• شنبه / ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۱۵:۰۴
  • دسته‌بندی: خبر بازار
  • کد خبر: 1400022517476
  • خبرنگار : 30054

الیاف ماکروسنتتیک، جایگزین میلگرد جهت کنترل ترک‌های بتن

الیاف ماکروسنتتیک، جایگزین میلگرد جهت کنترل ترک‌های بتن

الیاف ماکروسنتتیک بتن جایگزین مناسبی به جای استفاده از روش مرسوم میلگرد گذاری جهت کنترل ترک‌های بتن و همچنین افزایش عمر مفید سازه است.

به گزارش ایسنا بنابر اعلام افزیر، استفاده این نوع از الیاف باعث ایجاد تحول در امر تسلیح بتن شده است. الیاف ماکروسنتتیک بتن تامین شده توسط مقاوم سازی افزیر، به صورت یکپارچه در سراسر مخلوط  بتن پخش می‌­شوند و یک سیستم سه بعدی تقویتی را به وجود می­‌آورد که این سیستم ترک­‌های بتن را تا حد مطلوبی در هر موقعیتی کنترل می‌­کند. به  این ترتیب تاثیر فرآیند تسلیح بتن به طور کارآمدی افزایش پیدا می­‌کند و در نتیجه علاوه برآن که عمر مفید بتن بالا می‌­رود، می‌­توان در وقت و هزینه نیز صرفه جویی کرد.

الیاف ماکروسنتتیک بتون چیست؟

الیاف ماکروسنتتیک یا الیاف پلاستیکی بتن الیافی مصنوعی است که بیشتر انواع آن از مواد خام نفتی فراهم می‌­شود. این الیاف از به هم پیوستن واحدهای کوچک پلیمر که از تکرار شدن تعداد زیادی واحدهای مولکولی کوچک به وجود آمده است، تشکیل می‌­شود. این الیاف شامل، نایلون، آکریلیک، پلی یورتان و پلی پروپیلن می­شود که هرساله میلیون­‌ها تن از این مواد در سراسر دنیا تولید می‌­شود.

الیاف ماکروسنتتیک بتن بسیار با دوام و در مقابل گسیختگی مقاوم است. به همین دلیل محصولات تولید شده از این الیاف بسیار بادوام اند. از این مواد در ساخت طناب، تورهای ماهی گیری و کمربند ایمنی  نیز، استفاده می‌­شود.

چگونه می توان از الیاف ماکروسنتتیک در ترکیب بتن استفاده نمود

الیاف ماکروسنتتیک بتن به عنوان الیاف سازه­ای و مسلح کننده بتن به جای میلگرد به مخلوط بتن اضافه می­‌شود. این الیاف در حین اختلاط بتن به آن اضافه می­‌شود. برای دستیابی به نتیجه بهتر، الیاف را به عنوان آخرین آیتم به مخلوط بتن اضافه می­‌کنند. مخلوط بتن باید با سرعت بالا به مدت 5 دقیقه و یا 70 دور، میکس شود. پس از اضافه کردن الیاف باید از توزیع یکسان آن در بتن اطمینان حاصل کرد. زمان اختلاط بسته به میزان پوشش الیاف، پراکندگی آن­ها درون بتن و تمیز بودن میکسر، ممکن است تغییر کند. الیاف پلاستیک بتن با ترکیب بتن سازگار است و تغییر شیمیایی در ساختار آن به وجود نمی‌­آورد و تنها از لحاظ مکانیک بر ساختار بتن تاثیر می‌گذارد. هنگامی که الیاف در بتن به دست آمده به طور کامل و یک دست درون مخلوط پراکنده شدند، بتن آماده­‌ی استفاده است.  

هنگامی که بتن را به روش شاتکریت روی سطح مورد نظر اعمال می­‌کنیم، این الیاف با افزایش قدرت چسبندگی بتن، باعث جلوگیر از ریزش بتن می­شود و می­توان لایه­ای ضخیم از بتن را در یک مرحله روی سطح اعمال کرد.

