• یکشنبه / ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ / ۱۰:۵۶
  • دسته‌بندی: کرمان
  • کد خبر: 1400033022717
  • خبرنگار : 50187

ایسنا گزارش می دهد

تازیانه بی آبی بر پیکر روستاها و شهرهای کرمان/ قطعی آب در روزهای پیاپی

تازیانه بی آبی بر پیکر روستاها و شهرهای کرمان/ قطعی آب در روزهای پیاپی

ایسنا/کرمان استان کویری کرمان سال های متمادی خشکسالی را از سر گذرانده و در دو سال گذشته به میزان کمی وضعیت بارندگی در استان بهتر بود اما کاهش 70 درصدی بارش ها در سال زراعی جاری مشکلات بسیاری را برای اهالی این استان به وجود آورده است.

ساکنان کویر شرایط سخت بسیاری را از قدیم تحمل کرده اند و با کم بارشی و گرمای ناشی از همسایگی با پهنه وسیع و زیبای لوت ساخته اند اما امسال تازیانه بی آبی با بی رحمی بر تن روستاها، قنات ها، چشمه ها و حتی منابع آبی شهرها فرود آمده و در این گرمای 40 درجه روزهای بهاری مشقت های بسیاری را بر مردم وارد کرده است.

در جای جای استان کرمان مسئله بحران آب را شاهد هستیم و بارها این بحران گوشزد شده و طرح هایی برای حل مشکل آب از جمله انتقال حوضه به حوضه دنبال شده و می شود.

در روزهای اخیر شاهد تشدید این بحران هستیم و در شهرکرمان مردم محله های مختلف شاهد کاهش فشار آب و در مناطق حاشیه ای شاهد قطعی آب حتی در روزهای پیاپی هستند و اهالی این مناطق دادشان در آمده است.

از جمله مناطقی که به شدت دچار مشکل شده می توان به شهرک پدر، پشت بند مملکت، انتهای خیابان فرزانگان و ... اشاره کرد.

اهالی این مناطق تماس های بسیاری با خبرنگار ایسنا داشتند و علاوه بر اینکه خواستار کمک رسانه ها برای رساندن صدایشان به مسئولان شدند، گفتند: بارها به استانداری و اداره آب و فاضلاب مراجعه کرده اند، اما مشکل حل نشده است.

"محمد طاهری" مدیرعامل شرکت آبفای استان کرمان در این باره گفت: نیاز آب شرب شهر کرمان 3000 لیتر بر ثانیه است که توانایی تامین ۱۹۵۰ لیتر بر ثانیه را داریم، بنابراین شهر کرمان حدود یک سوم نیاز آبی اش، کمبود دارد.

وی گرمای هوای چند روز گذشته را دلیل اصلی کمبود آب شهر کرمان اعلام کرد و افزود: وقتی هوا گرم می شود همه کولرهای آبی شهر ۲۴ ساعته در حال کار کردن هستند و باتوجه به میزان آب مصرفی هر کولر آبی، در ایام گرم با افزایش ۳۰ تا ۴۰ درصدی مصرف آب مواجه هستیم.

طاهری با اشاره به اجرای طرح تامین اضطراری آب شهر کرمان بیان کرد: در حال حاضر هفت حلقه چاه با برآورد هزینه ۴۰ میلیارد تومان حفر شده و ۱۲ کیلومتر خطوط جمع آوری آن اجرا شده و ۶.۸ کیلومتر دیگر باقی مانده تا آب این ۷ حلقه چاه به مخزن آب شهر کرمان برسد و به نظر می رسد تا نیمه تیرماه این کار صورت بگیرد.

علاوه بر این روستاهای استان کرمان که منابع آبی محدود و به شدت وابسته به نزولات جوی دارند، با مشکلات حادتری دست و پنجه نرم می کنند که از جمله می توان به روستاهای بخش کوهساران شهرستان راور اشاره کرد.

چند نفر از اهالی این مناطق در گفت و گو با خبرنگار ایسنا به شدت از مشکل بی آبی و قطعی آب گلایه دارند و خواستار رسیدگی جدی مسئولان به این وضعیت هستند.

یکی از اهالی روستای گورکانی می گوید: باید شب ها شیر منبع تامین آب را ببندیم تا صبح که مدقاری آب جمع شود و روز بعد که شیر منبع باز می شود تنها در حد نیم ساعت آب هست و این مشکلات در حالیست که اداره آب و فاضلاب همچنان قبض صادر می کند.

