجم آب پشت سد برای مردم شفاف سازی شود به دیگر استان‌های کشور ثابت می‌شود اصفهان رویکرد مدیریتی نوین را از خود آغاز کرده است.َ

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.