• چهارشنبه / ۱ آبان ۱۳۹۸ / ۱۲:۳۳
  • دسته‌بندی: دولت
  • کد خبر: 98080100350
  • خبرنگار : 71489

واعظی در پاسخ به ایسنا مطرح کرد

احتمال برداشتن گام چهارم کاهش تعهدات برجامی از سوی ایران

 احتمال برداشتن گام چهارم کاهش تعهدات برجامی از سوی ایران

رییس دفتر رییس جمهوری با اشاره به استمرار مذاکره ایران با اروپا در خصوص لزوم اجرای تعهدات برجامی از سوی آنها اظهار کرد: تا الان احتمال برداشتن گام چهارم کاهش تعهدات برجامی از سوی جمهوری اسلامی ایران وجود دارد.

به گزارش ایسنا، محمود واعظی رییس دفتر رییس جمهوری ظهر امروز (چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسش ایسنا درباره آخرین تصمیم‌گیری‌ها در خصوص اجرای یا عدم اجرای گام چهارم کاهش تعهدات برجامی از سوی ایران گفت: اروپایی‌ها و دیگران مرتبا پیغام می‌فرستند و با ما درباره این‌که قبل از اتمام فرصت دو ماهه ایران بتوانیم به یک چارچوب مشترک دست یابیم صحبت می‌کنند.

وی ادامه داد: مذاکرات در حال انجام است و از سویی دیگر آقای رییس جمهوری کمیته‌ای برای گام چهارم کاهش تعهدات برجامی تشکیل داده‌اند. قطعا اگر به یک چارچوب دلخواه نرسیم، در زمان خود برای برداشتن گام چهارم کاهش تعهدات برجامی اقدام می‌کنیم.

رییس دفتر رییس جمهوری درباره میزان احتمال برداشتن گام چهارم کاهش تعهدات با توجه به شرایط فعلی، اظهار کرد: تا الان احتمال برداشتن این گام وجود دارد.

واعظی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره اظهارات دیروز معاون اول رئیس جمهوری در خصوص تایید لوایح مرتبط با FATFاز سوی مقام معظم رهبری تاکید کرد: موضع دولت در این خصوص روشن است. در حال حاضر موضوع عضویت ما در FATF مطرح نیست بلکه آن چه برای ما مهم است چهار لایحه‌ای است که تصویب شده و براساس قوانین خودمان است و مراحل آن نیز طی شده است.

وی خاطر نشان کرد: نظرات مختلفی که قبل از ارسال این چهار لایحه به مجلس ارسال کردیم و همچنین مطالبی که کمیسیون‌های مختلف مجلس شورای اسلامی  بیان کردند را اعمال کردیم و خوشبختانه این لوایح در مجلس به تصویب رسید.

واعظی افزود: آن چه مدنظر ما است این است که ما خود برای شفاف سازی، مبارزه با پولشویی و رفع اتهاماتی که درباره کمک برخی گروه‌ها به ما می‌زند به این لوایح نیاز داریم؛ روی این حساب نظر قاطع دولت این است که این لوایح در راستای منافع ملی و تسهیل روابط بانکی ما است اما متاسفانه برخی آنها را که لوایحی بانکی و اقتصادی هستند، تبدیل به موضوعی سیاسی و جناحی کردند و با آن مخالف می‌کنند.

وی  تاکید کرد: آن کسانی که با تصویب این لوایح مخالفت می‌کنند، در هر کجا که هستند، با توجه به این که دولت و مجلس آن‌ها را تصویب کردند باید مسئولیت مخالفت خود را بپذیرند.

رئیس دفتر رئیس جمهوری با اشاره به طرح موضوع لوایح چهارگانه در شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا ادامه داد: این لوایح دو مرتبه در شورای هماهنگی اقتصادی مطرح شد و مورد بحث قرار گرفت و وزرای مختلف نیز در باره آنها توضیحاتی دادند ما نیز نتیجه این جلسات را تقدیم رهبری کردیم.