آقای"امینی" از اهالی روستای هنک در گفت و گو با ایسنا بیان کرد: چند سال قبل برای انتقال آب به روستاهای هنک و گورک از بالادست لوله کشی انجام شده اما روستاهایی که در مسیر هستند به صورت غیرمجاز از این انشعاب استفاده می کنند و روستای ما در آخر خط قرار دارد و همیشه با مشکل مواجه و در سال جاری مکرر با قطعی آب روبه رو هستیم.

وی پیشنهاد کرد: اگر مسئولان برای انتقال آب از دهنه "دیدی" فکری می کردند، طرح خوبی بود.

همچنین یکی از مردم روستای نیمنگ می گوید: بارها برای مشکل آب روستا پیگیری کرده ایم اما به جایی نرسیدیم.

وی افزود: لوله کشی و منبع تامین آب روستا بسیار قدیمی است و باید برای آن فکری بشود.

یکی دیگر از اهالی روستای گروک در بخش کوهساران راور به خبرنگار ایسنا گفت: مشکل قطعی آب بیداد می کند اما صدای ما به جایی نمی رسد.

همچنین اهالی روستای ریگ آباد نیز از قطعی آب نالان هستند و می گویند: آب قنات این روستا نیز غیرقابل شرب است و تنها گاهی مواقع با تانکر آبرسانی به روستا می شود.

"مصطفی عزیزی" از اهالی روستای هروز علیا نیز به خبرنگار ایسنا گفت: متاسفانه مشکلات زیادی در بحث آب وجود دارد و بعضی از مردم نیز رعایت نمی کنند.

وی افزود: آبرسانی سیار به روستای ما در بعضی روزها انجام می شود اما عملا فایده ای ندارد چراکه کوچه های روستا برای عبور تانکر مناسب نیست و تنها آب به چند خانه می رسد و در ادامه شاهد دعوای اهالی بر سر این موضوع هستیم.

عزیزی بیان کرد: بعضی از مردم به کمبود آب توجهی ندارند و از آب شرب برای آبیاری درختان و باغات استفاده می کنند که این بی انصافی است و تا زمانی که فرهنگ استفاده درست از آب نهادینه نشود، با این مشکلات مواجه هستیم.

نماینده دکتر زاهدی(نماینده مجلس) در بخش کوهساران گفت: برای حل مشکل آب روستاها قرار بوده خط لوله ای از سمت روستای گورکانی کشیده شود که تا روستای حرجند(مرکز بخش) آمده اما برای روستاهای بعدی به دلیل مشکل فنیِ اعلام شده، کار تکمیل نشده و در این رابطه از مدیر آبفای شهرستان راور مسئله را جویا شدیم که اعلام کردند به زودی مشکل رفع خواهد شد.

"اسماعیلی" مدیر آب و فاضلاب شهرستان راور در گفت و گو با خبرنگار ایسنا با اشاره به مشکلات به وجود آمده در پی کاهش بارندگی اظهار کرد: دبی قات روستای هروز در بخش کوهساران 15 لیتر بر ثانیه بوده که اکنون به یک و نیم لیتر بر ثانیه کاهش پیاده کرده است.

وی افزود: در برخی مناطق مخزن ذخیره آب برای تامین آب روستاهای پایین دست داریم اما آبگیری و پمپاژ آب در شبکه زیادی می خواهد.

اسماعیلی تصریح کرد: 36 روستا در شهرستان راور را باید با تانکر آبرسانی کنیم و در بخش کوهساران جایی برای برداشتن آب نداریم و باید تانکر از راور آب را حمل کند که فاصله زیاد مشکلاتی به وجود آورده است.

وی بیان کرد: برای تامین آب هروز و روستاهای همجوار از محل چاه گورکانی 14 کیلومتر لوله کشی، ایستگاه پمپاژ و شبکه برق اجرا شده که با بهره براری از این طرح، کمک خوبی می شود اما در حال حاضر مشکل فنی بروز کرده و پیمانکار باید اصلاح کند امیدواریم طی دو هفته آینده مسئله حل شود. تلاش ما بیشتر است تا مشکل مردم حل شود.

مدیر آب و فاضلاب شهرستان راور درباره تامین آب شرب روستای قنات صالح و نیمُنگ نیز گفت: قرار شده آب از چشمه های منطقه واگذار و آبرسانی شود که در این زمینه همکاری اهالی محل لازم است.

وی افزود: در منطقه ریگ آباد نیز چهار روستا داریم که دو چشمه دارند و در زمستان جواب می دهد اما تابستان کل آب تولیدی این چشمه ها، دو تانکر آب می شود و جواب نمی دهد.

اسماعیلی با اشاره به مشکلات آبرسانی سیار اظهار کرد: اخلاقا بعضی مردم همکاری ندارند و در حالی که آبرسانی به منازل بالادست روستا در اولویت قرار دارد، همراهی نمی کنند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.