عملکرد الیاف ماکروسنتتیک در بتن

استفاده از الیاف در امر تسلیح بتن، همچون استفاده از میلگرد، جهت بهبود ضعف بتن در کشش است. همچنین الیاف با ایجاد سختی خمشی (مقاومت خمشی) و استحکام در برابر ضربه، گسترش ترک را کنترل می­‌کند. کنترل ترک‌­ها باعث کاهش ورود آب به بتن (که عامل عمده­ی خوردگی فولاد است) می‌­شود و چون الیاف بر خلاف فولاد دچار خوردگی نمی­‌شود، این امر باعث کاهش چرخه تعمیر و ترمیم بتن می­‌شود. از این رو کاهش هزینه بترمیم و مقاوم سازی سازه بتنی را نیز در پی دارد.

برتری الیاف ماکروسنتتیک نسبت به فولاد در بتن

موضوعی که باعث برتری الیاف ماکروسنتتیک نسبت به آماتوریندی بتن می­‌شود، آن است که این راهکار نسبت به روش آرماتوربندی به کارگران کمتری جهت اجرا نیاز دارد . در صنعت ساختمان سازی که کمبود کارگر ماهر تبدیل به مشکلی جدید شده است، به وسیله­‌ی الیاف مسلح کننده بتن می­‌توان به جبران چالش­‌های این صنعت گسترده کمک کند.

همچنین قیمت فولاد بسیار بالا است و برای آرماتور بندی نیاز به کارگران ماهری دارد که میلگرد را در جای درست و مناسب، همتراز با عناصر بتنی قرار دهند. این درحالی است که هنگامی که الیاف با بتن مخلوط می­شود، در سراسر بتن به صورت یک دست قرار می­گیرد و در نتیجه بسیاری از چالش­های تسلیح بتن حذف خواهد شد.

به علاوه جهت حمل و نقل الیاف پلاستیک مورد نیاز تسلیح بتن در یک پروژه، به عنوان مثال اگر تنها به یک کامیون احتیاج داشته باشیم، برای حمل فولاد معادل آن برای همان طرح اختلاط، چهار تا شش کامیون بیشتر نیاز است.

تقویت قطعات پیش‌­ساخته نظیر کوره­‌ها و مخازن فاضلاب به وسیله­‌ی فولاد مشخصا امری مشکل است. به همین دلیل با حذف فولاد و جایگزینی آن با الیاف، می­توان سرعت اجرا را  تا 28 درصد افزایش داد.

الیاف پلاستیکی بتن می‌­تواند در برخی روش‌­ها تا حد زیادی در کاهش زمان انجام پروژه موثر باشد و نیز باعث کاهش هزینه­‌ها در مقایسه با سایر روش­‌های مورد استفاده (همچون استفاده از فولاد تقویت کننده) شود.

با همه‌­ی این مزایا، ا الیاف پلاستیکی بتن هنوز نتوانسته است جایگزین استفاده از فولاد در تسلیح بتن شود. این امر مستلزم همکاری مهندسان و دستورالعمل­‌های مقرر است. توجه به موفقیت پروژه­‌هایی از این دست و آموزش پیشرو، باعث پیشرفت در این حوزه خواهند شد. جایگزینی الیاف تقویتی به جای فولاد جهت تسلیح بتن، راه حلی بدیع برای پایداری سازه است.

همچنین جهت اطلاع از هزینه تامین و خرید الیاف ماکروسنتتیک و سایر الیاف های بتن، کارفرمایان، پیمانکاران و مجریان محترم می‌توانند به وبسایت شرکت به آدرس www.afzir.com  مراجعه فرمایند. شرکت مقاوم سازی افزیر به عنوان یکی از بزرگترین تامین کنندگان مصالح مورد نیاز جهت ترمیم و مقاوم سازی انواع سازه ها در کشور فعالیت دارد. شرکت افزیر در راستای تامین نیازهای کشور در این زمینه، با داشتن کارشناسان فنی با تجربه اقدام به تولید و ارائه انواع الیاف مسلح کننده بتن از جمله الیاف ماکروسنتتیک،  الیاف فورتا، الیاف فولادی، و الیاف پروپلین PP نموده است.

انتهای رپرتاژ آگهی