به گزارش ایسنا، واعظی با اشاره به تعیین فرصت چهارماه برای ایراد در خصوص تصویب لایحه چهارگانه مرتبط با FATF اظهار کرد: با توجه به این که در آخرین تصمیماتی که اتخاذ شد، مهلتی چهارماه به ایران داده شد، اگر در طول این مدت اقدامات لازم را انجام ندهیم دیگر جلسه‌ای برای رسیدگی به موضوع ایران تشکیل نمی‌شود و به صورت اتوماتیک ما در لیست سیاه قرار می‌گیرم و عملا خودمان، خود را  در خصوص روابط بانکی‌مان با دنیا تحریم می‌کنیم.

وی تصریح کرد: باید با شفافیت  به مردم اعلام کنیم که دولت و مجلس کارهایی که لازم بوده را انجام داده‌اند و همان جا که در این خصوص مانع تراشیده باید سریعا مسئولیت را بپذیرند و به مردم اعلام کنند.

رئیس دفتر رئیس جمهوری در پاسخ به این پرسش که آیا این لوایح به تایید مقام معظم رهبری رسیده است گفت: این لوایح در جلسه سران قوا تصویب شده و گزارش آن جلسات نیز به اطلاع رهبری رسیده است.

واعظی در بخش دیگری از صحبت‌های خود در پاسخ به پرسشی درباره موضع دولت جمهوری اسلامی ایران در خصوص توافق اخیر روسای جمهور ترکیه و روسیه درباره مناطق شمال سوریه با بیان این که موضع جمهوری اسلامی ایران در این خصوص روشن است خاطر نشان کرد: ما نگرانی‌های امنیتی ترکیه درباره تهدیداتی که از سوی مرزهای خود با سوریه احساس می‌کند را به رسمیت می‌شناسیم و فکر می‌کنیم مسائل باید به گونه‌ای پیش برود که ترکیه نگرانی امنیتی نداشته باشد از طرف دیگر معتقدیم باید تمامیت ارضی سوریه حفظ شود و تصمیماتی که در این خصوص اتخاذ می‌شود به گونه‌ای باشد که باعث تجزیه کشور سوریه با جمعیت فعلی و اقدامات اخیر نشود.

وی گفت: به نظر می‌رسد آن چه دیروز از سوی روسای جمهور ترکیه و روسیه توافق شد، گامی در راستای عدم تجزیه سوریه و رفع تهدیدات مرزی ترکیه است. بنابراین این که الان دوباره جنگ شروع نمی‌شود و از سوی آقایان پوتین و اردوغان اعلام شده که بنای بر گرفتن خاک سوریه ندارند، مورد استقبال ما است؛ به هر حال در این نشست ذکر شده که ایران نیز برای پایدار ماندن این آتش بس کمک کند.  

وی در پاسخ به پرسشی دیگری درباره ابراز ناراحتی اردوغان از بیان برخی اظهارات در داخل ایران در خصوص حمله اخیر ترکیه به مناطق شمالی سوریه و انتظارات او از رئیس جمهوری ایران در خصوص جلوگیری از بیان این اظهارات خاطر نشان کرد: سخنانی که آقای اردوغان مطرح کرده‌اند در ارتباط با موضع دولت ایران نیست بلکه مربوط به نوع تبلیغات و اظهارنظرهای است که به صورت پراکنده مطرح می‌شود. آقای اردوغان در سخنرانی دیگری از موضع گیری آقای رئیس جمهوری تشکر کردند.

واعظی با بیان این که جمهوری اسلامی ایران روابط بسیار خوبی با ترکیه و سوریه دارد اظهار کرد: باید مراعات کنیم که  جایگاه و نقشی برای خود قائل شویم که به درگیری های اخیر دامن نزنیم بلکه آرامشی در این مناطق ایجاد کنیم. ما باید نقش میانجیگری خود را با توجه روابطی که با دو کشور داریم ایفا کنیم.  و فکر می‌کنم رسانه‌ها باید مقداری این موضوع را مورد توجه خود قرار دهند.

///

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود در پاسخ به پرسشی درباره انتشار خبری از سوی یکی از رسانه‌ها مبنی بر صدور بخشنامه‌ای در دولت در خصوص ممنوعیت استفاده از منشی زن برای مدیران مرد با بیان این که چنین بخشنامه‌ای را تاکنون ندیده‌ام، اظهار کرد: در جلسه امروز از اعضای کابینه  در این خصوص سوال کردم و کسی نیز در این باره چیزی نمی‌دانست؛ اصلا نمی دانیم برخی خبرها چگونه تولید می‌شود.

رئیس دفتر رئیس جمهوری با بیان این که برخی در جاهای اتاق‌های فکری ایجاد کرده‌اند ادامه داد: این اتاق‌های فکر امروز علیه دولت خیلی فعال و مرتبا در حال تولید اخبار مختلف هستند و هر چه به انتخابات نزدیک می‌شویم نیز این نوع خبرسازی‌ها بیشتر می‌شود.

وی گفت: من از رسانه‌ها خواهش می‌کنم اگر قصد انتشار مطلبی را دارند، به دنبال منبع آن نیز باشند.

واعظی در پاسخ به پرسش دیگری درباره موضع دولت  درباره این تحرکات علیه خود و همچنین ادعاهایی که بعد از دستگیری روح الله زم سرشبکه رسانه‌ای "آمد نیوز" علیه دولت مطرح شده است ، اظهار کرد: امروز که کشور با یک دشمن خارجی جدی مواجه است؛ دشمنی که از همه قدرتش برای افزایش تحریم‌ها و فشار حداکثری به مردم استفاده می‌کند، اختلافات داخلی سم و به معنای بازی کردن در زمین دشمن است؛ متاسفانه در آستانه انتخابات مجلس اتاق‌های فکر علیه دولت خیلی زود تشکیل شده‌اند و افراد حاضر در  این اتاق‌ها، فکر می‌کنند که هر چه  به دولت حمله کنند، خودشان توفیق کسب می‌کنند.

وی ادامه داد: به نظر من این افراد در اشتباه هستند؛ چرا که فکر می‌کنند اگر به دولت حمله کنند مردم رای بیشتری به آنها می‌دهند. این در حالی است  که بسیاری از مردم در سراسر کشور تفاوتی میان دولت، قوه قضاییه و مجلس قائل نیستند و همه را یکی می دانند، نتیجه اقدامات اتاق های فکر علیه دولت مایوس کردن مردم است.

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: زمانی که مردم مشاهده کنند برای مسوولانی که در حال خدمت هستند، منفی خوانی بسیاری می‌شود، عملا ناامید می‌شوند و پای صندوق‌های رای نمی‌روند.

وی با اشاره به دستگیری روح الله زم سرشبکه رسانه‌ای آمد نیوز از سوی سپاه پاسداران اظهار کرد: فردی که یک شبه جنگ روانی علیه ایران درست کرده بود و سرویس‌های اطلاعاتی مختلف به او پول می‌دادند و از او حمایت می‌کردند و برای او محافظ گذاشته بودند، با هوشمندی عزیزان ما در سپاه دستگیر شده و همه باید از این موضوع استفاده کنند باید به اقتدار امنیتی خود افتخار کنیم اما برخی این موضوع را تبدیل به موضوعی جناحی کرده‌اند و هر روز مطالبی علیه یکدیگر مطرح می‌کنند.

وی گفت: به نظر من مطالبی که بعد از دستگیری زم علیه دولت مطرح می‌شود، جنگ روانی داخلی علیه دولت است و دولت نیز بنا ندارد وارد این اختلافات شود چرا که ورود خود به این اختلافات را برای اداره کشور سم می‌دانیم.

واعظی تاکید کرد: وظیفه رسانه‌ها این است که هویت واقعی کسانی را که علیه دولت نفرت پراکنی می‌کنند و هر روز شایعه‌های جدیدی مطرح می‌کنند را بیشتر افشا کنند.

وی با اشاره به طرح برخی ادعاها علیه دولت پس از دستگیری سرشبکه رسانه‌ای آمد نیوز خاطر نشان کرد: برخی گفتند که بعد از دستگیری زم، در چندین جا افرادی مرتبط با او نیز دستگیر شده‌اند. این در حالی است که روز گذشته سخنگوی محترم قوه قضاییه همه این ادعاها را رد کرد؛ امروز بهترین فرصت است که به افرادی که چنین ادعاهای که مطرح کرده بودند مراجعه شود و از آنها پرسش شود که بر چه اساس چنین سخنانی را مطرح کرده‌اند.

واعظی با طرح این پرسش که « اگر این حرف‌ها را به جای آن که این آقایان که با مارک‌های مشخص فکری مطرح می‌کنند و در امنیت و مصونیت کامل به سر می‌برند، شخص  دیگری مطرح کرده بود چه بلای سر او می‌آوردند» افزود: قوه قضاییه باید به عنوان مدعی العموم کسانی را که افکار عمومی را بر هم می‌زنند و به یک ارگان رسمی کشور حمله  و تهمت‌های را بر او وارد می‌کنند را بخواهد و با آنها برخورد کنند؛ اگر با 4 نفر در این خصوص برخورد شود، نفر پنجم دیگر دست به این اقدامات و بیان اظهارات بی اساس نمی‌زند.

رئیس دفتر رئیس جمهور در پاسخ به این پرسش که آیا دولت قصد شکایات از شایعه پراکنان و تهمت زنندگان به دولت را ندارد گفت: ما تاکنون شکایت‌های بسیاری را مطرح کرده‌ایم اما گویا رسیدگی به شکایات دولت بستگی به این دارد که ما از چه کسی شکایت کرده‌ایم؛ در باره برخی شکایات دولت اتفاقات زیادی نمی‌افتد البته نمی‌دانیم چه شده است درباره یکی از شکایات دولت اتفاقاتی افتاده است اما درباره سایر شکایات معمولا اتفاقی نمی‌افتد.

وی در ادامه در پاسخ به پرسش خبرنگاری   درباره مرگ مشکوک دختر سفیر روسیه و رسیدگی دولت به این موضوع اظهار کرد: خبر درگذشت دختر آقای سفیر دیشب به ما رسید و من نیز پیام تسلیتی به ایشان دادم اما درباره این که این مرگ چگونه اتفاق افتاده است هنوز اطلاعی ندارم.

به گزارش ایسنا، محمود واعظی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به سفر پیش‌روی رئیس جمهوری به  کشور آذربایجان برای حضور در اجلاس عدم تعهد خاطر نشان کرد: آقای روحانی ظهر فردا برای حضور در اجلاس سران کشورهای عضو عدم تعهد در سفری یک روزه به کشور آذربایجان می‌رود. با توجه به این که ما همواره یکی از کشورهای فعال در جنبش عدم تعهد بوده‌ایم و همکاری های مختلفی در موضوعات مهم جهانی با یکدیگر داشته‌ایم و آنها نیز در شرایط خاصی مانند دوران جنگ و مسائل مربوط به پرونده هسته‌ای ایران و برجام همیشه در بیانیه‌های خود از ایران حمایت کرده‌اند ، سعی ما این است که ارتباط نزدیکتری میان ما و اعضای جنبش عدم تعهد وجود داشته باشد و  در این راستا نیز تلاش می‌کنیم انسجام این جنبش پایدار بماند.

وی ادامه داد: از طرف دیگر رئیس جمهوری آذربایجان وزیر خود را به ایران فرستاد و ایشان یکی از خواسته‌های که در دیدار با من و سایر سران کشور مطرح کرده‌اند این بود که آقای روحانی حتما در این اجلاس شرکت کنند همچنین از ما خواسته شد تا آقای رئیس جمهوری زمان بیشتری برای سفر اختصاص دهد تا روسای جمهور دو کشور با یکدیگر مذاکراتی دوجانبه‌ای داشته باشند.

واعظی خاطر نشان کرد: در کنار مذاکرات دوجانبه هیئت‌های ایرانی و آذربایجانی تعدادی، ملاقات با روسای کشورهای عضو جنبش عدم تعهد نیز پیش بینی شده است.

رئیس دفتر رئیس جمهور با تاکید بر این که در دنیای امروز هر چه به سمت جلو برویم چندجانبه گرایی تقویت می‌شود گفت: امروز دیگر تک صدایی دیده و شنیده نمی‌شود بلکه مجموع صداها با هم شنیده می‌شود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.